Προς το περιεχόμενο

Νέα μοντέλα Intel NUC με επεξεργαστές Core 7ης γενιάς


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eξαιρετικό μηχάνημα. Έχω το προϊγούμενο με core i5 skylake και 16GB DDR4 Ram.

DSUB έχουν μόνο τα celeron. το δικό μου π.χ. έχει μόνο display port και hdmi. Να πω την αλήθεια πασαρέλα δεν το έβγαλα αλλά δεν με χαλάει και στο μάτι. Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής.

Για προγραμματισμό είναι αψογο.

Επίσης δοκίμασα Sierra .... πιο mac mini ειπαμε ;

Μια χαρά όλα εκτός του wifi.(no support).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Eξαιρετικό μηχάνημα. Έχω το προϊγούμενο με core i5 skylake και 16GB DDR4 Ram.

DSUB έχουν μόνο τα celeron. το δικό μου π.χ. έχει μόνο display port και hdmi. Να πω την αλήθεια πασαρέλα δεν το έβγαλα αλλά δεν με χαλάει και στο μάτι. Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής.

Για προγραμματισμό είναι αψογο.

Επίσης δοκίμασα Sierra .... πιο mac mini ειπαμε ;

Μια χαρά όλα εκτός του wifi.(no support).

Ποσο το πηρες φιλε ?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια τεράστια αγορά εκεί έξω που αφορά σε θέσεις εργασίας οι οποίες εκτελούν πολύ απλές δουλειές (τηλεφωνικά κέντρα, καταχωρήσεις κλπ κλπ) τα οποία σε πολύ μεγάλο ποσοστό έχουν παλιούς υπολογιστές.

Για μια τέτοια εταιρία τα μηχανάκια αυτά είναι τέλεια καθώς μπορούν πολύ εύκολα να αντικαταστήσουν τους παλιούς υπολογιστές οι οποίοι σίγουρα καίνε περισσότερο ρεύμα, ενδεχομένως χαλάνε κλπ κλπ χωρίς να χρειαστεί να αλλάξουν  και τις οθόνες τους. 

 

Και για μια εταιρία που μπορεί να έχει μερικές εκατοντάδες τέτοιες θέσεις εργασίας η ύπαρξη vga μπορεί να είναι από μόνη της λόγος για να το επιλεξουν

Αν στο παράδειγμα της εταιρίας που λες οι οθόνες έχουν μόνο vga τότε μάλλον η αναβάθμιση θα επρεπε να ξεκινήσει από τις οθόνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια τεράστια αγορά εκεί έξω που αφορά σε θέσεις εργασίας οι οποίες εκτελούν πολύ απλές δουλειές (τηλεφωνικά κέντρα, καταχωρήσεις κλπ κλπ) τα οποία σε πολύ μεγάλο ποσοστό έχουν παλιούς υπολογιστές.

Για μια τέτοια εταιρία τα μηχανάκια αυτά είναι τέλεια καθώς μπορούν πολύ εύκολα να αντικαταστήσουν τους παλιούς υπολογιστές οι οποίοι σίγουρα καίνε περισσότερο ρεύμα, ενδεχομένως χαλάνε κλπ κλπ χωρίς να χρειαστεί να αλλάξουν  και τις οθόνες τους. 

 

Και για μια εταιρία που μπορεί να έχει μερικές εκατοντάδες τέτοιες θέσεις εργασίας η ύπαρξη vga μπορεί να είναι από μόνη της λόγος για να το επιλεξουν

 

 

Τα ΝΥΚ ειναι ακριβο χομπυ , οποιος πει οτι εχει λεφτα για αυτο και οχι για μια τυπικη 1080 οθονη , του αξιζει τουλαχιστον γκιλοτινα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα με i3 3217U , δεν με νοιάζουν τα παιχνίδια... Πετάει σε όλα, φαντάζομαι αυτά θα είναι ακόμα πιο μπόμπα! Απόλυτα ικανοποιημένος!! Τώρα για την χρήση τους νομίζω το i7 είναι υπερβολικό κ ακριβό, άντε το πολύ i5.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ΝΥΚ ειναι ακριβο χομπυ , οποιος πει οτι εχει λεφτα για αυτο και οχι για μια τυπικη 1080 οθονη , του αξιζει τουλαχιστον γκιλοτινα 

Τα NYK δεν ξέρω, τα NUC πάντως, προσιτά θα τα χαρακτήριζα...Όσο ένα low προς μέτριο λαπτοπ αλλά...καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι πολύ βολικά γιατί "κρύβονται" πίσω ακόμη και από  παλιές 19" TFT και κάνεις το 99% των εργασιών γραφείου ΓΡΗΓΟΡΑ αν βάλεις μπόλικη μνήμη και SSD.

 

Ειδα ακόμη και σε αρχιτεκτονικό γραφείο να δουλεύει κάποιος autocad 2015  με win 10 (64bits) σε 6ης γενιάς (είχε Ι7 , 16GB RAM , SSD) και εντυπωσιάστηκα από την ταχύτητα. Μόνο μειονέκτημα ότι παίρνει 1 οθόνη αν και μπορείς να βάλεις μια 50" 4Κ ποιοτική τηλεόραση και να την σπλιταρεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μου εξηγήσει καποιος γιατι με 300$ (ι3) + επιπλεον κοστος για: σκληρό δισκο + μνήμη + οθονη + πληκτρολογιο + ποντίκι + λειτουργικο = ???? και χωρίς καρτα γραφικών μπορει να θεωρηθεί ως μια αξιόλογη αγορά?

