Προς το περιεχόμενο

Θα πουλήσει τελικά το Nintendo Switch;


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και; τι σχεση εχουν τα spec; εχει καταντισει τραγικη αυτη η λαγνεια για νουμερα που μεταφερθηκε απο τα pc στις κονσολες... ολα τα πιτσιρικια (κυριως) που νομιζουν οτι κανουν κατι βγαζοντας 5 fps παραπανω απο τον διπλανο τους και χαιρονται, ας κατσουν στα pc τους να παιζουν με αριθμους και pixels... εδω μιλαμε για gaming, παιχνιδια αυτα καθ'αυτα, οχι για αριθμολαγνεια, ολοι αυτοι επιδιδωνται σε καποιο αλλο χομπι, σιγουρα οχι το gaming παντως.

 

Μα δεν αποσκοπει με το switch να χτυπησει τους 2 μεγαλους, ποιους 2 θα μου πεις...ενας ειναι και ο αλλος ακολουθει, αλλα στοχευει στο gaming, ειναι καθαρα παιχνιδομηχανη και οχι στο να γινει pc.

Τα ίδια ακριβώς επιχειρήματα μού έλεγαν όταν ανέφερα ότι θα αποτύχει το Wii U.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 229
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν και παλιότερα nintendo fanboy, τα τελευταία χρόνια είμαι πλήρως απογοητευμένος από τη Nintendo. Δεν έχω αγοράσει το Wii U και δεν νομίζω να αγοράσω και το Switch, σύντομα τουλάχιστον.

Δεν με ενοχλεί η απουσία third party τίτλων, αλλά η εμφανής μείωση της ποιότητας των first party τίτλων. Συνεχώς πλασάρει remastered παιχνίδια για να γεμίσει τις λίστες διαθέσιμων τίτλων.

Το πιο απογοητευτικό όμως είναι η τιμολογιακή πολιτική της, η οποία έχει μείνει δεκαετίες πίσω. Οι τιμές των παιχνιδιών στο θεό, ακόμα και μετά από αρκετούς μήνες από την κυκλοφορία τους. Προσπαθεί να βγάλει και από τα retro παιχνίδια ξύγκι. Βέβαια το φιάσκο του 3ds με τη μείωση τιμής κατά 100 δολάρια λίγους μήνες μετά την πρώτη κυκλοφορία αξέχαστο.

Μπορεί η Nintendo να στοχεύει περισσότερο σε συγκεκριμένο κοινό και το ξέρει, αλλά υπάρχουν και κάποια όρια...

Και για να πω τη μαύρη μου αλήθεια, αν είναι να συνεχίσει να βγάζει μπούρδες του στυλ super mario run, ας το κλείσει το μαγαζάκι να τη θυμόμαστε όπως της αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω. Εγώ προσωπικά θα πάρω το switch κάποια στιγμή στο μέλλον. Επειδή μου αρέσει πολύ η ιδέα να παίζω παιχνίδια εδώ και κει και είμαι γενικά άτομο του φορητού, και θα πάρω και το skyrim το οποίο το έχω τερματίσει είδη 2 φορές. Και θα το έκανα ξανά άνετα.

 

Αλλά..... Εντελώς αντικειμενικά, πιστεύω ότι τον πρώτο καιρό θα πουλήσει λόγου hype. Θα πουλήσει στους πιστούς της Nintendo, αργότερα όμως θα αλλάξουν τα πράγματα. Κάποια στιγμή κατά την άποψή μου το 3Ds θα σταματήσει να έχει καινούργιους τίτλους και όλα θα πάνε στο switch, όσο και να λένε ότι θα συνυπάρχουν δεν το πιστεύω. Αυτός είναι και ο λόγος ο οποίος η Nintendo ένωσε το home console & handheld division της. Δεν τους παίρνει να αποτύχουν πάλι, οπότε πάνε στα σίγουρα,και ποια είναι τα σίγουρα? Η φορητές κονσόλες νιντεντο. Ο κόσμος που έχει 3Ds θα πάρει μετά switch γιατί εκεί θα βρει τα καινούργια παιχνίδια. Ένα παράδειγμα ας πούμε είναι το Pokemon / Fire emblem, παιχνίδια που έχουν μεγάλη ιστορία σε φορητές κονσόλες της Nintendo αλλά θα περάσουν στο switch. Τι να πω ο καιρός θα δείξει. Πάντως πιστεύω ότι αργότερα θα πουλήσει αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία από τα ίδια ποτέ δεν μπορεσεις ρε νιτεντο να κάνεις κάτι γ να φτάσεις την σονυ και την μικροσοφτ άλλαξε μοντελο γτ δεν σε βλέπω καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλέπεται να χει το ίδιο μέλλον με το wii u.

