Προς το περιεχόμενο

Ανακαίνιση σπιτιού,μπάνιου: μπανιέρα η ντουζιέρα;


kathytherion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δώσε ακριβείς διαστάσεις για αρχή.

 

Αν και με το budget που έχεις, δε θα βρεις κάτι σε τζάμι, πιο εύκολα σε ακρυλική πτυσσόμενη, που δεν τη λες και ελκυστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

 

Εσείς τι κάνατε και τι θα προτείνατε βάσει της δίκης σας εμπειρίας;

Όσοι έχετε μόνο ντουζιέρα σας έχει λείψει η μπανιέρα;

το μείζον θέμα σε μία ανακαίνιση μπάνιου είναι να φτιαχτούν σωστά τα υδραυλικά-κολλήσεις.. Προφανως αυτό το κομμάτι το γνωρίζεις απόλυτα για να μην το αναφέρεις.. Πολυστρωματικες θα βάλεις?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε ακριβείς διαστάσεις για αρχή.

 

Αν και με το budget που έχεις, δε θα βρεις κάτι σε τζάμι, πιο εύκολα σε ακρυλική πτυσσόμενη, που δεν τη λες και ελκυστική.

 

Οι πλαστικές όντως δεν είναι πολύ ωραίες αλλά αν δεν έχεις χώρο να ανοίξει το τζάμι είναι η μόνη επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι προλαλήσαντες το έθεσαν ωραία. Εαν έχεις μωρό στο σπίτι η άτομο με δυσκολία στη κινηση, η μπανιέρα ειναι βολικότατη. 

Επίσης έχεις και το θετικό πως αν υπάρχει ηλιακός, τη γεμιζεις κιόλας, αράζεις και μέσα και είσαι άρχοντας. Π.χ. εγω σπίτι έχω μια αρκετά πλατιά και ειμαι μια χαρά.

 

Απ΄την άλλη, η ντουζιέρα είναι αυτό ακριβώς που λέει η λέξη. Για να κάνεις ντουζ. Το shower που λένε και οι Αμερικάνοι. Αμα θες λοιπόν ένα γρηγορο ντουζ προτιμάς τη ντουζιέρα, αν θες μπάνιο αράζεις στη μπανιέρα και τέλος!

 

(η ντουζιέρα βολεύει και στο σεξ. Η μπανιέρα όχι τόσο :P :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεπον , έχω ήδη φτιάξει μπάνιο , έβαλα ντουζιέρα τελικά, δεν το μετανιώνω γιατι μου μένει και χώρος να βάλω ντουλαπάκι δίπλα ευρύχωρο για πράγματα μπάνιου . Δεν την έχω χρησιμοποιήσει ακόμη, αρχικά το πλάνο ήταν να μπει κουρτίνα στο οποίο ήμουν κάπως αντίθετη για τα νερά, προτιμούσα καμπίνα. Πάω στο Λέροι για καμπίνες και τρώω χυλόπιτα καθώς οι έτοιμες καμπίνες ειναι τετράγωνες και εμένα μου κάνα την ντουζιέρα κάπως πιο μακρόστενη με αποτέλεσμα να μη χωράει στο πλατό η στο Μήκος η καμπίνα.....

Εντωμεταξύ το μπάτσες ειναι χαμηλό όποτε δεν θα θέμα να δώσω πάνω απο εκατό ευρώ που κάνουν οι καμπίνες... Υπάρχει λύση; Υπάρχει μαγαζί που κάνει καμπίνες σε διαστάσεις που θες με χαμηλό κόστος;

Δωσε καμια εικονα πως ειναι η ντουζιερα σου;

 

Κανει μονο Γ(γωνια); ή ειναι ανοιχτη απο παντου εκτος απο κει που το τηλεφωνο;

 

Μπορεις να την κλεισεις με δυο πορτες στην πρωτη περιπτωση ή τρεις στην δευτερη τυπου φυσαρμονικα(αν το λεω σωστα) για να μπορεις να την ανοιγεις οταν τελειωνεις το ντουζ σου.

 

Κατι τετοιο. http://www.praktiker.gr/m/p/porta-young-ptyssomeni-leyki-68234

 

Μπορει να υπαρχουν και πιο οικονομικα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα είναι κάπως έτσι. Δεν είναι και πολύ όμορφη όπως είπε και ο άλλος πάνω αλλά κάνει δουλειά και ήταν η μόνη επιλογή γιατί δεν χωράει να ανοίξει τζάμι. Είναι και κάτω από 100 που θες και σίγουρα έχει για ντουζιέρες ανάλογο.

 

 

babylon-kampines-mpanieras-2.jpg

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε ακριβείς διαστάσεις για αρχή.

 

Αν και με το budget που έχεις, δε θα βρεις κάτι σε τζάμι, πιο εύκολα σε ακρυλική πτυσσόμενη, που δεν τη λες και ελκυστική.

Και στο πατρικό μου τέτοιες βάλαμε, μια φυσαρμόνικα στη μπανιέρα και μια δίφυλλη στη ντουζιέρα, δεν έχω πρόβλημα με το αισθητικό κομμάτι , εξαρχής για πλαστικό πήγαινα κι όχι γυάλινη!

Δωσε καμια εικονα πως ειναι η ντουζιερα σου;

Κανει μονο Γ(γωνια); ή ειναι ανοιχτη απο παντου εκτος απο κει που το τηλεφωνο;

Μπορεις να την κλεισεις με δυο πορτες στην πρωτη περιπτωση ή τρεις στην δευτερη τυπου φυσαρμονικα(αν το λεω σωστα) για να μπορεις να την ανοιγεις οταν τελειωνεις το ντουζ σου.

