Προς το περιεχόμενο

NFL - MLB - NHL topic


tristeza

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Νομίζω πως ο κανονισμός για το roughing the passer ξεκινά από μια θεμιτή πρόθεση, να προστατευτούν οι QBs που 9/10 και τα "αστέρια" του αθλήματος είναι, και δέχονται τάκλιν από κάτι γομάρια linebackers, αλλά καταντάει γελοίο από ένα σημείο και μετά:

Ο Matthews, λ.χ., τι άλλο θα μπορούσε να κάνει; Φεύγει από το μαρκάρισμα, ορμάει κατά μέτωπο, γκρεμίζει τον Smith.

"Πέφτει με όλο ή το μεγαλύτερο μέρος του βάρους του πάνω στον παίκτη" δεν είναι ορισμός φάουλ, είναι να βγάλουν οι διαιτητές ζυγαριές και δυναμόμετρα. Τάκλιν από μπροστά ήταν, πάνω του θα έπεφτε, εκτός κι αν άλλαξαν οι νόμοι της βαρύτητας. Και μάλιστα προσπαθεί στο τέλος να μαζέψει τα χέρια του.

Το μόνο που θα μπορούσαν να πουν ήταν πως τον βρήκε ψηλά (στην επωμίδα, με το κράνος) αλλά η αιτιολογία δεν ήταν αυτή, είχε να κάνει με την παράμετρο του σωματικού βάρους. Που και πάλι, θεμιτή επαφή μου φαίνεται.

Δεν ξέρω, εγώ σποραδικά παρακολουθώ, αλλά το χτεσινό μου έκανε τεράστια εντύπωση. Και ήταν το τρίτο σερί για τον Matthews από ό,τι διάβασα, έχει και στα δύο προηγούμενα παιχνίδια (και με τους Vikings, αν θυμάμαι καλά, είναι εντελώς της πλάκας το φάουλ που του σφυρίζουν, από τη μέση και κάτω εντιμότατο sack).

Εντωμεταξύ, στο ίδιο παιχνίδι που έβλεπα, ένα περίπου αντίστοιχο, από την άλλη πλευρά (Payne σε Rodgers), που επίσης δεν μου φάνηκε για φάουλ, δεν δόθηκε. Ήταν, λένε οι διαιτητές, πολλοί παίκτες μαζεμένοι και δεν είδαν καθαρά.

Κι η πλάκα είναι πως ό,τι τραυματισμούς είχαμε στο Packers-Redskins, ήταν μεταξύ συμπαικτών, πάνω στα τάκλιν σε φάσεις rush.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 782
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κι όμως η οδηγία στους διαιτητές είναι να δίνουν roughing the passer σε αυτές τις περιπτώσεις. Γι' αυτό οι σχολιαστές τα έβαλαν με το NFL και όχι με τους διαιτητές. Γενικά η γραμμή είναι προστατέψτε τους παίχτες με κάθε τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Aν είναι να τους προστατέψουν με κάθε τρόπο, να τους κρεμάσουν ένα πανί από τη μέση, κι αν το αποσπάσει ο αντίπαλος, να θεωρείται τάκλιν.

Contact sport...

Το γελοίο της υπόθεσης, για μένα, είναι πως θεωρείται φάουλ κάτι αναπόφευκτο. Τάκλιν από μπροστά, θα πέσεις πάνω στον άλλο εφόσον είναι στατικός, έτσι λειτουργεί η ρουφιάνα η βαρύτητα, που δεν ξέρει ούτε από NFL, ούτε από roughing. Δεν κινείται προς τα κάπου o QB για να σε συμπαρασύρει: περίπου σταθερός ήταν ο Smith, αιφνιδιάστηκε, γκρεμίστηκε.

Δεν είπαμε να τον σηκώσει στον αέρα, να τον πιάσει από το λαιμό ή το κεφάλι, body slam ήταν. Να πάει με "λιγότερη" δύναμη; Θέλω να πω, για να μην είναι φάουλ, πώς θα έπρεπε να τον ρίξει;

Βλέπω εντωμεταξύ κάποια βίντεο από τα αμερικανικά κανάλια, έχει πέσει γερό κράξιμο στο NFL. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Snoob είπε

Aν είναι να τους προστατέψουν με κάθε τρόπο, να τους κρεμάσουν ένα πανί από τη μέση, κι αν το αποσπάσει ο αντίπαλος, να θεωρείται τάκλιν.

