Προς το περιεχόμενο

κάρτα και αφορολόγητο


corsair04

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν εχω καταλαβει παιδια, πρεπει να κραταμε και τις αποδειξεις οταν πληρωνουμε με καρτες? Η οι τραπεζες θα στειλουν τον αναλυτικο στο τελος?

 

Κανείς δεν έχει καταλάβει, επειδή απλά το υπουργείο οικονομικών δεν έχει δώσει επίσημες διευκρινίσεις, μόνο άτυπες ενημερώσεις.

 

Εδώ δεν ξέρουμε καλά καλά τι θα ισχύσει στη δήλωση που θα κάνουμε φέτος για τα του 2016...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 164
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδιά τι έχει γίνει με αυτό το θέμα;

 

Με πήρε πανικόβλητη μάνα μου, 65 χρονών γυναίκα, της είπαν για μια κάρτα λέει.

 

Τώρα διάβασα τις πίσω 10 σελίδες.. έχει ανοίξει άλλο θεμα; τι έγινε; τι πρέπει να κάνω πάλι ο πολίτης; :)


υ.γ. Εν τω μεταξυ δυο πραματα διαβασα σημερα εδω μεσα, και τα δυο μου εχουν καταπατησει το νεο δεδομενο που ειχα ο κακομοιρης περι αγορων στη κινα. παει και αυτο..

 

ναι, ξερω, θα εβλαπτα την οικονομια της χωρας μας, αλλα δεν θεωρω τον κοτσοβολο/γερμανο εσοδο επειδη εχει προσλαβει πωλητες ελληνες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω καταλαβει παιδια, πρεπει να κραταμε και τις αποδειξεις οταν πληρωνουμε με καρτες? Η οι τραπεζες θα στειλουν τον αναλυτικο στο τελος?

 

 

Κανείς δεν έχει καταλάβει, επειδή απλά το υπουργείο οικονομικών δεν έχει δώσει επίσημες διευκρινίσεις, μόνο άτυπες ενημερώσεις.

 

Εδώ δεν ξέρουμε καλά καλά τι θα ισχύσει στη δήλωση που θα κάνουμε φέτος για τα του 2016...

 

 

Ρε παιδιά τι έχει γίνει με αυτό το θέμα;

 

Με πήρε πανικόβλητη μάνα μου, 65 χρονών γυναίκα, της είπαν για μια κάρτα λέει.

 

Τώρα διάβασα τις πίσω 10 σελίδες.. έχει ανοίξει άλλο θεμα; τι έγινε; τι πρέπει να κάνω πάλι ο πολίτης; :)

υ.γ. Εν τω μεταξυ δυο πραματα διαβασα σημερα εδω μεσα, και τα δυο μου εχουν καταπατησει το νεο δεδομενο που ειχα ο κακομοιρης περι αγορων στη κινα. παει και αυτο..

 

ναι, ξερω, θα εβλαπτα την οικονομια της χωρας μας, αλλα δεν θεωρω τον κοτσοβολο/γερμανο εσοδο επειδη εχει προσλαβει πωλητες ελληνες..

Διαβάστε

http://www.pontos-news.gr/article/160204/sto-taxis-i-efarmogi-htisimo-aforologitoy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που "πρέπει" να βγαλουμε δηλαδη αυτη τη καρτα τωρα;

Τι εννοείς?  πουθενα

__________________________________________________

Στο προφίλ του κάθε φορολογούμενου θα υπάρχουν όλες οι συναλλαγές που λαμβάνονται υπόψη για το αφορολόγητο όριο και που έχουν γίνει είτε μέσω πλαστικού χρήματος (πιστωτική ή χρεωστική κάρτα) είτε μέσω web banking ή στο γκισέ των τραπεζών. Για την προστασία των προσωπικών δεδομένων, δεν θα αναγράφονται λεπτομέρειες σχετικά με τις συναλλαγές, παρά μόνο το ποσό ενώ όπως επισημάνθηκε υπάρχει μία σκέψη οι συναλλαγές να κατηγοριοποιούνται ανά τράπεζα.

__________________________________________________

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι δεδομένο δηλαδή πως μονο οτι φαινεται εκει μπορει να δικαιολογηθει αργοτερα πια;

 

και απο πιο εισοδημα και πανω δηλαδη πληρωνεις; αν δηλαδη εχω αγορασει 5.000€ και φαινονται τα 4.000€ ολο το ετος, τι θα συμβει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος δεν είναι να πιασουν τους φοροφυγάδες ούτε να χτίσεις το αφορολογητο . Ο λόγος είναι  ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΣΟΥΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ . 

 

Αφού αυτή τη στιγμή οι τραπεζες κανουν ανακαιφαλιοποιήσεις (με χρηματα τα οποία πληρώνουμε μεσω φόρων δηλ σώζουμε την ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ

 

  • Εφόσον τα καταργήσουν τα χρήματα , αύριο θα κάνουν bail in στις καταθέσεις ή απλά θα χρεοκοπούν και θα μας τρώνε τα λεφτά ! Τώρα χωρίς μετρητά μεσα δεν θα μπορούν να το κάνουν !

