Προς το περιεχόμενο

Ανακαίνιση σπιτιού,μπάνιου: μπανιέρα η ντουζιέρα;


kathytherion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πράγματι , αλλά τα παιδιά και τα σκυλιά δεν διακρίνονται στο πλάνο μου, τα ρούχα φαντάζομαι πλυντήριο και το ξύρισμα στο όρθιο όπως; Το κάνω και τώρα. . . Όσο για το πλύσιμο ρούχων και μικρών χαλιών δεν μπορώ πχ να βάλω μέσα λεκάνη και να τα πλύνω στο χέρι;

Aκουσες,διαβασες τα επιχειρηματα της μιας και της αλλης πλευρας....Το πολυ πολυ σε καμμια 10ρια χρονια το ανακαινιζεις ξανα  :-D

 

Στο κατω κατω τι ειναι η μπανιερα που εχει ντους και καμπινα.Μια μεγαλη ντουζιερα.Μενει να αποφασισεις αν το μεγεθος μετραει  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

υπάρχουν και μικρές μπανιέρες που δεν πιάνουν πολύ χώρο

παράδειγμα 

γωνιακιά 90x90

http://www.s-bath.gr/index.php/mpaniera-ntouziera/mpanieres/cristi-90.html

 

στενόμακρη 105x65

http://www.s-bath.gr/index.php/mpaniera-ntouziera/mpanieres/simpsons-105.html

 

εγώ έχω ντουζιέρα με κουρτίνα και έχω απελπιστεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα κάναμε ανακαίνιση στο σπίτι μας και με τη σύζυγο αποφασίσαμε, αντί για μπανιέρα, να κάνουμε χτιστή ντουζιέρα. Όταν λέω χτιστή, εννοώ ότι στην ουσία είναι η συνέχεια του πατώματος και υπάρχει ένα τοιχάκι περίπου 10 πόνους ψηλό και άλλους τόσους σε πλάτος που την ξεχωρίζει από το υπόλοιπο πάτωμα του μπάνιου. Την κάναμε να πηγαίνει από την μία άκρη του τοίχου μέχρι την άλλη (περίπου 1,65) και σε πλάτος 70 ή 80 πόντους. Βάλαμε και μία τζαμαρία (σιχαίνομαι την κουρτίνα και τη θεωρώ μεγάλη γυφτιά) και μία στήλη ντουζ και σε πληροφορώ ότι είναι το καλύτερο μπάνιο μου είχα ποτέ. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι η τζαμαρία πιάνει εύκολα άλατα, αλλά η σύζυγος βρήκε ένα ματζούνι (Vileda magical system νομίζω ότι λέγεται) που το ψεκάζεις, το σκουπίζεις και την αδιαβροχοποιεί για 2 εβδομάδες. Οπότε, problem solved. Αν θες να σου στείλω φωτό με πμ για να πάρεις ιδέα, πες μου.

 

μεθαυριο εαν εχεις μωρο παιδι και θες να το κανεις μπανιο θα το κανεις στη ντουζιερα;

 

νομιζω απαντηθηκε το ερωτημα σου...

 

Για εμενα το ιδανικό ειναι και τα δύο αλλα δυστυχως ελαχιστοι εχουν τετοια ανεση χώρου στο μπανιο στην ελλαδα

 

Έχω 4 μηνών βρέφος. Στα πρώτα 2-3 μπάνια του λίγο ζοριστήκαμε μέχρι να βολέψουμε το μπανιερό του, αλλά πλέον το βάλαμε σε βάση και δεν έχουμε κανένα πρόβλημα. Ίσα-ίσα που μας βολεύει περισσότερο από την μπανιέρα που είχαμε πιο πριν γιατί δεν χρειάζεται να σκύβουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

 

Δυστυχώς δεν ξέρω αν με παίρνει οικονομικά να βάλω καμπίνα, μάλλον θα περιοριστώ στην κουρτίνα για την ώρα. Έχουμε καμπίνα στο πατρικό μου και ξέρω ότι ειναι πολύ βολικές.

 

...

