Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

για να δουμε  τι θα δουμε....  κοντευει να ερθει το φθηνοκινεζομπλοκ!!!!:D

vghgvhjgh.JPG

O linus τα έχει reviewάρει, είναι αρκετά τίμια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

O linus τα έχει reviewάρει, είναι αρκετά τίμια.

ναι κατι ειχα δει σε review αλλα λεω οκ για 11 ευρο το πολυ πολυ να το πεταξω 

το συγκεκριμενο το πηρα διοτι παιζει και σε am4 socket δε ειχα δει καποιο αλλο φθηνο που να κουμπωνε και σε am4!!

AMD 940, AM2, AM3,Bulldozer, Intel 775, 1155, 1156, 1366,Intel LGA 1150 and LGA2011 platform
3. Also compatible with AM4.

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά. Βρίσκομαι σε αναζήτηση υδρόψυξης για το σύστημα s2011 που έχω. Μου έχει προταθεί από φίλο το AIO Swiftech H240-X2 PRESTIGE, που αγόρασε καινούριο το 2016 από Αμερική. Προσφέρεται χωρίς block, σωλήνες και σύστημα ρύθμισης (Swiftech ALED Light Controller/PWM Hub) στα 40€. Πιστεύετε πως θα άξιζε η αγορά του με κάποιο φτηνό Block σαν το εικονιζόμενο πιο πάνω; θα προτείνατε αγορά κάποιου άλλου μέχρι 100ευρώ; Σας ευχαριστώ θερμά για όποια απάντηση προταβολκά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Deadlock7 είπε

Γειά σας παιδιά. Βρίσκομαι σε αναζήτηση υδρόψυξης για το σύστημα s2011 που έχω. Μου έχει προταθεί από φίλο το AIO Swiftech H240-X2 PRESTIGE, που αγόρασε καινούριο το 2016 από Αμερική. Προσφέρεται χωρίς block, σωλήνες και σύστημα ρύθμισης (Swiftech ALED Light Controller/PWM Hub) στα 40€. Πιστεύετε πως θα άξιζε η αγορά του με κάποιο φτηνό Block σαν το εικονιζόμενο πιο πάνω; θα προτείνατε αγορά κάποιου άλλου μέχρι 100ευρώ; Σας ευχαριστώ θερμά για όποια απάντηση προταβολκά :)

Απο την (άσχημη) εμπειρία μου με την αντλία της προηγούμενης H240-X,θα έλεγα να προσπεράσεις. Εξάλλου,το κόστος για επανέλθει η Swiftech σε λειτουργική κατάσταση αγγίζει αυτό μιας καινούριας ΑΙΟ.

Στα ~100 ευρώ υπάρχουν δεκάδες επιλογές σε 240mm άλλα και 280mm AIO.Οι περισσότερες βασίζονται στο ίδιο pump/block combo της ASETEK και διαφοροποιούνται στους ανεμιστήρες.Ξεχωρίζω απο τον σωρό τις Corsair, καθαρά για την 5 ετή εγγύηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Χμμ..κρίμα γιατί διάβαζα πολύ καλά σχόλια για την συγκεκριμένη ως προς την ποιότητα των υλικών. Είναι παραμετροποιήσιμη κι έχει χάλκινο ψυγείο. Αυτά ήταν τα βασικά κριτήρια που την σκέφτηκα.

Σίγουρα δεν ψάχνω οτιδήποτε σε closed loop. Είχα ήδη τις Antec 920, Corsair H80 (παρόμοιες), Η100 και δε μπορώ να πώ οτι ξετρελάθηκα με τις επιδόσεις τους. Δε με ενδιαφέρει καθόλου το RGB κομμάτι. Γνωρίζω πως τα χρήματα που διαθέτω δεν αρκούν για custom, επομένως ψάχνω μια μέση λύση για αγορά, ακόμη και μεταχειρισμένα κομμάτια. 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Deadlock7 είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Χμμ..κρίμα γιατί διάβαζα πολύ καλά σχόλια για την συγκεκριμένη ως προς την ποιότητα των υλικών. Είναι παραμετροποιήσιμη κι έχει χάλκινο ψυγείο. Αυτά ήταν τα βασικά κριτήρια που την σκέφτηκα.

