Προς το περιεχόμενο

κάρτα και αφορολόγητο


corsair04

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εσύ αποτυχημένο.

 

Δεν είπε κανείς το αντίθετο. Απάντηση όμως δεν βλέπω στο πως προκύπτουν τα 1900€ έκπτωση φόρου εφόσον στην ανάλυση που έκανες το μίνιμουμ φόρου είναι 0€ και το μάξιμουμ 190,08€.

 

Ο υπολογισμός σου είναι λάθος, και το απέδειξα με επιχειρήματα. Τόσο είναι ναι, για την ακρίβεια μέχρι 2.100€ είναι το μέγιστο "πέναλτι" για την μη συλλογή αποδείξεων. Όσο ακριβώς είναι και η μέγιστη έκπτωση φόρου.

 

 

Είπαμε, από τη μια δεν το υιοθετείς, αλλά από την άλλη το χρησιμοποιείς σαν επιχείρημα. Πιο fail ΔΕΝ γίνεται.

είσαι χαζός έτσι; 

 

δες τι ίσχυε το φορολογικό '14 που είχαμε επίσης αποδείξεις, δες πώς είναι διατυπωμένος ο νόμος (άσε τα άρθρα που δε σου αρέσουν) και αν δε καταλάβεις και τώρα καλά κρασιά 

 

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/26698

 

φαντασιώσου εσύ ότι ο μισθωτός των 8 χιλιαρίκων θα κληθεί να πληρώσει 1900 ευρώ πρόστιμο , με τη λογική σου αυτός με τα πολλά παιδιά που έχει 2100 έκπτωση θα πληρώσει περισσότερα αν δε μαζέψει αποδείξεις.. 

 

τρέλα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 164
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

είσαι χαζός έτσι;

Άλλη μια αποτυχημένη προσπάθεια τρολαρίσματος.

 

Εδώ που τα λέμε όμως έχεις και ένα δίκιο, το να απαντώ σε ότι κουλό γράφεις δεν είναι και το εξυπνότερο πράγμα στον κόσμο... Αυτή είναι η τελευταία φορά που το κάνω.

 

δες τι ίσχυε το φορολογικό '14 που είχαμε επίσης αποδείξεις, δες πώς είναι διατυπωμένος ο νόμος (άσε τα άρθρα που δε σου αρέσουν) και αν δε καταλάβεις και τώρα καλά κρασιά 

 

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/26698

 

Αν θέλεις να δείξεις έναν νόμο να μάθεις να κάνεις copy/paste τον νόμο, και όχι ένα ξερό link μιας είδησης με άσχετο τίτλο.

 

φαντασιώσου εσύ ότι ο μισθωτός των 8 χιλιαρίκων θα κληθεί να πληρώσει 1900 ευρώ πρόστιμο , με τη λογική σου αυτός με τα πολλά παιδιά που έχει 2100 έκπτωση θα πληρώσει περισσότερα αν δε μαζέψει αποδείξεις..

Πάλι έπεσες έξω, άλλη είναι η φαντασίωση η δική μου.

 

Όσο για τα 1.900 ή τα 2.100€ δεν είναι πρόστιμο, είναι φόρος.

 

Αν ο φορολογούμενος μαζέψει τις προκαθορισμένες αποδείξεις απολαμβάνει ολόκληρη την έκπτωση φόρου, αν δεν μαζέψει καμία απόδειξη πληρώνει όλο το φόρο κανονικά, έτσι λέει ο νόμος και όχι η δική μου λογική.

 

Συνέχισε τώρα άμα θέλεις να γράφεις τα κουλά σου, ότι και καλά δεν είναι 2000 ο φόρος επειδή έτσι γράφει ένα άρθρο το οποίο ΔΕΝ υιοθετείς... Θα γελάνε και οι πέτρες...

 

τρέλα...

 

με κορδέλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μια αποτυχημένη προσπάθεια τρολαρίσματος.

 

κανένα τρολάρισμα απλά είσαι περιορισμένης αντίληψης που τελοσπάντων δεν είναι κακό, πολλοί δεν έχουν τη βασική νοημοσύνη και ικανότητες επικοινωνίας, αλλά είσαι επιπλέον και αυθάδης αυτό είναι το χειρότερο και δεν αναγνωρίζεις το λάθος σου.

