Προς το περιεχόμενο

Το στοίχημα του gaming για το 2017 είναι ένα: mobile


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ότι δλδ θα αφήσουν οι κόρες μου όλα αυτά τα καλώδια στον τοιχο. Ή ότι δεν θα πετάξουν κατι στην curved οθόνη που βλέπω.

 

Πρεπει να καποια στιγμή να ανεβάσω φωτό από τo 27'' LG 3D monitor όταν του επιτέθηκε η μικρή με ενα στυλό. Και είπε να ζωγραφίσει πανω του. Ευτυχως οι γρατζουνιες δεν φαίνονται στο..... μαυρο.

Συγγνώμη που επεμβαίνω, δεν μου πέφτει και λόγος το πως μεγαλώνει ο καθένας τα παιδιά του αλλά παιδιά μεγαλώνεις ή "αγρίμια"; 

Λίγη πειθαρχία δεν βλάπτει να διδάσκονται τα παιδιά. 

Έκανα λίγο edit

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχοντας Galaxy S7 Edge πόσο καιρό λες; 

Και θες να πεις ότι ο πιο πολύς κόσμος που έχει iphone έχει με 128 ή 256gb? Τι σύστημα θα έφτιαχναν με 1,5κ ευρώ άραγε αντί να τα δώσουν σε τεχνολογία του 2012;

Τώρα για android με sd-card υποθέτω ότι κάποιος θα θέλει να παίξει στην στάση μέχρι να έρθει το λεωφορείο μέχρι να κάνει load το παιχνίδι θα έχουν περάσει 2-3 λεωφορεία! 

Δηλαδή εσένα το S7 Edge σου κάνει τόση ώρα να φορτώσει 1 παιχνίδι; Δηλαδή πλήρωσες για τεχνολογία του 12' γιατί οι iOS συσκευές που έχω σπίτι ζήτημα να χρειαστούν 10 δευτερόλεπτα για να φορτώσουν ένα παιχνίδι, επίσης τα περισσότερα iPhone που πουλιούνται πλέον είναι αυτά με τα 128GB αφού σαν Entry έχουν τα 32GB. Τέλος επειδή εσύ παίζεις μόνο στην στάση του λεωφορείου δεν πάει να πει ότι ο υπόλοιπος κόσμος δεν ασχολείται με τα παιχνίδια στο σπίτι. Δεν υπάρχουν αξιόλογοι τίτλοι στο PlayStore ή δεν μπορεί να τους τρέξει καλά το κινητό σου;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας αρέσει-δεν μας αρέσει, άπαξ και φέρνει λεφτά στις εταιρείες παιδιά, εκεί είναι το μέλλον. Ποιος δεν θα 'θελε η φίρμα του να έχει το δικό της Pokemon Go...;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Neg φαίνεσαι έξυπνος άνθρωπος για πες μου εσύ πόσα MB είναι τα παιχνιδάκια που φορτώνεις και τρέχουν σε -10sec? 5? 10? 50? 100MB? Εγώ μιλάω για 60-80GB ΑΑΑ τίτλους.

Και όχι δεν παίζω σε καμία στάση κανένα παιχνίδι, μια υπόθεση έκανα. Έχω PC/XBOX 1 και PS4 δεν υπάρχει λόγος να βασανίσω τον εαυτό μου στην οθονούλα του κινητού μου με τα άθλια controls και τα γραφικά του snes. Να μην μπερδευόμαστε παρακαλώ ε; Ποτέ δεν μίλησα υπέρ του mobile gaming. Το πρώτο μου σχόλιο ήταν "Κατάντια" 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Neg φαίνεσαι έξυπνος άνθρωπος για πες μου εσύ πόσα MB είναι τα παιχνιδάκια που φορτώνεις και τρέχουν σε -10sec? 5? 10? 50? 100MB? Εγώ μιλάω για 60-80GB ΑΑΑ τίτλους.

Και όχι δεν παίζω σε καμία στάση κανένα παιχνίδι, μια υπόθεση έκανα. Έχω PC/XBOX 1 και PS4 δεν υπάρχει λόγος να βασανίσω τον εαυτό μου στην οθονούλα του κινητού μου με τα άθλια controls και τα γραφικά του snes. Να μην μπερδευόμαστε παρακαλώ ε; Ποτέ δεν μίλησα υπέρ του mobile gaming. Το πρώτο μου σχόλιο ήταν "Κατάντια" 

2-3GB παιχνίδι, άμα έχεις χρησιμοποιήσει τελευταία iPhone θα γνωρίζεις τι ταχύτητες έχουν από θέμα Flash Storage, GPU και CPU. Τα παρακάτω γραφικά δεν τα λες SNES, όσο για τα Controls υπάρχουν χειριστήρια που κάνουν το smartphone Portable Κονσόλα. Τέλος και εγώ είχα PS3 και PS4 το οποίο πούλησα τώρα έχω ένα Wii U και το Gaming PC σαν κύρια συσκευή, αυτό δεν πάει να πει ότι δεν υπάρχουν αξιόλογα Games στο κινητό. Επίσης τα παιχνίδια δεν είναι μόνο FPS υπάρχουν και άλλες κατηγορίες.

