Προς το περιεχόμενο

κάρτα και αφορολόγητο


corsair04

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω μετρητα μονο για ψιλολογια οπως ψωμι , τσιγαρα κλπ . Τα αλλα με καρτα ....Κραταω βεβαια και τις ταμειακες αποδειξεις και αυτες απο τα μηχανακια .

Κι εγώ τις κρατάω και τις δύο, με τις αποδείξεις των μετρητών δεν ξέρω τι να κάνω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 164
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κι εγώ τις κρατάω και τις δύο, με τις αποδείξεις των μετρητών δεν ξέρω τι να κάνω!

 

 

Για την ωρα κρατα τις ...Μεχρι να ξεκαθαρισει το θεμα αν ξεκαθαρισει ποτε δεν ξερεις !!!Μπορει να φτασουμε Νομεβριο και να πουνε οπως τα προηγουενα δυο χρονια δεν χρειαζονται αποδειξεις . Ειναι εντελως απροβλεπτοι .

Μεσα απο τη σελιδα της Eurobank τυπωνω καθε μηνα χρωσεις λογαριασμου και αθροιζω οσες ειναι απο πληρωμες με καρτα ή ebankikg . Το Ιανουαριο ειχα 500+ ευρω και αλλα 200+ απο μια της Εθνικης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To αφορολογητο το χτιζουν μονο δημοσιοι υπαλληλοι και συνταξιουχοι η ισχυει και για ελ.επαγγελματιες?

 

 

Δεν εχουν αφορολογητο οι ελευθεροι επαγγελματιες και δεν ξερω γιατι απο το ...χτισιμο εξαιρουν τους υπαλληλους του Υπουργειου Εξωτερικων

 

http://www.tilegrafima.gr/nea/forologia-2017-ti-tha-ginei-me-mplokakia-eleftherous-epangelmaties-misthotous-kai-syntaxiouchous/

 

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/33124

Β. Εξαιρέσεις υποχρέωσης χρήσης ηλεκτρονικών μέσων πληρωμής  και προσκόμισης αποδείξεων για την πραγματοποίηση δαπανών έχουν:

►οι υπάλληλοι του Υπουργείου Εξωτερικών

► οι στρατιωτικοί, εφόσον υπηρετούν στην αλλοδαπή, οι υπηρετούντες στη Μόνιμη Ελληνική Αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Ένωσης,

► όσοι διαμένουν σε οίκο ευγηρίας και σε ψυχιατρικό κατάστημα και οι φυλακισμένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση παιδια ως υποθετικό σενάριο.. Εγω ειμαι άνεργος και ζω με τους γονείς μου. Έχω τραπεζικό λογαριασμό στο όνομα μου όπως επίσης και μία σύνδεση ίντερνετ στο σπίτι στο δικό μου όνομα. Παράδειγμα πουλάω κάποια μεταχειρισμένα προϊόντα απο τον υπολογιστή μου που δν τα χρειαζομαι. Όπως αν θέλω να πουλήσω κάποια τηλεόραση. Τυχαίνει και αυτα τα χρήματα απο τις πωλήσεις μπαίνουν στον λογαριασμό μου που έχω. Χρήματα απο γονείς επίσης παππουδες κτλ, που μπορεί να χρησιμοποιηθούν για στοίχημα στο ίντερνετ που μπορεί να συνοδευτούν απο κάποια κέρδη 100-200-300 ευρω π.χ. τα οποία μπαίνουν με εμβασμα στον λογαριασμό μου στην τράπεζα ως ανάληψη απο την στοιχηματικη.. Αυτα τα έσοδα που φαίνονται ότι μπαίνουν στον λογαριασμό μου θα φορολογηθουν? Θα πρέπει να χρησιμοποιώ την χρεωστική για κάποιου ειδους πληρωμή ή αγορά ώστε να δικαιολογηθεί το 10℅ όπως αναφέρετε παραπάνω ή αυτό ισχύει μονο σε μισθωτούς κτλ? Ειμαι αναγκασμένος να χρησιμοποιηθεί κάποιο ποσό από αυτά για να φαίνεται ως εξοδα? Επειδή αναφέρατε κάτι πριν για 3000 ακομα και για ανέργους. Θα εχω κάποιο θεμα γενικότερα? Μην μ έρθει κανένα 5000χιλιαρο στο κεφάλι να πληρώσω. Γνωρίζει κάποιος να με ενημερώσει εστω και σε προσωπικό μήνυμα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^

