Προς το περιεχόμενο

Casual gaming pc


Μακιαβέλλι

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Χρόνια και ζαμάνια.

 

Ξεκινώ με τις απαιτήσεις μου:

Το pc θα χρησιμοποιείται για web browsing, εκπόνηση φοιτητικών εργασιών, ταινίες και για casual gaming (LOL, football manager, GTA, άντε αν θυμηθώ να παίξω ξανά κάνα PRO ή FIFA). Δεν με ενδιαφέρει να παίξω το GTA V στα ultra, με stable gaming στα medium είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Απλά θέλω να μου κρατήσει άρκετα χρόνια, με μια αναβάθμιση της κάρτας γραφικών (όπως και το τίμιο pc που σας γράφω τώρα το οποίο στήθηκε το 2007, πλην σκληρού και gpu).

 

Τι hardware έχω στην κατοχή μου και θα μπει στο επόμενο pc:

1 HDD

1 SSD

1 GTX 750 Ti

 

Τι έχω σκεφτεί να βάλω:

PSU: http://www.e-shop.gr/psu-corsair-cx600-80-plus-bronze-certified-600w-p-PER.549231

CPU: http://www.e-shop.gr/cpu-intel-core-i5-7500-340ghz-lga1151-box-p-PER.558706

RAM: http://www.e-shop.gr/ram-hyperx-hx424c15fb2k2-16-16gb-2x8gb-ddr4-2400mhz-hyperx-fury-black-dual-kit-p-PER.557983 (ιδέα μου είναι ή ανέβηκαν οι τιμές των RAM;)

ΜΟΒΟ: http://www.e-shop.gr/mitriki-asus-z170-a-retail-p-PER.524410

 

Τι ζητάω:

1. Να μου πείτε αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην συνδεσιμότητα των παραπάνω που δεν έλαβα υπόψιν μου.

2. Να μου προτείνεται ένα κουτί (δεν με ενδιαφέρει η εμφάνιση, θέλω απλά να χωράει το hardware και να είναι φθηνό).

3. Να μου πείτε αν έχετε κάποια ένσταση σχετικά με το αν δίνω σε κάποιο από τα παραπάνω περισσότερο budget απ' όσο θα με συνέφερε. 

4. Αν έχετε να μου προτείνεται άλλο site (αν και η μέχρι τώρα εμπειρία μου με το e-shop είναι άριστη) που να συναρμολογεί τον υπολογιστή και να δίνει καλύτερες τιμές, γιατί δεν ξέρω αν θα την παλέψω να συνδέσω όλα.

5. Να πείτε φυσικά γενικότερα την γνώμη σας. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα! 

 

Αν και τα κομμάτια που επέλεξες είναι συμβατά μεταξύ τους, από τη στιγμή που βάζεις κλειδωμένη CPU δεν πας σε Z μητρική καθώς αυτό το chipset προορίζεται για overclocking. Για overclock φαντάζομαι δεν ενδιαφέρεσαι. Με ένα καλό B250/H270 θα είσαι εντάξει! Επίσης το συγκεκριμένο τροφοδοτικό δεν είναι καθόλου καλή αγορά σε αυτά τα χρήματα!

 

Αφού θέλεις να γίνει η συναρμολόγηση από το κατάστημα πες μας από ποια περιοχή είσαι ώστε να προτείνουμε το πιο κατάλληλο και επίσης πόσα χρήματα διαθέτεις συνολικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Όντως δεν με απασχολεί το OC, οπότε πέφτει η τιμή της μητρικής (κάνα 20ευρο; ). 

Μένω στην Δράμα.

Τώρα για τα χρήματα, θα μου άρεσε να είναι κοντά στα 600 (ξέρω ότι έχει ξεφύγει χωρίς καν το κουτί), αλλά αν είναι καλύτερο vfm, ας πάει κι 700.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, χάλια δεν είναι απλά στα ίδια λεφτά μπορείς να πάρεις platinum με japan capacitors

Σε αυτή την τιμή ,αυτά που προσφέρει είναι του κ@λου,φτήνια σε transistors,capacitors και μέτρια εώς κακή απόδοση,και αν δε κάνω λάθος μικρή εγγύηση.Παίρνεις άριστα με 5+ χρόνια εγγύηση σε αυτά τα χρήματα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

post-272039-0-83151800-1487020166_thumb.png

 

Το τροφοδοτικό σηκώνει άνετα μέχρι και GTX 1060 για μελλοντική αναβάθμιση. Κρίνοντας από τα παιχνίδια που παίζεις δεν νομίζω να πας σε κάποια ανώτερη κάρτα γραφικών, διαφορετικά επιλέγεις αυτό που πρότεινε ο Kostas παραπάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη, αλλά για ποιό λόγο είναι «χάλια» το CX600;

Exουν αναφερθει διαφορα αρνητικα για την cx σειρα στις προτασεις τροφοδοτικων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά.

Να μη βάλω 16GB RAM λες; επειδη συνηθίζω να αφήνω πολλα προγραμματα και καρτέλες ανοιχτές , τα 4GB που ειχα μεχρι τωρα ηταν μεγαλο προβλημα.

Επισης θα ηθελα το τροφοδοτικό να σηκώνει μελλοντικά σε 3 χρονια ας πουμε την αντίστοιχη της 1060.

Btw με τις Ραμ τι εχει παιχτεί; γιατι εκτινάχθηκαν ετσι οι τιμες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pc_christos.jpg

Καλημέρα

Τι λέτε; Να πάρω ένα 16GB dimm για πιθανότητα μελλοντικής επέκτασης ή θα χάσω πολύ σε ταχύτητα από 2 8άρια;

Ο 7600 το αξίζει το έξτρα 20αρικο σε σχέση με τον 7500;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1. Τι λέτε; Να πάρω ένα 16GB dimm για πιθανότητα μελλοντικής επέκτασης ή θα χάσω πολύ σε ταχύτητα από 2 8άρια;

2. Ο 7600 το αξίζει το έξτρα 20αρικο σε σχέση με τον 7500;

1. Tα 16GB θα σε βγάλουν αρκετά χρόνια ακόμη, εφόσον μιλάμε για παιχνίδια, οπότε τα >=16GB είναι αχρείαστα. Βάλε είτε 1x 8GB (αν θες να εξοικονομήσεις χρήματα) ή 2x 8GB. Διαφορά στην ταχύτητα δεν υπάρχει εμφανείς στο αν θα είναι 1 dimm ή 2 dims.

2. Όχι, δεν αξίζει ο 7600 έναντι του 7500. Δεν δικαιολογεί τιμολογιακά την διαφορά στην απόδοση.

 

Εγώ θα έλεγα να κοιτάξεις να αλλάξεις και GPU.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ.

Ωραία, επιστρέφω λοιπόν στον 7500.

Τα 16GB μου βγαίνουν φθηνότερα από 2x8GB γι' αυτό είπα για 1 dimm (ένα 5ευράκι έστω).

GPU θα ήθελα, αλλά μετά τον Μάιο εφόσον υπάρχουν έξτρα χρήματα. Μέχρι πρόπερσι την έβγαζα με την 8800 GT (και τον Q6600 που έχω και τώρα που γράφω) να φανταστείς :D θα την παλέψω υποθέτω με την 750 ti για κάποιο διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για τα παιχνίδια που παίζεις μια χαρά θα την παλέψεις μέχρι να βγουν καινούριοι τίτλοι. GTA V στο normal 1080p θα έχεις 60+fps,ενώ στο high είναι playable με 30+fps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...