Προς το περιεχόμενο

speedport entry 2 + vigor 2700 brige mode


mp3nick

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχεις κάποιον φίλο, γείτονα κλπ να σε βοηθήσει; Διότι όπως τα λες, χρειάζεσαι πλήρη οδηγό με εικόνες, όταν οι ρυθμίσεις είναι εύκολες μα γίνουν αν κάποιος γνωρίζει το μενού της συσκευής.

Για να δω που θα γίνουν οι ρυθμίσεις στο Vigor, θα χρειαστώ το εγχειρίδιο ή εικόνες από το μενού του.

 

Ποιο εύκολο είναι να βάλεις το Speedport στην γραμμή και πίσω από αυτό το Vigor να δουλεύει ως απλό switch και ΑΡ.

Δεν εχω εδω καποιον γνωστο...(επαρχια μενω).Ειναι βεβαια καποιος αλλα εκτος του οτι πουλαει φουμαρα για μεταξωτες κορδελες...βαραει κ στο ψαχνο σε τιμες.Τον φοβαμαι. Ναι αυτο το τελευταιo να κανω: πρωτα το speedport k μετα to vigor. Mηπως βοηθανε αυτες οι φωτο από εδω: https://www.google.gr/search?q=Vigor+2700&newwindow=1&safe=active&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwik58uMldTTAhXM6RQKHZNqCg4Q_AUIBigB&biw=1396&bih=668#q=Vigor+2700&safe=active&tbm=isch&tbs=rimg:CfL_1hB1cpt2NIjh1fcOGQzw4ZW3dVaACctiBjEQV8Wzgt3ic98WiDUcDP3NAp_1lzVEhoue9qcUdX1vGoJ-yzAsf3XSoSCXV9w4ZDPDhlEWPcHQmDWbC5KhIJbd1VoAJy2IERG3XRSNKDZhEqEgmMRBXxbOC3eBFtlAmcODfVIioSCZz3xaINRwM_1EXU7hibHUjG_1KhIJc0Cn-XNUSGgRemiODbE4948qEgm572pxR1fW8RG92dsCWChTTyoSCagn7LMCx_1ddEdBhiYCiZZtS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πρώτα ρυθμίζεις τον DHCP του Speedport (που έχει ΙΡ 192.168.1.1) να μοιράζει διευθύνσεις στην περιοχή 192.168.1.2 (Start IP) έως 192.168.1.199 (End IP). Δεν πειράζεις τίποτα άλλο.

Αργότερα αν δεν χρειάζεσαι το WiFi του Speedport, βάλε όλα τα SSID σε θέση "Off".

 

Μετά έχει σειρά το Vigor, που το ορίζεις ΙΡ 192.168.1.200 (1st IP) και κλειστό τον DHCP server.

Φυσικά φροντίζεις να δουλεύει το WiFi με ότι ρυθμίσεις θέλεις, ακόμη και αυτές που έχει τώρα.

 

Κάνεις επανεκκίνηση και στις 2 συσκευές και τις συνδέεις μεταξύ τους με καλώδιο δικτύου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα ρυθμίζεις τον DHCP του Speedport (που έχει ΙΡ 192.168.1.1) να μοιράζει διευθύνσεις στην περιοχή 192.168.1.2 (Start IP) έως 192.168.1.199 (End IP). Δεν πειράζεις τίποτα άλλο.

Αργότερα αν δεν χρειάζεσαι το WiFi του Speedport, βάλε όλα τα SSID σε θέση "Off".

 

Μετά έχει σειρά το Vigor, που το ορίζεις ΙΡ 192.168.1.200 (1st IP) και κλειστό τον DHCP server.

Φυσικά φροντίζεις να δουλεύει το WiFi με ότι ρυθμίσεις θέλεις, ακόμη και αυτές που έχει τώρα.

 

Κάνεις επανεκκίνηση και στις 2 συσκευές και τις συνδέεις μεταξύ τους με καλώδιο δικτύου.

