Προς το περιεχόμενο

Casual gaming pc


Μακιαβέλλι

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Bios update σε μητρική εβδομάδας . Ανατρίχιασα.

Μοιάζει πιο άνετο από το να θες BIOS update με την αγορά της μητρικής για να λειτουργήσει ο επεξεργαστής που μόλις αγόρασες με την μητρική. BIOS update μάλιστα που απαιτεί εγκατάσταση άλλου επεξεργαστή για να γίνει!

If you know what i mean!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μοιάζει πιο άνετο από το να θες BIOS update με την αγορά της μητρικής για να λειτουργήσει ο επεξεργαστής που μόλις αγόρασες με την μητρική. BIOS update μάλιστα που απαιτεί εγκατάσταση άλλου επεξεργαστή για να γίνει!

If you know what i mean!

Αυτό γίνεται σε μητρικές των 55 ευρώ. Και το κάνουν στο μαγαζί .Και είναι μία και έξω. 

Bios update πρέπει να έχω να κάνω από το 1997, σε socket 7 . Το είχα κάνει με boot floppy disk τότε !!!

Και από τότε πρέπει να έχω αγοράσει κάπου 30 μητρικές intel με 50+ επεξεργαστές (socket 775 ήταν τουλάχιστον 15). 

 

Στη συγκεκριμένη , τι λες ; Θα είναι το μοναδικό bios update ; 

ή θα μιλάμε για bios update εβδομάδος ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο και να κοστίζει η μητρική, BIOS update σου το κάνουν στο μαγαζί και είναι μια κι έξω! (κοινώς άσχετο με αυτό που μιλάμε).

Το αν θα κάνει κάποιος BIOS update εξαρτάται αν θέλει τις βελτιώσεις που προσφέρει αυτό. Δεν τον υποχρεώνει κανείς να το κάνει!

Αν αποφασίσει όμως να το κάνει είναι πανεύκολο και δεν παιδεύεται όπως εσύ το 1997!

Για τις μητρικές που ανέφερες βγάλε όσες δεν χρειάστηκε να κάνεις update γιατί απλά θα χρειάστηκε να αλλάξεις μητρική για να πας σε κάτι καλύτερο, ειδικά αν μιλήσουμε για socket 1156. Το οποίο αν θυμάσαι "έζησε" μόλις ενάμιση χρόνο! Είχες μήπως από τις πρώτες 1155 με κάποιον Sandy bridge και χρειάστηκε να βάλεις Ivy bridge χωρίς BIOS update; Μήπως από τις πρώτες 1150 που ήταν αρχικά για Haswell (4670/4770) και θέλησες να βάλεις Devil's Canyon (4690/4790) χωρίς BIOS update; Γιατί αν άλλαζες τις μητρικές "σαν τα πουκάμισα" ήταν άχρηστο για εσένα το BIOS update, αυτό δεν σημαίνει πως είναι και για τους άλλους!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός που πήρε το ryzen 1400 & rx 460 και κολλάει το lol ; Θέλει κανένα bios update ; ή μήπως το βαρύτατο lol , θέλει κάποιο patch για να εκμεταλευτεί τις αρετές του ryzen ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός που πήρε το ryzen 1400 & rx 460 και κολλάει το lol ; Θέλει κανένα bios update ; ή μήπως το βαρύτατο lol , θέλει κάποιο patch για να εκμεταλευτεί τις αρετές του ryzen ;

Αν δεν έχει βάλει καν drivers για την gpu λογικό είναι να μην τρέχει ούτε το lol.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός που πήρε το ryzen 1400 & rx 460 και κολλάει το lol ; Θέλει κανένα bios update ; ή μήπως το βαρύτατο lol , θέλει κάποιο patch για να εκμεταλευτεί τις αρετές του ryzen ;

Ζορίζεσαι υπερβολικά φίλτατε...έλα παραδέξου το, προσπαθείς να αντισταθείς και να μην πάρεις Ryzen...δεν εξηγείται αλλιώς η περίπτωση...χαχα...αλήθεια θεωρείς ότι το lol κολλάει λόγω επεξεργαστή ή κάρτας γραφικών; Γιατί αν πραγματικά αυτό θεωρείς να μιλάμε σε άλλη βάση...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον tanasen01. Έχω τύχει σε άτομο που δεν μπορούσε να παίξει καλά παιχνίδια (αλλά το PC δούλευε κανονικά) και η αιτία ήταν οτι ήταν ακόμα με τους drivers των Windows για τα γραφικά (που δεν ενημερώθηκαν κιόλας).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζορίζεσαι υπερβολικά φίλτατε...έλα παραδέξου το, προσπαθείς να αντισταθείς και να μην πάρεις Ryzen...δεν εξηγείται αλλιώς η περίπτωση...χαχα...αλήθεια θεωρείς ότι το lol κολλάει λόγω επεξεργαστή ή κάρτας γραφικών; Γιατί αν πραγματικά αυτό θεωρείς να μιλάμε σε άλλη βάση...

