Προς το περιεχόμενο

Casual gaming pc


Μακιαβέλλι

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πολλα λεγοντας;

Η καρτα γραφικών, αν και παλια και low profile, δεν με περιορίζει καπου προς το παρόν οποτε δεν βρισκω λογο να την αλλάξω αμεσα, αφου το πιο βαρύ που παιζω προς το παρον είναι το gtav.

για πολυ μεγαλες οθονες φοβαμαι μηπως δεν με βολέψουν στο gaming. Σειρες και ταινιες δεν βλεπω ποτε στο pc. Μεχρι 27 σκεφτομαι.

Γενικα παμε για το value παλι, εγω ελεγα να δωσω κανα 200αρι, αλλα αν βρω καλυτερο value στα 300+, θα τα δωσω.

Περιμενω αποζημίωση απο μετάθεση στη δουλεια, αν ξηγηθουν σωστα η οθόνη θα δρομολογηθεί αμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 χρόνια αργότερα...

Καλημέρα, δεν ανοίγω νέο θέμα μιας και πρόκειται για το ίδιο PC + μια 5700xt +nvme. Πλέον δεν παίζω games (μόνο κάνα football manager) αλλά χρησιμοποιώ το PC για δουλειά όταν μου σπάει τα νεύρα το laptop (data processing). 

Μιας και το am4 έφτασε στο τέλος του λέω να βάλω έναν 5800x3d και να αναβαθμίσω και RAM. Η μητρική είναι η Asus prime b350 plus. Έχω 16 gb ram cl16, τυπικά 3200 αλλά δεν μπόρεσε να πάει ποτέ πάνω από 3000. 

Και ερωτώ, να βάλω τον 5800x3d πάνω στη mobo ή τα vrm θα τον ρίχνουν; 

Να βάλω αλλά 2*8 ram; Αν ναι ποια; Ή να βγάλω αυτά που έχω και να πάρω 2*32gb να είμαι πιο ξένοιαστος;

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δουλειές κανείς στο  pc;

Έχεις τώρα τον 1600;

Αν δεν έχεις σκοπό για gaming  ο 5800x3d είναι πολύ κακή επιλογή.

Πιθανολογώ ότι δε χρειάζεσαι παραπάνω από 6 cores μα ακόμη κι αν χρειάζεσαι ο 5700x είναι πιο ορθή επιλογή. Η μητρική σου μάλλον θα τερματίσει χωρίς πρόβλημα έναν 8core 5000

Οι μνήμες με το νέο  cpu  μπορεί να πιάσουν τις ονομαστικές τους ταχύτητες.

Σίγουρα είναι πιο safe και πιο εύκολα στους χρονισμός τα 2 από τα 4 στοκ μνήμης.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, nickol-us said:

Τι δουλειές κανείς στο  pc;

Έχεις τώρα τον 1600;

Αν δεν έχεις σκοπό για gaming  ο 5800x3d είναι πολύ κακή επιλογή.

Πιθανολογώ ότι δε χρειάζεσαι παραπάνω από 6 cores μα ακόμη κι αν χρειάζεσαι ο 5700x είναι πιο ορθή επιλογή. Η μητρική σου μάλλον θα τερματίσει χωρίς πρόβλημα έναν 8core 5000

Οι μνήμες με το νέο  cpu  μπορεί να πιάσουν τις ονομαστικές τους ταχύτητες.

Σίγουρα είναι πιο safe και πιο εύκολα στους χρονισμός τα 2 από τα 4 στοκ μνήμης.

Ναι τον 1600 έχω. 

Αυτά που κάνω στο PC είναι να κάνω processing sample files με python, πριν βάλω το script στο cloud, SSMS, Power BI. Άντε να τρέξω και κάνα ml μοντέλο στο κοντινό μέλλον για εκπαιδευτικούς λόγους. 

Στην πραγματικότητα και ένας 5600 θα μου ήταν υπέρ αρκετός. Ωστόσο σκέφτομαι τον 5800x3d για να επιμηκύνω την ζωή του συστήματος, όντας στο end of life πλέον η πλατφόρμα. 

