Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω αγοράσει μερικά γραμματόσημα από τα ΕΛΤΑ για να στέλνω επιστολές στο εξωτερικό. Από ότι μου είπε η υπάλληλος μπορώ να το κολλάω στο γράμμα μου και να το ρίχνω στο γραμματοκιβώτιο χωρίς να περιμένω στην ουρά, αρκεί να αντιστοιχεί στην τιμή από τον τμοκατάλογο. Η ερωτησή μου είναι η εξής, πως θα ξέρουν τα ΕΛΤΑ οτι έχω βάλει γραμματόσημο της σωστής αξίας; Έχουν προσωπικό στην διαλογή που μετράει και ζυγίζει τα γράμματα και ελέγχει τα γραμματόσημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αγοράσει μερικά γραμματόσημα από τα ΕΛΤΑ για να στέλνω επιστολές στο εξωτερικό. Από ότι μου είπε η υπάλληλος μπορώ να το κολλάω στο γράμμα μου και να το ρίχνω στο γραμματοκιβώτιο χωρίς να περιμένω στην ουρά, αρκεί να αντιστοιχεί στην τιμή από τον τμοκατάλογο. Η ερωτησή μου είναι η εξής, πως θα ξέρουν τα ΕΛΤΑ οτι έχω βάλει γραμματόσημο της σωστής αξίας; Έχουν προσωπικό στην διαλογή που μετράει και ζυγίζει τα γράμματα και ελέγχει τα γραμματόσημα;

Φυσικα
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια αμα παω σε supermarket για χονδρικη (π.χ στα ΜΕΤΡΟ) γιατι θελω να παρω 2-3 πραγματακια που δε τα βρισκω αλλου, μπορω με το επαγγελματικο ΑΦΜ μας να ψωνισω με απλη αποδειξη και οχι τιμολογιο ; Γιατι δεν μπορουμε να τα δικαιολογησουμε. 

ευχαριστω προκαταβολικα.

Αν κόψεις τιμολόγιο και δεν το περάσεις στα έξοδα τι πρόβλημα υπάρχει; Θα το διασταυρώσουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι , μέσω της ΜΥΦ.

 

1. Νομίζω ότι υπάρχει ένα όριο από 100 ευρώ και πάνω αν βγει διαφορά ... δεν είμαι σίγουρος

 

2. Θα περίμενα ότι εφόσον το λάθος είναι πρακτικά προς όφελος του κράτους δεν θα υπάρχει κάποια ποινή αλλά δεν είμαι σίγουρος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αγοράσει μερικά γραμματόσημα από τα ΕΛΤΑ για να στέλνω επιστολές στο εξωτερικό. Από ότι μου είπε η υπάλληλος μπορώ να το κολλάω στο γράμμα μου και να το ρίχνω στο γραμματοκιβώτιο χωρίς να περιμένω στην ουρά, αρκεί να αντιστοιχεί στην τιμή από τον τμοκατάλογο.

 

Kαι αυτό σου εκανε εντυπωση? Τα ταχυδρομικα κουτια που υπαρχουν παντου για αυτη τη δουλεια είναι. Αργουν όμως.

Και καλυτερα  να διαλεγεις το κουτι που είναι εξω απ το ταχυδρομειο γιατι το ανοιγουν πιο συχνα, στα υπολοιπα ποιος ξερει κάθε ποτε πανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Νομίζω ότι υπάρχει ένα όριο από 100 ευρώ και πάνω αν βγει διαφορά ... δεν είμαι σίγουρος

 

2. Θα περίμενα ότι εφόσον το λάθος είναι πρακτικά προς όφελος του κράτους δεν θα υπάρχει κάποια ποινή αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Τώρα το όριο είναι όντως 100€.

Ξέρεις τι θα κάνουν αύριο ;

Δεν έχω έχω εμπιστοσύνη στο κράτος εδώ και πολλά χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μπορείς κανονικά

Εγώ στο μακρο και στο ΕΝΑ ψωνίζω κανονικά με το επαγγελματικό μου αφμ αλλά κόβω απλή απόδειξη όχι τιμολόγιο.

 

Το μέτρο που ηθελα μου απαντησε οτι δεν γινεται παντως...

post-97775-0-64017400-1492852554_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μέτρο που ηθελα μου απαντησε οτι δεν γινεται παντως...

:confused:

 

Σίγουρα σε κάποια μέτρο κόβουν και απόδειξη αν το ζητήσεις. Πάρε τηλ το μέτρο που θες να πας και ρώτα τους.

Επεξ/σία από barca10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω έχω εμπιστοσύνη στο κράτος εδώ και πολλά χρόνια.

 

Στο ποιό ?

Ναι μπορείς κανονικά

 

Εγώ στο μακρο και στο ΕΝΑ ψωνίζω κανονικά με το επαγγελματικό μου αφμ αλλά κόβω απλή απόδειξη όχι τιμολόγιο.

 

To ίδιο και στο markt (παλιό Makro)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αγοράσει μερικά γραμματόσημα από τα ΕΛΤΑ για να στέλνω επιστολές στο εξωτερικό. Από ότι μου είπε η υπάλληλος μπορώ να το κολλάω στο γράμμα μου και να το ρίχνω στο γραμματοκιβώτιο χωρίς να περιμένω στην ουρά, αρκεί να αντιστοιχεί στην τιμή από τον τμοκατάλογο. Η ερωτησή μου είναι η εξής, πως θα ξέρουν τα ΕΛΤΑ οτι έχω βάλει γραμματόσημο της σωστής αξίας; Έχουν προσωπικό στην διαλογή που μετράει και ζυγίζει τα γράμματα και ελέγχει τα γραμματόσημα;

Ναι και αν το βάρος/μεγεθος δε συμφωνεί, τοτε το ανοιγουν και 

  • γράφουν στον παραλήπτη πόσο τσιγκουνης εισαι
  • σκίζουν και αφαιρούν τις σελίδες/λέξεις που δεν εχεις πληρώσει
  • εννοείτε κάνουν και πιπι τους μεσα

 

ontopic : Η διαδικασία, πέρα απο το χειροκίνητο, γίνεται και αυτοματοποιημένα (οπου εχουν μηχανήματα). Βέβαια αν ειναι μικρή διαφορά, μια χαρά θα ταξιδέψει το γράμμα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενω να βγουν οι πινακιδες απο το καινουριο μου αμαξι μεσα στην επομενη εβδομαδα. Για να βγαλω ασφαλεια στο αυτοκινητο θα πρεπει να εχουν βγει οι πινακιδες πρωτα, σωστα; Τι δικαιολογητικα θα χρειαστω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλη ερωτηση. Στα ελτα κ γενικα σε αυτες τις υπηρεσιες scanaroun τα αντικειμενα για να δουν τι υπαρχει μεσα (οπως στα αεροδρομια) πριν τα στειλουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενω να βγουν οι πινακιδες απο το καινουριο μου αμαξι μεσα στην επομενη εβδομαδα. Για να βγαλω ασφαλεια στο αυτοκινητο θα πρεπει να εχουν βγει οι πινακιδες πρωτα, σωστα; Τι δικαιολογητικα θα χρειαστω;

Την άδεια του αυτοκινήτου και το δίπλωμά σου θα χρειαστείς.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...