Προς το περιεχόμενο

Μπλόκο της Αρχής Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων στο ηλεκτρονικό εισιτήριο


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κ στο εξωτερικό σου ζητάνε να δώσεις στοιχεία (όχι φυσικά το αντίστοιχο ΑΜΚΑ)αλλά μόνο αν θέλεις να βγάλεις "προσωπική" κάρτα..η αν "χτυπήσεις" την πιστωτική σου..οκ βλέπουν τα πάντα. Για απλή κάρτα η εισιτήριο φυσικά κ δεν ζητάνε τίποτα! Αλλά εδώ στο Ουγκαντισταν..ειπαμε.. τσαπατσουλιά,ωχαδερφισμός κ απέραντη ηλιθιότητα..Κριμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μας βάζανε να δηλώνουμε τα καρτοκινητα μας και να μας βάζουν στην κάρτα ανανέωσης 12% φόρο που ήταν η Αρχής Προστασίας Προσωπικών Δεδομένωνα τότε ρε με τα πόδια η με το αμάξι μας θα πάρω ένα yugo και κόψτε τον λεμο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι έπρεπε να υπάρχουν και οι δύο μορφές εισητηρίων (ηλεκτρονικό και έντυπο) εδώ και κάτι δεκαετίες λίγοι το αμφισβητούν. Το μέγα πρόβλημα με τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς είναι ότι υπάρχουν άπειροι μπαχαλάκηδες που τα χρησιμοποιούν χωρίς να πληρώνουν τίποτα! Το ηλεκτρονικό εισητήριο δεν εξασφαλίζει κάτι τέτοιο, απλώς κάνει τη ζωή ευκολότερη κάποιου που τα χρησιμοποιεί καθημερινά. Προσωπικά, είμαι υπέρ του ηλεκτρονικού εισητηρίου αλλά σε καμία περίπτωση δε συναινώ να δίδονται τόσα πολλά προσωπικά στοιχεία. Για την ακρίβεια, δε συναινώ για κανένα προσωπικό στοιχείο. Ας πάρουν παραδείγματα από άλλους μεγάλους Ευρωπαϊκούς Δήμους για το πως εκδίδονται ηλεκτρονικά εισητήρια, π.χ. Λονδίνο. Απλά παίρνεις μία ηλεκτρονική κάρτα χωρίς να σου ζητείται απολύτως ΚΑΝΕΝΑ προσωπικό στοιχείο και εσύ το μόνο που κάνεις είναι κατά καιρούς να τη φορτίζεις. Αυτό! Τίποτε άλλο!! Καλά έκανε η Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων και γνωμοδότησε ότι κάτι τέτοιο είναι παράλογο. Το ηλεκτρονικό εισητήριο δεν είναι πιστωτική κάρτα κάποιας τράπεζας. Ακόμα και έτσι όμως ούτε καν οι τράπεζες ζητούν τόσα στοιχεία!

 

Κάθε φορά που πάμε σαν κράτος να κάνουμε ένα βήμα μπροστά πως καταφέρνουμε ταυτόχρονα να κάνουμε και δέκα πίσω!!! Ότι πιάσουμε το κάνουμε απόλυτη προχειρότητα και όλα στο γόνατο. Είμαστε ένα ατελείωτο τσαπατσουλιό. Ατελείωτη και άχρηστη γραφειοκρατία από παντελώς ανίκανη διοίκηση...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μας βάζανε να δηλώνουμε τα καρτοκινητα μας και να μας βάζουν στην κάρτα ανανέωσης 12% φόρο που ήταν η Αρχής Προστασίας Προσωπικών Δεδομένωνα τότε ρε με τα πόδια η με το αμάξι μας θα πάρω ένα yugo και κόψτε τον λεμο σας

Που κολλάει η αρχή προστασιας προσωπικών δεδομένων, με το φόρο που έβαλε το κράτος στις καρτοκινητές;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι έπρεπε να υπάρχουν και οι δύο μορφές εισητηρίων (ηλεκτρονικό και έντυπο) εδώ και κάτι δεκαετίες λίγοι το αμφισβητούν. Το μέγα πρόβλημα με τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς είναι ότι υπάρχουν άπειροι μπαχαλάκηδες που τα χρησιμοποιούν χωρίς να πληρώνουν τίποτα! 

