Προς το περιεχόμενο

Casual gaming pc


Μακιαβέλλι

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Ευχαριστώ πολυ για την βοήθειά σας.

Για 7700Κ δεν το σκέφτομαι καν λόγω τιμής (και ανάγκης για ψύκτρα) και socket (ενώ και το point του @Millennium για τον 1500x είναι πολύ εύστοχο).

Οπότε καταλήγω και σύμφωνα με τα παραπάνω στον 1600 που είχα κατά νου εξαρχής.

Θα επιστρέψω σε 1-2 βδομάδες με την τελική σύνθεση και αφού θα έχουν  βγει κι άλλα reviews για τον 1600.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα ξανά. Μέχρι την Παρασκευή θα παραγγείλω και μου έχουν μείνει 2 αμφιβολίες. Πάμε στη σύνθεση:

Case: Phanteks P400

CPU: Ryzen 1600

MOBO: ASUS B350 Pro

RAM: G-Skill trindent z 3000 Mhz CL16

PSU: Super Flower leadex 80 plus gold 550W full modular

Αυτό είναι το build που θα αγοράσω αν δε μου απαντήσει κανείς.

 

Παρακάτω κάποιες άλλες σκέψεις:

RAM: Να πάρω τις ripjaws που ειναι στα 3200 στα ίδια λεφτά; Να βάλω ένα 10αρικο ακόμα να πάω στις 3200 tridentz;

PSU: Να βάλω άλλα 10 ευρώ να πάρω το αντίστοιχο RMX;

 

Όχι ότι απορρίπτω οποιαδήποτε άλλη εναλλακτική αλλά μόνο αυτά είναι που ακόμα με βασανίζουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι μόνο 10€ για το RMx ναι πάρτο, 10χρόνια εγγύηση είναι αυτά. Ram μπες στη σελίδα της asus για την μητρική και δες αν οι συγκεκριμένες  είναι στη λίστα υποστήριξης. Νομίζω οι ripjaws iv 3200 είναι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά έχει 7 χρόνια εγγύηση, αντί 5 που έχει το sf, αλλά ένα 10αρακι τα αξίζουν πιστεύω τα 2 χρόνια. 

 

Οι RAM compatible θα είναι, το θέμα μου είναι αν θα πιάσει την συχνότητα τους, περισσότερο δηλαδή αν έχει κάποιος προσωπική εμπειρία με κάποια από τις παραπάνω. Θα μείνω στις trident z και στην χειρότερη χάνω κάνα 20ευρο από κάποιες πιο απλές ram που θα συγχρόνιζαν σε ίδιους χρόνους.

 

Αύριο το μεσημέρι παραγγέλνω, αν κάποιες έχει κάποια διαφορετική πρόταση κυρίως για το θέμα με τις ram, θα ήθελα να την ακούσω.

 

Ευχαριστώ όσους βοήθησαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακιαβελλι δεν εχω δει να μη τις ανεβαζουν τις trident z.Ρωτα και στο http://www.insomnia.gr/topic/638548-amd-zen-am4-socket-part-2/page-330? αν και εσυ με τη συγκεκριμενη asus μπορει να περιμενεις για το νεο update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρεται και πάλι, παρήγγειλα την παραπάνω σύνθεση με το RMx ωστόσο το κουτί δεν είναι διαθέσιμο στο χρώμα που θέλω και μου κάνανε αντιπρόταση με μειωμένη τιμή (στα 92 ευρώ) το παρακάτω κουτί: 

http://www.e-shop.gr/case-coolermaster-masterbox-5t-black-p-PER.817581

 

Επειδή μου αρέσει πιο πολύ το χρώμα το προτιμώ από το να πάρω το p400 σε άσπρο. 

