Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα!

 

Λοιπόν, σκέφτομαι να δώσω την CM που έχω και να πάω σε κάποια που είναι επεκτάσιμη. Έπεσε στα χέρια μου μια GTX Titan με full cover waterblock και με τρώνε τα χέρια μου. Σκέφτομαι καμιά Triton 360 και απλά να βάλω την gpu στην loopα. Έχετε κάποια άλλη ιδέα?

 

Κάποια ΕΚ AIO?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα στην ομάδα!

 

Λοιπόν, σκέφτομαι να δώσω την CM που έχω και να πάω σε κάποια που είναι επεκτάσιμη. Έπεσε στα χέρια μου μια GTX Titan με full cover waterblock και με τρώνε τα χέρια μου. Σκέφτομαι καμιά Triton 360 και απλά να βάλω την gpu στην loopα. Έχετε κάποια άλλη ιδέα?

 

Κάποια ΕΚ AIO?

 

 

γιατί έτοιμη αγόρι??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί έτοιμη αγόρι??? 

Λόγω χρημάτων και ατζουμπαλιάς :P

 

Απλά επειδή θέλω να είναι επεκτάσιμη/πατέντα, ρώτησα εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ε λίγο θα βάλουμε,αυτόυ του τύπου οι σιλικόνες είναι αρκετά ρευστές πριν στεγνώσουν,στην ουσία φλατζόκολλα είναι.Την απόσταση που λες υποτίθεται πως την καλύπτεις με την clu .Θεωρητικά πάντα μιλάω με όσα έχω διαβάσει-δει. Στην πράξη θα σου πω σε λίγες μέρες .

Δεν ξέρω τι τύπο πήρατε αλλά η φλατζοκολλες είναι πηχτή και θα σου δημιουργεί κενό που η clu λόγο ότι είναι πολύ ρευστή (και θέλει ελάχιστη ίσα ίσα να καλύψει την επιφάνεια ένα πολύ λεπτό στρώμα που δεν είναι ούτε δέκατο του χιλιοστού, αν θέλεις να ξανά κολλήσεις πάνε σε κανονική thermal paste
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω μετά αν θα είναι εύκολο να γεμίσεις το υγρό και πώς το γεμίζεις...το έχεις ψάξει αυτό?

Όχι, για αυτό ρωτάω τα μαστόρια! :P

Οπότε να το κάνω σωστά ή να μην το κάνω καθόλου?

 

Έλεγα κάτι σαν και αυτό. https://www.skroutz.gr/s/10856503/Ekwb-EK-KIT-S240.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι ... μια λεκάνη με νερό και εκει μέσα να έχεις βάλει το ψυγείο από την πλευρά που έχει την έξοδο ... έχεις την έξοδο ανοιχτή και από την πλευρά της αντλία-block ανοιχτή τήν είσοδο μέσα στην λεκάνη και ανοίγεις...ρουφάει...γεμίζει....περιμένεις....και ενώνεις... :o

 

 

post-63858-0-44765700-1486295667_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι ... μια λεκάνη με νερό και εκει μέσα να έχεις βάλει το ψυγείο από την πλευρά που έχει την έξοδο ... έχεις την έξοδο ανοιχτή και από την πλευρά της αντλία-block ανοιχτή τήν είσοδο μέσα στην λεκάνη και ανοίγεις...ρουφάει...γεμίζει....περιμένεις....και ενώνεις... :o

Και εγώ κάπως έτσι το σκέφτηκα, αλλά θα πάει τσάμπα τόσο νερό. Anyway, ας πούμε σε κομμάτια απο εδώ, τι θα πρέπει να ψάξω? Μπλοκ για GPU (θα) έχω.

 

Ότι γνωρίζω είναι απο τον μπουνταλά Jay2Cents. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη τρελαίνεσαι... σε ένα τάπερακι μικρό γίνεται η δουλεία..... δες και τις αγγελίες μήπως βρεις τπτ καλό.....

cpu block ... πρέπει να βρείς να ταιριάζει και στο socket μας.... 775 ....