 

Oceanhorn-2-Unreal-4-engine-iPhone-scree

XKFYpYuWz3SDfE0cWAV6HuJtMC9quyKXVtF641ha

img_0107.jpg

maxresdefault.jpg

 

Τώρα αν για εσένα ένας AA τίτλος πρέπει να είναι όπωςδήποτε 60GB για εμένα όχι, υπάρχουν αξιόλογοι τίτλοι με μικρότερο μέγεθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια είναι γνωστό σε όλους ότι πλέον τα κινητά και τα τάμπλετ έχουν 4πηρυνα γραφικά οπότε όλες οι αγορές γίνονται καθ οδόν για τα παιχνίδια νέας γενιάς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλατφόρμα των κινητων απλά δεν μπορει να χαρακτηριστει gaming. Αν υπαρχουν 20 ειδη παιχνιδιων, τα κινητα ειναι καταλληλα για 4-5 απο αυτα. Δεν μπορουν να τρεξουν beat em ups, απαιτητικα action, platform, αγωνιστικα, fps, οτιδηποτε χρειαζεται ακριβεια χιλιοστου στον χειρισμο και ατελειωτα αλλα πραγματα (και πριν προλαβει καποιος να αναφερει το ταδε fps / racing κτλ ας σκεφτει ποσα πραγματα οι προγραμματιστες εβαλαν να γινονται αυτοματα. Απο τα αλματα,το γκαζι, το φρενο, το reload και δεν ξερω και εγω τι αλλο). Οι μονες κατηγοριες που δεν επηρεαζονται και τοσο από την οθόνη αφής ειναι τα adventure / point & click adventure, puzzle, trivia και κατι casual παιχνιδια τυπου bust a move. Δεν λεω πως δεν μπορει να ειναι διασκεδαστικό καποιες φορες. Απλά δεν μπορει να θεωρηθει πλατφορμα για gaming εκτος και αν σου δινουν ενα χειριστηριο δωρο με καθε κινητο. 

 

Και για να γίνω πιο κατανοητός..

 

 

 

ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΟ MOBILE GAMING

 

Upgrade-unlock-animation-in-Jetpack-Joyr

 

super-mario-run-double-tap-jump.gif?itok

 

comet.gif

 

pokemon-go-gif.gif mrmethane-fart-app-android.gif 538578b593b47.gif

 

ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΟ HOME / HANDHELD CONSOLE GAMING

 

 

F6796063D4B69DCB80726B02AB9BD779256DA6B1

 

instayyujw.gif

 

2x-52sua8.gif

 

ngr5u62.gif

 

4MEF3pZ.gif nitori-basic3.gif

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειστε απλά υπερβολικοί κάποιοι. Υπαρχουν mobile παιχνίδια που συνυπάρχουν με τους μεγάλους και παίζουν και είναι ακριβώς τα ιδια. Οπως adventures και κάποια RPG. 

 

Ειδικα σε Tablet δείχνουν ακόμη καλύτερα. Υπαρχουν λοιπόν μέρες που δεν έχω όρεξη για full scale παιχνίδι σε κάποια κονσόλα και κάθομαι καναπέ η κρεβάτι και παίζω άρχοντας. Η αντί να κουβαλάω μαζι 3-4 συσκευές σε ένα ταξιδάκι για gaming παίρνω μονο τις 2. 

 

Τσαμπα λοιπόν αγχωνόμαστε υπάρχει χώρος για όλους, και μην ξεχνάτε πόσες φορές έχουμε ακούσει ότι το console gaming, pc gaming, mobile gaming πεθαίνει…

 

Θέλεις να μου πεις σε παρακαλώ 1 rpg και ένα adventure σε mobile μορφή που να είναι ακριβώς το ίδιο με τα rpg και τα adventures στο desktop;

(πριν αρχίσω να τραβάω τα μαλλιά μου..)

 

Από τη στιγμή που all-time classics PC games, όπως Baldurs Gate, Syberia κλπ φθάνουν σε κινητά δεν υπάρχει περίπτωση να μην αρχίσουν να κυκλοφορούν και AAA παιχνίδια από κονσόλες. 

 

Πάντως είναι τεράστια ξεφτίλα παιχνίδι όπως το baldur's gate να κυκλοφορήσει σε mobile.

