Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 979
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πηρα μανιταρια απο την λαϊκη. Τα βαζω ψυγειο ή σε σκιερο μερος στο σπιτι;

 

Σε ψυγειο και κλειστο κουτι.

Ξερεις να τα καθαρισεις?

Νομίζω ότι κλείνουν αν είναι ανενεργοί για 20 χρόνια, οπότε πολύ πιθανό να μπορέσεις να τον ενεργοποιήσεις ξανά με μία επικεροποίηση στοιχείων.

 

Kαι μετα απο ποσο καιρο ακινησιας τον επενεργοποιουν?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ψυγειο και κλειστο κουτι.

Ξερεις να τα καθαρισεις?

 

Kαι μετα απο ποσο καιρο ακινησιας τον επενεργοποιουν?

Αν δεν κινείται δεν ενεργοποιείται έχω την εντύπωση! Αν εννοείς πόσο καιρό πρέπει να έχει να κινηθεί για να απενεργοποιηθεί δεν ξέρω :)

 

Το niflamol δεν υποτίθεται είναι ειδικά για πονόδοντο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ Niflamol, Mesulid και Ponstan ποιο πιστεύετε ότι είναι πιο αποτελέσματικο για πονοδοντο ?

 

Η σωστή απάντηση είναι: τι σε πιάνει. Άλλοι δοκιμάζουν πχ Ponstan και δεν βλέπουν αποτέλεσμα, ενώ με το Niflamol είναι κουφέτο. Και τούμπαλιν, φυσικά. Ή άλλους μπορεί να τους πιάνουν και όλα ξέρω 'γω.

 

Το niflamol δεν υποτίθεται είναι ειδικά για πονόδοντο;

 

Χρησιμοποιείται και για τον πονόδοντο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κινείται δεν ενεργοποιείται έχω την εντύπωση! Αν εννοείς πόσο καιρό πρέπει να έχει να κινηθεί για να απενεργοποιηθεί δεν ξέρω :)

 

 

Προσφατα ελαβα μηνυμα στο web banking oτι ενας λογαριασμος μου εχει απενεργοποιηθει διοτι ειχε να κινηθεί ένα χρονο. Και ότι επρεπε ειτε να του κανω μια κινηση, ειτε να περασω από ένα κατάστημα και να ζητησω το κλεισιμο του. Οποτε απλα του μετεφερα 1 λεπτο από άλλο λογαριασμο μου, και εγινε αμεσως ξανα ενεργος.

Αυτό ειναι η απενεργοποιηση?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σωστή απάντηση είναι: τι σε πιάνει. Άλλοι δοκιμάζουν πχ Ponstan και δεν βλέπουν αποτέλεσμα, ενώ με το Niflamol είναι κουφέτο. Και τούμπαλιν, φυσικά. Ή άλλους μπορεί να τους πιάνουν και όλα ξέρω 'γω.

 

 

Χρησιμοποιείται και για τον πονόδοντο.

Σίγουρα ότι πιάνει τον καθένα εμένα το Ponstan που δοκίμασα με έπιασε αλλά αργήσε αρκετά.

 

Θυμάμαι το Niflamol ήταν καλύτερο Mesulid δεν έχω δοκιμάσει αλλά λένε ότι είναι εξίσου καλό.

 

Τώρα κάπου διάβασα ότι ειδικά για δόντι τα καλύτερα αναλγητικα είναι αυτά με οβουπροφαινι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έδωσα προκαταβολή 50€ για ένα ποδήλατο (megisto) επειδή δεν υπήρχε στο μαγαζί στο χρώμα και το μέγεθος που ήθελα ώστε να το φέρουν από την αποθήκη τους.

Τελικά βρήκα μία πολύ καλύτερη προσφορά οπότε πέρασα ξανά για να ακυρώσω το πρώτο όμως μου λένε πως δε γίνεται ή θα πρέπει να κρατήσουν την προκαταβολή.

Επιτρέπεται αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προκαταβολή χάνεται αν αλλάξεις γνώμη.

