Προς το περιεχόμενο

speedport entry 2 + vigor 2700 brige mode


mp3nick

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρες κάποιον που ξέρει να το σεταρει από την στιγμή που δεν ξέρεις μην παιδεύεσαι.

Aσε βρε φιλε...δεν εχω εδω καποιον να με βοηθησει. Απο το πρωι παλευω να βγαλω ακρη...Εμεινα τωρα και χωρις τηλεφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν είχα ποτέ Vigor, αλλά από την εικόνα που βλέπω, πρέπει να ρυθμίσεις τα παρακάτω:

 

1. Profile Name: Γράφεις ότι θέλεις εσύ ως όνομα της γραμμής (π.χ. Cosmote).

2. Domain/Realm: ims.otenet.gr

3. Display Name: +30ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ τον αριθμό σου. Πιθανόν να μην χρειάζεται.

4. Account Number/Name: +30ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ τον αριθμό σου. Πιθανόν να θέλει +30ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ@ims.otenet.gr

5. Password: Τον 8ψήφιο κωδικό που σου έδωσαν.

6. Ring Port 1 & 2: Τα ενεργοποιείς και τα 2, ώστε να δουλεύουν οι τηλεφωνικές συσκευές και στις 2 θύρες.

 

Υπόψη ότι μάλλον δεν θα μπορείς να ενεργοποιήσεις τον κωδικό, αφού έχεις ξεπεράσει τον χρόνο της 1 ώρας που είχες περιθώριο και θα πρέπει να αιτηθείς άλλον. Αν όμως το είχες κάνεις πρώτα στο Speedport και δουλεύει κανονικά η τηλεφωνία, τότε δεν υπάρχει θέμα και ισχύει κανονικά για πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα ποτέ Vigor, αλλά από την εικόνα που βλέπω, πρέπει να ρυθμίσεις τα παρακάτω:

 

1. Profile Name: Γράφεις ότι θέλεις εσύ ως όνομα της γραμμής (π.χ. Cosmote).

2. Domain/Realm: ims.otenet.gr

3. Display Name: +30ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ τον αριθμό σου. Πιθανόν να μην χρειάζεται.

4. Account Number/Name: +30ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ τον αριθμό σου. Πιθανόν να θέλει +30ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ@ims.otenet.gr

5. Password: Τον 8ψήφιο κωδικό που σου έδωσαν.

6. Ring Port 1 & 2: Τα ενεργοποιείς και τα 2, ώστε να δουλεύουν οι τηλεφωνικές συσκευές και στις 2 θύρες.

 

Υπόψη ότι μάλλον δεν θα μπορείς να ενεργοποιήσεις τον κωδικό, αφού έχεις ξεπεράσει τον χρόνο της 1 ώρας που είχες περιθώριο και θα πρέπει να αιτηθείς άλλον. Αν όμως το είχες κάνεις πρώτα στο Speedport και δουλεύει κανονικά η τηλεφωνία, τότε δεν υπάρχει θέμα και ισχύει κανονικά για πάντα.

Καλημερα φιλε.Λοιπον επειδη κατι πατησα μεσα στο vigor στις ρυθμισεις τα μπουρδουκλωσα...Ειχα μεινει και χωρις τηλεφωνο.Πηρα τον ΟΤΕ και καναμε επαναφορα του ρουτερ το speedport.Tωρα μπαινω κανονικα με τον αρχικο κωδικο στο ρουτερ τους(ΟΤΕ).Οποτε αυτος δεν ειναι για να βαλω; Στο vigor 2700 μηπως ξερεις πως θα το επαναφερω; Γιατι δεν εχω τωρα και wifi...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Vigor δεν γνωρίζω.

 

Για τον κωδικό μάλλιασε η γλώσσα μου να στο λέω. Πρώτα τον ενεργοποιείς (εντός μια ώρας) στο Speedport και μετά στο Vigor. Τώρα πρέπει να κάνεις πάλι αίτηση για να εκδοθεί νέος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Vigor δεν γνωρίζω.

 

Για τον κωδικό μάλλιασε η γλώσσα μου να στο λέω. Πρώτα τον ενεργοποιείς (εντός μια ώρας) στο Speedport και μετά στο Vigor. Τώρα πρέπει να κάνεις πάλι αίτηση για να εκδοθεί νέος.

Τον εχω κρατησει τον κωδικο τον χθεσινο. Εν τω μεταξυ τον ειχα περασει αμεσως και αποθηκευσει (apply) στο speedport οπως μου ειπατε. Αλλα τωρα θελει αλλο επειδη εγινε reset; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν έχει σχέση το reset. Κανονικά πρέπει να δουλεύει ο νέος.

Είσαι σίγουρος ότι τον ενεργοποίησες εντός της προθεσμίας;

Ναι σιγουρα. Μπηκα στο voip του speedport αφου ειχα παρει τον κωδικο,τον εγραψα και εκανα apply. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το έκανες εντός της προθεσμίας και ενεργοποιήθηκε στο Speedport, τότε δουλεύει κανονικά ο νέος.

 

Αλλά το ερώτημα "Tωρα μπαινω κανονικα με τον αρχικο κωδικο στο ρουτερ τους(ΟΤΕ)", τι νόημα έχει;

Ο κωδικός είναι για την τηλεφωνία και δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την είσοδο στο μενού της συσκευής ή κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το έκανες εντός της προθεσμίας και ενεργοποιήθηκε στο Speedport, τότε δουλεύει κανονικά ο νέος.

