Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω βαζω στο δάχτυλο μου μιση σταγονα απορρυπαντικό πιάτων και το απλωνω εξωτερικα του σωληνα και στις εξωτερικές βόλτες του ρακόρ..... πάει αέρας!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, χρόνια πολλά και καλή χρονιά! Μια χαζή ερώτηση , γιατί οι κατασκευαστές αναφέρουν ότι στο δοχείο (PUMP RESERVOIR)  πρέπει να βάζουμε μέχρι το 50-60 % υγρό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lsk1977 είπε

Καλησπέρα παιδιά, χρόνια πολλά και καλή χρονιά! Μια χαζή ερώτηση , γιατί οι κατασκευαστές αναφέρουν ότι στο δοχείο (PUMP RESERVOIR)  πρέπει να βάζουμε μέχρι το 50-60 % υγρό?

Προσωπικά,δέν το έχω συναντήσει σάν οδηγία.Τουναντίον,θα έστεκε πιο πολύ αν ανέφεραν πως πρέπει γίνεται πλήρωση κατ' ελάχιστο 50-60%.

Αφενός όταν βρεί έξοδο προς το res ο παγιδευμένος αέρας, πέφτει ακόμα περισσότερο στάθμη και αφετέρου όταν γεμίζουμε το σύστημα για πρώτη φορά,το ψυκτικό "χάνεται" μέσα στο κύκλωμα σε χρόνο dt.Καμία αντλία δέν χαίρεται όταν δουλεύει dry.

Επεξ/σία από Tenshi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Tenshi είπε

Προσωπικά,δέν το έχω συναντήσει σάν οδηγία.Τουναντίον,θα έστεκε πιο πολύ αν ανέφεραν πως πρέπει γίνεται πλήρωση κατ' ελάχιστο 50-60%.

Αφενός όταν βρεί έξοδο προς το res ο παγιδευμένος αέρας, πέφτει ακόμα περισσότερο στάθμη και αφετέρου όταν γεμίζουμε το σύστημα για πρώτη φορά,το ψυκτικό "χάνεται" μέσα στο κύκλωμα σε χρόνο dt.Καμία αντλία δέν χαίρεται όταν δουλεύει dry.

Απο την αλλη δεν ειναι σωστο να το εχεις τελειως γεματο ,βασικα ειναι απαγορευτικο για θα προσπαθει ο αερας να φυγει αν δεν εχεις κανει καλη εξαερωση και θα πας να ανοιξεις καμια ταπα και θα κανει ενα παπ και θα στα πεταξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Απο την αλλη δεν ειναι σωστο να το εχεις τελειως γεματο ,βασικα ειναι απαγορευτικο για θα προσπαθει ο αερας να φυγει αν δεν εχεις κανει καλη εξαερωση και θα πας να ανοιξεις καμια ταπα και θα κανει ενα παπ και θα στα πεταξει

Δεν είμαι σίγουρος οτι ισχυει 100% αυτό γιατί έχουμε ενα κλειστό κύκλωμα γεμάτο με νερό και μια μικρή ποσότητα αέρα.Οποτε μιλαμε για ενα συγκεκριμένο ογκο αυτης της μιξης ο οποίος δεν μεταβάλλεται αρα κ με κλειστη την ταπα απλα θα πέσει η σταθμη στο ρεζερβουάρ γιατί την θέση του υγρού την παίρνει ο αέρας που ειχε εγκλωβιστεί μέσα...Το παπ θα το κάνει αν εχει ζεσταθεί πολυ το υγρό αρα έχει αυξηθεί κ ο όγκος του λογω διαστολής 

Spoiler

Ισως λεμε κ το ίδιο κ απλα απο την κουραση λεω οτι να ναι, χαχα 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει πάντως πως με την αύξηση της θερμοκρασίας, αυξάνεται και η πίεση στο κύκλωμα.

