Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εαν ειναι για το συστημα με τον 1700 που εχεις στην υπογραφη, οχι. νορμαλ θερμοκρασια. εγω σε φουλ  με ολα στοκ στον 2600Χ πιανω 57,6 και θερμοκρασια νερου 40 βαθμους μετα απο πολυ ωρα. 1 x420 + 1x280mm.

Επεξ/σία από ASDIC
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, ASDIC είπε

εαν ειναι για το συστημα με τον 1700 που εχεις στην υπογραφη, οχι. νορμαλ θερμοκρασια. εγω σε φουλ  με ολα στοκ στον 2600Χ πιανω 57,6 και θερμοκρασια νερου 40 βαθμους μετα απο πολυ ωρα. 1 x420 + 1x280mm.

Καλημέρα, άρα μια χαρα. Έχεις και πολύ μεγαλύτερο λουπ από άποψη ψυγείων εσυ.

Για DC control την αντλία έχεις γνώμη; Σαν μοτέρ που είναι, δεν βλέπω τον λόγο να έχω θέμα, αλλά διάβασα έναν δυο που λέγαν ότι είναι άσχημη ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Καλησπέρα και πάλι, σε fully synthetic load έχω 60 βαθμούς επεξεργαστή, σε custom loop, πολύ δεν είναι; Θερμοκρασία νερού 28-29 άρα δεν είναι θέμα ψυγείων, σωστά; Μήπως δεν πατάει σωστά το μπλοκ ή με κόβει τόσο η ροη;

ποσες στροφες εχει η αντλια.. το 28-29 είναι πολύ αν εχεις 19  στον χώρο.... το μπλοκ του επεξεργαστη ειναι δυσκολο να μπει λαθος...εκτος αν εχει μπει οδοντοπαστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, emperorN είπε

ποσες στροφες εχει η αντλια.. το 28-29 είναι πολύ αν εχεις 19  στον χώρο.... το μπλοκ του επεξεργαστη ειναι δυσκολο να μπει λαθος...εκτος αν εχει μπει οδοντοπαστα?

Καλοκαίρι είναι, έχω κάπου 25-27 στον χώρο.

Η αντλία δουλεύει περίπου 1750-1800 στο idle και 2400 στους 60. Την έχω βάλει να μαξαρει στους 80 (δηλαδή ποτέ) για να μην αλλάζει πάνω-κάτω η τάση συνέχεια αλλά να παει γραμμικά 60-75%.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sheogorath είπε

Καλοκαίρι είναι, έχω κάπου 25-27 στον χώρο.

Η αντλία δουλεύει περίπου 1750-1800 στο idle και 2400 στους 60. Την έχω βάλει να μαξαρει στους 80 (δηλαδή ποτέ) για να μην αλλάζει πάνω-κάτω η τάση συνέχεια αλλά να παει γραμμικά 60-75%.

εβαλες παλι το μπλοκ .... δεν νομιζω οτι εχεις λάθος αλλα μπορείς να το βελτιώσεις.. μου φενετε τσιμπημένο τα ψυγεια τι διαταξη εχουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, emperorN είπε

εβαλες παλι το μπλοκ .... δεν νομιζω οτι εχεις λάθος αλλα μπορείς να το βελτιώσεις.. μου φενετε τσιμπημένο τα ψυγεια τι διαταξη εχουν?

Όχι δεν το κούνησα καθολου, αλλά είναι το πρώτο μου καλοκαίρι με Ryzen. Νοέμβρη τα είχα πάρει.

Ενα Alphacool 240αρι 45αρι μπροστά με 2 ultra kaze 3K και δυο CM silencio radiator (2.4K), και πίσω ένα λεπτό 120αρι 30αρι της ΕΚ με πάλι ένα Ultra Kaze και έναν της CM.

 

IMG_6538.JPG

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καταρχιν ωραιο build....🙂 εκανα εγω λαθος διατύπωση εννοώ τα ψυγεια τα εχεις σε σειρα η καθε waterblock και απο ενα ψυγείο  ?   

Επεξ/σία από emperorN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, emperorN είπε

καταρχιν ωραιο build....🙂 εκανα εγω λαθος διατύπωση εννοώ τα ψυγεια τα εχεις σε σειρα η καθε waterblock και απο ενα ψυγείο  ?  

Σε ευχαριστώ. Η ροή είναι αντλία -> GPU -> CPU -> 120mm rad -> 240 rad -> αντλία. Η θερμοκρασία υγρού μετράται στην είσοδο του 240, ακριβώς μετα το 120αρι δηλαδή.

