Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια μετα απο χρονια αποφασισα να  κανω αναβαθμιση στο pc και σκεφτομαι να κανω καποιες αλλαγες και στο loop που εχω στησει πισω στο μακρινο 2013. Το κουτακι ειναι το corsair 600T, εχω πανω 2 ψυγεια ενα διπλο και ενα 200αρι, παλιοτερα εβαζα και την gpu στο loop με full cover waterblock, πλεον δεν το κανω και δεν προκυτε να το ξανα κανω γιατι εκτος του κοστους αγορας των Block καθε φορα, μου αρεσει να δοκιμαζω/αλλαζω πολυ συχνα gpu και εχει καθε φορα μεγαλη μανουρα το βαλε-βγαλε της καρτας εαν ειναι στην λουπα και δεν εχω την υπομονη. Ετσι σκεφτομαι οτι ενα απο τα 2 ψυγεια ισως ειναι καλυτερα να βγει, 2 ψυγεια για cpu block δεν εχει νοημα. το θεμα ειναι δεν ξερω ποιο απο τα 2 να βγαλω.Θα παραθεσω πιο κατω φωτο να εχετε εικονα.

Αρχικα οταν πρωτο εστησα την λουπα το κουτι ειχα μονο το πανω ψυγειο, στην συνεχεια μπηκε και η καρτα και προσθεθηκε και δευτερο ψυγειο και σημερα τα εχω και τα 2 ψυγεια πανω με την καρτα εκτος λουπ. Μεχρι και να βγαλω ολη την λουπα σκεφτομαι και να παω σε ενα τυποποιημενο aio να ξενοιασω, θα ηθελα πολυ να ακουσω τις ιδεες σας!

 

 

 

1 (2).jpg

2.jpg

3.jpg

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Pwpwpw είπε

Παιδια μετα απο χρονια αποφασισα να  κανω αναβαθμιση στο pc και σκεφτομαι να κανω καποιες αλλαγες και στο loop που εχω στησει πισω στο μακρινο 2013. Το κουτακι ειναι το corsair 600T, εχω πανω 2 ψυγεια ενα διπλο και ενα 200αρι, παλιοτερα εβαζα και την gpu στο loop με full cover waterblock, πλεον δεν το κανω και δεν προκυτε να το ξανα κανω γιατι εκτος του κοστους αγορας των Block καθε φορα, μου αρεσει να δοκιμαζω/αλλαζω πολυ συχνα gpu και εχει καθε φορα μεγαλη μανουρα το βαλε-βγαλε της καρτας εαν ειναι στην λουπα και δεν εχω την υπομονη. Ετσι σκεφτομαι οτι ενα απο τα 2 ψυγεια ισως ειναι καλυτερα να βγει, 2 ψυγεια για cpu block δεν εχει νοημα. το θεμα ειναι δεν ξερω ποιο απο τα 2 να βγαλω.Θα παραθεσω πιο κατω φωτο να εχετε εικονα.

Αρχικα οταν πρωτο εστησα την λουπα το κουτι ειχα μονο το πανω ψυγειο, στην συνεχεια μπηκε και η καρτα και προσθεθηκε και δευτερο ψυγειο και σημερα τα εχω και τα 2 ψυγεια πανω με την καρτα εκτος λουπ. Μεχρι και να βγαλω ολη την λουπα σκεφτομαι και να παω σε ενα τυποποιημενο aio να ξενοιασω, θα ηθελα πολυ να ακουσω τις ιδεες σας!

 

 

 

1 (2).jpg

2.jpg

3.jpg

Το κατω δεξιά μιας και θα μαζευτεί το συστημα και θα φαίνεται πιο ωραίο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, alldaynews είπε

Το κατω δεξιά μιας και θα μαζευτεί το συστημα και θα φαίνεται πιο ωραίο

Δεν κατάλαβα τι εννοείς. Να κρατήσω μόνο το δεξί εμπρός και να καταργήσω το διπλό επάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Δεν κατάλαβα τι εννοείς. Να κρατήσω μόνο το δεξί εμπρός και να καταργήσω το διπλό επάνω;

να φυγει το κατω δεξια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι μου θυμισες ρε φιλε @Pwpwpw

στο 600T ειχα και γω την πρωτη μου λουπα. ακριβως ετσι οπως το εχεις εσυ απλα εγω ειχα αλλο ενα ψυγειο 120 χοντρο πισω. Ειχα τοτε την gtx 590 και οσα ψυγεια και αν εβαζα δεν ηταν αρκετα χαχαχαχαχαχ πωπω αναμνησεις 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mandragoraSCR είπε

