Προς το περιεχόμενο

Ανακαίνιση σπιτιού,μπάνιου: μπανιέρα η ντουζιέρα;


kathytherion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν ειναι αλφαδια ο τοιχος... αντε γεια

 

Μετα καμπινες κτλπ πανε οπως να ναι. Και φαινονται ασχημα στο ματι

Ασχημα φαινονται αλλα τι να κανεις οταν εχεις αυτο το προβλημα? Κοιτας να το λυσεις με οτι μπορεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 3 μήνες μετά...

Η μπανιέρα αρχισε να ραγιζει γυρω απο κει που φευγουν τα νερα, φαινεται ρωγμη σκουριασμενη. Υπάρχει καποια κολλα που να μπορω να το διορθωσω προσωρινά; πχ στοκος; νερα στο μπανιο δεν ξερναει, δεν ξερω τι μπορει να συμβαίνει στο απο κατω σπιτι, αλλα εμενα μου φαινεται σαν επιφανιακο λες και εφυγε το βερνικι της.

 

Λιγο που εψαξα μερικοξ λενε οτι επισκευαζετε αλλα δεν κραταει πολυ καιρο, αλλοι οτι πας κατευθείαν για αλλη.

 

Το σπιτι το νοικιαζω δεν ειναι δικο μου.

Αν απλώς έχει σκουριάσει υπάρχουν αρκετές εταιρείες που μπορούν να επισκευάσουν τη μπανιέρα (επισμάλτωση).

Αν είναι τρύπια, μάλλον δε μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισμαλτωση δεν αξιζει κατα την γνωμη μου

 

Πλεον ολος ο κοσμος κανει ντουζιερες γ πολλους κ διαφορους λογους

 

Στα 100 λουτρα π κανω ανακαινιση στα 90 μ ζητανε ντουζιερα και στα 10 μονο βαζουν ξανα μπανιερα (συνηθως ηλικιες μεγαλυτερες των 50 με 60 μου ζητανε μπανιερα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μπανιέρα είναι μόνο για να πλένεις κουβέρτες (που δε χωράνε στο πλυντήριο). Πιο συχνά πλένει κανείς κουβέρτες, παρά γεμίζει τη μπανιέρα για να κάνει αφρόλουτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουβερτες κτλπ μπορεις να πλυνεις και στην ντουζιερα απλα στην κατασκευη δεν την κανεις τελειως χαμηλη (10 ποντους,δηλαδη ενα τουβλο αλλα 20 ποντους) κανεις πιο ψηλη ντουζιερα και ετσι κραταει τα νερα μεσα να πλυνεις και αντι για βαλβιδα απλη βαζεις βαλβιδα "πατουσα" ωστε να κλεινει ευκολα και απλα :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, δε νομίζω ότι είναι το ίδιο πράγμα. Εδώ στη μπανιέρα και πετάγονται νερά όταν την «πατάς», δε θα τα κάνεις όλα χάλια με τη ντουζιέρα;

 

Αλλά όπως και να 'χει, η μπανιέρα είναι ξεπερασμένη πλέον, εκτός κι αν μιλάμε για μπανιέρα υδρομασάζ, που και πάλι αναρωτιέμαι με τους ρυθμούς που ζούμε, πόσοι κάνουν υδρομασάζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουβερτες κτλπ μπορεις να πλυνεις και στην ντουζιερα απλα στην κατασκευη δεν την κανεις τελειως χαμηλη (10 ποντους,δηλαδη ενα τουβλο αλλα 20 ποντους) κανεις πιο ψηλη ντουζιερα και ετσι κραταει τα νερα μεσα να πλυνεις και αντι για βαλβιδα απλη βαζεις βαλβιδα "πατουσα" ωστε να κλεινει ευκολα και απλα :)

Τέτοια έφτιαξα στο διαμέρισμα της κόρης χτιστή με 20 πόντους ύψος όχι την έτοιμη αλλά με πλακάκι μεγαλίτερης 

διάστασης από την έτοιμη και με τάπα στο σημείο αποστράγγισης.

Πολύ λειτουργική και άνετη.Μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για πλύσιμο κουβερτών - μικρών χαλιών - πατάκια κ.λ.π.

 

Στέλιο η βαλβίδα πατούσα που λες βγαίνει σε διάφορες διαστάσεις ώστε να μη χρειαστεί κοπή σε πλακάκια για

τοποθέτηση;;;

Δεν την έχω δει αλλά υποθέτω ότι λειτουργεί όπως αυτές του νιπτήρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέλιο η βαλβίδα πατούσα που λες βγαίνει σε διάφορες διαστάσεις ώστε να μη χρειαστεί κοπή σε πλακάκια για

τοποθέτηση;;;

Δεν την έχω δει αλλά υποθέτω ότι λειτουργεί όπως αυτές του νιπτήρα.

ειναι φιξ ενα μεγεθος μονο.

 

Η 10Χ10 η 12Χ12 ειναι δεν θυμαμαι καλα τωρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλά, δε νομίζω ότι είναι το ίδιο πράγμα. Εδώ στη μπανιέρα και πετάγονται νερά όταν την «πατάς», δε θα τα κάνεις όλα χάλια με τη ντουζιέρα;

 

Αλλά όπως και να 'χει, η μπανιέρα είναι ξεπερασμένη πλέον, εκτός κι αν μιλάμε για μπανιέρα υδρομασάζ, που και πάλι αναρωτιέμαι με τους ρυθμούς που ζούμε, πόσοι κάνουν υδρομασάζ.

νομιζω το κοστος του να βαλεις καμπινα και να μην πεταγονται νερα ειναι αμελητεο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, κάτω από 100άρικο δεν παίζει, που και πάλι σαπίλα παίρνεις με 100€.

ελα βρε υπερβολικε ,κατευθειαν σαπιλα ,χωρις να κανω ερευνα

 

https://www.leroymerlin.gr/gr/mpanio/dous/kabines-dous/kampina-ntous-tetragoni-me-krustallo-asfaleias-kai-profil-alouminiou-hrome-62176226/

 

καλουλικη για τα λεφτα της και νομιζω την εχω δει απο κοντα ομορφουλα

 

ενταξει κατω απο κατοσταρικο δεν παιζει αλλα δεν ειναι και κατι που το βαζεις για 6 μηνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...