Aυτη η λεξη σημαινει κατι αλλο απο αυτο που νομιζεις,ψαξτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατερευσε στην ουσια αλλα χροοοοοοονια προσπαθουσαν οι αμερικανοι και το εβραικο λομπυ με προπαγαναδα που ανθει ακομα και σημερα,ετσι βαλανε τον γκορμπατσοφ ο οποιος ο ιδιος το παραδεχτηκε τοποθετηθηκε για να διαβαλει το συστημα εκ των εσω.Μην ξεχναμε οτι αρχιστρατηγος μετα τους πυργους δηλωσε οτι δημιουργησαν τους ταλιμπαν για να καταστεψουν τους σοβιετικους,αλλα ο γκορμπατσοφ τα καταφερε πριν,και μετα ξεφυγε η κατασταση με αυτους.Και να μην ξεχναμε οτι ο αντρεας βγηκε κυβερνηση απατης οπως αποδειχτηκε με αριστερα συνθηματα και ιδεες που ποτε δεν υλοποιησε [εξω απο το νατο,εξω απο εοκ ,εξω οι βασεις,παραγωγη ελληνικη και καταναλωση σε ενεργεια,αγροτια,κλπ κλπ κλπ].Ολα γινονται για το χρημα και οχι για την καλυτερευση της ζωης του πολιτη.

Ασε φιλε μου μεγαλη κουβεντα ειναι, το ζητουμενο ειναι να διαβαζουμε να ενημερωνομαστε μετα να σκεφτομαστε και να πρατουμε,και οχι πχ να βλεπουμε διαφημησεις του τυπου ο μπαμπας μου ειναι εξωγηινος πλησιασε το τηλεφωνο του σε ενα μαυρο κουτι και ωωωω θαυμα,Τσιμπαει ο κοσμος καθοδηγειται δε βλεπει καν το αγκιστρι.

Οσο αφορα τα ΜΜΜ δεν χρειαζεται οποιοδηποτε στοιχειο κατοχου εκτος ονομα επωνυμο και εναν Π.Α.Κ.Α.Δ. ΄΄΄προσωπικο αριθμο καρτας απεριοριστων διαδρομων'' τα εισητηρια με φορτιση η χωρις μονης διαδρομης πχ και τριαινες στα ακυρωτικα μηχανηματα για να μην περνανε τσαμπατζηδες,ναρκομανεις,γυφτοι ,ζητιανοι,κλπ και επισης σοβαρος ελεγχος απο ελεγκτες αυτα αρκουν.

ΑΛΛΑ ΑΛΛΑ βαλε λεωφορεια στο στολο παρε οδηγους, παρε κεφαλια σε οσους παραβιαζουν λεωφορειολωριδες Γιατι η τηλεματικη αλλιως δεν χρειαζεται τι να την κανω οταν βλεπω οτι το λεωφορειο μου θα ερθει σε 45 λεπτα?αν ειχε καθε 15 λεπτα η προκαθορισμενη ωρα αφιξης στην σταση ποιος ο λογος η δαπανη χρηματων σε βλακειες?τα λεφτα τα χρειαζομαστε στην υγεια και σε κοινωνικες δομες.