τι μου θυμισες ρε φιλε @Pwpwpw

στο 600T ειχα και γω την πρωτη μου λουπα. ακριβως ετσι οπως το εχεις εσυ απλα εγω ειχα αλλο ενα ψυγειο 120 χοντρο πισω. Ειχα τοτε την gtx 590 και οσα ψυγεια και αν εβαζα δεν ηταν αρκετα χαχαχαχαχαχ πωπω αναμνησεις 

Το 600Τ ούτε στο νέο σύστημα θα το αλλάξω, ακόμη το θεωρώ πολύ ποιοτικό κουτί και ότι δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τα σημερινά,ήταν πολύ μπροστά από την εποχή του ! 
Οσο αφορά την λούπα   έχεις καμία ιδέα να κάνω καμία αλλαγή ;😁

Να τα ξηλώσω όλα  και να τα πετάξω  τι να κάνω; 😂

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+φωνω απολυτα για το κουτι. μου αρεσει πολυ ακομα! αν το ειχα θα του ενακα μοντα ομως, θα ξηλωνα τελειως τα 5,25 απο μπροστα

οσον αφορα για την υδροψυξη διαφωνω. προσωπικα ειμαι υπερ στον να μπει η καρτα στο νερο γιατι ειναι αυτο που παραγει και την μεγαλυτερη θερμοτητα! το ακουω οτι αλλαζεις σιχνα καρτες και ετσι ειναι δυσκολο να παιρνεις σινεχεια διαφορετικα μπλοκ. Αλλα σκεψου το αλλο, οτι γενικα ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα με τις καρτες γραφικων πλεον ειναι πολυ δυσκολο να αλλαζεις πχ καθε χρονο οπως καναμε παλια. Οποτε παρε μια καλη καρτουλα, βαλε την στην λουπα να εχεις και χαμηλα τεμπς και το κεφαλι σου ησυχο. Αν παρεις μια δυνατη καρτα για 3 χρονια θα εισαι σιγουρα κομπλε

 

ψυγεια κρατα αυτα που εχεις (εκτος και αν βαλεις πανω ενα 360αρι και να βγαλεις το 240αρι)

tank/pump βγαζεις αυτο που εχεις τωρα και βαζεις ενα 120Flt πισω, πανω στον 120αρη ή μπορεις να παιξεις με ενα κυλινδρικο στην θεση του hdd cage. Πιστευω με αυτες τις αλλαγες θα δειξει τελειο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/12/2022 στις 7:51 ΜΜ, mandragoraSCR είπε

 

tank/pump βγαζεις αυτο που εχεις τωρα και βαζεις ενα 120Flt πισω, πανω στον 120αρη ή μπορεις να παιξεις με ενα κυλινδρικο στην θεση του hdd cage. Πιστευω με αυτες τις αλλαγες θα δειξει τελειο

Όσο αφορά την καρτα δεν μπαίνει με τίποτα στο νερό ξανά, δεν αλλάζω γνώμη για αυτο!

Όταν έλεγα μια αλλαγή εννοουσα  όσο αφορά καμία αλλαγή/τροποποίηση του υπάρχων σεταπ( πχ καταργήση ενός ψυγείο) χωρίς όμως να αλλάξω δοχεία/αντλίες κτλ διότι αυτά κοστίζουν και δεν είναι διατεθημένος να μπώ σε επιπλέον έξοδα για την λούπα.
Αν είναι να μπω σε έξοδα αυτό που θα κάνω είναι να βγάλω όλη την λούπα και να βάλω ένα AIO στον cpu και να ξενοιάσω από την μανούρα!😋

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Και έλεγα πως να χάσω τα έξτρα κιλά 🤣

Έκανα μια δοκιμή να βιδώσω ένα fitting στην μία άκρη του σωλήνα και δεν βίδωνε ως κάτω τουλάχιστον όχι με το χέρι (φαντάζομαι με εργαλείο σίγουρα αλλά μάλλον δεν πρέπει). Πρέπει του βάλω νερό πριν για να είναι πιο εύκολο ή κάποιο άλλο κόλπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φανταζομαι μιλαμε για compression fittings 

ναι θελει νερακι, και αν δεν τερματισει και σου αφησει 1-2mm μην ανησυχεις δεν προκειται ποτέ να χασει απο εκει εφοσον εχει σφηξει

ποια ρακορ και ποιον σωλινα εχεις? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε fitting είναι διαφορετικό.Μπορεί σε έναν τύπο το ring να πηγαίνει μέχρι κάτω και σε έναν άλλο να τερματίζει αφήνοντας 1mm.

Εργαλείο θα χρησιμοποιήσεις άν κάτι δέν μπορείς να βγάλεις και αυτό, για να μήν τραυματίσεις χέρια σου.

Δοκίμασε πάντως σε τοποθετημένο σωλήνα-fitting να τραβήξεις των σωλήνα.Αν δέν βγαίνει ή αν βγεί με εξαιρετική προσπάθεια (μη ρεαλιστικό σενάριο),είσαι safe.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...