 

Υπαρχουν πολυ φθηνες καμπινες παντως:

https://www.leroymerlin.gr/gr/mpanio/dous/kabines-dous/

 

Εγω πχ εβαλα (μονος μου, πριν 3.5 χρονια) αυτην εδω σε χτιστη ντουζιερα και ειναι πολυ καλη:

https://www.leroymerlin.gr/gr/mpanio/dous/kabines-dous/kampina-ntous-tetragoni-70-82-cm-me-krustallo-asfaleias-kai-profil-alouminiou-leuko-61216792/

....

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι η τζαμαρία πιάνει εύκολα άλατα, αλλά η σύζυγος βρήκε ένα ματζούνι (Vileda magical system νομίζω ότι λέγεται) που το ψεκάζεις, το σκουπίζεις και την αδιαβροχοποιεί για 2 εβδομάδες. Οπότε, problem solved. Αν θες να σου στείλω φωτό με πμ για να πάρεις ιδέα, πες μου.

 

 

......

 

Μια πολυ καλη λυση που χρησιμοποιω για τα αλατα στα τζαμια ειναι αυτη (μετα απο καθε ντουζ):

87_X498-b.jpg

 

https://www.skroutz.gr/c/1886/Sfouggaria-Pania-Aytokinitou.html?from=catspan&keyphrase=%CF%83%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B7%CF%82

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω μεσα σε ντουζιερα που εχω χρησιμοποιησει σε ξενοδοχεια ενιωθα να πνιγομαι , και δεν αναφερομαι σε κατι καμπινες ελαχιστου μεγεθους. Και νορμαλ μεγεθος να χει κανεις μια κινηση και βρισκει το χερι σου , εμενα αυτο με ενοχλει, να νιωθω οτι περιοριζομαι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 100 μπάνια που ανακαινίζω στα 90 μου ζητάνε χτιστη ντουζιέρα και βάζουν καμπίνα.

 

Ότι βολεύει εσένα βέβαια.

 

Θεωρούν πλέον οι περισσότεροι μάλλον ξεπερασμένες τις μπανιέρες και ότι πιάνουν χώρο.

 

 

Απλά αν κάνεις ντουζιέρα προσοχή μην παίρνεις ετοιμες, καλυτερα προτίμησε την χτιστη.

Γιατί αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχαμε μπανιέρα στο σπίτι, την ξηλώσαμε και βάλαμε ντουζιέρα, ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΘΕΛΩ ΜΠΑΝΙΕΡΑ (ούτε εγώ τη γέμιζα ποτέ, αλλά όπως και να το κάνεις, έχεις ένα μέρος για μεγάλα πλυσίματα, άνεση στο μπάνιο, κάπου να κάτσεις κλπ.

Δε γλυτώνεις χώρο με τη ντουζιέρα, θες 1,20 Χ 1,20 ή 1Χ1 για να είσαι άνετα, δηλαδή πάνω κάτω τον ίδιο χώρο.

 

η 80Χ90 που έχω τώρα με πνίγει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί εκτός το κόστος αν θέλεις κάτι αξιόλογο,είναι και ότι σε περίπτωση που πέσει κάτι μέσα,είτε θα σπάσει είτε θα κάνει ένα καλό σημάδι επάνω που θα φαίνεται άσχημο.

 

Ενώ στο πλακάκι μέσα στην χτιστη ντουζιέρα ακόμα και μία στραβη να γίνει και να σπάσει το αλλάζεις με κόστος ούτε 2€ και τέλος ;)

 

Και για διάφορους άλλους τεχνικούς λόγους (που δεν έχει νόημα να πω εδώ εκτός από την οικονομική διαφορά,προτείνω χτιστή ντουζιέρα)

 

Βέβαια είπα και πριν ότι προτιμάει ο καθένας και ειδικά ο πελάτης που έχει πάντα δίκιο :P

 

Απλά οφείλουμε να τα πούμε όλα τα + και -

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχαμε μπανιέρα στο σπίτι, την ξηλώσαμε και βάλαμε ντουζιέρα, ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΘΕΛΩ ΜΠΑΝΙΕΡΑ (ούτε εγώ τη γέμιζα ποτέ, αλλά όπως και να το κάνεις, έχεις ένα μέρος για μεγάλα πλυσίματα, άνεση στο μπάνιο, κάπου να κάτσεις κλπ.