Αν όμως βγάλουν main series game Pokemon θα εκτοξευτει. Το ίδιο αλλωστε συμβαίνει σ όλες τις φορητές κονσόλες της Nintendo εδώ και πολλά χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια, εσεις οι φανμπουδες που τα βλεπετε ολα σωστα και ροδινα για απαντηστε μου στα παρακατω:

Aφου δεν ενδιαφερουν τη nintendo τα specs γιατι εβγαλε νεα κονσολα σε μολις 4 χρονια αντι για 6?

Και αφου δεν σας ενδιαφερουν τα specs γιατι εκανε τοσο χαλια πωλησεις το wiiU?

Και αφου σας ενδιαφερουν κυριως τα παιχνιδια της νιντεντο και απαξιωνετε αυτα των αλλων κονσολων γιατι γκρινιαζετε για την ελλειψη third party υποστηριξης και multiplatform τιτλων?

Και αφου η νιντεντο παιζει χωρις αντιπαλο στις φορητες και ο κοσμος ζητουσε επειγοντως ανταγωνιστικη οικιακη γιατι εβγαλε το switch?

Και αφου δεν ανταγωνιζεται ps4/xbox γιατι η παραπλησια τιμη με σαφως υποδεεστερο hardware?

Και αφου τις αποψεις σας αυτες τις συμμεριζονται μονο καμια 12αρια εκατομμυρια κοσμος, συγκριτικα με τα 101 που ειχε αγορασει wii, ή τα 260+ εκατομμυρια οικιακες κονσολες που πουληθηκαν συνολικα την προηγουμενη γενια, γιατι θεωρειτε οτι εχετε εσεις δικιο και οχι η συντριπτικη πλειοψηφια που επελεξαν κατι αλλο?

 

Υ.Γ.: Προς αποφυγη παρεξηγησεων δεν ειμαι hater, οτι θεωρω οτι αξιζει το εχω αγορασει κ απο Νιντεντο εχω GB, GBC, N64, Gamecube και Wii (το σκεφτομαι και για 3ds). Καμια απο αυτες δε θεωρω αγαπημενη μου κονσολα - πλην του original GB αλλα παντα θεωρουσα οτι ειχαν αρκετα να μου προσφερουν ωστε να τις αγορασω εστω και αργοτερα.

652Gflops έχει το Mali G71 το οποίο είναι στα 10nm, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση. Όσο για το Wii U είναι 176Gflops και όχι 352.

 

Δεν εχει σημασια, ολα τα σαιτ αναφερουν κοντα στο 1tflop με 40% πτωση στο undocked mode για το switch, χρησιμοποιωντας καποιο custom tegra X1/X2 chip.

Ομοιως 9.5 στα 10 σαιτ δινουν 352 gflops στο wiiU, συμπεριλαμβανομενης και της wiki (και οι techpowerup, gamespot, ign κ.α.):

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_gaming_platforms

 

http://kyokojap.myweb.hinet.net/gpu_gflops/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να καταλάβετε πως η Nintendo δεν στοχεύει και ούτε και την ενδιαφερει το κοινό του PS και του XBOX. Με το Switch θέλει να ενώσει το κοινό του WiiU και του 3DS και είναι μία πολύ έξυπνη κίνηση που έπρεπε να γίνει. Τοσο απλά.