(και btw αυτό το έκτρωμα που βγήκε σε κινητό ΔΕΝ είναι baldur's gate, άσχετα ότι το "βαφτίσαν" έτσι)

2-3GB παιχνίδι, άμα έχεις χρησιμοποιήσει τελευταία iPhone θα γνωρίζεις τι ταχύτητες έχουν από θέμα Flash Storage, GPU και CPU. Τα παρακάτω γραφικά δεν τα λες SNES, όσο για τα Controls υπάρχουν χειριστήρια που κάνουν το smartphone Portable Κονσόλα. Τέλος και εγώ είχα PS3 και PS4 το οποίο πούλησα τώρα έχω ένα Wii U και το Gaming PC σαν κύρια συσκευή, αυτό δεν πάει να πει ότι δεν υπάρχουν αξιόλογα Games στο κινητό. Επίσης τα παιχνίδια δεν είναι μόνο FPS υπάρχουν και άλλες κατηγορίες.

 

Oceanhorn-2-Unreal-4-engine-iPhone-scree

XKFYpYuWz3SDfE0cWAV6HuJtMC9quyKXVtF641ha

img_0107.jpg

maxresdefault.jpg

 

Τώρα αν για εσένα ένας AA τίτλος πρέπει να είναι όπωςδήποτε 60GB για εμένα όχι, υπάρχουν αξιόλογοι τίτλοι με μικρότερο μέγεθος.

 

Ο αξιόλογος τίτλος είναι το παραπάνω...; :huh:

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ακουστε με καλα,

 

οταν βγαινει το Ποκεμον ΓΟ , με τοσα download/playing hours είναι δυνατόν να έχεις αντικειμενικά στατιστικά?

 

σώπα ρε που το μέλλον είναι το Mobile γαμινγ...

 

Το μοβιλε το χρησιμποιουν κυριως οι φανταροι γιατι θητεια χωρις παιχνιδια/ταινιες δεν περναει.

 

απο εκει και περα, οι πολιτες, δεν καθονται πανω απο ενα κινητο. εχουν λαπτοπ.

 

άκου Mobile gaming χαχαχα. 

 

ναι ρε! πηγαινοντας δουλεια εσυ θα παιζεις παιχνιδια στο κινητο. ειδικα mmorpg, και αμα σου μεινει μπαταρια στην επομενη σταση εμενα να με χ@@@εις.

 

αντε με αυτη την υπερβολη. ακου Mobile gaming...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι βλεπω το mobile gaming σαν gateway για κανονικο gaming σε ομαδες που μεχρι προτινως ειχαν πολυ μικρη συμμετοχη (γυναικες πχ) και εχει κανει το gaming λιγο λιγοτερο "greeky" 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλατφόρμα των κινητων απλά δεν μπορει να χαρακτηριστει gaming. Αν υπαρχουν 20 ειδη παιχνιδιων, τα κινητα ειναι καταλληλα για 4-5 απο αυτα. Δεν μπορουν να τρεξουν beat em ups, απαιτητικα action, platform, αγωνιστικα, fps, οτιδηποτε χρειαζεται ακριβεια χιλιοστου στον χειρισμο και ατελειωτα αλλα πραγματα (και πριν προλαβει καποιος να αναφερει το ταδε fps / racing κτλ ας σκεφτει ποσα πραγματα οι προγραμματιστες εβαλαν να γινονται αυτοματα. Απο τα αλματα,το γκαζι, το φρενο, το reload και δεν ξερω και εγω τι αλλο). Οι μονες κατηγοριες που δεν επηρεαζονται και τοσο από την οθόνη αφής ειναι τα adventure / point & click adventure, puzzle, trivia και κατι casual παιχνιδια τυπου bust a move. Δεν λεω πως δεν μπορει να ειναι διασκεδαστικό καποιες φορες. Απλά δεν μπορει να θεωρηθει πλατφορμα για gaming εκτος και αν σου δινουν ενα χειριστηριο δωρο με καθε κινητο. 

 

Και για να γίνω πιο κατανοητός..

 

 

 

ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΟ MOBILE GAMING

 

Upgrade-unlock-animation-in-Jetpack-Joyr

 

super-mario-run-double-tap-jump.gif?itok

 

comet.gif

 

pokemon-go-gif.gif mrmethane-fart-app-android.gif 538578b593b47.gif

 

ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΟ HOME / HANDHELD CONSOLE GAMING

 

 

F6796063D4B69DCB80726B02AB9BD779256DA6B1

 

instayyujw.gif

 

2x-52sua8.gif

 

ngr5u62.gif

 

4MEF3pZ.gif nitori-basic3.gif

 

 

 

Android user detected.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...