πόσα λεφτά διαθέτει το μαγαζί???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη τρελαίνεσαι... σε ένα τάπερακι μικρό γίνεται η δουλεία..... δες και τις αγγελίες μήπως βρεις τπτ καλό.....

cpu block ... πρέπει να βρείς να ταιριάζει και στο socket μας.... 775 ....

πόσα λεφτά διαθέτει το μαγαζί???

Αν δώσω την 240Μ, κανα 150άρι. Κάπου εκεί το έλεγα. Αν και να πω, με την στοκ ψύκτρα στην gpu είμαι ~55 βαθμούς, αξίζει η υδρόψυξη?

 

Η άλλη επιλογή να κάνω λούπα μόνο για gpu με 120άρι rad, αλλά θα την καλύπτει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Aν πας σε ετοιμο κυκλωμα δες της alphacool , προτιμησε καποιο ειτε με D5 ειτε με ddc αντλια αναλογα το κουτι σου

η D5 ειναι αρκετα μεγαλυτερη αλλα πρακτικα αθορυβη αν γινει καλη εξαερωση , η ddc ειναι σχεδον μιση σε μεγεθος αλλα πιο θορυβοδης

 

https://www.skroutz.gr/s/6201933/Alphacool-NexXxoS-Cool-Answer-240-D5-XT.html

 

Εγω θα προτεινα κατι τετοιο ειτε σε 360 ακομα καλυτερα αν το βρεις

 

Πρακτικα το 240 θα σε καλυψει , ενα μεγαλυτερο ψυγειο ειτε ενα 2ο ψυγειο βεβαια θα σου δωσει μεγαλυτεορ OC headroom γιατι το 240 θα μπορεις να κανεις ενα ελαφρυ oc μονο

αλλα ειτε μεγαλωνοντας το ψυγειο ειτε βαζοντας ενα 2ο θα μπορεις να παιζεις τους ανεμηστηρες σε πιο χαμηλες στροφες

 

Πες μας κουτι για να δουμε τι ψυγεια χωραει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δώσω την 240Μ, κανα 150άρι. Κάπου εκεί το έλεγα. Αν και να πω, με την στοκ ψύκτρα στην gpu είμαι ~55 βαθμούς, αξίζει η υδρόψυξη?

 

Η άλλη επιλογή να κάνω λούπα μόνο για gpu με 120άρι rad, αλλά θα την καλύπτει?

 

Αν τη ΤΙΤΑΝ, τη θες για data crunching όσο ψυχρότερα τόσο καλύτερα, δεδομένου ότι δεν είναι και στην πρώτη της νιότη..

Επομένως νομίζω ότι αξίζει η υδρόψυξη.

 

Η Triton είναι πολύ ύποπτη. Έχουμε δει αρκετό κλάμα και εδώ στο forum για τις raijintek.

 

Αν το 120άρι είναι καμιά φλοίδα δεν νομίζω.

Την 670 που την είχα δοκιμάσει σε 30άρι 120άρι... δεν...

Αν είναι κάποιο αρκετά χοντρό και με push pull έχεις περισσότερες ελπίδες.

Για να είσαι ασφαλής πάντως πρέπει να πας σε 240 push pull.

 

Με budget 150 χωρίς το gpu block αγοράζεις res/pump combo (80 περίπου) και ένα 240άρι (60)

Βάλε και 6 fittings και 1 μέτρο σωλήνα ένα 20άρι, ανεμιστήρες ότι έχεις, wfi απ΄το φαρμακείο και γίναμε με 170 πες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EK all the way που λένε. Ίσως είμαι άτυχος αλλά τις περισσότερες φορές έχω δυσαρεστηθεί από τις acool αγορές μου.

Φτηνότερη πάντως έχω την αίσθηση ότι είναι η acool. Αν και δεν έχω τσεκάρει τιμές εδώ και λίγο καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...