Το σκεφτήκανε άλλοι πριν από σένα 😁

https://en.wikipedia.org/wiki/Flag_football

Flag football is a version of American football where the basic rules of the game are similar to those of the mainstream game (often called "tackle football" for contrast), but instead of tackling players to the ground, the defensive team must remove a flag or flag belt from the ball carrier ("deflagging") to end a down, and contact is not permitted between players which will result in a penalty for the team that initiates it.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ε, συγγνώμη, δες τώρα τι του σφύριξαν με τους Vikings: 

Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά. Κι εδώ, οδήγησε σε χοντρή αλλοίωση του αποτελέσματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πραγματικά αστείο. Τόσα χρόνια ξέραμε ότι αν κάνεις τάκλιν στον QB τη στιγμή που πετάει τη μπάλα είσαι κανονικός. Τώρα αν προλάβει και την πετάξει 9/10 θα σου δώσουν ποινή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ισχυει αυτο για το Roughing the passer penalty. Εχει πεσει τρελλο κραξιμο, ειδικα απο τους φανς των Packer που ο Matthews εχει φαει ποινη σε 3 συνεχομενα ματς..

διαβαζα καπου το στατιστικο, ποσα roughing the passer ειχαν δοθει περσυ, ποσα φετος. κατι πρεπει να γινει με αυτο το θεμα.

ωραιο ματσακι χτες το Pittsburgh @ Tampa Bay. Πηγε να το γυρισει ο Fitzpatrick. κανανε καποια αστεια λαθη οι Bucs αλλα στο τελος φανηκε να εχουν τσαγανο.

επιστρεφει απο suspension και ο Winston, να δουμε ποιος θα ειναι starting QB τωρα που τα παει τοσο καλα ο Fitzpatrick.

 

μια φαση που ο TE των Steelers γκρεμισε σα θωρηκτο τον CB των Bucs (ο κακομοιρος θα βλεπει εφιαλτες) μου φανηκε σαν personal foul (grabbing the facemask). αλλα ας οψεται οτι ειναι Steelers, δεν το δωσανε οι refs..

 

Επεξ/σία από Rabican
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα αν καταφέρουν να παίξουν άμυνα οι Vikings μπορεί να έχουμε ματσάρα. Αλλιώς βλέπω δεύτερη συνεχόμενη συντριβή. Το handicap πάντως κατά το ESPN είναι LAR -7.0 με O/U 49,5. Αναμενόμενο σκορ δηλαδή 28-21 όχι ιδιαίτερα εντυπωσιακό γι' αυτά που έχουμε δει μέχρι τώρα από τις 2 ομάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Go Gurley Go!!!

Τον εχω στο Fantasy League μου.

Οι Rams (και) φετος ειναι πολυ εντυπωσιακοι.. Goff, Gurley συνεχιζουν δυνατα απο περσυ, πηραν και Cooks (εξαιρετικος, ακομη δεν εχω καταλαβει γιατι τον αφησαν οι Pats να φυγει).

Αν δεν κανω λαθος στην αμυνα θα εχουν ενα θεμα οι Rams. Talib ειναι IR και δε θα παιξει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω το ματς και πραγματικα damn.. αυτοι οι Rams τρομαζουν.

εκανε ενα τρελλο catch ο Cooks και συνεχιζω να απορω γιατι τον αφησαν να φυγει απο ΝΕ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφερουσα αγωνιστικη αυριο..