Εσυ για το DC control της DDC 1T έχεις κάποιον προβληματισμό; Επιτέλους ηρεμισε το κεφάλι μου :P

Επεξ/σία από Sheogorath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Σε ευχαριστώ. Η ροή είναι αντλία -> GPU -> CPU -> 120mm rad -> 240 rad -> αντλία.

Εσυ για το DC control της DDC 1T έχεις κάποιον προβληματισμό; Επιτέλους ηρεμισε το κεφάλι μου :P

. οι θερμοκρασιες δεν με καλύπτουν μου φενοντε αρκετα βελτιώσιμες (μικρα ψυγεια οκ αλλα αν ειναι να εχεις τα ιδια τεμπς με την αιο τι σκατα τις εχουμε τις custom) δοκιμασε να βαλεις το 240 μετα την gpu kai to 120 μετα το ρες και θα το δεις και μόνος σου..   

Μόλις τώρα, emperorN είπε

. οι θερμοκρασιες δεν με καλύπτουν μου φενοντε αρκετα βελτιώσιμες (μικρα ψυγεια οκ αλλα αν ειναι να εχεις τα ιδια τεμπς με την αιο τι σκατα τις εχουμε τις custom) δοκιμασε να βαλεις το 240 μετα την gpu kai to 120 μετα το ρες και θα το δεις και μόνος σου..   

Εσυ για το DC control της DDC 1T έχεις κάποιον προβληματισμό; οχι ισα ισα που ειμαι φαν και εγω ...ως τρενακιας καποτε.... η αντλια δεν παθαίνει τίποτα ποτε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Καλησπέρα, έβαλα την DDC 1T αντλία που έχει τροφοδοσία μόλεξ, με πατέντα σε 3pin fan header (με δικό μου αντάπτορα). O header της μητρικής δίνει έως 3Α, η αντλία είναι 10Watt, οπότε απο εκεί είμαστε εντάξει.

Το τρέχω στα 60% (περίπου 7-7.5V). Δεν αλλάζει συχνά η ταχύτητα (δεν τρώει αλλαγές στην τάση ούτε συχνά ούτε απότομα). Ούτε σταματάει/ξεκινάει φυσικά. Θα χαλάσει;

Να φανταστω ειχε + - στο μολεξ και το τριτο pin μονο του απλα για να βλεπεις στροφες? Δεν εχεις κανενα προβλημα..

Και εγω μια ζωη ετσι τα εχω, 50% πανω κατω.. το καλο ειναι οτι ετσι μπορεις να βρεις που αρχιζει να ζεσταίνεται η αντλια. εμενα πχ αρχιζει στο 80% να ζοριζεται και ανεβαζει λιγο θερμοκρασια, αν την εχω κατω απο 80 ειναι πολυ κοντα σε θερμοκρασια νερου. καλο για την μακροζωια.

Επεξ/σία από mixalis95320
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mixalis95320 είπε

Να φανταστω ειχε + - στο μολεξ και το τριτο pin μονο του απλα για να βλεπεις στροφες? Δεν εχεις κανενα προβλημα..

Και εγω μια ζωη ετσι τα εχω, 50% πανω κατω.. το καλο ειναι οτι ετσι μπορεις να βρεις που αρχιζει να ζεσταίνεται η αντλια. εμενα πχ αρχιζει στο 80% να ζοριζεται και ανεβαζει λιγο θερμοκρασια, αν την εχω κατω απο 80 ειναι πολυ κοντα σε θερμοκρασια νερου. καλο για την μακροζωια.

Ναι ακριβώς. Μολεξ και μετα σε τρίπινο τις στροφές, έκανα ανταπτορα για να το βλέπει η μητρική όλο σαν τριπινο.

Δεν ζεσταίνεται ακομα και στο 100%, πράγμα που το βρήκα περίεργο, αλλά μάλλον φταίει που την έχω με thermal pad πάνω στην μεταλλική πλάκα στήριξης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι θα διαφωνησω με την διαταξη που προτεινεις @emperorN. Εχω την ιδια διαταξη με τον Sheo και δεν μπορω να πω οτι το ζεστο νερο της Vega επηρεαζει τρελά την θερμοκρασια του επεξεργαστη. Και ο Jay ετσι εχει ολα του τα λοοπ και επισης προτεινει οτι δεν παιζει ρολο η διαταξη.  res->GPU->CPU->280->temp->420->res

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Ναι ακριβώς. Μολεξ και μετα σε τρίπινο τις στροφές, έκανα ανταπτορα για να το βλέπει η μητρική όλο σαν τριπινο.

