Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, emperorN είπε

https://www.e-shop.gr/bitspower-air-exhaust-g1-4-black-sparkle-p-PER.811760  ένα είναι αυτό .. από Ελλάδα .. δουλεια κανει αν μπει σε σωστη μερια .. κανει οτι λεει βγαζει το αερα απο συστημα  

Στο ψηλότερο σημείο της υδροψυξης λογικά ε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

27 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Στο ψηλότερο σημείο της υδροψυξης λογικά ε;

Ναι σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις στο ψηλότερο σημείο η σε κάθε ψυγείο χωριστά αν είναι πολλά... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, με κίνδυνο να σας καραφλιάσω, σε λάπτοπ τι θα προτείνατε; Να λυγίσω λεπτό σωλήνα και να τον αγκαλιάσω στις heatpipes, με την άκρη quick disconnects, για εξωτερικό pump-res-rad;

Τι θα μπορούσε να χωρέσει άλλο στο λάπτοπ (Lenovo G500). Θελω κάτι παράλληλο της αερόψυξης φυσικά, για να έχω φορητότητα. Κάτι τέτοιο μέσα https://www.ebay.co.uk/itm/2M-Soft-Copper-Tube-Pipe-Refrigeration-Plumbing-OD-2-3-4-5-6mm-ID-1-2-3-4mm-ch/153405968265?var=453333505458&hash=item23b7b54f89:m:mnrsVO2eBZyjlFXCzUkbe5Q (τα 2-3mm) να βγαίνουν σε μια πλευρά απο το λαπτοπ λίγο, και να συνδέονται εξωτερικά με το υπολοιπο σύστημα.

Η άλλη επιλογή ειναι να βρω κάποιο Thermaltake Tidewater single slot και να το βάλω στην θέση του ODD.

Ή να πάρω χοντρό σωλήνα χαλκού, και στην θέση του ODD να βάλω ένα ανεμιστήρα να φυσάει αέρα μέσα στον σωλήνα, ο σωλήνας να αγκαλιάζει την ψύκτρα, και να βγαίνει μετά την λούπα ξανά στο ODD όπου ένας άλλος θα τον τραβάει έξω. Ή με heatpipes να Ghetto rig έξτρα ψύκτρα απο λάπτοπ στον ODD πάλι.

Τρέχω sims (οχι το παιχνίδι) στο λαπτοπ, και ανεβάζει 85+ βαθμούς. Έχω και βάση, άντε να ρίχνει 3 βαθμούς, δεν κάνει διαφορά.

Έχετε καμία ιδέα ή να κόψω τα μανιτάρια; :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανιτάρια ε? Βασικά δεν ξέρω αν χωράει τίποτα εκεί μέσα αλλά αν δεν έχει αρκετά μεγάλη επιφάνεια και πολύ καλή επαφή με το CPU (δηλαδή άπ'ευθείας) δεν θα κάνεις δουλειά. Επίσης, πρόσεξε με το χαλκό για βραχυκυκλώματα αν ακουμπήσει πουθενά που δεν πρέπει..

Δεν θέλω να φανώ αρνητικός αλλά δε βλέπω να υπάρχει εύκολη λύση χωρίς να ξεβρακώσεις τα πάντα και να γίνει το laptop....όχι και τόσο laptop μετά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Παίδες, με κίνδυνο να σας καραφλιάσω, σε λάπτοπ τι θα προτείνατε; Να λυγίσω λεπτό σωλήνα και να τον αγκαλιάσω στις heatpipes, με την άκρη quick disconnects, για εξωτερικό pump-res-rad;

Τι θα μπορούσε να χωρέσει άλλο στο λάπτοπ (Lenovo G500). Θελω κάτι παράλληλο της αερόψυξης φυσικά, για να έχω φορητότητα. Κάτι τέτοιο μέσα https://www.ebay.co.uk/itm/2M-Soft-Copper-Tube-Pipe-Refrigeration-Plumbing-OD-2-3-4-5-6mm-ID-1-2-3-4mm-ch/153405968265?var=453333505458&hash=item23b7b54f89:m:mnrsVO2eBZyjlFXCzUkbe5Q (τα 2-3mm) να βγαίνουν σε μια πλευρά απο το λαπτοπ λίγο, και να συνδέονται εξωτερικά με το υπολοιπο σύστημα.

