Προς το περιεχόμενο

S7/S7 edge nougat


mgee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια χωρις factory reset πως βλεπετε το κινητο απο θεμα αυτονομιας και λαγκ.Στο διπλανο φορουμ διαβαζω πολλα θεματα σε οσους δεν εκαναν.

 

LUG δεν έχω παρατηρήσει , το χειρίζομαι καμια ώρα δεν έχει κολλήσει ή λαγκαρει κάπου , απο αυτονομία έβαλα WQHD γιατί το update το άλλαξε σε FHD και θα ειμαι σε θεση να γραψω σε λίγες μέρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 159
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά ξέρει κανείς αν έβγαλαν την αυτόματη ενεργοποίηση εξοικονόμησης ενέργειας; πχ στην 6 μπορούσα να το έχω να ενεργοποιείται αυτόματα στο 15% τώρα δεν το βρίσκω πουθενά… μόνο χειροκίνητα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιστρέφω με ενημέρωση.

Στην 6 είχε το Galaxy Labs που σου επιτρέπει να αφαιρέσεις το app drawer. Δηλαδή όλες οι εφαρμογές να φαίνονται στην αρχική, και όχι σε ξεχωριστό μενού.
Όταν κάνεις αναβάθμιση σε Nougat, σου κρατάει αυτήν την ρύθμιση αν την είχες επιλέξει, και οι εφαρμογές συνεχίζουν να φαίνονται στην αρχική.Στην 7 όμως, έχουν αφαιρέσει το Galaxy Labs, που αυτό σημαίνει ότι δεν έχεις πια την επιλογή να αφαιρείς το app drawer. Αν λοιπόν κάνεις επαναφορά συστήματος ενώ είσαι στην 7, ακόμα και restore από backup να κάνεις δεν αφαιρείται το app drawer(ακόμα και αν στο backup σου το είχες αφαιρέσει). Πρώτο μειονέκτημα για εμένα αυτό.

Διαβάζοντας αυτό το νήμα, έκανα επαναφορά συστήματος αφού αναβάθμισα στην 7 και έκανα restore το backup μου από το Samsung Cloud. Αυτό που παρατήρησα ήταν ότι είχα τρελό battery drain οπότε σε συνδιασμό με το 1ο για μένα μειονέκτημα, αποφάσισα να γυρίσω στην 6.
Γύρισα στην 6 και έκανα εκ νέου restore backup από το Cloud. Το ίδιο drain επίσης. Οπότε αναβάθμισα στην 7 κρατώντας το app drawer removed, και το έκανα set as new. Πλέον είναι τούμπανο. Κανένα θέμα με την μπαταρία.

Οπότε προσοχή όσοι κάνετε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στην 7, και στη συνέχεια κάνετε restore κάποιο backup. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως το κατεβασα...δεν εκανα απολυτως τπτ....και λειτουργει αψογα σε σ7εντζ.εχω δει και μεγαλη διαφορα στη μπαταρια.

Έτσι θα έπρεπε να κάνω κι εγώ από την αρχή. Απλά update, ούτε restore ούτε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι θα έπρεπε να κάνω κι εγώ από την αρχή. Απλά update, ούτε restore ούτε τίποτα.

Καλα μην το λες...σε καποια κινητα επιβαλλεται.δεν ξερω τι το επηρεαζει αλλα οντως πολλοι ηταν που μετα το update ειχαν καποια μικροθεματακια...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε το κινητό από το service με nougat. Υποθέτω ιταλικό, καθώς είχε κάποιες ιταλικές εφαρμογές πάνω. Πολύ γρήγορο όπως πάντα και το touch wiz πολύ όμορφο πλέον. Το μόνο που παρατηρώ είναι πως έχει bugs με επανεκκινήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικο μου (ιταλικο edge) χωρις καποιο reset μετα απο αναβαθμισεις ΟΤΑ δουλευουν ολα ρολοι, πολυ ευχαριστημενος, μπαταρια, κλησεις,ταχυτητα  κλπ κλπ, βλεπω να μενω με αυτο ακομη 2 χρονακια, επισης ειναι και πανεμορφο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

και μενα δεν μου δειχνει τις αναπαντητες κλησεις πανω στο εικονιδιο,συμβαινει και σε αλλον?

παιδια το ιδιο συμβαινει και σε μενα....

το κινητο το αγορασα προχτες από πλαισιο και με το που το ενεργοποιησα εκανε μονο του την αναβαθμιση σε nougat.

το μονο παρατραγουδο που βλεπω είναι ότι δεν μου εμφανιζει τις αναπάντητες ουτε στην οθονη κλειδώματος ουτε στο always on display..

όλα τα υπολοιπα εμφανίζονται κανονικα....

καμια ιδεα τι πρεπει να κανω??

 

αυτό που παρατηρω είναι ότι στο μενου οπου ενεργοποιείς τις εφαρμογες που θελεις να εμφανίζονται στην οθονη κλειδώματος και κατά επεκταση στο always on display δεν μου εμφανιζει το τηλεφωνο με τις κλισεις σαν εφαρμογή για να το διαλέξω......

 

ευχαριστω για το χρονο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 μερες and counting μετα το update σε nougat,ΧΩΡΙΣ επαναφορά εργοστασιακών,ΟΥΤΕ καθαρισμα cache.
Κανένα προβλημα,μεγαλη αυξηση σε αυτονομια.
Totally worth it,αδικα το φοβομουν τόσο καιρο.
Εφτασε και 5 ώρες screen on time.(παρα 10')

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα,


 


Ειμαι κατοχος ενας samsung galaxy s7 edge και απο τη στιμγη που εγκατεστησα το Nougat αρχισε τα κρασαρισματα. Πιο συγκεκριμενα το εχω παρατηρησει στα applications whatsapp & viber στα οποια αργει να πληκτρολογησει αυτα που γραφω και αργει να εξαφανιστει το πληκτρολογιο οταν βγω απο μια συνομιλια. Συνηθως κανει 3-4 δευτερολεπτα ισως και λιγοτερο αλλα οταν το χρησιμοποιεις ολη μερα και δεδομενου οτι εχεις πληρωσει ενα τετοιο κινητο απαιτεις να κανει αψογα τη δουλεια του, ποσο μαλλον να μην κρασαρει.


 


Δοκιμασα ολα τα σχετικα που προτεινονται, δηλ malwarebytes, απτα settings device maintance ακομη και factory reset οπου μονο τοτε δουλεψε σωστα αλλα δυστυχως κρατησε μονο μια εβδομαδα μεχρι να ξαναρχισε τα ιδια. 


 


Επισης αν γνωριζει καποιος καποιο εξειδικευμενο φορουμ για android γιατι εψαχνα αλλα δεν γνωριζω καποιο καλο. 


 


Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...