 

 

Οι αλήθειες φαίνονται μόνες τους, δεν επιβάλλονται με λογοκρισία, π.χ. σβήσιμο posts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόλυτα συμφωνώ μαζί σου...δεν επιβάλλονται από κανέναν που προσπαθεί να κάνει το άσπρο μαύρο...

Βαλτε και λιγο χρωμα παιδες στο θεμα,δεν βλαπτει..

post-330131-0-72387100-1497304282_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WTF? Βλέπω κι εγώ τόσα νεά μηνύματα στο θέμα μου και λέω κάποιος βρήκε λύση για να παίξουν στα 3200 οι μνήμες. Τελικά ειναι η μάχη που εξαπλώνεται παντού.

Ευχαριστώ Κώστα θα το δοκιμάσω όταν εχώ χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WTF? Βλέπω κι εγώ τόσα νεά μηνύματα στο θέμα μου και λέω κάποιος βρήκε λύση για να παίξουν στα 3200 οι μνήμες. Τελικά ειναι η μάχη που εξαπλώνεται παντού.

Ευχαριστώ Κώστα θα το δοκιμάσω όταν εχώ χρόνο.

 

 

Η AMD έδωσε στους κατασκευαστές το νέο Agesa 1006 code το οποίο αλλάζει την υποστήριξη σε ότι αφορά τις μνήμες και την διαχείρισή τους.

Με αυτό υπόσχεται υποστήριξη σε περισσότερα μοντέλα υψηλά χρονισμένων μνημών , καθώς και υποστήριξη έως 4000Mhz στις μνήμες.

Για ορισμένες μητρικές οι κατασκευαστές πρόλαβαν και ενσωμάτωσαν στα νέα bios το νέο agesa code, σε άλλες όχι ακόμα.

Αν είσαι με μητρική που δεν έχει έρθει νέο update, θα πρέπει να περιμένεις λίγες ημέρες ακόμα.   :-D

 

Edit, απ` ότι είδα η μητρική σου δεν έχει ακόμα νέο bios για agesa 1006.

https://www.asus.com/us/Motherboards/PRIME-B350M-A/HelpDesk_Download/

 

Προσωπικά με χάλασε λίγο η επιλογή σου σε μητρική. Σε τέτοιο budget θα κοιτούσα ab350m pro 4 , αλλά ότι έγινε έγινε.

 

Καλορίζικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός που πήρε το ryzen 1400 & rx 460 και κολλάει το lol ; Θέλει κανένα bios update ; ή μήπως το βαρύτατο lol , θέλει κάποιο patch για να εκμεταλευτεί τις αρετές του ryzen ;

Το αλλο θεμα με τον 7600k που εχει stuttering σε ολα τα games γιατι δεν το εκανες και αυτο σημαια να το περιφερεις γυρω γυρω στα νηματα? Και γιατι αραγε κανεις απο εμας τα "amd fanboys" δεν του ειπαμε οτι φταιει ο .... επεξεργαστης? Γιατι κανεις απο μας δεν το εκανε copy paste σε καθε σχετικο και ασχετο θεμα? Go figure.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρες. 

 

Η AMD έδωσε στους κατασκευαστές το νέο Agesa 1006 code το οποίο αλλάζει την υποστήριξη σε ότι αφορά τις μνήμες και την διαχείρισή τους.

Με αυτό υπόσχεται υποστήριξη σε περισσότερα μοντέλα υψηλά χρονισμένων μνημών , καθώς και υποστήριξη έως 4000Mhz στις μνήμες.

Για ορισμένες μητρικές οι κατασκευαστές πρόλαβαν και ενσωμάτωσαν στα νέα bios το νέο agesa code, σε άλλες όχι ακόμα.

Αν είσαι με μητρική που δεν έχει έρθει νέο update, θα πρέπει να περιμένεις λίγες ημέρες ακόμα.   :-D

 

Edit, απ` ότι είδα η μητρική σου δεν έχει ακόμα νέο bios για agesa 1006.

https://www.asus.com/us/Motherboards/PRIME-B350M-A/HelpDesk_Download/

 

Προσωπικά με χάλασε λίγο η επιλογή σου σε μητρική. Σε τέτοιο budget θα κοιτούσα ab350m pro 4 , αλλά ότι έγινε έγινε.

 

Καλορίζικο.

 

Επειδή έχω δουλέψει πολύ asus και δεν με απογοήτευσε ποτέ πήγα σε αυτή. Το μέλλον θα δείξει.

Σήμερα τσέκαρα ξανά τα updates και νομίζω πως μπήκε και το 1006. Η μητρική μου δεν είναι αυτή που έβαλες παραπάνω (500 μητρικές γαρ) αλλά αυτή:

https://www.asus.com/us/Motherboards/PRIME-B350-PLUS/HelpDesk_Download/

Μεσημεράκι αν προλάβω θα το περάσω και θα πω εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...