Οπως ηδη γνωρίζεις ολοι οι τραπεζικοί λογαριασμοί ελέγχονται πλέον απο το gsis, τωρα πότε και πως κανείς δεν ξέρεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^

Οπως ηδη γνωρίζεις ολοι οι τραπεζικοί λογαριασμοί ελέγχονται πλέον απο το gsis, τωρα πότε και πως κανείς δεν ξέρεις

 

Μεσα στο gis θα υπαρξει επιλογη με ονομα καπως "Χτιζω αφορολογητο" που θα μπορουμε να δουμε πως ...πανε τα τουβλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω την απορία τη θα γίνεται με αυτούς που θα εμφανίσουν αγορές με κάρτες μεγαλύτερου ύψους απ όσο το εισόδημα που θα δηλώσουν (ή τα τεκμήρια που θα χρεωθούν).

κάποιοι θα την πατήσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω την απορία τη θα γίνεται με αυτούς που θα εμφανίσουν αγορές με κάρτες μεγαλύτερου ύψους απ όσο το εισόδημα που θα δηλώσουν (ή τα τεκμήρια που θα χρεωθούν).

κάποιοι θα την πατήσουν

 

 

Αν ειναι βλακες καλα να παθουν αν και δεν ξερω αν εχουν επιπτωσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγώ δε πιστεύω ότι θα έχουν επιπτώσεις.

 

(καλώς ή κακώς, αυτό είναι ένα άλλο θέμα)

Τι επιπτώσεις να εχουν;

 

Απλα θα δουν κατι παραπάνω στην φδ τους, που μπορεί να το καταλάβουν μπορεί και όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ε αυτή είναι η επίπτωση.

 

αν εγώ πχ δηλώσω 7000€ και παρουσιάσω αγορές 9000€, θα ισχύσει το 7000€ ή θα φορολογηθώ για 9000€.

τα νούμερα είναι τυχαία και δε μιλάμε για αγορές που εμπίπτουν στην κατηγορία τεκμήρια (πχ μηχανάκι), που εκεί όντως υπολογίζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Υποθέτω ότι εννοείτε περιπτώσεις όπου δεν δικαιολογούνται από εισοδήματα προηγούμενων ετών ή πωλήσεις ακινήτων/δωρεές/κληρονομιές...

 

Αν ξεχαστούν και δεν πάνε με μετρητά, πρόβλημά τους :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι βλακες καλα να παθουν αν και δεν ξερω αν εχουν επιπτωσεις .

 

δεν είναι θέμα βλακείας (μόνο).

εγώ εδώ και χρόνια αγόραζα με κάρτα, με βολεύει. οπότε με το σημερινό σύστημα δεν αλλάζει κάτι για μένα. σχεδόν...

τι εννοώ.

αγόραζα πολλές φορές πράγματα για τους δικούς μου και πλήρωνα κάποιους λογαριασμούς με τις δικές μου κάρτες και μετά μου δίναν τα λεφτά στο χέρι.

δε το έκανα για κανέναν άλλο λόγο, απλά δε τους είναι εύκολο να μετακινούνται.

 

οπότε αν δει κάποιος τα εισοδήματα μου και τα έξοδα θα δει ότι κάτι δε πάει καλά.

άρα τώρα θα αναγκάζομαι εκεί που πλήρωνα σχεδόν τα πάντα με κάρτα να πληρώνω και με μετρητα για να μη φάινεται ότι ξοδεύω περισσότερα. που στην ουσία δε ξοδεύω περισσότερα αλλά άντε να το αποδείξω αν γίνει καμία στραβή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω ότι εννοείτε περιπτώσεις όπου δεν δικαιολογούνται από εισοδήματα προηγούμενων ετών ή πωλήσεις ακινήτων/δωρεές/κληρονομιές...

 

Αν ξεχαστούν και δεν πάνε με μετρητά, πρόβλημά τους :P

Δηλαδή και τα μετρητά που θα τα βρουν; Εκτος αν μιλάμε για μαύρα χερι με χέρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...