Κατι τετοιο. http://www.praktiker.gr/m/p/porta-young-ptyssomeni-leyki-68234

Μπορει να υπαρχουν και πιο οικονομικα

Κάνει γωνία η ντουζιέρα μου απλά η μια πλευρά ειναι πιο μακριά, δεν ειναι τετράγωνη δηλαδή ειναι ορθογώνια και όλες οι καμπίνες που βρίσκω στα μαγαζιά ειναι τετράγωνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμπίνες με διαφορετικές διαστάσεις σε κάθε πλευρά παίζουν στην αγορά, αν θες μπορώ να σε βοηθήσω, αλλά μιλάμε για κρύσταλλο (ασφαλείας πάντα) και πιο ακριβές από αυτό που έχεις στο μυαλό σου.

 

Αλλά αφού δεν έχεις πρόβλημα με τις ακρυλικές, λογικά εκεί θα πας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεπον , έχω ήδη φτιάξει μπάνιο , έβαλα ντουζιέρα τελικά, δεν το μετανιώνω γιατι μου μένει και χώρος να βάλω ντουλαπάκι δίπλα ευρύχωρο για πράγματα μπάνιου . Δεν την έχω χρησιμοποιήσει ακόμη, αρχικά το πλάνο ήταν να μπει κουρτίνα στο οποίο ήμουν κάπως αντίθετη για τα νερά, προτιμούσα καμπίνα. Πάω στο Λέροι για καμπίνες και τρώω χυλόπιτα καθώς οι έτοιμες καμπίνες ειναι τετράγωνες και εμένα μου κάνα την ντουζιέρα κάπως πιο μακρόστενη με αποτέλεσμα να μη χωράει στο πλατό η στο Μήκος η καμπίνα.....

Εντωμεταξύ το μπάτσες ειναι χαμηλό όποτε δεν θα θέμα να δώσω πάνω απο εκατό ευρώ που κάνουν οι καμπίνες... Υπάρχει λύση; Υπάρχει μαγαζί που κάνει καμπίνες σε διαστάσεις που θες με χαμηλό κόστος;

Εχω κι εγώ ντουζιέρα (αντικατέστησα την μπανιερα με μεγάλη μου χαρα και δε το μετανιωσα στιγμή για πολλούς λόγους) αλλά δεν ήθελα να δώσω λεφτά για καμπίνα- χρειαζόμουν μόνο πόρτα γιατί είναι σε εσοχή κι οι 3 πλευρές της είναι τοίχος. Πήρα μια πολύ μακριά κουρτίνα, η άκρη της οποίας περισσεύει λίγο και την έχω στη μέσα πλευρά της ντουζιέρας. Δεν πέφτει σταγόνα έξω. Το έκαναν κι οι γονείς μου που έχουν γωνιακή κι είναι πολύ ευχαριστημένοι. Απλά θέλει να την στεγνώνεις καλά. Εγώ τη διπλώνω στη μέση και την κρεμάω από το κουρτινόξυλό της για να στραγγίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Και στο πατρικό μου τέτοιες βάλαμε, μια φυσαρμόνικα στη μπανιέρα και μια δίφυλλη στη ντουζιέρα, δεν έχω πρόβλημα με το αισθητικό κομμάτι , εξαρχής για πλαστικό πήγαινα κι όχι γυάλινη!

Κάνει γωνία η ντουζιέρα μου απλά η μια πλευρά ειναι πιο μακριά, δεν ειναι τετράγωνη δηλαδή ειναι ορθογώνια και όλες οι καμπίνες που βρίσκω στα μαγαζιά ειναι τετράγωνες...

Βρήκα εδώ καμπίνες ντουζίερας, σε όλα τα σχήματα. Τετράγωνεςορθογώνιες, ημικυκλικές, πάνελ ντουζιέρας. Έχουν μεγάλη ποικιλία και στην αγορά που έκανα μου κάναν και παραπάνω έκπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγάλο πρόβλημα βέβαια δεν είναι οι καμπίνες αλλά κυρίως ότι πρέπει να είναι αλφαδιά ο τοίχος και οι γωνίες να είναι ορθή γωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγάλο πρόβλημα βέβαια δεν είναι οι καμπίνες αλλά κυρίως ότι πρέπει να είναι αλφαδιά ο τοίχος και οι γωνίες να είναι ορθή γωνία.

Ισχύει αυτό. Εκεί μιλάμε για κακοτεχνίες. Παρόλα αυτα μπορείς φαντάζομαι να διορθώσεις την κακοτεχνία και να βάλεις την καμπίνα σου αλφαδιασμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογικά θα αλαξετε και το πλακάκι. θέλει μεγάλη προσοχή 1)στον σοβατζή και 2) στον πλακά. Αν δεν αλφαδιάσουν σωστά τους τοίχους της ντουζιέρας θα έχετε κακοτεχνία. Εμένα ένας τοίχος είναι στραβός, βάλαμε σφήνα και μισό δαχτυλο σιλικόνη, γιατι δεν στηριζόταν η σπαστή γυάλινη πόρτα. ευτυχώς δεν φαίνεται πολύ.

 

προσοχή στους τεχνίτες, μόνο όσους ξέρετε να εμπιστεύεστε.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...