ΚΑΙ ΠΡΟΟΔΟΣ ΕΙΝΑΙ ο σεβασμος στον πολιτη και οι παροχες αν θες να λεγεσαι κρατος δικαιου,και οχι να μειωνεις μισθους,συνταξεις,εξτρα φοροι παντου,φπα 24%???? και δεν συμαζευεται να κλεινουν επιχειρησεις ταυτοχρονα να αυξανονται οι ανεργοι ''ασε τι λενε οι πολιτικοι'' ΕΛΕΟΣ''

ΥΓ [και στην σοβιετικη ενωση δεν ετρωγε κανεις απο τα σκουπιδια ουτε κοιμοταν στους δρομους ''τωρα ομως?''

Με συγχωρειται αν σας κουρασα αλλα τιποτα δεν ειναι οπως φαινεται.ΑΝΤΙΣΤΑΘΗΤΕ.

 

 

 

In the introduction, editor Stéphane Courtois states that "Communist regimes... turned mass crime into a full-blown system of government."[3]:2According to Courtois, the death toll amounts to 94 million.[3]:4 The breakdown of the number of deaths given by Courtois is as follows:

 

Πηγή https://en.wikipedia.org/wiki/The_Black_Book_of_Communism 

 

Επίσης, τι συζητάμε πλεον το 2017, οτι στη σοβιετική ένωση ήταν καλύτερα ? Που δεν υπήρχε δικαιωμα για να σου ανήκει περιουσία ? Που ηταν τα πάντα κρατικά ? Που σου παραχωρούσαν σπιτι, και οταν εκανες παιδια και στο παίρναν πίσω και σου δίναν μεγαλύτερο ? 

Με τα καλα του και τα κακα του ο Φιλελευθερος Δυτικός πολιτισμός ειναι μονόδρομος. 

 

Ρώτήστε εναν που ΈΖΗΣΕ τον κομμουνισμό να σας μιλησει για αυτόν, οχι μέσω ενός βιβλίου του 1890. 

Δεν ειναι τυχαίο οτι ΟΛΑ  τα πρωην σοβιετικά κράτη πλεον ειναι ΠΡΩΤΟΠΌΡΟΙ στις φιλελευθερες μεταρρυθμισεις (λιθουανία - σλοβενια - σλοβακία) και δεν θελουν να ΑΚΟΥΣΟΥΝ για Ρωσία κτλ. 

 

Βεβαια η ιδεολογική Ηγεμονία της Αριστεράς που μας εχει βυθισει στη μιζερια τα τελευταια 50 χρόνια μας ωθεί στο να λεμε αυτες τις αννοησίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

In the introduction, editor Stéphane Courtois states that "Communist regimes... turned mass crime into a full-blown system of government."[3]:2According to Courtois, the death toll amounts to 94 million.[3]:4 The breakdown of the number of deaths given by Courtois is as follows:

 

Πηγή https://en.wikipedia.org/wiki/The_Black_Book_of_Communism 

 

Επίσης, τι συζητάμε πλεον το 2017, οτι στη σοβιετική ένωση ήταν καλύτερα ? Που δεν υπήρχε δικαιωμα για να σου ανήκει περιουσία ? Που ηταν τα πάντα κρατικά ? Που σου παραχωρούσαν σπιτι, και οταν εκανες παιδια και στο παίρναν πίσω και σου δίναν μεγαλύτερο ? 

Με τα καλα του και τα κακα του ο Φιλελευθερος Δυτικός πολιτισμός ειναι μονόδρομος. 

 

Ρώτήστε εναν που ΈΖΗΣΕ τον κομμουνισμό να σας μιλησει για αυτόν, οχι μέσω ενός βιβλίου του 1890. 

Δεν ειναι τυχαίο οτι ΟΛΑ  τα πρωην σοβιετικά κράτη πλεον ειναι ΠΡΩΤΟΠΌΡΟΙ στις φιλελευθερες μεταρρυθμισεις (λιθουανία - σλοβενια - σλοβακία) και δεν θελουν να ΑΚΟΥΣΟΥΝ για Ρωσία κτλ. 

