Προς το περιεχόμενο

Casual gaming pc


Μακιαβέλλι

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και πάλι. Διαβάζοντας μερικά threads εδώ είδα για τους επεξεργαστές zen. Μπορεί κάποιος περιληπτικά να μου πει τι ακριβώς θα είναι; Πότε (Μάρτιο διάβασα) θα βγουν και αν αξίζει να περιμένω για να πάρω έναν zen (εφόσον θα είμαι εντός budget);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν ξερουμε ακριβως τι παιζει αλλα ακουγεται οτι θα αξιζουν (μακαρι)

Αν μπορεις να περιμενεις  καλο θα ηταν..

Παρε μονο τις μνημες αν θες μην ανεβουν κι αλλο οι τιμες..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Οι ζεν που θα βγουν τωρα ειναι οι ακριβοι,300_400€.οι μικροτεροι νομιζω θα αργησουν κι αλλο,αστο αν το θες συντομα.edit βεβαια μπορει να ριξει τπτ τιμες οι ιντελ για ανταγωνισμό οποτε ναι κατσε να δουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα σε ολους. Οι ryzen 5 βγηκαν ωστοσο μου ειναι δυσκολο να παρακολουθησω το αντιστοιχο θεμα. Ειμαι αναμεσα σε 1600 και 1600x. Κλινω προς τον πρωτο λογω χαμηλοτερης τιμης και απ οτι διαβασα δεχεται ευκολο oc με την ψυκτρα που φοραει. Δεν με ενδιαφερει βαρυ oc.

Επισης διαβασα οτι παιζει καλο boost στους ryzen αναλογα με τις ραμ, μπορει να μου εξηγησει καποιος τι παιζει;

Συγγνωμη που δεν ψαχνω να βρω τις παραπανω πληροφοριες στο θεμα των ryzen αλλα ειναι εξαιρετικα δυσκολο να βρω κατι που με αφορα σε τοσες σελιδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους. Οι ryzen 5 βγηκαν ωστοσο μου ειναι δυσκολο να παρακολουθησω το αντιστοιχο θεμα. Ειμαι αναμεσα σε 1600 και 1600x. Κλινω προς τον πρωτο λογω χαμηλοτερης τιμης και απ οτι διαβασα δεχεται ευκολο oc με την ψυκτρα που φοραει. Δεν με ενδιαφερει βαρυ oc.

Επισης διαβασα οτι παιζει καλο boost στους ryzen αναλογα με τις ραμ, μπορει να μου εξηγησει καποιος τι παιζει;

Συγγνωμη που δεν ψαχνω να βρω τις παραπανω πληροφοριες στο θεμα των ryzen αλλα ειναι εξαιρετικα δυσκολο να βρω κατι που με αφορα σε τοσες σελιδες.

 

Απλά να έχεις στο νου σου πως ο 1600X δεν έχει ψύκτρα. Οπότε αν θες να γλιτώσεις λεφτά θα πας στον 1600.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δεν μου φαίνεται καθόλου αρμονική η σύνθεση. Θα βάλεις i5 7600 και θα κρατήσεις την 750 ti ;;;;

Κόψε από επεξεργαστή , κόψε και από μητρική, πούλησε την 750 ti και βάλε μια 1060 3gb να παίζεις ανθρώπινα.

ΈΤσι κι αλλιώς ο συνδιασμός i3 7100+gtx 1060 3gb σε σχέση με 

i5 7600+750 ti 

θα παίζει πολύ καλύτερα.

 

Ο i3 7100 με τη 1060 , θα παίζει καλύτερα από την 750ti ακόμη κι αν τη συνδιάσεις με i7 6900K . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα σε ευχαριστω. Ξερω πως εχεις δικιο. Απλα παω να φτιαξω ενα pc που θα κρατησει καιρο. Συνεπως δεν προκειται να παω σε σοκετ το οποιο δεν εχει μελλον. 

Θα αγορασω τον επεξεργαστη τωρα, μαζι με τα υπολοιπα και μεσα στους επομενους μηνες θα αγοραστει και καινουργια gpu. 