Η άλλη επιλογή ειναι να βρω κάποιο Thermaltake Tidewater single slot και να το βάλω στην θέση του ODD.

Ή να πάρω χοντρό σωλήνα χαλκού, και στην θέση του ODD να βάλω ένα ανεμιστήρα να φυσάει αέρα μέσα στον σωλήνα, ο σωλήνας να αγκαλιάζει την ψύκτρα, και να βγαίνει μετά την λούπα ξανά στο ODD όπου ένας άλλος θα τον τραβάει έξω. Ή με heatpipes να Ghetto rig έξτρα ψύκτρα απο λάπτοπ στον ODD πάλι.

Τρέχω sims (οχι το παιχνίδι) στο λαπτοπ, και ανεβάζει 85+ βαθμούς. Έχω και βάση, άντε να ρίχνει 3 βαθμούς, δεν κάνει διαφορά.

Έχετε καμία ιδέα ή να κόψω τα μανιτάρια; :P

α)θελεις τορνο.

Ο τορνος θα σου φτιαξει το waterblock χαλκου που θες στις διαστασεις που θες και με τις βιδες. Πρεπει να το σχεδιασεις εσυ.

 

Μετα θα παρεις 1-2κλικ μεγαλυτερες χαλκοσωληνες  και θα τις πατησει προσεκτικα η πρεσα για να γινουν καπως παραλληλόγραμμες.  Επειτα θελεις 2 ομορφες τρυπες στο πλαι του laptop (εκει που ειναι το dvddrive βολευει (και αν εχεις hdd caddy ακομα καλυτερα, μπορει να μεινει ο 2ος σκληρος και να περασουν απο διπλα οι χαλκοσωλήνες τρυπωντας μονο το hdd caddy), και συνδεεις τα quick disconnect.

το waterblock απο το πλαι θα εχει εισοδο και εξοδο,και προτείνω να κάνεις το waterblock σωληνωσεις μεσα στο λαπτοπ ενα σωμα, (σαν χταποδι με 2 ποδια) για να μην εχεις διαρροές και σφίξε οχι ειναι στραβο κτλ κτλ.


Β) αλλη λυση.
Στο ηδη υπαρχον συστημα αεροψυξης, το πας σε τορνο (δε θα τον γλιτωσεις) και σου πεταει τα heatpipes στα σκουπιδια και τα αντικαθιστα με τους χαλκοσωληνες. Ετσι ωστε οταν εχεις αποσυνδεδεμενη την υδροψυξη να δουλευει η αεροψυξη και το υγρο που θα εχει μεινει μεσα να κανει τη δουλεια του heatpipe.

 


Το μονο αρνητικο ειναι οτι θα χρειαστεις να τρυπησεις-σπασεις 2-4 γρυλιες του λαπτοπ στον εξαερισμο ωστε να προσαρμοσεις τα quick disconnect.

Επειτα και τα 2 σχεδια πανε στο ψυγειο οπου εχεις την αντλια (καλη τυχη με της 5voltες, παρε 2-3 απο ebay να υπαρχουν (διαφορετικες) ) μεσω usb με διακοπτη.

Το υγρο που θα μπει μεσα, κατα προτίμηση να είναι g12 παραγλου (ροζ) σε αναλογια 50:50 με απιονισμενο. Δεν ειναι να παιζεις σε τοσες λεπτες χαλκοσωληνες.

Επισης αναλογα με τις ωρες που τρεχει η υδροψυξη καθε τοτε κανεις αλλαγη (πχ αν το εχεις μονιμα ανοικτο καθε χρονο) αν ποτε δουλευει και ποτε οχι τοτε ανα 6 μηνες.

 

Οπως και να εχει ειναι πολυ ωραιο project.

 

Για ψυγειο (βαλε χαλκινο, οχι πως θα διαβρωθει αν κανεις σωστη συντηρηση, αλλα για το ψυχολογικο της υποθεσης).