 

  • Αν πραγματικά ήθελαν να πιασουν φοροφυγαδες 1) θα εκαναν τη φοροδιαφυγή κακούργημα με βαριες ποινες χωρίς αναστολή για ευτελή ποσά και θα εστελναν υπαλλήλους κ πολίτες οι οποίοι θα έπαιρναν μπονους αν παγίδευαν φοροφυγαδες

 

  • 2) Η λίστα λαγκαρντ κ μποργιανσ θα είχαν αποδώσει σε ενα μολις μήνα κ θα θα κωλυσιεργούσαν !   

 

Αν απο την αλλη δεν πιασεις αφορολόγητο γιατί δεν καταναλώνεις , μενεις σε σκηνή κοκ  θα σε γδαρουν ! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπιζω να εχετε καταλαβει πως θα παιχτεί το παιχνιδι, οι τραπεζες στο τελος του χρόνου θα στέλνουν report με την κίνηση ολων των καρτών που εχεις στο όνομα σου στο gsis, απο εκει και περα τα πράγματα ειναι απλα

 

Μονο με καρτα ή και μεσω ebaknikg για ΔΕΗ κλπ αφου μετρανε και αυτες ? Εγω τον Ιαναουαριο ειναι πανω απο 700 για αυτα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη διάβασε και εσυ το λινκ στο #108 ποστ

 

Εγω αλλο φοβάμαι, αν συμπεριλάβουν ολα αυτα που λενε, το όριο κλείνει τους πρώτους 2-3 μηνες, και δεν ξερω τι παγίδα κρύβεται πισω απο ολες αυτές τις π@π@ριες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη διάβασε και εσυ το λινκ στο #108 ποστ

 

Εγω αλλο φοβάμαι, αν συμπεριλάβουν ολα αυτα που λενε, το όριο κλείνει τους πρώτους 2-3 μηνες, και δεν ξερω τι παγίδα κρύβεται πισω απο ολες αυτές τις π@π@ριες.

 

 

Μακαρι να εινα ετσι ..Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μετραει και το ebanking στο αφορολογητο ή μονο οι συναλλαγές με κάρτα; Έχει αποσαφηνιστεί αυτό;

 

Επίσης υπάρχει και θεμα, ότι οι συναλλαγές με κάρτα πιθανόν να αποτελούν τεκμήριο. Οποτε θελει προσοχή και εκεί...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μετραει και το ebanking στο αφορολογητο ή μονο οι συναλλαγές με κάρτα; Έχει αποσαφηνιστεί αυτό;

Aποσαφηνισμενο απο την πρωτη στιγμη ειναι αυτο. Φυσικα και μετραει για αγορες απο καταστηματα εντος ελληνικης επικρατειας.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aποσαφηνισμενο απο την πρωτη στιγμη ειναι αυτο. Φυσικα και μετραει για αγορες απο καταστηματα εντος ελληνικης επικρατειας.

 

 

Δεν ειναι τοσο σαφες .....,

http://www.economy365.gr/article/28706/tis-epomenes-imeres-i-kya-gia-tis-apodeixeis-poy-htizoyn-aforologito

 

 

Πιο συγκεκριμένα αναμένονται υπουργικές αποφάσεις για:

- τα τραπεζικά μέσα και τη μορφή τους, βάσει των οποίων θα αναγνωρίζονται οι ηλεκτρονικές πληρωμές για το χτίσιμο του αφορολόγητου ορίου.

 

Υπαρχουν και αλλα ερωτηματα οπως οι λογαριασμοι ΔΕΗ που περιεχουν πληθος φορων εκτος οτι αφορα την ενεργεια .Πως θα διαχωριζοντε αυτα ?

 

Διαβασα οτι απο Μαρτιο μεσω taxis θα βλεπουμε τι αφορολογητο εχουμε "χτισει" .

 

http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/143571/ton-marti-sto-taxis-i-efarmogi-xtisimo-aforologitou

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη διάβασε και εσυ το λινκ στο #108 ποστ

 

Εγω αλλο φοβάμαι, αν συμπεριλάβουν ολα αυτα που λενε, το όριο κλείνει τους πρώτους 2-3 μηνες, και δεν ξερω τι παγίδα κρύβεται πισω απο ολες αυτές τις π@π@ριες.

Σωστός. Εγώ τα μοιράζω προς το παρόν και λίγο περισσότερα με μετρητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μετρητα μονο για ψιλολογια οπως ψωμι , τσιγαρα κλπ . Τα αλλα με καρτα ....Κραταω βεβαια και τις ταμειακες αποδειξεις και αυτες απο τα μηχανακια .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...