Προς το περιεχόμενο

κατασκευή ιστοσελίδας


iliasnet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισης οταν σας πονεσει το δοντι, κριμα ειναι να πατε στον "οδοντιατρο κωστα" να σας φαει τα λεφτα.. βγαλτε το μονοι σας!

 

Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.

 

Για να γίνεις οδοντίατρος και να ανοίξεις οδοντιατρείο, πρέπει να σπουδάσεις, να πάρεις πτυχίο και να έχεις και άδεια από τον ιατρικό σύλλογο. (ή οδοντιατρικό σύλλογο, δεν ξέρω)

 

Για να φτιάξεις μια ιστοσελίδα, (δεν έχει σημασία τι ποιότητα και κλάση) πρέπει τουλάχιστον να έχεις στοιχειώδεις γνώσεις.

Έτσι λοιπόν, ο κάθε ένας λέει πως φτιάχνει ιστοσελίδες και μάλιστα αρκετοί ανοίγουν και γραφεία με ΑΦΜ κανονικά.

Αυτό δεν σημαίνει πως ξέρουν τι κάνουν.

 

Αν δηλώσεις οδοντίατρος δεν νομίζω πως μπορείς να ανοίξεις οδοντιατρείο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.

 

Για να γίνεις οδοντίατρος και να ανοίξεις οδοντιατρείο, πρέπει να σπουδάσεις, να πάρεις πτυχίο και να έχεις και άδεια από τον ιατρικό σύλλογο. (ή οδοντιατρικό σύλλογο, δεν ξέρω)

 

Για να φτιάξεις μια ιστοσελίδα, (δεν έχει σημασία τι ποιότητα και κλάση) πρέπει τουλάχιστον να έχεις στοιχειώδεις γνώσεις.

Έτσι λοιπόν, ο κάθε ένας λέει πως φτιάχνει ιστοσελίδες και μάλιστα αρκετοί ανοίγουν και γραφεία με ΑΦΜ κανονικά.

Αυτό δεν σημαίνει πως ξέρουν τι κάνουν.

 

Αν δηλώσεις οδοντίατρος δεν νομίζω πως μπορείς να ανοίξεις οδοντιατρείο.

 

Κάποτε έψαχνε μια εταιρία για web developer ... ολα καλά στο τηλ και στο τέλος τους ρωτάω για την χρηματική αμοιβή μιας θέσης. Μου απαντάνε 500 € … εγώ βγήκα από τα ρούχα μου σχεδόν και η απάντησή τους ήταν ε πόσα θέλετε τέλος πάντων μερικά κλικ κάνετε και πατάτε κουμπάκια… απλά LoL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεί διαφορά το "στηνώ απλά μια ιστοσελίδα ίσα ίσα να παρω τα 300 ευρώ και να φύγω αφήνωντας την σελίδα με 500 σφάλματα στην τύχη της και τον πελάτη στο έλεος του θεού" με το "παίρνω 800,1000,1500+ ευρώ ανάλογα με το project αλλά παραδίδω μια ιστοσελίδα με βελτιστοποιήσεις για SEO, link building κτλ που θα φέρει λεφτά στον πελάτη".

 

Ισχύει ο ΧΡΥΣΟΣ κανόνας... Όσα δίνεις τόσα παίρνεις (εκτός αν μπλέξεις με web tsarlatans) ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεί διαφορά το "στηνώ απλά μια ιστοσελίδα ίσα ίσα να παρω τα 300 ευρώ και να φύγω αφήνωντας την σελίδα με 500 σφάλματα στην τύχη της και τον πελάτη στο έλεος του θεού" με το "παίρνω 800,1000,1500+ ευρώ ανάλογα με το project αλλά παραδίδω μια ιστοσελίδα με βελτιστοποιήσεις για SEO, link building κτλ που θα φέρει λεφτά στον πελάτη".