 

Γιατι να μην παρω ενα laptop που ειναι και φορητό ή ενα καλύτερο desctop με τα ιδια χρήματα? Μου πουλάει δηλαδη το mini κουτί ως κατι εξαιρετικής εφυίας και τεχνολογίας και πρεπει να το πληρώσω χρυσό?

 

Χιλιες φορες το νταβατζηλίκι του Mac Mini που ειναι και plug & play. MS μας κοροιδευεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο το πηρες φιλε ?

Η βασική τιμή του  ηταν 425 € + 80 € ενα SSD 240gb + 75 € η μνήμη.

Λειτουργικό λόγω και της δουλειάς μου είχα.

Οπότε στο σύνολο 580 €. 

Να σημειώσω ότι αντικατέστησε ένα mac-mini του 2012 βέβαια.

Ετσι και αλλιώς με την Microsoft 'ζούσε' και το mac-mini οπότε η διαφορά στο operating system δεν μου φάνηκε, για να προλάβω τις συγκρίσεις.

Αυτο που μπορώ να πώ με βεβαιώτητα πάντως,

είναι πιο φτηνό απο το mac mini με soldered μνήμες και με μηχανικό δισκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μου εξηγήσει καποιος γιατι με 300$ (ι3) + επιπλεον κοστος για: σκληρό δισκο + μνήμη + οθονη + πληκτρολογιο + ποντίκι + λειτουργικο = ???? και χωρίς καρτα γραφικών μπορει να θεωρηθεί ως μια αξιόλογη αγορά?

 

Γιατι να μην παρω ενα laptop που ειναι και φορητό ή ενα καλύτερο desctop με τα ιδια χρήματα? Μου πουλάει δηλαδη το mini κουτί ως κατι εξαιρετικής εφυίας και τεχνολογίας και πρεπει να το πληρώσω χρυσό?

 

Χιλιες φορες το νταβατζηλίκι του Mac Mini που ειναι και plug & play. MS μας κοροιδευεις?

 

Εγώ που πήρα ένα laptop ή/και ένα desktop με τα ίδια χρήματα και πήγα να κάνω αυτό, δεν πέτυχε :-(

 

Intel-NUC-arvuti-ML-501-kinnitatuna-moni

 

Οπότε ίσως να υπάρχει αγορά και για αυτά τα μηχανήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ που πήρα ένα laptop ή/και ένα desktop με τα ίδια χρήματα και πήγα να κάνω αυτό, δεν πέτυχε :-(

 

Intel-NUC-arvuti-ML-501-kinnitatuna-moni

 

Οπότε ίσως να υπάρχει αγορά και για αυτά τα μηχανήματα.

 

 Δεν πληρώνω κερατιάτικα ενα mini κουτί μονο γιατι ειναι Mini. Παιρνω το laptop και το συνδεω στην οθονη μου και τελος και οποτε το χρειαζομαι το ξεκουμπώνω απλά και το παίρνω μαζί μου και ειναι και πιο δυνατό απο το κουτάκι που μου πουλάνε για high tech μπιχλιμπίδι. Εαν εσυ εισαι διατεθημενος να πληρώσεις 300$ για κατι τετοιο, δικαιωμά σου αλλα παραμενουν κερατιάτικα λεφτά. ΜΕτα μην γκρινιαζετε οτι χρεωνει πολλα η apple που τουλαχιστον θα παιζει out of the box με την ιδια σταθερη αποδοση τουλαχιστον 5-6 χρόνια χωρις αναγκη για αναβαθμισεις και clean formats.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δεν πληρώνω κερατιάτικα ενα mini κουτί μονο γιατι ειναι Mini. Παιρνω το laptop και το συνδεω στην οθονη μου και τελος και οποτε το χρειαζομαι το ξεκουμπώνω απλά και το παίρνω μαζί μου και ειναι και πιο δυνατό απο το κουτάκι που μου πουλάνε για high tech μπιχλιμπίδι. Εαν εσυ εισαι διατεθημενος να πληρώσεις 300$ για κατι τετοιο, δικαιωμά σου αλλα παραμενουν κερατιάτικα λεφτά. ΜΕτα μην γκρινιαζετε οτι χρεωνει πολλα η apple που τουλαχιστον θα παιζει out of the box με την ιδια σταθερη αποδοση τουλαχιστον 5-6 χρόνια χωρις αναγκη για αναβαθμισεις και clean formats.

Εντούτοις υπάρχει κόσμος που το θέλει επειδή είναι Mini....

Στο κάτω κάτω 300 ευρά κάνει (400 για να το στήσεις) και όχι 2000 .....  δεν είναι δα και τόσα παραπάνω τα "κερατιάτικα" από ένα κανονικό PC ή laptop...

Και ταυτόχρονα θεωρείς τη διπλάσια τιμή του mac mini φυσιολογική;;; επειδή παίζει ..."out of the box";;; (σιγά τα ωά... σε Tech forum είμαστε, μας αρέσει να βάζουμε και κατσαβίδι τους πιο πολλούς...).

Αν θες να τρέξεις κάτι που τρέχει μόνο σε mac πάσο... αλλά αυτή είναι άλλη κουβέντα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...