Ωστόσο είναι εξίσου καλό; Το έχει δουλέψει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μετά από 17 μέρες αναμονής του e-shop να φέρουν ένα κουτί, αλλεπάλληλου τραιναρίσματος της παραλαβής του (ή τουλάχιστον έτσι ισχυρίζονται) και κατόπιν μη έγκαιρης ενημέρωσης μου αποφάσισα να ακυρώσω την παραγγελία και να παραγγείλω από το mindfactory παρ' όλο που είχα όλη την καλή διάθεση να στηρίξω μια ελληνική αλυσίδα που δεν με έχει ξαναπογοητεύσει. Η διαφορά είναι γύρω στα 50 ευρώ. 

 

Λόγω των παραπάνω το pc θα στηθεί από εμένα. 

Ο 1600 και η ψύκτρα του έρχονται με ήδη υπάρχουσα πάστα ή θα χρειαστεί να αγοράσω;

Υπάρχει κάτι άλλο που θα χρειαστώ για το στήσιμο πέρα από κατσαβίδι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Επιστρέφω αφού παρέλαβα το pc πριν καμία βδομάδα.

Τελικώς ως κουτί αγοράστηκε το enthoo pro m tempered, αφού μου έκαναν μια μείωση στα 94 ευρώ μετά από απαίτηση μου λόγω μεγάλης καθυστέρησης της παραγγελίας τον 2 προηγούμενων κουτιών που είχα βάλει στην παραγγελία.

Το pc είναι ακόμα σε μεταβατικό στάδιο καθώς η gpu είναι παλιά όπως και η οθόνη.

Ενδεικτικά να πω ότι έπαιξα το GTA V στα τέρματα (χωρίς τις μεγάλες σκιες γιατί με ενοχλούν) χωρίς κανένα κόλλημα. Τα υπόλοιπα παιχνίδια που παίζω δεν τα αναφέρω καν γιατί ήταν δεδομένο πως θα πετάνε. 

Το κουτί είναι φανταστικό από άποψη cable management, ενώ κάνανε και πολύ καλή δουλειά οι υπάλληλοι του καταστήματος σε αυτό. Κι εγώ που δεν έχω διαχειριστεί ξανά κουτί με features για cable management (στο παλιό μου απλά κούμπωνα τα κομμάτια και συμμάζευα τα καλώδιο όπως όπως), θεωρώ ότι οι σκληροί και η κάρτα μπήκαν πολύ εύκολα και όμορφα στο κουτί. Τεράστιο φυσικά, με άπλετο χώρο για πολλά ακόμα πράγματα.

Συνεχίζοντας, δοκίμασα και για πρώτη φορά να κάνω OC στον επεξεργαστή, το οποίο ήταν εξαιρετικά εύκολο. Ήταν stable και στα 3,8 βάσει prime95 ωστόσο τον πήγα 3,5 και τον άφησα εκεί μιας και προς το παρόν δεν χρειάζομαι την έξτρα ισχύ.

Όσον αφορά το τροφοδοτικό, τρομερά ήσυχο ακούγεται πιο λίγο και από τον hdd. Αρκετά εξυπηρετικό το ότι είναι modular.

Τέλος, και το μόνο απογοητευτικό ήταν ότι οι RAM out of the box ήταν στα 2133, πήγαν εύκολα στα 2400, αλλά όχι παραπάνω. Θα το ψάξω και μελλοντικά.

Το τελικό build:

Corsair Rm550x

R5 1600

B350m prime

G-skill tridentz 3200mhz 16cl

Enthoo pro m tempered glass

GTX 750 ti

SSD Intenso

HDD black caviar

 

Θα τα ξαναπούμε σε μερικούς μήνες για αγορά οθόνης και gpu. 

Σας ευχαριστώ όλους όσους συνεισφέρατε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασε και κάνε update με το τελευταίο bios που βγήκε στις 24/5 και ξαναδοκίμασε να ανεβάσεις ταχύτητες στις ram. https://www.asus.com/us/Motherboards/PRIME-B350M-A/HelpDesk_Download/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...