 

Ισχύει ο ΧΡΥΣΟΣ κανόνας... Όσα δίνεις τόσα παίρνεις (εκτός αν μπλέξεις με web tsarlatans) ;)

 

βεβαιως και ισχυει... 1500 ευρω πηραμε για μια σελιδα με 1landing page και μάλιστα με Builder (όχι με Wix).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.

 

Για να γίνεις οδοντίατρος και να ανοίξεις οδοντιατρείο, πρέπει να σπουδάσεις, να πάρεις πτυχίο και να έχεις και άδεια από τον ιατρικό σύλλογο. (ή οδοντιατρικό σύλλογο, δεν ξέρω)

 

Για να φτιάξεις μια ιστοσελίδα, (δεν έχει σημασία τι ποιότητα και κλάση) πρέπει τουλάχιστον να έχεις στοιχειώδεις γνώσεις.

Έτσι λοιπόν, ο κάθε ένας λέει πως φτιάχνει ιστοσελίδες και μάλιστα αρκετοί ανοίγουν και γραφεία με ΑΦΜ κανονικά.

Αυτό δεν σημαίνει πως ξέρουν τι κάνουν.

 

Αν δηλώσεις οδοντίατρος δεν νομίζω πως μπορείς να ανοίξεις οδοντιατρείο.

Ναι αλλά καλό είναι να μη κάνουμε τέτοιες γενικεύσεις. Ειδικά όταν δε μιλάμε "μεταξύ μας" αλλά υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι άσχετοι που παρακολουθούν.

 

Γιατί αυτό που θα καταλάβει ένας τρίτος και άσχετος είναι ότι γενικά και αόριστα η κατασκευή ιστοσελίδων είναι κάτι "εύκολο" και "απλό" να γίνει.  Πράγμα που δεν είναι 100% αλήθεια και δίνει λάθος εντύπωση, η  οποία είναι εις βάρος μας.

 

Δε θα ξέρει να ξεχωρίσει τη διαφορά μεταξύ ενός πιτσιρικά ο οποίος έκλεψε ένα template και το χρησιμοποιεί για όλες τις σελίδες που "φτιάχνει" ενώ το μόνο που κάνει είναι να συμπληρώνει πεδία περνώντας τα κείμενα και τις εικόνες που του δωσε ο πελάτης στο template, με τη δουλειά που θα κάνει κάποιος και θα είναι custom φτιαγμένη απ' το μηδέν στα μέτρα του πελάτη με front-end, back-end, scripting, βάσεις δεδομένων, αλγόριθμους,κτλπ...

 

Το αποτέλεσμα θα είναι να έρχεται ο άλλος να σου ζητάει παπάδες, και τα λεφτά που θα διατίθεται να δώσει για τη δουλειά που θέλει να του κάνεις όχι μόνο να μην είναι ικανοποιητικά, αλλά να "μπαίνεις και μέσα" άμα κάτσεις να δουλέψεις για όσα είναι διατεθημένος να δώσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχει κουράσει το θέμα και σιγουρα ο άνθρωπος πιο πολύ θα έχει μπερδευτεί αντί να βοηθηθεί, όσοι εκμηδενίζουν την εργασία του web developer είτε αυτό είναι απτο μηδέν με custom κώδικα είτε με template γιατί δεν προτείνετε ρε μάγκες στον άνθρωπο ένα κόστος να του το φτιάξετε εσείς, και να μας δείξετε και το τελικό αποτέλεσμα εδώ με link να κρίνουμε? Δείξε μου και το τιμολόγιο που έκοψες να αφαιρέσουμε φόρο, ΦΠΑ κλπ, να δούμε αν άξιζε να εργαστείς για αυτό ή όχι!

 

Αν είναι δυνατόν να κάτσω να ασχοληθώ να φτιάξω το δικό μου site από tutorials αντι να δώσω 500-600 σε έναν άνθρωπο για να μου το κάνει, σαν πολύ χρόνο ελεύθερο να έχετε μερικοί μου φαίνεται.. 

 

Ο άνθρωπος ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να το φτιάξει μόνος του, ήρθε εδώ για να ρωτήσει τί κόστος πάνω κάτω να περιμένει να πληρώσει.. 