Έστω ότι δεν θα ξαναπαίξω ποτέ τίποτα στο PC (πέραν του football Manager) , είναι τόσο λίγο καλύτερος ο 5800x3d από τον 5600 σε όλα τα υπόλοιπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Μακιαβέλλι είπε

Ναι τον 1600 έχω. 

Αυτά που κάνω στο PC είναι να κάνω processing sample files με python, πριν βάλω το script στο cloud, SSMS, Power BI. Άντε να τρέξω και κάνα ml μοντέλο στο κοντινό μέλλον για εκπαιδευτικούς λόγους. 

Στην πραγματικότητα και ένας 5600 θα μου ήταν υπέρ αρκετός. Ωστόσο σκέφτομαι τον 5800x3d για να επιμηκύνω την ζωή του συστήματος, όντας στο end of life πλέον η πλατφόρμα. 

Έστω ότι δεν θα ξαναπαίξω ποτέ τίποτα στο PC (πέραν του football Manager) , είναι τόσο λίγο καλύτερος ο 5800x3d από τον 5600 σε όλα τα υπόλοιπα;

Δεν είπα ότι ο 5800x3d είναι τόσο λίγο καλύτερος από τον 5600.

Είπα ότι αν όντως χρειάζεσαι 8 πυρήνες (δε βλέπω ότι προκύπτει κάτι τέτοιο από τη χρήση που αναφέρεις( είναι λάθος να πληρώσεις τον 5800x3d(αν και έχει πέσει σημαντικά η τιμή του).

Ο 5800x3d ξεχωρίζει λόγω της μεγάλης  cache  του, κυρίως στα παιχνίδια, κάτι που εσένα δηλαδή κατά βάση δε σε ενδιαφέρει.

Σε ταχύτητα πυρήνα και οι 3 είναι κοντά ενώ ταυτόχρονα πολύ μακρυά από τον 1600.

5600 ~ 125€

5700x ~ 175€

5800x3d ~ 270€

https://www.skroutz.gr/comparelists/32?compare=35208627%2C35208363%2C25578831%2C35647527

https://www.cpubenchmark.net/compare/4811vs4814vs4823vs2984/AMD-Ryzen-5-5600-vs-AMD-Ryzen-7-5700X-vs-AMD-Ryzen-7-5800X3D-vs-AMD-Ryzen-5-1600

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • O Ryzen 7 5800X3D παρέχει 96 MB L3 cache μνήμη έναντι μόλις 32 ΜΒ Ryzen 5 5600X’s 32 MB (ο πρώτος προσανατολίζεται με αυτή τη cache αποκλειστικά για παιχνίδια).
  • Ίδια αρχιτεκτονική κατασκευής 7nm TSMC lithography.
  • Ryzen 7 5800X3D έχει 8 cores και 16 threads, ενώ ο Ryzen 5 5600X έχει 6 cores και 12 threads.

Συγκεντρωτικά οι προδιαγραφές για τους δυο επεξεργαστές.

image.png.b5d67deed27d38cdf3a765765eb1eff2.png

Βάσει των παραπάνω χαρακτηριστικών σαφώς ο Ryzen 7 5800X3D έχει σημαντικό προβάδισμα, αλλά για τη χρήση που θέλεις έναν επεξεργαστή θα πρέπει να υπολογίσεις και το κόστος. Για όλα τα υπόλοιπα (εκτός από παιχνίδια που σαφώς έχει το προβάδισμα Ryzen 7 5800X3D) οι διαφορές δεν είναι τόσο μεγάλες (για κανονική χρήση π.χ. video processing ή software compiling) αλλά οι τιμές είναι (όπως σωστά επίσήμανε και ο φίλος nickol-us).  

Σε κάθε περίπτωση εσύ αποφασίζεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, Μακιαβέλλι said:

 

Έστω ότι δεν θα ξαναπαίξω ποτέ τίποτα στο PC (πέραν του football Manager) , είναι τόσο λίγο καλύτερος ο 5800x3d από τον 5600 σε όλα τα υπόλοιπα;

5700x και 8/16 και δεν είναι 3d (-100€) που δεν σε απασχολεί αφου gaming δεν... 

Ps: και gaming να θες ο 5700x την παει μπαλα την 5700xt, αυτο το combo εχω

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...