 

Βεβαια η ιδεολογική Ηγεμονία της Αριστεράς που μας εχει βυθισει στη μιζερια τα τελευταια 50 χρόνια μας ωθεί στο να λεμε αυτες τις αννοησίες.

 

Τι ειναι αυτα πουλες μα σοβαρα μιλας σε πειραξε η ιδιοκτησια που τωρα την πληρωνεις χρυσαφι;

Φυσικα ολα τα συστηματα εχουν ψεγαδια αλλα το συγκεκριμενο ηταν πιο ανθρωπινο,με λιγα λογια εσενα σε πειραζει να εχεις σπιτι τζαμπα,να εχεις θερμανση τζαμπα τα παιδια σου να μεγαλωνουν και να σπουδαζουν τζαμπα,και μολις τελειωσουν να μην ψαχνουν για δουλεια ,να μετακινουνται με εξευτελιστικα μικρες τιμες εισητηριων,Να κανουν μια εξεταση ιατρικη και φαρμακοτεχνικη αγωγη χημειοθεραπειες κλπ χωρις κοστος,γεννες επισης,Διακοπες επισης δωρεαν στην επικρατεια,ΔΕΝ ΠΕΙΝΑΓΑΝ το αντιλαμβανεσαι ουτε ειχαν αγχος.

Και ναι γνωριζω ατομα που εζησαν εκεινη την εποχη και σημερα αναπολουν γιατι το φιλελευθερο οπως λες δεν εχει ανθρωποκεντικη κατευθυνση αλλα οικονομετεχνικη.

Εσυ λοιπον πληρωνε την ιδιοκτησια σου 100 φορες αν αρωστησεις βρες χιλιαρικα για να πας σε ιδιωτικο για να θεραπευθεις(εννοειται δε το ευχομαι μεταφορικα μιλαω)Πληρωνε στην επαρχια νοικια σουπα μουπες να σπουδαζεις τα παιδια σου,πληρωνε τις διακοπες σου,και αλλα πολλα και οταν ερθει η ωρα να παρεις συνταξη στα 62 η 67 παρε 400 ευρω συνταξη να ζησεις "παρεπιπτοντως οι κακοι και παλιοκομουνια σοβιετικοι επαιρναν συνταξη απο τα 53 τους υποχρεωτικα σχεδον.

Ναι ο κομμουνισμος ειναι κακος αλλα μπορουσαν αν ηθελαν οι φιλελευθεροι να προσφερουν τα βασικα,αλλααα μην το περιμενεις.Φιλικα λοιπον ποιο μοντελο ζωης θα προτιμουσες;το σοβιετικο η την αφαιμαξη και το αβεβαιο μελλον του υπαρχοντος συστηματος;

Και για τα μμμ ειπαμε λυσεις απλες υπαρχουν αλλα τιποτα σε αυτη τη χωρα δεν ειναι απλο για ευνοητους λογους.

Νασαι καλα και να δημοσιευεις ελληνικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ ανοίγει ένα τεράστιο θέμα και δεν είναι μόνο το τι στοιχεία απαιτούντε αλλά και το τί γίνεται με αυτά τα στοιχεία απο εκεί και εμπρός.

π.χ. ακόμα και το όνομα σκέτο αν συνδιαστεί με τα δεδομένα κίνησης σου γίνεται ευαίσθητη πληροφορία.

Η λύση είναι είτε να διασφαλιστεί αυτή η πληροφορία (το οποίο είναι ιδιαίτερα δύσκολο και με μεγάλο κόστος σε ιδιωτικό οργανισμό, πόσο μάλλον σε δημόσιο) είτε να μην συλλέγεται κανένα στοιχείο (όπως προανέφεραν στυλ τηλεκάρτας).