Βέβαια δέν μιλάμε για κλειστά κυκλώματα τύπου καυστήρα ΦΑ και δραματικές διακυμάνσεις, που απο 1,2bar@21°C πάει 2bar@68°C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, lsk1977 είπε

Από το manual του XD5 Corsair:

Fill the reservoir through the top left G1/4˝ opening with CORSAIR XL5 coolant using a filling flask to about 2cm (4/5˝) below the top 

 

Corsair και custom υδροψυξη δεν μου κάθονται καλα στην ίδια πρόταση,χεχε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, dalain είπε

Δεν είμαι σίγουρος οτι ισχυει 100% αυτό γιατί έχουμε ενα κλειστό κύκλωμα γεμάτο με νερό και μια μικρή ποσότητα αέρα.Οποτε μιλαμε για ενα συγκεκριμένο ογκο αυτης της μιξης ο οποίος δεν μεταβάλλεται αρα κ με κλειστη την ταπα απλα θα πέσει η σταθμη στο ρεζερβουάρ γιατί την θέση του υγρού την παίρνει ο αέρας που ειχε εγκλωβιστεί μέσα...Το παπ θα το κάνει αν εχει ζεσταθεί πολυ το υγρό αρα έχει αυξηθεί κ ο όγκος του λογω διαστολής 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Ισως λεμε κ το ίδιο κ απλα απο την κουραση λεω οτι να ναι, χαχα 

 

 

το ιδιο λεω και εγω :D

εγω να σας πω την εμπειρια μου το εχω παθει ,πηγα να ανοιξω την ταπα του res ενω ηταν ακομα ζεστο και παφ! ευτυχως ηταν μακρυα απο τη μητρικη το res ,ειχα και ασπρο υγρο μεσα καταλαβαινετε πως εμοιαζε :lol:

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μετά το κούνημα για καθαρισμό του ψυγείου ακολούθησα και αυτό εδώ (αντί για το φίλτρο που δείχνει έβαλα για καφέ φίλτρου)

 και γενικα μπορώ να πω ότι δεν ήταν σχεδον μηδαμινά αυτά που βρήκα,

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά απο μία πολύωρη προσπάθεια κατάφερα να φτιάξω το πρώτο custom loop

PXL_20230122_111431902_result.jpg.e70401e54a84c8a0c67df03818ea7f82.jpg

Πολύ χρονοβόρο ήταν να αλλάξω την ψύχτρα στην κάρτα γραφικών, δεν έλεγαν να βγουν οι ζελατίνες από τα thermal pads
και δυσκολεύτηκα να βρω που να βάλω το reservoir, επειδή ήταν μικρό ούτε στους ανεμιστήρες δεν έμπαινε, θα έπρεπε να έχω πάρει το https://shop.watercool.de/HEATKILLERZ-Tube-120mm-Adapter-FLEX αντί για το https://shop.watercool.de/HEATKILLERZ-Tube-120mm-fan-adapter-pair

Το leak tester βοήθησε πολύ και ευτυχώς όλα ήταν βιδωμένα όπως έπρεπε
Δυστυχώς τα temp sensor από EK έχουν βάλει μεγάλο 2pin βύσμα και δεν χωρούσαν και τα 2 στο quadro οπότε το ένα πήγε στην μητρική

Χρειάζεται να έχω την αντλία στο max για κάποιο διάστημα για να φύγουν τυχόν φυσαλίδες?

Επεξ/σία από pagratios
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@pagratios Κούκλος!! πολυ ομορφο το τοταλ μπλακ και τα φανακια της νοκτουα! πολυ σωστη και ομορφη η λουπα σου. ειδικα για πρωτη φορα. πολυ σωστη τοποθεσια το res/pump + drain valve!!

ναι στην τελευαται σου ερωτηση! και καλο ειναι να αφησεις ανοικτο το καπακι του fill port. τρεξε και ενα στρεςς τεστ κανενα μισαωρο και θα βγουν πιο ευκολα οι φυσαλίδες 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα να τρέξω το FurMark και άρχισε να ακούγεται κάτι σαν τρίξιμο από την κάρτα γραφικών, υποθέτω ότι είναι coil wine. Αυτό υπάρχει κάτι να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...