Πείτε λοιπόν μια τιμή, και όποιος ΞΕΡΕΙ και ΜΠΟΡΕΙ ας αναλάβει τη δουλειά να δούμε και το αποτέλεσμα και μη μας ζαλίζετε για το αν αξίζει ενα site με wordpress και template τα 300 ευρώ ή οχι.

 

Αλλά στα λόγια βέβαια όλοι καλοί είμαστε...


βεβαιως και ισχυει... 1500 ευρω πηραμε για μια σελιδα με 1landing page και μάλιστα με Builder (όχι με Wix).

 

 

Φυσικά αν η εταιρία που δουλεύεις έπαιρνε μόνο 300 ευρώ για αυτό που εσύ κοροιδεύεις σε 3 μήνες θα σε έδιωχνε εσένα μέχρι και την καθαρίστρια γιατί δεν θα είχε να σας πληρώνει, και εσύ θα έβριζες το ΣΥΡΙΖΑ που έχει εξαθλιώσει το λαό...

 

Ά ρε μυαλό ορισμένοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόστος κατασκευής διαφέρει από εταιρία σε εταιρία για διάφορους λόγους.

 

Μια εταιρία για να φτιάξει website με τελική τιμή 300 ευρώ μάλλον δύσκολο να το κάνει.

Αν κόψει τιμολόγιο θα μπει και μέσα…

 

Ένα πιο ρεαλιστικό κόστος κατά τη γνώμη μου ξεκινάει από τα 600-700 ευρώ.

 

Για το hosting εξαρτάται από 50 έως 100 ευρώ ανάλογα τις παροχές και το support που θα έχεις εφόσον πρόκειται για απλό website.

 

Τα domains .gr δεν κοστίζουν πάνω από 20-30 ευρώ τα 2 χρόνια σε καμία περίπτωση.

 

Αλλά πέρα από το όποιο αρχικό κόστος καλό είναι να σκεφτόμαστε και το τι υποστήριξη λαμβάνουμε σε κάθε περίπτωση…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

οκ παιδια μην τρελαθουμε τωρα.... 1500 ευρω για μια απλη ιστοσελιδα και ποιος σας ειπε πως δεν υπαρχουν επαγγελματιες με πτιχια που φτιαχνουν ιστοσελιδες με 300 και 350 ευρω; Στις ημερες μας που ειναι δυσκολα τα πραγμτα ο καθενας κατι πρπει να κανει για να επιβιωσει... Και 300 ευρω αν κατι extra τον μηνα δεν θα τον χαλαγε ενα site... εγω γνωριζω τον ξαδερφο μοθ που εχει δημιουργισει αυτο http://www.hellas-web.gr/ για να μπορει να βγαλει κατι extra και οτι δουλεια παρει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλοξενία στα 40 ευρώ το χρόνο πάλι το ξεχνάς. Δεν θα έχεις ούτε ελάχιστο χώρο για τα emails (ειδικά αν στέλνονται attachments)

 

Να βαλει gmail για email λογαριασμο. Δε καταλαβαινω γιατι το [email protected] ειναι τοσο πια πιο.. επαγγελματικο απο το [email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βαλει gmail για email λογαριασμο. Δε καταλαβαινω γιατι το [email protected] ειναι τοσο πια πιο.. επαγγελματικο απο το [email protected]

 

 

Επειδή ΑΚΡΙΒΩΣ δεν καταλαβαίνεις γιατί το [email protected] είναι πιο επαγγελματικό από το [email protected] καλό θα ήταν να απέχεις από συζητήσεις οι οποίες έχουν να κάνουν με επαγγελματισμό.