Το διλημμα ειναι ryzen 1600 ή 1600x προς το παρον και αργοτερα τα παρελκομενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειώσω εδώ ότι αν κάνεις OC τον Ryzen, απενεργοποιείται το power management του επεξεργαστή...αν δεν είμαι πολύ λάθος...απενεργοποιούνται όλα τα power states εκτός από το P0 που νομίζω είναι το hybernate...οπότε τρέχει μόνιμα στην συχνότητα που του βάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη τη στιγμη αν πας σε ιντελ οι επεξεργαστες που εχουν νοημα ειναι ο g4560 και ο 7700k. Αμα ειχες ηδη κατι στο σοκετ 1151 και πας σε ι5 εχει νοημα ! Αλλιως για καινουργιο συστημα αποφευγεις i3 κ i5 γιατι στα παρομοια και λιγο παραπανω χτυπας ryzen 5 ! Που χανουν λιγο στα fps , μιλαμε για διαφορες αμελητεες στο ματι, και κερδιζουν στους υπολοιπους τομεις κατα κρατος !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα σε ευχαριστω. Ξερω πως εχεις δικιο. Απλα παω να φτιαξω ενα pc που θα κρατησει καιρο. Συνεπως δεν προκειται να παω σε σοκετ το οποιο δεν εχει μελλον. 

Θα αγορασω τον επεξεργαστη τωρα, μαζι με τα υπολοιπα και μεσα στους επομενους μηνες θα αγοραστει και καινουργια gpu. 

Το διλημμα ειναι ryzen 1600 ή 1600x προς το παρον και αργοτερα τα παρελκομενα.

 

Σωστα σκεφτεσαι για την αντοχη στον χρονο.Στο am4 θα χεις και την επιλογη να βαλεις και καποιον δυνατοτερο με drop in upgrade αυτης της σειρας ή των επομενων που θαναι σε am4 για τα επομενα 3-4 χρονια αν και ο 1600 θα κρατησει αρκετα.Για την επιλογη ryzen δες τι λεει ο usualsuspect_.

Αλλιως για καινουργιο συστημα αποφευγεις i3 κ i5 γιατι στα παρομοια και λιγο παραπανω χτυπας ryzen 5 ! Που χανουν λιγο στα fps , μιλαμε για διαφορες αμελητεες στο ματι, και κερδιζουν στους υπολοιπους τομεις κατα κρατος !

 

Ναι.Και σε average fps βγαινουν καλυτεροι οι R5 αρκετες φορες περα απο τα frametimes σε μια αγορα που'ναι κομμενη και ραμμενη για intel και χωρις να χουν οι προγραμματιστες R5 στα χερια τους.

αυτη τη στιγμη αν πας σε ιντελ οι επεξεργαστες που εχουν νοημα ειναι ο g4560 και ο 7700k

 

Απο Ελλαδα ο 7700Κ κανει 370ε χωρις ψυκτρα (ειναι και ζεστος).Ενας R5 1500X (τον συγκρινω γιατι ειναι 4C/8T) κοστιζει τωρα 225ε με εργοστασιακη ψυκτρα (μια απο τις καλυτερες stock).Στα παιχνιδια σε 1080p ο 1500X εχει περιπου το 90% μ.ο των επιδοσεων του 7700Κ με το 61% της τιμης του 7700Κ (χωρις ψυκτρα)...και ο Ryzen παιρνει καποιο oc και σε μητρικη των 80e.

 

perfrel_1920_1080.png

 

perfrel_2560_1440.png

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη τη στιγμη αν πας σε ιντελ οι επεξεργαστες που εχουν νοημα ειναι ο g4560 και ο 7700k. Αμα ειχες ηδη κατι στο σοκετ 1151 και πας σε ι5 εχει νοημα ! Αλλιως για καινουργιο συστημα αποφευγεις i3 κ i5 γιατι στα παρομοια και λιγο παραπανω χτυπας ryzen 5 ! Που χανουν λιγο στα fps , μιλαμε για διαφορες αμελητεες στο ματι, και κερδιζουν στους υπολοιπους τομεις κατα κρατος !

Εν μερει να συμφωνησω, Ο 4560 αξιζει φυσικα τα λεφτα του, κανενας ι3 σιγουρα, 7700κ αν προοριζεται για o/c.

Επισης και ο 7700 στο gaming αξιζει!

Kαι απο i5 αν ασχολεισαι μονο με moba games θα προτιμηθει αλλιως ryzen τυπου 1600 για ουσιαστικη διαφορα εναντι ενος i5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδια στο θεμα μιλησα γενικα,για τον 7700k το ειπα γιατι αυτη τη στιγμη αμα δεν εχεις οριο στο μπατζετ ειναι ακομα τοπ στα παιχνιδια. οσο αφορα i5 κ r5 Οπου εχω δει προς το παρον σε πσιχνιδια μπροστα ειναι ο i5. Και γενικα δεν πιστευω οτι θα βελτιωσουν ολοι της μηχανες των παιχνιδιων γισ τους ryzen, αλλα στο μελλον εχουν περιθωριο να βελτιωθουν στος νεους τιτλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...