 

Όπως και να έχει ...το θέμα βρωμάει .. καθώς ο έλεγχος για απαιτήσεων των αρχών γίνεται στα πρώτα στάδια του έργου, και όχι στο τέλος. Θεωρώ οτι το γνώριζαν πάρα πολύ καλά, απλά με αυτόν τον τρόπο το έργο κόστους Χ θα αυξηθεί (υπερβολικά) δίνοντας κι άλλες προμήθειες στους γύρω γύρω για να "καλυφθουν οι απαιτήσεις".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτη η λεξη σημαινει κατι αλλο απο αυτο που νομιζεις,ψαξτο.

Ξέρω πολύ καλά τι σημαίνει! Εσύ παρόλ' αυτά συνέχισε να κολλάς στη λέξη. Επίσης, εξέτασε τα σημεία στίξης και τις οξείες. Μη ξεχάσεις και τα κενά ανάμεσα στις λέξεις. Ανέφερε όμως και κάτι σχετικό όμως με το θέμα του φόρουμ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αλλά λόγια ο διαγωνισμός έγινε έπεσαν μάλλον οι μίζες και τώρα θα τρέχουν όλοι για την ασχετοσύνη των μέσων μεταφοράς με την τεχνολογια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το γεγονός που όλοι οι Ελληνες αριστεροί υμνούν καθεστώτα στα οποία δεν έχουν ζήσει αλλά έχουν ακούσει τα καλύτερα από τους πατεράδες τους ξέρω γω ή από κάποιο βιβλίο κάποιου αριστερού πάντα και μάλιστα προσπαθούν να πείσουν ότι έχουν δίκιο ανθρώπους που ζούνε σε καπιταλιστικά κράτη πως λέγεται επιστημονικά;

Ομαδική παράκρουση;

Ομαδική αποδοχή προπαγάνδας λόγω χαμηλού παιδευτικού και μορφωτικού επιπέδου;

Έλλειψη εργασιακών εμπειριών σε άλλες χώρες ώστε να κρίνουμε πως λειτουργεί κάποια χώρα στην πραγματικότητα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι τόσα πολλά στοιχεία είναι απαραίτητα, θα μπορούσε όπως σωστά αναφέρθηκε να ακολουθήσουν μοντέλα αντίστοιχα στο εξωτερικό που ζητούν λιγότερα στοιχεία.

 

Επίσης δεν νομίζω πως είναι ιδιαίτερα πρακτικό μέτρο για τους τουρίστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως γράφει και ο ΟΑΣΑ, θα υπάρχουν δύο επιλογές για τον κάθε χρήστη:

1) Ηλεκτρονικό εισιτήριο

Θα λειτουργεί ακριβώς όπως λειτουργούν και τα σημερινά εισιτήρια. Πηγαίνεις στο μηχάνημα, επιλέγεις πόσα χρήματα θες να βάλεις στο εισιτήριο και το αγοράζεις. Αν π.χ. εγώ θέλω να κάνω 5 διαδρομές με τα ΜΜΜ, επιλέγω από το μηχάνημα ότι θέλω να βάλω 7€, πληρώνω και παίρνω το εισιτήριό μου. Κάθε φορά που το "χτυπάω", αφαιρούνται αυτόματα 1,40€ από το υπόλοιπό μου. Ούτε ονόματα, ούτε ΑΜΚΑ ούτε τίποτα. 

2)Ηλεκτρονική Κάρτα

Θα λειτουργεί ακριβώς όπως λειτουργούν και οι σημερινές κάρτες απεριορίστων διαδρομών. Πηγαίνεις στο γκισέ, δίνεις τα στοιχεία σου (Όνομα, ΑΜΚΑ κ.τ.λ.)και ο υπάλληλος σου δίνει την αντίστοιχη κάρτα. 