 

Ποτέ δεν στην δίνουν πίσω.

 

Είτε δώσεις για κάτι φθηνό είτε για ένα σπίτι ή αμάξι την προκαταβολή πάντα την χάνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω ξεχάσει τα πάντα από word και προσπαθώ τόση ώρα να κάνω έναν κατάλογο αλλά μόλις πάω να αλλάξω γραμματοσειρά και μέγεθος για να γράψω στον πίνακα μετά από την πρώτη σειρά μου αλλάζει ξανά τα γράμματα και τα κάνει ξανά σαν της επικεφαλίδας.
Βαρέθηκα να τα αλλάζω κάθε φορά που γράφω σε άλλη σειρά. Τι στο καλό πατάμε για να μείνει σε αυτή που διάλεξα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προκαταβολή χάνεται αν αλλάξεις γνώμη.

 

Ποτέ δεν στην δίνουν πίσω.

 

Είτε δώσεις για κάτι φθηνό είτε για ένα σπίτι ή αμάξι την προκαταβολή πάντα την χάνεις.

stelio δεν ειναι ετσι εκτος πολύ ειδικών περιπτώσεων.

 

Αν δίνεις προκαταβολή για κάτι συγκεκριμένο, το κάνεις για να κλείσεις την αγορά και να δεσμευεις τον πωλητή οτι θα στο φέρει στην τιμή που συμφωνήσατε. Αν δεν το έχει ή δεν το φέρει ή φέρει κάτι αλλο τοτε ειναι υποχρεωμένος να σου επιστρέψει την προκαταβολή.

 

Η προκαταβολή ειναι μερος της πληρωμής. Αν εφαρμοζαμε αυτό που λες σε όλη την αγορά, θα ήταν σαν να παραγγείλω το ακριβό Χ προιον, να δώσω τα χρήματα (ολο το ποσό) και επειδή ο πωλητης δεν μπορει να το φέρει, να κρατήσει τα χρήματα. ERROR! 

 

Ειπα νωρίτερα περι πολύ ειδικών περιπτωσεων. Μια που μπορώ να σκεφτώ ειναι η χρηματοδότηση (funding) αναπτυξης ενος προϊοντος. Δινω Χ ευρω για την αναπτυξη ενος πραγματος και αν ευδοκιμήσει η προσπάθεια και βγει στην αγορά θα πάρω κάτι σαν αντάλλαγμα. Αν δεν ευδοκιμήσει χανω τα Χ ευρω.

Έδωσα προκαταβολή 50€ για ένα ποδήλατο (megisto) επειδή δεν υπήρχε στο μαγαζί στο χρώμα και το μέγεθος που ήθελα ώστε να το φέρουν από την αποθήκη τους.

Τελικά βρήκα μία πολύ καλύτερη προσφορά οπότε πέρασα ξανά για να ακυρώσω το πρώτο όμως μου λένε πως δε γίνεται ή θα πρέπει να κρατήσουν την προκαταβολή.

Επιτρέπεται αυτό;

Μήπως σου εχουν πει οτι θα φέρουν το είδος ή σου ειπανε τελος - παπα δεν θα το δεις ποτε; Εχει διαφορα. Αν δεν το δεις ποτε, σου λενε να αγορασεις κάτι αλλο απο αυτους και για αυτο δε σου δινουν πισω την προκαταβολή;

 