 

 

Σε ενα λαπτοπ που το εχω πεταμενο πισω απο την τηλεοραση, εχω 2 ψυκτρες απο cpu desktop(stock intel κατι παλιες socket775) και καταφερνουν να παλευουν την cpu(σιγα το tpd) αλλα και την 8600gt(ναι αυτη που καιγοταν συνεχεια; ακομα δεν καηκε) σε καλες θερμοκρασιες.

 

 

Οποτε θελεις καποιον να σου σκαλισει το block και να στο κανει 1 σωμα με τις εσωτερικες χαλκοσωληνες, υδραυλικος μερακλης η κανενας πιτσιρικας που πιανουν τα χερια του σε κανενα τορνο.

Ο χαλκος δουλεύετε ευκολα, (να ναι καλα τα φλογιστρα), αλλα ειναι μικροδουλεια, και στις μικροδουλειες, εχεις μικρο κοστος και τεραστια αποθεματα υπομονης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Παίδες, με κίνδυνο να σας καραφλιάσω, σε λάπτοπ τι θα προτείνατε; Να λυγίσω λεπτό σωλήνα και να τον αγκαλιάσω στις heatpipes, με την άκρη quick disconnects, για εξωτερικό pump-res-rad;

Τι θα μπορούσε να χωρέσει άλλο στο λάπτοπ (Lenovo G500). Θελω κάτι παράλληλο της αερόψυξης φυσικά, για να έχω φορητότητα. Κάτι τέτοιο μέσα https://www.ebay.co.uk/itm/2M-Soft-Copper-Tube-Pipe-Refrigeration-Plumbing-OD-2-3-4-5-6mm-ID-1-2-3-4mm-ch/153405968265?var=453333505458&hash=item23b7b54f89:m:mnrsVO2eBZyjlFXCzUkbe5Q (τα 2-3mm) να βγαίνουν σε μια πλευρά απο το λαπτοπ λίγο, και να συνδέονται εξωτερικά με το υπολοιπο σύστημα.

Η άλλη επιλογή ειναι να βρω κάποιο Thermaltake Tidewater single slot και να το βάλω στην θέση του ODD.

Ή να πάρω χοντρό σωλήνα χαλκού, και στην θέση του ODD να βάλω ένα ανεμιστήρα να φυσάει αέρα μέσα στον σωλήνα, ο σωλήνας να αγκαλιάζει την ψύκτρα, και να βγαίνει μετά την λούπα ξανά στο ODD όπου ένας άλλος θα τον τραβάει έξω. Ή με heatpipes να Ghetto rig έξτρα ψύκτρα απο λάπτοπ στον ODD πάλι.

Τρέχω sims (οχι το παιχνίδι) στο λαπτοπ, και ανεβάζει 85+ βαθμούς. Έχω και βάση, άντε να ρίχνει 3 βαθμούς, δεν κάνει διαφορά.

Έχετε καμία ιδέα ή να κόψω τα μανιτάρια; :P

λοιπον ακου μαλλον διαβασε 

περνεις χαλκοσωληνα απο εψυμε σεψε κλπ κατα προτιμήσει 5/8  και κανεις ενα U το οποιο /στερεωνεις πάνω στο sto block εκει που πατάει στο cpu πιεσε το στην μεγγενη απλα για να πατησει καλύτερα πανω στο cpu  παστα απο κατω εξω απο το λαπτο λοιπων θα εχεις την τις λυψεις και θα τις συνδεσεις με φιτ για ht 16.mm ta 5/8 ειναι 15.870μμ kanei mai xara se 16mm od fitt δοκιμασμενο  απο εκει και μετα ξερεις τι κανεις ... με νοείς? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να χαλάσω την ήδη αερόψυκτρα, δεν το κάνω, λογικά θα το περάσω σαν U απο πάνω, και θα βγει απο το ODD, μόλις πάρω caddy. Έχω έτοιμο κιτάκι (εγώ το έκανα βασικά) με αντλία 12V απο ebay, ανεμιστήρα 12άρι και ψυγείο, και όλο μαζί παίρνει ρεύμα απο 12άρι εξωτερικό brick των 5 ευρώ.