 

Προσωπικά εγώ είμαι 100% υπέρ του να ζητούν τα στοιχεία σου για τις μηνιαίες κάρτες και εξηγώ παρακάτω τους λόγους:

α) Σε περίπτωση που δικαιούσαι μειωμένη κάρτα, ο ΟΑΣΑ πρέπει να είναι σε θέση να διασταυρώσει τα στοιχεία σου. Επειδή ως Έλληνες είμαστε αρκετά ευρηματικοί, με το να μην γίνεται διασταύρωση στοιχείων ανοίγει ένα πολύ μεγάλο παράθυρο για κάποιους οι οποίοι θα παίρνουν μειωμένες κάρτες με πλαστά έγγραφα.

β)Οι κάρτες απεριορίστων διαδρομών ΠΡΕΠΕΙ να είναι προσωπικές. Ο λόγος ύπαρξής τους είναι να επιβραβεύουν τον τους συχνούς καταναλωτές με μειωμένα κόμιστρα. Εαν εγώ αγοράσω μία "απρόσωπη" κάρτα απεριορίστων διαδρομών, ποιος εγγυάται στον ΟΑΣΑ ότι δεν θα την χρησιμοποιήσει η κοπέλα μου, η μάνα μου κ.ο.κ.;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο πάντως που ακους σε καθε κουβεντα που γινεται στην Ελλάδα "μα καλά γτ τα εχουμε κανει τόσο σκατα εμείς εδω περα? Τόσο δύσκολο είναι να πάρουν έτοιμο απο το εξωτερικό ένα project και να το φέρουν στην Ελλάδα έτοιμο?"

 

Δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο....στην Ελλάδα είμαστε όλοι ξερόλες....αντιδρούμε για το τίποτα και με το παραμικρό....Τα ίδια θυμάμαι έλεγαν και για τα κινητα....όταν πρωτο έσκασε η είδηση ότι μπορούν να εντοπίζουν την θέση σου. Λυσαξανε μερικοί ότι θα τους παρακολουθούν - λες και είχε τόσο ενδιαφέρον η πολυταραχη ζωή τους και το FBI η CIA και το κακό συναπάντημα δεν είχαν ποιον άλλο να παρακολουθήσουν και θα παρακολουθούσαν αυτους. Φυσικά μετά από μερικά χρόνακια όλοι αυτόι που φώναζαν κυκλοφορούν με ένα κινητό στην τσέπη (καμιά φορά και δυο).

 

Ζω εδώ και ένα χρόνο στην Ολλανδία...οπου το σύστημα λειτουργεί με ακριβως τον ίδιο τρόπο....Εχω βγάλει ονομαστική καρτούλα (ναι έδωσα όλα τα στοιχεία μου να με φακελωσουν)...και κυκλοφορώ σε όλα τα μέσα άνετα και ωραία... φορτιζω την κάρτα μου online...και με χρεώνει ανάλογα σε ποια σταση θα κατέβω....και όχι δεν φοβάμαι μηπως ο κάθε υπάλληλος του ΟΣΕ "κρυφοκοιταξει" τα στοιχεία μου και δει οτι εχθες το βραδυ ήμουν βόλτα στη Red Lights! Γιατί? Γιατί χέστηκε!! Και εκεί που το πάτε μερικοί ότι δλδ τα στοιχεία σας θα πωλόυνται σε διαφημιστθκές στο βωμό του κέρδους και του χρήματος να σας θυμίσω ότι υπάρχει και η Google...εκεί να δείτε δεδομένα για τις εταιρίες...

 

Τέλος για όσους έχουν να κρυψουν τόσα πολλά και φοβούνται, υπάρχει και η ανώνυμη ρημαδο-κάρτα που επίσης φορτίζεται ξανα και ξανά!! Οπότε ποιος σας υποχρέωσε να δώσετε ακόμα και το χρώμα του βρακιού που φοράτε??

 

Οπότε αφήστε και τίποτα να πέσει χάμω ρε παιδιά και ξαναλέω...όταν κάποιοι από εσάς θελήσετε να κάνετε ληστεία σε τράπεζα μην πάρετε το λεωφορείο γυρνώντας για το σπίτι...τόσο απλά!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο πάντως που ακους σε καθε κουβεντα που γινεται στην Ελλάδα "μα καλά γτ τα εχουμε κανει τόσο σκατα εμείς εδω περα? Τόσο δύσκολο είναι να πάρουν έτοιμο απο το εξωτερικό ένα project και να το φέρουν στην Ελλάδα έτοιμο?"