 

 

 

Δυστυχώς στη χώρα του αρπα-κόλα δεν περίμενα κάτι διαφορετικό, αλλά σε τεχνολογικό φόρουμ να μιλάμε για τόσο άθλιους ερασιτεχνισμούς στον ίδιο μας τον τομέα ειλικρινά απογοητεύομαι για την ποιότητα των "επαγγελματιών" που βγάζουμε στην αγορά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ παιδια μην τρελαθουμε τωρα.... 1500 ευρω για μια απλη ιστοσελιδα και ποιος σας ειπε πως δεν υπαρχουν επαγγελματιες με πτιχια που φτιαχνουν ιστοσελιδες με 300 και 350 ευρω; ... εγω γνωριζω τον ξαδερφο μοθ που εχει δημιουργισει αυτο http://www.xxxxx.gr γιανα μπορει να βγαλει κατι extra και οτι δουλεια παρει... 

 

Πτυχία πάνω σε τι πράγμα ; Μη μου πεις σε web design μόνο, σε παρακαλώ. Το ότι κάποιος έχει κάποιο πτυχίο (δεν έχει καμία σημασία το τι είναι αυτό) και φτιάχνει websites με 300 ευρώ δεν τον κάνει και επαγγελματία.

 

Σίγουρα πάντως κάποιος επαγγελματίας (κάποιος αληθινός επαγγελματίας) δεν κάνει websites με 300 ευρώ εκτός και αν είναι κάποια πολύ ιδιαίτερη περίπτωση (π.χ. παλιός πελάτης, πολλά projects, tiny site, γνωστός κ.τ.λ.). Το 300άρι είναι η εξαίρεση, όχι ο κανόνας.

 

Δεν αποκλείω φυσικά το ενδεχόμενο κάποιος στην ανάγκη να κάνει το οτιδήποτε όμως για να είσαι επαγγελματίας / εταιρία υποθέτω ότι τα κάνεις και όσο γίνετε νόμιμααπλά δε μου βγαίνουν οι πράξεις σε αυτή τη περίπτωση.

 

Τώρα έτσι όπως έκανες διαφήμιση στο website σου (ή του ξαδέρφου σου) είναι σα να μας λες.. .έ για τη πλάκα του το έκανε και ότι αρπάξει οπότε δεν είναι να τον εμπιστεύεσαι κιόλας για καμιά μεγάλη και σοβαρή δουλειά.

 

Προσωπικά έχω γνωρίσει πολλούς «επαγγελματίες» με 100, 200 , 300 ευρώ. Ο επαγγελματισμός τους στο τέλος της ημέρας φτάνει μέχρι το σαλόνι τους και το support τους ούτε καν στο email. Φυσικά κανείς από αυτούς που γνώρισα δεν έχει παραμείνει επαγγελματίας σε αυτό το κλάδο. Όλοι κάτι άλλο βρήκαν να κάνουν στο τέλος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει καποιος να δωσει καποιο η καποια παραδειγματα sites που κοστιζουν 300 500 η 1000+?(δεν χρειαζεται να ποσταρει τα project του αν δεν θελει απλα να εκτιμησει καποιο στο περιπου)

Απο περιεργεια ρωταω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βαλει gmail για email λογαριασμο. Δε καταλαβαινω γιατι το [email protected] ειναι τοσο πια πιο.. επαγγελματικο απο το [email protected]

 

Άσε που με το gmail τελικά έχεις και πιο σίγουρη κατάληξη στο inbox του παραλήπτη, καθώς τα περισσότερα email παραληπτών σήμερα φιλοξενούνται στο gmail. Από τα παράλογα φίλτρα που έχω συναντήσει τελευταία από υπηρεσίες τύπου SpamAssassin τα οποία στέλνουν τα email τύπου @onoma.com στα spam για ψύλλου πήδημα ή το gmail τα κατατάσσει στα "updates", είμαι ένα κλικ πριν ξεκινήσω να δουλεύω αποκλειστικά gmail.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε ρωτήσω... Έτσι από περιέργεια, πόσο χρόνο σου παίρνει να φτιάξεις ένα "site" των 300€;

Φτιαξεις ή σεταρεις κανα cms? Το πρωτο μπορει να θελει και κανα μηνα, το δευτερο καμια ωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...