Έχουμε λινκ με quick disconnects μικρής διαμέτρου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Να χαλάσω την ήδη αερόψυκτρα, δεν το κάνω, λογικά θα το περάσω σαν U απο πάνω, και θα βγει απο το ODD, μόλις πάρω caddy. Έχω έτοιμο κιτάκι (εγώ το έκανα βασικά) με αντλία 12V απο ebay, ανεμιστήρα 12άρι και ψυγείο, και όλο μαζί παίρνει ρεύμα απο 12άρι εξωτερικό brick των 5 ευρώ.

Έχουμε λινκ με quick disconnects μικρής διαμέτρου; 

Μπορεις να παρεις απο ebay,ali μια 2η αεροψυκτρα και να κανεις το mod, θα ειναι αποτελεσματικο αν περασεις τον χαλκοσωληνα απο επανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alkis13 είπε

Μπορεις να παρεις απο ebay,ali μια 2η αεροψυκτρα και να κανεις το mod, θα ειναι αποτελεσματικο αν περασεις τον χαλκοσωληνα απο επανω;

Και 15 βαθμούς να ρίχνει είναι μεγάλο plus. Έχω σχετικά δυνατό επεξεργαστή (4/8 στα 3.1) και δεν αν και δεν έχω throttling δεν μαρέσει να ειναι πάνω απο 85-87. Αν ειναι στα 65-70 θα ειναι φίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Και 15 βαθμούς να ρίχνει είναι μεγάλο plus. Έχω σχετικά δυνατό επεξεργαστή (4/8 στα 3.1) και δεν αν και δεν έχω throttling δεν μαρέσει να ειναι πάνω απο 85-87. Αν ειναι στα 65-70 θα ειναι φίνα.

https://m.aliexpress.com/item/32822458716.html

κατι τετοιο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, alkis13 είπε

Quick disconnects, κάτι τέτοιο λέω:

h503a_1142_detail.jpg

Αλλά έχει πολλά εκεί που λινκαρες, οπότε θα κοιτάξω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι το waterblock και οι σωληνωσεις :P


Τωρα αυτο που εβγαλες πρεπει να ειναι απο αλουμινιο; (στη καλυτερη επινικελωμένος χαλκος),  οπου θα εχει τα θεματακια του με την ηλεκτρολυση και θα θελει συχνες αλλαγες παραφλου. Για χαλκινο ουτε λογος φανταζομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες έχω ένα πρόβλημα κ θέλω τα φώτα σας!! Χθες τελείωσα την λούπα κ έχω δυο προβλήματα.. καταρχήν να ενημερώσω πως είχα ξεχωριστή αντλία κ πήρα από ΕΚ ένα spare part για να την κάνω combo...η αντλία είναι d5! 

1) το ροομετρο γυρίζει πολύ πιο σιγά απ ότι γύριζε πριν αλλάξω την λούπα, δηλαδή όταν έτρεχε φουλ η αντλία ούτε καν το έβλεπα το προπελακι... δεν ξέρω αν αλλάζει η ΡΟΗ, αν έχει διαφορα αντλία ξεχωριστή με κόμπο!

2) έχω αρκετό αέρα (όχι φυσαλίδες) μέσα σε μπλοκ κ ψυγεία! Στα μπλοκ φαίνεται, στα ψυγεία σηκώνω το κουτί κ ακούω το νερό να πηγαίνει πίσω στο ψυγειο, το κουνάω από την άλλη κ πάει αντίστοιχα από την άλλη το νερό! Σαν να έχει κενά αέρα κ να μην έχει γεμίσει φουλ νερό δηλαδή 

τι μπορώ να κάνω ρε παιδιά να φύγει ο αέρας; Το προπελακι που γυρίζει πολύ πιο σιγά από το προηγούμενο στησιμο είναι κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, υπάρχει λόγος να πάρω αυτό https://www.e-shop.gr/bitspower-t-adapter-3x-ig-1-4-inch-matt-black-p-PER.643848 αντί για αυτό https://www.e-shop.gr/bitspower-t-adapter-3x-ig-1-4-inch-crystal-p-PER.810557

Απο θέμα ποιότητας λέω, και τα δύο μου κάνουν στην δουλειά που τα θέλω. Το XSPC που λέγαμε παλιά, εξαντλήθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...