 

Δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο....στην Ελλάδα είμαστε όλοι ξερόλες....αντιδρούμε για το τίποτα και με το παραμικρό....Τα ίδια θυμάμαι έλεγαν και για τα κινητα....όταν πρωτο έσκασε η είδηση ότι μπορούν να εντοπίζουν την θέση σου. Λυσαξανε μερικοί ότι θα τους παρακολουθούν - λες και είχε τόσο ενδιαφέρον η πολυταραχη ζωή τους και το FBI η CIA και το κακό συναπάντημα δεν είχαν ποιον άλλο να παρακολουθήσουν και θα παρακολουθούσαν αυτους. Φυσικά μετά από μερικά χρόνακια όλοι αυτόι που φώναζαν κυκλοφορούν με ένα κινητό στην τσέπη (καμιά φορά και δυο).

 

Ζω εδώ και ένα χρόνο στην Ολλανδία...οπου το σύστημα λειτουργεί με ακριβως τον ίδιο τρόπο....Εχω βγάλει ονομαστική καρτούλα (ναι έδωσα όλα τα στοιχεία μου να με φακελωσουν)...και κυκλοφορώ σε όλα τα μέσα άνετα και ωραία... φορτιζω την κάρτα μου online...και με χρεώνει ανάλογα σε ποια σταση θα κατέβω....και όχι δεν φοβάμαι μηπως ο κάθε υπάλληλος του ΟΣΕ "κρυφοκοιταξει" τα στοιχεία μου και δει οτι εχθες το βραδυ ήμουν βόλτα στη Red Lights! Γιατί? Γιατί χέστηκε!! Και εκεί που το πάτε μερικοί ότι δλδ τα στοιχεία σας θα πωλόυνται σε διαφημιστθκές στο βωμό του κέρδους και του χρήματος να σας θυμίσω ότι υπάρχει και η Google...εκεί να δείτε δεδομένα για τις εταιρίες...

 

Τέλος για όσους έχουν να κρυψουν τόσα πολλά και φοβούνται, υπάρχει και η ανώνυμη ρημαδο-κάρτα που επίσης φορτίζεται ξανα και ξανά!! Οπότε ποιος σας υποχρέωσε να δώσετε ακόμα και το χρώμα του βρακιού που φοράτε??

 

Οπότε αφήστε και τίποτα να πέσει χάμω ρε παιδιά και ξαναλέω...όταν κάποιοι από εσάς θελήσετε να κάνετε ληστεία σε τράπεζα μην πάρετε το λεωφορείο γυρνώντας για το σπίτι...τόσο απλά!!!

 

Δηλαδή επειδή εσύ δεν έχεις θέμα να σε φακελώνουν πρέπει να το δεχτούν και οι υπόλοιποι;

 

Το πρόβλημα είναι ότι ακόμα δεν μπορείτε να καταλάβετε την έννοια του φακελώματος και τις πραγματικές (μελλοντικές κυρίως) συνέπειες του. Και ναι ακόμα δικαιολογείτε τέτοιες τακτικές με διάφορα χαζά παραδείγματα (πιστωτικές κάρτες, κινητά, γοογλης, κανείς δεν νοιάζεται για εσένα, τι έχεις να κρύψεις κτλ) και "κοροϊδεύοντας" αυτούς που νοιάζονται για τα δεδομένα τους. Και όλα αυτά γιατί; Για να αιτιολογήσετε την επιλογή σας; Τόσο πολύ σας πειράζει που κάποιοι θέλουν να κρατήσουν τα προσωπικά τους δεδομένα προσωπικά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...