Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Και στις 2 περιπτώσεις φρόντισε να έχεις αρκετό περιθώριο για κάρτα γραφικών δεν έχω δουλέψει στο κουτί σου

Αλλα στη πρώτη περίπτωση δεν ξέρω αν χωράει κάρτα

Και στη δεύτερη περίπτωση θα έχεις περιορισμό στο μάκρος της κάρτας

Σκέφτηκες καθόλου την περίπτωση οριζόντια πάνω από το ψυγείο? Δεν ξέρω όμως με τους σωλήνες τι παίζει ακόμα και σε αυτή τη περίπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και στις 2 περιπτώσεις φρόντισε να έχεις αρκετό περιθώριο για κάρτα γραφικών δεν έχω δουλέψει στο κουτί σου

Αλλα στη πρώτη περίπτωση δεν ξέρω αν χωράει κάρτα

Και στη δεύτερη περίπτωση θα έχεις περιορισμό στο μάκρος της κάρτας

Σκέφτηκες καθόλου την περίπτωση οριζόντια πάνω από το ψυγείο? Δεν ξέρω όμως με τους σωλήνες τι παίζει ακόμα και σε αυτή τη περίπτωση

Στην πρώτη περιπτωση περνάει άνετα η καρτα...τώρα την περιπτωση να μπει πανω απο το ψυγείο το σκεφτηκα αλλά θα χω θέμα με την εξοδο του αέρα απο τους ανεμιστήρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Στην πρώτη περιπτωση περνάει άνετα η καρτα...τώρα την περιπτωση να μπει πανω απο το ψυγείο το σκεφτηκα αλλά θα χω θέμα με την εξοδο του αέρα απο τους ανεμιστήρες

Δεν θα έχεις κάποιο θέμα

Παλιότερα είχα δουλέψει το παρακάτω χώρος καμιά διαφορά σε θερμοκρασίες

http://www.e-shop.gr/ek-water-blocks-ek-uni-pumpholder-120mm-fan-p-PER.816086

 

http://www.e-shop.gr/ek-water-blocks-ek-uni-pumpholder-120mm-fan-vertikal-p-PER.816085

Ανάλογα πιο σε βολεύει περισσότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ερώτηση για πιο λόγο το ξανά κολλάς?, δοκίμασα και σε 2-3 μετακινήσεις του κουτιού ξεκίνησα να έχω θέμα με θερμοκρασίες, από εκεί και πέρα δεν το ξανά κόλλησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση για πιο λόγο το ξανά κολλάς?, δοκίμασα και σε 2-3 μετακινήσεις του κουτιού ξεκίνησα να έχω θέμα με θερμοκρασίες, από εκεί και πέρα δεν το ξανά κόλλησα

Για το heatsink του cpu λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για heat spreader για εκεί δεν είναι η κόλλα που βλέπω?

Ναι γι αυτό είναι,Κοίτα βασικά το κάνουμε πρώτη φορά.Ο λόγος που θα ξανακολήσω είναι για να είναι όσο πιο "εργοστασιακό" το αποτέλεσμα και δευτερον γιατί όχι, αφού υπάρχει το εργαλείο ,και λογικά το άνοιγμα σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά θα είναι εύκολο.

Επίσης όταν ασφαλίζεις το cpu στο socket ,πιστεύω είναι καλύτερα να μην έχεις την "εννοια" να κρατάς το hs να μην κουνηθεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι γι αυτό είναι,Κοίτα βασικά το κάνουμε πρώτη φορά.Ο λόγος που θα ξανακολήσω είναι για να είναι όσο πιο "εργοστασιακό" το αποτέλεσμα και δευτερον γιατί όχι, αφού υπάρχει το εργαλείο ,και λογικά το άνοιγμα σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά θα είναι εύκολο.

Επίσης όταν ασφαλίζεις το cpu στο socket ,πιστεύω είναι καλύτερα να μην έχεις την "εννοια" να κρατάς το hs να μην κουνηθεί.

Κοίτα όσο ρευστή να είναι η κόλλα (που στην περίπτωση της σιλικόνης δεν είναι πολύ, πάλι σου δημιουργεί μεγαλύτερη απόσταση του hs από το die που είναι ο κυρίως λόγος που γίνεται το delid
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα όσο ρευστή να είναι η κόλλα (που στην περίπτωση της σιλικόνης δεν είναι πολύ, πάλι σου δημιουργεί μεγαλύτερη απόσταση του hs από το die που είναι ο κυρίως λόγος που γίνεται το delid

Ε λίγο θα βάλουμε,αυτόυ του τύπου οι σιλικόνες είναι αρκετά ρευστές πριν στεγνώσουν,στην ουσία φλατζόκολλα είναι.Την απόσταση που λες υποτίθεται πως την καλύπτεις με την clu .Θεωρητικά πάντα μιλάω με όσα έχω διαβάσει-δει. Στην πράξη θα σου πω σε λίγες μέρες .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...