 

  • Patriots ΠΡΕΠΕΙ να κερδισουν. το Miami ειναι 3-0 οποτε αν χασουμε αυριο πολυ πιθανο να μην ειμαστε στα playoffs
  • Θα εχει ενδιαφερον να δουμε το Cleveland με τον Mayfair εναντια σε μια (θεωρητικα) καλη ομαδα με σοβαρο QB. Οι Raiders ειναι 0-3 αλλα παντα προηγουνται στο ημιχρονο και μετα καταρρεουν.
  • ευκολα η δυσκολα τα Seattle θα κερδισει την Arizona πιστευω.
  • Green Bay. Εδω εχει ενδιαφερον η κατασταση του Rodgers. στα τελευταια 2 ματς παιζει με 1,5 ποδι..
  • LA θα κερδισει ευκολα πιστευω τους ανευ-Garropolo Niners.
  • Ωραιο ματσακι θα ειναι το Tampa Bay - Chicago. Mack against Fitz-magic.. πιστευω θα κερδισουν οι Bears.
  • Το Jacksonville θεωρητικα θα εχει ηρεμο μεσημερι απεναντι στους Jets.
  • Υπο αλλες συνθηκες το Dallas θα ηταν αδιαφιλονικητο φαβορι στο matchup με τους Lions, μετα την αποχωρηση Dez Bryant και αποσυρση του Witten, ο Prescott δεν εχει που να πεταξει την μπαλα. επισης, αν δεν απατωμαι θα απουσιασει και ο Lee απο την αμυνα του Dallas, οποτε λογικα οι Lions εχουν πιθανοτητες..
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια ματσακια και σημερα..

 

  • επιτελους καλο παιχνιδι απο Pats. Και στην αμυνα και στην επιθεση. Τα καλα νεα ειναι οτι την πεμπτη επιστρεφει και ο Edelman οποτε πλεον οι αλλες ομαδες δε θα ειναι καλυμενες με double team στον Gronk. ο Gordon ειχε μερικα promising plays.
  • Επικο τελειωμα στο Cincinnati - Atlanta. Δεν το περιμενα..
  • Shocker νικη των Titans επι των Eagles. (ελα μωρη παιχτουρα Lewis!!)
  • Το Detrot @ Dallas πρεπει να ηταν πολυ καλο ματσακι.
  • Σεζον τελος για Earl-Thomas (εριξε και ενα κ@λοδαχτυλο πανω απο το καροτσι). Παρολαυτα οι Seahawks το πηρανε το ματσακι εστω και δυσκολα.
  • Επιτελους νικη για τον Gruden, αν και παλι παραλιγο να το χασει (Cleveland @ Oakland) ... Νομιζω σε ενα call οι διαιτητες εσφαξαν τους Browns, ακομη και απο το replay επικυρωσαν λαθος call. πολλες παρατασεις φετος νομιζω!
  • Περιμενω ωραιο ματσακι αυριο KC - Denver.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τραγικοί οι Buffalos, απέναντι στους Packers. 

Γκρίνιαξε κι ο κόσμος για ένα "roughing the passer" στον Ρότζερς που δεν δόθηκε (με τη δική μου λογική του τι σημαίνει AF καλώς δεν δόθηκε, αλλά έχουν μαζεμένα οι Packers στους διαιτητές), μεγάλη φόλα ο κανονισμός έτσι όπως έχει γίνει. Αυτό που παρατηρώ, πάντως, είναι πως όση δύναμη κι αν βάλει ο αμυντικός, εφόσον χτυπάει μπάλα, δεν δίνουν φάουλ. Άρα, μάπα και ο ορισμός περί "σωματικού βάρους".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ακομη δεν εχω καταλαβει ποτε ακριβως δινεται και ποτε οχι. εχω παρακολουθησει ποσα ματς, εχω πετυχει καμποσα calls αλλα κανενα δε μου φαινεται ξεκαθαρη φαση Roughing the Passer.

Αντιλαμβανομαι το Unnecessary roughness οταν ο αμυντικος παει και κοπαναει τον QB αφου εχει πασαρει αλλα αυτο το Roughing the Passer μου φαινεται πολυ vague..

 

Τα επομενα 3 weeks θα τα χασω μαλλον αφου θα ειμαι Ελλαδα! θα χασω επιστροφη Edelman. Επιτελους γιατι μεχρι τωρα οποιος ηθελε να κλεισει τους Pats το μονο που χρειαζοταν να κανει ειναι να κανει double team τον Gronk. τωρα πια θα υπαρχει και αλλο υψηλο slot receiving threat (Edelman) οπως επισης και καποιος καλος deep WR (Gordon) να κραταει τα Corners/Safties busy..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...