Δε γλυτώνεις χώρο με τη ντουζιέρα, θες 1,20 Χ 1,20 ή 1Χ1 για να είσαι άνετα, δηλαδή πάνω κάτω τον ίδιο χώρο.

 

η 80Χ90 που έχω τώρα με πνίγει

95X73 ακομα πιο,στενα απο σενα και οχι μονο δεν πνιγομαι, πιο ανετα ειμαι σε σχεση με την μπανιερα. Τι ακριβως εκανες μεσα στην μπανιερα πεταγες;

 

Και τι ειχες καμια κουρτινα ε; Γεμιζες τον τοπο νερα το ξεχασες;

 

Ανοιξε ο χωρος οταν την πεταξα στα σκουπιδια, θα το ξανακανα 100 φορες.

Και ναι δεν εχω χωρο να πλυνω τις κουβερτες ουτε να κατσω αν χρειαστει αλλα θα ζησω χωρις αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βαλεις ντουζιερα, προφανως με τζαμι και οχι καμια μικρη με κουρτινα για να βγαινουν τα νερα απο εξω. 

 

Οσο για τα πλυσιματα. Εχω 5κιλο πλυντηριο και βαζω 2 μικρα πατακια μεσα να πλυθουν και χωραει οριακα κουβερτα και παπλωμα (ξεχωριστα ofc) για 1,5αρι κρεβατι. Γενικα δεν πλενω και ποτε στην μπανιερα μου κατι. Παντως και εγω θα προτιμουσα ντουζιερα με τζαμι, οχι για τον χωρο, αλλα και απο αποψη αισθητικης και ευκολιας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν και μικρές μπανιέρες που δεν πιάνουν πολύ χώρο

παράδειγμα

γωνιακιά 90x90

http://www.s-bath.gr/index.php/mpaniera-ntouziera/mpanieres/cristi-90.html

 

στενόμακρη 105x65

http://www.s-bath.gr/index.php/mpaniera-ntouziera/mpanieres/simpsons-105.html

 

εγώ έχω ντουζιέρα με κουρτίνα και έχω απελπιστεί.

Ακριβως αυτα θα προτεινα και εγω.

Ντουζιερα αλλα τα "τειχη" να εχουν ενα υψος 70 περιπου εκατοστων.

Επισης βολευει καμια φορα να εχει και καθισματακι η σκαλοπατακι ωστε να καθεσαι και να ξυριζεσαι πχ ποδια γυναικες.

Τετοια εχουμε στο χωριο με μηκος περιπου 120 cm και πλατος 80 περιπου.

Μην το σκεφτεσαι καν , οι ντουζιερες με γυαλινες/πλαστικες επιφανειες για μην φευγουν τα νερα μονο για ντουζ χρησιμευουν. Μπορει να σου ερθει καποτε να περασεις χρονο στο μπανιο.

Αν δεν θες μπανιερα , τα παραπανω ειναι η λυση μονο.

 

Για να μη γλιστρας παιρνεις πατακι. Η αυτοκολλητα πατακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά από πάντα είχα μπανιέρα. Ποτέ δεν την γέμισα για να μουλιάσω μέσα.

Σε ξενοδοχείο που πήγα πρόσφατα δεν είχε ντουζιέρα απλά είχε έναν χώρο 3x1.5 με ένα χαμηλό τοιχάκι 15cm. 

Τα πλακάκια στον τοίχο ήταν καφέ από την μέση και κάτω και τα ίδια πλακάκια και κάτω και μπορώ να πω πω μου άρεσε πάρα πολύ σε σημείο που σκέφτηκα να το κάνω και εγώ. 

Είχαν κουρτίνα μπάνιου αλλά πιστεύω με τζάμι θα είναι τέλειο. 

 

Το μπάνιο του ξενοδοχείου (σε άλλο δωμάτιο) ήταν αυτό:

 

10496622.jpg

 

 

και με λίγη φαντασία θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο:

 

corian_shower_tray.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...