ενταξει ενωσε τους.....αλλα  που ειναι το δυσκολο να βαλουν ενα hardware της προκοπης? Να παιξει και ο μικρος το ποκεμον να παιξει και ο μεγαλος κανενα καινουριο τιτλο...ο στοχος της σαν εταιρεια θα επρεπε να ηταν οι πωλησεις,,,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορούσε να τα κάνει όλα αυτά θα έπρεπε να χρεώσει την κονσόλα κανένα χιλιάρικο. Δεν μπορείς να δημιουργείς κονσόλα με κορυφαίο hardware να δημιουργείς παιχνίδια δικά σου να πληρώνεις και τρίτους. Απλά η nintendo έχει επιλέξει λόγω ιδεολογίας τον δύσκολο δρόμο. Να κρατήσει τις αξίες της αλλά να βγάλει και λεφτά και όπως βλέπεις είναι λίγο δύσκολο. Θα μπορούσε να κάνει ότι κάνουν οι άλλοι. Να φτιάξει ένα κουτί με hardware προηγούμενης γενιάς να το χρεώσει 500€ για παιχνίδια μία απ τα ίδια με αναβαθμισμένα γραφικά και μετά από λίγο καιρό να βγάλει slim και να τους λες και ευχαριστώ που σε δουλεύουν. Υπάρχουν καποιοι που δεν θέλουν παιχνίδια με τόσο αίμα και βία γι αυτούς και τα παιδιά τους τι να κάνουμε τώρα. Πρέπει να υπάρχει και ένα σύστημα γι αυτους. Για μένα αυτός είναι ένας λόγος να στηρίξεις την nintendo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ας μη γελιομαστε..παπαριες κανει η ninty.βγαλε hardware να σκιζεις τους αλλους 2 πρωτα και να δικαιολογεις και την τιμη φυσικα και το software θα ερθει απο μονο του..και εννοειται πως δεν θελω να φυγει η Nintendo απο την αγορα.οταν χανεις κατι,τοτε το εκτιμας(βλεπε Sega)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορούσε να τα κάνει όλα αυτά θα έπρεπε να χρεώσει την κονσόλα κανένα χιλιάρικο. Δεν μπορείς να δημιουργείς κονσόλα με κορυφαίο hardware να δημιουργείς παιχνίδια δικά σου να πληρώνεις και τρίτους. Απλά η nintendo έχει επιλέξει λόγω ιδεολογίας τον δύσκολο δρόμο. Να κρατήσει τις αξίες της αλλά να βγάλει και λεφτά και όπως βλέπεις είναι λίγο δύσκολο. Θα μπορούσε να κάνει ότι κάνουν οι άλλοι. Να φτιάξει ένα κουτί με hardware προηγούμενης γενιάς να το χρεώσει 500€ για παιχνίδια μία απ τα ίδια με αναβαθμισμένα γραφικά και μετά από λίγο καιρό να βγάλει slim και να τους λες και ευχαριστώ που σε δουλεύουν. Υπάρχουν καποιοι που δεν θέλουν παιχνίδια με τόσο αίμα και βία γι αυτούς και τα παιδιά τους τι να κάνουμε τώρα. Πρέπει να υπάρχει και ένα σύστημα γι αυτους. Για μένα αυτός είναι ένας λόγος να στηρίξεις την nintendo.

Με συγχωρεις αλλα το να βγαλει μια κονσολα με το hardware-δυναμη του ps4 ας πουμε θα της εβγαινε κανα χιλιαρικο? Εδω το ps4 pro που ειναι αρκετα δυνατο παιζει στα 400 τι ειναι αυτα που λες λοιπον?

   Επισης μιας και την ninty δεν την ενδιαφέρουν τα χαρακτηριστικα με τα n64 και τα Gamecube χαρακτηριστικα και ισχυ δεν διαφημιζε? Τι εγινε τωρα τα ξεχασαμε?

Επισης για πια ιδεολογια και ποιες αξιες μιλας?Εταιρεια που θελει να βγαλει χρημα ειναι. Βρε τα πιστεύετε αυτα που γραφετε?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαινεται καλη προταση για on the go, αρκει να δουμε κανενα φρεσκο τιτλο και οχι μονο τα κλασσικα ξαναζεσταμενα mario/zelda/pokemon νο 1234

 

εχουν περασει καμια 30ρια χρονια που τα βγαζει και ξαναβγαζει για να ικανοποιησει τους fan, να δουμε και κανενα 3rd party ομως

 

btw, για τη συνδεση με τηλεοραση θελει απαραιτητα το dock? μηπως θα γινεται και μεσω του usb-c?..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Nintendo στην μετά Playstation εποχή απλά πληρώνει το μάρμαρο για τις πολιτικές που ακολουθούσε όταν ήταν ουσιαστικά η μόνη δύναμη στο console gaming...δεν είναι τυχαίο που μεγάλοι publisher δήλωναν ακόμα και στις αρχές του Wii U ότι έχουν έτοιμα παιχνίδια για το σύστημα αλλά περιμένουν πρώτα να δουν πωλήσεις...καλά χρυσά τα first party αλλά δεν έχουν όλοι την πολυτέλεια να έχουν στο σαλόνι τους 2 συστήματα οπότε λογικό να στρέφονται προς PS/Xbox...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...