Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Αν κανω θα κανω hard tubing

Το ίδιο είναι απλά αλλάζουν τα ρακορ για πρώτη φορά υδροψυξη δεν θα συνιστούσα Hard tubing πάντως

 

Για ένα αξιοπρεπές κύκλωμα για επεξεργαστή υπολόγιζε 300-350 ευρώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ίδιο είναι απλά αλλάζουν τα ρακορ για πρώτη φορά υδροψυξη δεν θα συνιστούσα Hard tubing πάντως

 

Για ένα αξιοπρεπές κύκλωμα για επεξεργαστή υπολόγιζε 300-350 ευρώ

Μπορώ να πάρω και από ebay πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου πω οτι εχω μαυρα μεσανυχτα στην υδροψυξη

 

Αν κανω θα κανω hard tubing

Μαύρα μεσάνυχτα και hard tubing δεν πάνε μαζί...

 

Συνήθως, ξεκινάμε από μια απλή, ψυγείο, δοχείο, αντλία, cpu block για να δούμε πως δουλεύει και μετά αναβαθμίζουμε μέχρι να το φτάσουμε εκεί που θέλουμε. Ιδανικά δε, παίρνεις ένα έτοιμο kit. Δεν αναφέρομαι σε κλειστού τύπου, αλλά σε κάτι τέτοιο:

http://www.watercoolinguk.co.uk/p/Alphacool-NexXxoS-Cool-Answer-240-DDCXT-Full-Kit_62005.html

Πίστεψέ με στο τέλος, θα σου έρθει φθηνότερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μπορώ να πάρω και από ebay πράγματα

Αν κάνεις το κόπο και διαβάσεις πιο πίσω υπάρχουν πράγματα από εξωτερικό Κίνα κυρίως που αξίζουν μεν αλλά το κόστος φτάνει πολύ κοντά πλέον σε εταιρίες που βρίσκεις προϊόντα ακόμα και Ελλάδα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαύρα μεσάνυχτα και hard tubing δεν πάνε μαζί...

 

Συνήθως, ξεκινάμε από μια απλή, ψυγείο, δοχείο, αντλία, cpu block για να δούμε πως δουλεύει και μετά αναβαθμίζουμε μέχρι να το φτάσουμε εκεί που θέλουμε. Ιδανικά δε, παίρνεις ένα έτοιμο kit. Δεν αναφέρομαι σε κλειστού τύπου, αλλά σε κάτι τέτοιο:

http://www.watercoolinguk.co.uk/p/Alphacool-NexXxoS-Cool-Answer-240-DDCXT-Full-Kit_62005.html

Πίστεψέ με στο τέλος, θα σου έρθει φθηνότερα.

 

Πιάνουν τα χέρια μου σχεδόν στα πάντα απλά όταν λεω μαύρα μεσάνυχτα ενοω οτι δεν ξέρω πχ τι αντλία πρέπει να πάρω με διάμετρο σωληνάκι και ποιο waterblock

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ακόμη και τώρα hard tube δεν έχω αγγίξει, πολλές φορές μου πέρασε από το μυαλό για την ομορφιά αλλά είναι να φασαρία/ευκολία που μου βγάζουν την σκέψη σχεδόν αμέσως.

Αν κάνεις το κόπο και διαβάσεις πιο πίσω υπάρχουν πράγματα από εξωτερικό Κίνα κυρίως που αξίζουν μεν αλλά το κόστος φτάνει πολύ κοντά πλέον σε εταιρίες που βρίσκεις προϊόντα ακόμα και Ελλάδα

Σωστά και η σύγκριση που δείχνουν ακριβά γίνεται με τα BP που είναι φαρμακείο, σε σύγκριση με EK ακόμη μην πω για φτηνότερα , δεν αξίζει.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τα barrow πλέον είναι συνήθως στα ίδια η και πιο πάνω από τα αντίστοιχα ek

 

Βάζοντας τιμές από νορμάλ καταστήματα όχι eshop (πχ γωνία 90αρα που σελίδα εκ έχει 5,9 το eshop την έχει 9,9,οταν το eworld την έχει 6,95)

 

Όπως είπα πιο επάνω εις στη κρίση του καθενός αν μπορεί να περιμένει 20 μέρες για τα πράγματα +ρίσκο τελωνείου για να κερδίσει ίσως 20 ευρω σε σύγκριση με αντίστοιχα επώνυμα ρακορ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

To θεμα δεν ειναι αν αφιερωσεις χρονο , το θεμα ειναι οτι για εμενα καλο ειναι να εξεικιωθεις λιγο με την υδροψυξη και αργοτερα δες για hard tubing

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θεμα δεν ειναι αν αφιερωσεις χρονο , το θεμα ειναι οτι για εμενα καλο ειναι να εξεικιωθεις λιγο με την υδροψυξη και αργοτερα δες για hard tubing

Δεκτό αλλά επειδή θέλω να το κάνω όπως το έχω στο μυαλό μου θα πάω σε hard tube ή θα κάτσω με air

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεκτό αλλά επειδή θέλω να το κάνω όπως το έχω στο μυαλό μου θα πάω σε hard tube ή θα κάτσω με air

Να σου πω κατι φιλικα , πολλες φορες αυτο που εχουμε στο μυαλο δεν μπορει να γινει ακριβως οπως το φανταζομαστε , οποτε οσο κουραστικος και να γινομαι ξεκινα με ενα σετακι σαν το παραπανω και σιγα σιγα πανε σε hardtube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω κατι φιλικα , πολλες φορες αυτο που εχουμε στο μυαλο δεν μπορει να γινει ακριβως οπως το φανταζομαστε , οποτε οσο κουραστικος και να γινομαι ξεκινα με ενα σετακι σαν το παραπανω και σιγα σιγα πανε σε hardtube

Your-I-Can-Do-It-Attitude.jpg

πχ 

 

http://www.e-shop.gr/xspc-ex360-multiport-radiator-p-PER.810763

 

αυτό στο ebay το βρίσκω 70 ευρό δεν ξέρω τι μου προτείνετε απλά το αναφέρω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Your-I-Can-Do-It-Attitude.jpg

 

πχ

 

http://www.e-shop.gr/xspc-ex360-multiport-radiator-p-PER.810763

 

αυτό στο ebay το βρίσκω 70 ευρό δεν ξέρω τι μου προτείνετε απλά το αναφέρω

Δώσε link

Αν το βρήκες πχ από Αμερική σκέψου το ενδεχόμενο τελωνείου

Είτε τα έξτρα μεταφορικά

 

Εγω το παραπάνω το πιο φτηνό που το βρίσκω είναι 81 ευρώ περίπου με μεταφορικά για Ελλάδα

 

Γενικά το eshop εκτός από ποικιλία (βέβαια το 90% είναι με παραγγελία) δεν έχει να προσφέρει τίποτα μια και οι τιμές του είναι τρομερά υψηλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε link

Αν το βρήκες πχ από Αμερική σκέψου το ενδεχόμενο τελωνείου

Είτε τα έξτρα μεταφορικά

 

Εγω το παραπάνω το πιο φτηνό που το βρίσκω είναι 81 ευρώ περίπου με μεταφορικά για Ελλάδα

 

Γενικά το eshop εκτός από ποικιλία (βέβαια το 90% είναι με παραγγελία) δεν έχει να προσφέρει τίποτα μια και οι τιμές του είναι τρομερά υψηλές

http://www.ebay.com/itm/262561111810?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...