Σίγουρα δεν ψάχνω οτιδήποτε σε closed loop. Είχα ήδη τις Antec 920, Corsair H80 (παρόμοιες), Η100 και δε μπορώ να πώ οτι ξετρελάθηκα με τις επιδόσεις τους. Δε με ενδιαφέρει καθόλου το RGB κομμάτι. Γνωρίζω πως τα χρήματα που διαθέτω δεν αρκούν για custom, επομένως ψάχνω μια μέση λύση για αγορά, ακόμη και μεταχειρισμένα κομμάτια. 😕

Εγώ θα την έπαιρνα. Στην τελική και να χαλάσει, θα έχεις με 40 ευρώ το ψυγείο, δεν είναι ότι πέταξες τα λεφτά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Εγώ θα την έπαιρνα. Στην τελική και να χαλάσει, θα έχεις με 40 ευρώ το ψυγείο, δεν είναι ότι πέταξες τα λεφτά σου.

Αυτό το σκεπτικό είχα κατά νού. Μένει χάλκινο ψυγείο 280μμ με reservoir, μαζί με Noiseblocker ανεμιστήρες. Βέβαια με προβλημάτισε ο φίλος με την αντλία, αλλά μάλλον θα κινηθώ για την αγορά του και θα αναζητήσω block και σωλήνες 16/10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ φαντάσου μπήκα στον κόσμο του WC με ένα παλιό σετάκι Thermaltake απο το 2007. Έμαθα, και μετά έφτιαξα καλύτερο με τον καιρό.

Παραδόξως δουλεύει ακόμα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Εγώ φαντάσου μπήκα στον κόσμο του WC με ένα παλιό σετάκι Thermaltake απο το 2007. Έμαθα, και μετά έφτιαξα καλύτερο με τον καιρό.

Παραδόξως δουλεύει ακόμα :P

Χαχα...ωραίες στιγμές. Μου θύμισες το 2005 που πειραματιζόμουν με phase change. Περασμένα μεγαλεία. Το "μικρόβιο" έφυγε μεν, αλλά ποτέ τελείως. 😉

Να 'στε καλά παιδιά και πάντα με κέφι.

Αν έχετε να προτείνετε κάποιο οικονομικό Block για s2011 θα το εκτιμούσα 😊

Θα περιμένω και τα αποτελέσματα από το ανωτέρο κινέζικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, ultraex2003 είπε

για να δουμε  τι θα δουμε....  κοντευει να ερθει το φθηνοκινεζομπλοκ!!!!:D

vghgvhjgh.JPG

Για basic wc καλο ειναι ομως θελει καλο flow για να αποδωσει σωστα, εξαρταται τι tube εχεις και τι αντλια... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά ξέρει κανείς για οικονομικό waterblock για rtx 2070 

Μόνο αυτό νομίζω είναι το πιο οικονομικό

https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.com%2Fulk%2Fitm%2F173743615352

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έβαλα την DDC 1T αντλία που έχει τροφοδοσία μόλεξ, με πατέντα σε 3pin fan header (με δικό μου αντάπτορα). O header της μητρικής δίνει έως 3Α, η αντλία είναι 10Watt, οπότε απο εκεί είμαστε εντάξει.

Το τρέχω στα 60% (περίπου 7-7.5V). Δεν αλλάζει συχνά η ταχύτητα (δεν τρώει αλλαγές στην τάση ούτε συχνά ούτε απότομα). Ούτε σταματάει/ξεκινάει φυσικά. Θα χαλάσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι, σε fully synthetic load έχω 60 βαθμούς επεξεργαστή, σε custom loop, πολύ δεν είναι; Θερμοκρασία νερού 28-29 άρα δεν είναι θέμα ψυγείων, σωστά; Μήπως δεν πατάει σωστά το μπλοκ ή με κόβει τόσο η ροη;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...