 

Αλλά το ερώτημα "Tωρα μπαινω κανονικα με τον αρχικο κωδικο στο ρουτερ τους(ΟΤΕ)", τι νόημα έχει;

Ο κωδικός είναι για την τηλεφωνία και δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την είσοδο στο μενού της συσκευής ή κάτι άλλο.

α ενταξει,καπου εκει μπερδευτηκα οταν εκανα αυτη την ερωτηση. Οποτε θα επιχειρησω να δω πως θα δουλεψει το vigor και ενημερωνω.Ελπιζω να ειναι καλυτερο το vigor απο του ΟΤΕ και να αξιζε η φασαρια και το παιδεμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

a.το vigor εχει generic firmware και ειναι το τελευταιο ελπιζω.

β.αν θες να παιξει η τηλεφωνια στο vigor και να βγαλεις το speedport θα πρεπει 

β1.να περασεις Username/password συνδεσης οτενετ στο vigor για να μπει στο ιντερνετ.

β2.να φτιαξεις την τηλεφωνια συμφωνα με τα στοιχεια που σου εδωσαν.

β3.το default username για το 2700 λογικα ειναι Username admin password τιποτα αλλα μπορει να ειναι και τα 2 null δηλαδη κενα οπως γραφει το Manual αν δεν εχεις custom firmware και το draytek εχει γινει Reset defaults. και Ip 192.168.1.1.

β4.να φτιαξεις το wireless για το Draytek

b5.to manual του draytek.

ftp://ftp.draytek.pl/Seria_2700/Instrukcje/V2700_UserGuide_v2.5.pdf

c.to 2700 ειναι αρκετα παλιο ρουτερ οποτε δεν μπορει να σου πει κανεις οτι θα παιξει καλυτερα .σιγουρα το wireless του ειναι 802.11g αντι για 802.11n που ειναι το speedport αν και μπορει να μην σε νοιαξει και το 2700 ειναι αρκετα παλιο οποτε δεν ξερω αν θα συγχρονισει οσο τοspeedport.για το θεμα wireless βεβαια θα μπορουσε να μπει πανω το speedport σαν ap

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Τις προηγούμενες μέρες μου έκανε ο ΟΤΕ και την δική μου γραμμή voip και επειδή είχα το Draytek 2700 να κάθεται είπα να το δοκιμάσω ωστε να το έχω standby σε οποιοδήποτε πρόβλημα παρουσιαστεί με το  Speedport.

Ζήτησα από τον ΟΤΕ τους κωδικούς τους έβαλα αρχικά στο Speedport και η τηλεφωνία λειτούργησε και μετά τους έβαλα στο Draytek όπως φαίνεται στην εικόνα (τα σημεία που έχω σβήσει είναι ο 10ψήφιος αριθμός). Δυστυχώς κάτι δεν είναι σωστό και δεν κάνει login. Έχω δοκιμάσει ότι παραλλαγή μπορώ να σκεφτώ αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Αν κάποιος έχει καμια ιδέα ας βοηθήσει γιατί έχω χαθεί.

vigor.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
On 28/07/2018 at 11:21, citakis said:

Τις προηγούμενες μέρες μου έκανε ο ΟΤΕ και την δική μου γραμμή voip και επειδή είχα το Draytek 2700 να κάθεται είπα να το δοκιμάσω ωστε να το έχω standby σε οποιοδήποτε πρόβλημα παρουσιαστεί με το  Speedport.

Ζήτησα από τον ΟΤΕ τους κωδικούς τους έβαλα αρχικά στο Speedport και η τηλεφωνία λειτούργησε και μετά τους έβαλα στο Draytek όπως φαίνεται στην εικόνα (τα σημεία που έχω σβήσει είναι ο 10ψήφιος αριθμός). Δυστυχώς κάτι δεν είναι σωστό και δεν κάνει login. Έχω δοκιμάσει ότι παραλλαγή μπορώ να σκεφτώ αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Αν κάποιος έχει καμια ιδέα ας βοηθήσει γιατί έχω χαθεί.

vigor.jpg

register via wan? εχεις συνδεσει το speedport σε wan Θυρα? αν παιζεις με bridge to speedport τοτε μπορεις ENALLAKTIKA να παιξεις με pppoe passthrough και το ιντερνετ θα το χειριζεται το draytek αλλα η τηλεφωνια θα μεινει στο speedport. το speedport βεβαια δεν θα το εχεις bridge αλλα κανονικα οπως αν ειχες μονο το speedport.to pppoe passthrough ειναι ενεργοποιημενο απο default.και λογικα πρεπει να συμπληρωσεις και Proxy(λογικα Ims.otenet.gr) .δεν ξερω αν θελει το act as a outband proxy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καθώς έχω αποσύρει τελείως το speedport του οτέ , προσπαθώ να βάλω τους κωδικούς σε ενα 2762 άλλα δεν δουλεύει το voip ,  στο πεδίο proxy βάζουμε κάτι ? Ρώτησα αν χρειάζεται να ενεργοποιήσω τα credentials πρώτα στο speedport και μου είπαν από το τεχνικό τμήμα ότι δεν χρειάζεται όπως αναφέρει κάποιο παιδί ποιο πάνω.  Επίσης έχω κάνει open port την 5060 στο Draytek άλλα τίποτα..

υπ.1 Υπάρχει περίπτωση να μην γίνεται  success registered on SIP server επειδή δεν έχω φίλτρο πίσω από την συσκευή ?

 

δρ.png

Επεξ/σία από ZELDA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...