Καλημερα.Ενταξει θα τα κανω με την πρωτη ευκαιρεια και θα ενημερωσω,ευχαριστω πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγώ το vigor κάπου κρυμμένο θα το ψάξω να το βρω το μεσημέρι και μπορώ να σου ανεβάσω φωτογραφίες με τι ρυθμίσεις πρέπει να του κάνεις για να γίνει access point. Είναι πανεύκολο να το κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ton dhcp στο speedport και να μην τον αλλαξεις αμα σου ειναι δυσκολο δεν σε πειραζει εφοσον βαλεις το draytek σε μακρινη Ip πχ 192.168.1.200 ή και 192.168.1.250.εκτος αν εχεις 200 pc να συνδεονται ή εισαι σε καφετερια που αλλαζουν τα ατομα συνεχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ton dhcp στο speedport και να μην τον αλλαξεις αμα σου ειναι δυσκολο δεν σε πειραζει εφοσον βαλεις το draytek σε μακρινη Ip πχ 192.168.1.200 ή και 192.168.1.250.εκτος αν εχεις 200 pc να συνδεονται ή εισαι σε καφετερια που αλλαζουν τα ατομα συνεχεια.

Καλημερα φιλε. Δε ξερω εαν με θυμασαι πριν κατι χρονια...Χριστουγεννα που με βοηθησες να συνδεσω το vigor 2700. (τι ειχες τραβηξει τοτε...). Κοιτα στο σπιτι δουλευουνε 2 pc και 1 laptop...συνηθως. Αντε και κανα κινητο.Να ρωτησω και κατι αλλο: μεταξυ τους θα συνδεθουν με << καλωδιο δικτυου>> οπως ειπε και ο φιλος jkoukos.Αυτο το καλωδιο ειναι το γκρι που παει απο την πριζα στο ρουτερ; Η να αγορασω απο το εμποριο;

Έχω και εγώ το vigor κάπου κρυμμένο θα το ψάξω να το βρω το μεσημέρι και μπορώ να σου ανεβάσω φωτογραφίες με τι ρυθμίσεις πρέπει να του κάνεις για να γίνει access point. Είναι πανεύκολο να το κάνεις.

Αμα μπορεις φιλε μου ακομα καλυτερα με τις φωτο.Φοβαμαι λιγο μην τα μπλοκαρω ολα και δεν θα ξερω τι να κανω εαν γινει λαθος...Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το γκριειναι τηλεφωνικο.εσυ θες ethernet.αμα κανεις κατι λαθος απλα πρεπει να ξανασεταρεις το adsl router απο την αρχη.σε καποια adsl router υπαρχει και save/restore configuarion οποτε οτι και να γινει λαθος να μπορεις να το ξαναφερεις στα κανονικα του με βαση το backup που πηρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το γκριειναι τηλεφωνικο.εσυ θες ethernet.αμα κανεις κατι λαθος απλα πρεπει να ξανασεταρεις το adsl router απο την αρχη.σε καποια adsl router υπαρχει και save/restore configuarion οποτε οτι και να γινει λαθος να μπορεις να το ξαναφερεις στα κανονικα του με βαση το backup που πηρες.

Α ωραια καταλαβα.Οποτε το καλωδιο δικτυου ειναι το μπλε. Για να παρουν ρευμα και τα 2 ρουτερ θα τα συνδεσω σε ενα πολυπριζο, σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην το πηγαινεις με τα χρωματα .το δικτυου εχει Rj45 δηλαδη κλιπ με 8 σιδερακια απο κατω και ειναι πιο πλατυ απο το τηλεφωνικο που ειναι με 4 σιδερακια(rj11). τα ρουτερ θελουν ρευμα απο που θες.τι σχεση εχει να ειναι στο ιδιο πολυπριζο?οπου θες τα βαζεις ρευμα να εχει η πριζα θελουμε

RJ11-vs.-RJ45.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το πολυπριζο μου άρεσε. Θα προσπαθήσω να σου ανεβάσω τις φωτογραφίες από το vigor

Σας ειπα παιδια ειμαι ασχετος...με αυτα. Πως θα παρουν ρευμα και τα 2 ρουτερ; Μια πριζα εχω εκει στον χωρο του διαδρομου.Δεν θα συνδεθουν μεταξυ τους με το καλωδιο δικτυου;Με ρευμα στο 2ο ρουτερ τι θα γινει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

post-46373-0-38073200-1493904326_thumb.jpg

 

 

Θα πας εδώ στο vigor και τα αλλάξεις την ip 192.168.1.1 σε 192.168.1.254 και δίπλα θα κάνεις disable server τα συνδέεις μεταξύ τους και είσαι έτοιμος, μπορείς βέβαια μετά να αλλάξεις wifi όνομα και κωδικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας.Το συνδεσα και ειναι τωρα πιστευω μια χαρα. Εβαλα και το speedtest και μου βγαζει μετρηση από 11 εως 13Mbps.Πριν μου εβγαζε 1-2Mbps...Ευχαριστω πολυ οσοι με βοηθησατε παιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...