 

τουλάχιστον εγώ όταν κάνω λάθος το καταλαβαίνω ή προσπαθώ να το ψάξω για να το διορθώσω δε προσπαθώ να αποδείξω ότι ξέρω τα πάντα γιατί κανείς δε μπορεί να ξέρει τα πάντα 

 

εσένα και να σου δώσουν μασημένη γνώση λες τα δικά σου, άρα αν δε κάνεις πλάκα έχεις σοβαρό θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχουν κάποια λογική τα μέτρα που παίρνονται, εκτός αν είναι τελείως βλήματα οπότε πάσο 

 

Λες να είναι αλήθεια αυτό? :confused:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλήματα είμαστε εμείς και μεγάλα μάλιστα, αυτοί την δουλειά τους κάνουν και κάθε μέρα που περνά αυξάνουν τους τραπεζικούς τους λογαριασμούς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως πάντα με σουπερμαρκετ, βενζίνη και αγορές online θα βγαίνει άνετα το ποσό των αποδείξεων.

 

Αυτούς που φοροδιαφεύγουν πραγματικά πάλι δεν τους πιάνουν.

Γι' αυτούς χρειαζεται να γίνουν έλεγχοι, αρχικά με βάση τα στοιχεία του taxis και μετά με εφόδους.

 

Θετικό βέβαια το ότι δεν θα μαζεύουμε και άλλες κούτες με αποδείξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρήγγειλα ένα tablet,ήρθε η courier σπίτι αλλά φυσικά έπρεπε να πληρώσω με μετρητά.. Οπότε σύμφωνα με τα καινούργια μέτρα, η απόδειξη δεν μετράει... Πηγαίνω σε ζαχαροπλαστείο, για γλυκά για μια δεξίωση, 100 ευρώ...μου λέει δεν έχω μηχάνημα, μετρητά.... Πάει άχρηστη και αυτή η απόδειξη...Τι να λέμε τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αυτο με την απαγορευση μετρητων πως ισχυει; Εγω αγορασα με 2.000€ και μου ζητησε μετρητα γιατι τα εχουν αναγκη (αποδειξη κανονικα). Πολλες εταιριες που ξερω με μετρητα δουλευουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αυτο με την απαγορευση μετρητων πως ισχυει; Εγω αγορασα με 2.000€ και μου ζητησε μετρητα γιατι τα εχουν αναγκη (αποδειξη κανονικα). Πολλες εταιριες που ξερω με μετρητα δουλευουν.

Δεν είμαι 100% σίγουρος, αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος που ξέρει καλύτερα, αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν έχει ψηφιστεί ακόμη το νομοσχέδιο. Δηλαδή τώρα μπορείς να ψωνίσεις και να πληρώσεις με όποιον τρόπο θες. Από όταν θα ψηφιστεί και μετά θα είσαι υποχρεωμένος να ψωνίζεις με κάρτα, για παλιότερες αγορές σαφώς και δεν υπάρχει η απαίτηση να πληρώνεις με τον συγκεκριμένο τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το όριο των μετρητών για ιδιώτες υπήρχε έτσι κι αλλιώς και ήταν 1500 ευρώ και λένε να το πάνε στο 500αρικο

 

το να παίρνει ο άλλος 2χιλιαρο χέρι θα του δημιουργήσει θέμα σε τυχόν έλεγχο αν είναι περασμένο στα βιβλία, το ότι έκοψε απόδειξη δε λέει κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αυτο με την απαγορευση μετρητων πως ισχυει; Εγω αγορασα με 2.000€ και μου ζητησε μετρητα γιατι τα εχουν αναγκη (αποδειξη κανονικα). Πολλες εταιριες που ξερω με μετρητα δουλευουν.

 

Εξαρτάται πότε το πλήρωσες...το μέτρο έχει ψηφιστεί...Ν4446/2016, άρθρο 69, παράγραφος 3. Το εν λόγω άρθρο δεν αναφέρει τις ποινές όμως. Αν σου έκοψε 4 αποδείξεις των 500 ευρώ μάλλον είσαι ΟΚ, αν σου έκοψε 1 των 2000 και είσαι μετά τις 22.12.2016 που δημοσιεύτηκε το εν λόγω ΦΕΚ, τα συλλυπητήριά μου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω καταλαβει παιδια, πρεπει να κραταμε και τις αποδειξεις οταν πληρωνουμε με καρτες? Η οι τραπεζες θα στειλουν τον αναλυτικο στο τελος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...