Αν ειναι το δευτερο τους λες στα ισια να σου επιστρέφουν την προκαταβολή γιατί η αγορά δεν έγινε λόγω δικής τους υπαιτιοτηταςως αγορά που δεν έγινε, αλλιώς απλά θα αποτανθεις στη ΓΓΚ για καταγγελία. Αν δεν σου εδωσαν απόδειξη, μετά τη ΓΓΚ κάνεις καταγγελία και στο ΣΔΟΕ. Αφου δεν σε σέβονται σαν πελάτη, εσυ γιατί να τους σεβαστείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές φορές δεν είναι εύκολη η επιστροφή του προϊόντος στον προμηθευτή οπότε κρατάνε την προκαταβολή για κάλυψη μέρους των εξόδων. Πχ παραγγέλνω εγώ κάτι από το εξωτερικό και ο πελάτης αλλάζει γνώμη. Εγώ ή που θα το γυρίσω πίσω και θα χρεωθώ τη μεταφορά ή θα το κρατήσω και θα μου πιάνει χώρο μέχρι να πουληθεί. Σιγά μην του δώσω πίσω προκαταβολή, αν κάναν όλοι έτσι θα το έκλεινα το μαγαζί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφατα ελαβα μηνυμα στο web banking oτι ενας λογαριασμος μου εχει απενεργοποιηθει διοτι ειχε να κινηθεί ένα χρονο. Και ότι επρεπε ειτε να του κανω μια κινηση, ειτε να περασω από ένα κατάστημα και να ζητησω το κλεισιμο του. Οποτε απλα του μετεφερα 1 λεπτο από άλλο λογαριασμο μου, και εγινε αμεσως ξανα ενεργος.

Αυτό ειναι η απενεργοποιηση?

Αυτό ναι, απλά αν έχουν αλλάξει κάποια στοιχεία (τηλέφωνο, διεύθυνση κλπ) θέλει επικαιροποίηση αυτών των στοιχείων για να γίνει ξανά ενεργός.

 

stelio δεν ειναι ετσι εκτος πολύ ειδικών περιπτώσεων.

 

Αν δίνεις προκαταβολή για κάτι συγκεκριμένο, το κάνεις για να κλείσεις την αγορά και να δεσμευεις τον πωλητή οτι θα στο φέρει στην τιμή που συμφωνήσατε. Αν δεν το έχει ή δεν το φέρει ή φέρει κάτι αλλο τοτε ειναι υποχρεωμένος να σου επιστρέψει την προκαταβολή.

 

Η προκαταβολή ειναι μερος της πληρωμής. Αν εφαρμοζαμε αυτό που λες σε όλη την αγορά, θα ήταν σαν να παραγγείλω το ακριβό Χ προιον, να δώσω τα χρήματα (ολο το ποσό) και επειδή ο πωλητης δεν μπορει να το φέρει, να κρατήσει τα χρήματα. ERROR! 

 

Ειπα νωρίτερα περι πολύ ειδικών περιπτωσεων. Μια που μπορώ να σκεφτώ ειναι η χρηματοδότηση (funding) αναπτυξης ενος προϊοντος. Δινω Χ ευρω για την αναπτυξη ενος πραγματος και αν ευδοκιμήσει η προσπάθεια και βγει στην αγορά θα πάρω κάτι σαν αντάλλαγμα. Αν δεν ευδοκιμήσει χανω τα Χ ευρω.

Μήπως σου εχουν πει οτι θα φέρουν το είδος ή σου ειπανε τελος - παπα δεν θα το δεις ποτε; Εχει διαφορα. Αν δεν το δεις ποτε, σου λενε να αγορασεις κάτι αλλο απο αυτους και για αυτο δε σου δινουν πισω την προκαταβολή;

 

Αν ειναι το δευτερο τους λες στα ισια να σου επιστρέφουν την προκαταβολή γιατί η αγορά δεν έγινε λόγω δικής τους υπαιτιοτηταςως αγορά που δεν έγινε, αλλιώς απλά θα αποτανθεις στη ΓΓΚ για καταγγελία. Αν δεν σου εδωσαν απόδειξη, μετά τη ΓΓΚ κάνεις καταγγελία και στο ΣΔΟΕ. Αφου δεν σε σέβονται σαν πελάτη, εσυ γιατί να τους σεβαστείς;

 

Αν κατάλαβα καλά ο ίδιος δεν θέλει να το πάρει, δεν του είπαν αυτοί να πάρει κάτι άλλο ή αλλάξανε την τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...