Δεν ζεσταίνεται ακομα και στο 100%, πράγμα που το βρήκα περίεργο, αλλά μάλλον φταίει που την έχω με thermal pad πάνω στην μεταλλική πλάκα στήριξης.

Πολλα παιζουν ρολο, εμενα ζοριζεται γιατι εχω πολυ μικρη διατομη στο setup. περιπενω κατι fittings τωρα ωστε να αλλαξω την διατομη σε ολο το λουπ. Φαντασου ειμαι με προδιαγραφες AIO 5mm ID. Αυτος ειναι και ο λογος που εμενα ζοριζεται πανω απο 80% ;) 

Δεν υπαρχει θεμα, ο μονος λογος που το ειχαν ετσι ειναι απλα για να ειναι σιγουροι οτι οποιος και να την παρει δεν θα την βαλει σε λαθος header και καψει τιποτα και μετα λεει ειναι μαπα η αντλια κλπ κλπ.  Νομιζω εχει και pad απο μεσα, αν οχι τσεκαρε το απλα να εισαι σιγουρος.. δεν υπαρχει κατι αλλο που μπορεις να κανεις περα απο αυτο..

Μόλις τώρα, ASDIC είπε

εγω παλι θα διαφωνησω με την διαταξη που προτεινεις @emperorN. Εχω την ιδια διαταξη με τον Sheo και δεν μπορω να πω οτι το ζεστο νερο της Vega επηρεαζει τρελά την θερμοκρασια του επεξεργαστη. Και ο Jay ετσι εχει ολα του τα λοοπ και επισης προτεινει οτι δεν παιζει ρολο η διαταξη.  res->GPU->CPU->280->temp->420->res

Με την διαφορα οτι ο jay και ο καθε jay εχουν top of the line αντλιες κλπ και τρεχουν στο 100%. Δεν ειναι ολα τοσο απλα οσο φαινονται..Το flow rate παιζει σημαντικο ρολο στο αν και ποσο επηρεαζει την διαταξη..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mixalis95320 είπε

Πολλα παιζουν ρολο, εμενα ζοριζεται γιατι εχω πολυ μικρη διατομη στο setup. περιπενω κατι fittings τωρα ωστε να αλλαξω την διατομη σε ολο το λουπ. Φαντασου ειμαι με προδιαγραφες AIO 5mm ID. Αυτος ειναι και ο λογος που εμενα ζοριζεται πανω απο 80% ;) 

Δεν υπαρχει θεμα, ο μονος λογος που το ειχαν ετσι ειναι απλα για να ειναι σιγουροι οτι οποιος και να την παρει δεν θα την βαλει σε λαθος header και καψει τιποτα και μετα λεει ειναι μαπα η αντλια κλπ κλπ.  Νομιζω εχει και pad απο μεσα, αν οχι τσεκαρε το απλα να εισαι σιγουρος.. δεν υπαρχει κατι αλλο που μπορεις να κανεις περα απο αυτο..

5mm;

Τι διαλα, έχεις ροή εκεί μέσα; :P Εγώ έχω 13/10 και το βλέπω για μικρο.

Διάταξη και εγώ έχω δει δεν επηρεάζει σημαντικά, αλλά κυρίως δεν θα το δοκιμάζω γιατί θα μοιάζει σαν μακαρονάδα μέσα από τους διασταυρωμενους σωληνες :P Κάποια στιγμή όταν βαριέμαι ίσως.

7 λεπτά πριν, ASDIC είπε

εγω παλι θα διαφωνησω με την διαταξη που προτεινεις @emperorN. Εχω την ιδια διαταξη με τον Sheo και δεν μπορω να πω οτι το ζεστο νερο της Vega επηρεαζει τρελά την θερμοκρασια του επεξεργαστη. Και ο Jay ετσι εχει ολα του τα λοοπ και επισης προτεινει οτι δεν παιζει ρολο η διαταξη.  res->GPU->CPU->280->temp->420->res

^^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω αυτην εχω EK Water Blocks -XRES 140 Revo D5 PWM και συνηθως τρεχει στις 1700 στροφες και απο οτι θυμαμαι εχει ταβανι στις 4400. Δεν νομιζω οτι εχει νοημα σε καθημερινη χρηση να τρεχει στο 100% παρολο που ειναι αθορυβη. 13/10 χιλιοστα εχω και εγω.

Επεξ/σία από ASDIC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...