Προς το περιεχόμενο

Ανακαίνιση σπιτιού,μπάνιου: μπανιέρα η ντουζιέρα;


kathytherion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειτε ντουζιερα, ειτε μπανιερα , το Α και το Ω ειναι να βαλεις τζαμαρια .Τερμα οι κουρτινες , τα νερα...

 

Καλυτερο το πιο φθηνα ειδη υγειινης και καμπινα , παρα ακριβες μπανιερες , πλακακια και.... κουρτινες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πάντως αν προτιμάς την ντουζιέρα για οικονομικούς λόγους δεν αξίζει.

 

Μπορείς να βρεις ακρυλικη μπανιέρα από 100 ευρώ η οποία δεν έχει κανένα τρελό κόστος εγκατάστασης.

 

Αν το πρόβλημα είναι ο χώρος μπορείς να βάλεις μπανιέρα γωνιακή με πιο αυξημένο κόστος βέβαια. Από την άλλη αν ο χώρος είναι αρκετά περιορισμενος κ εγώ θα προτιμούσα ντουζιέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι πλέον κάνουμε ντουζ..όχι μπάνιο. Κ από φίλους που κάνανε ανακαίνιση, όλοι πήγαν σε ντουζιέρα. Εγώ στο σπίτι έχω δύο μπάνια, ενα με ντουζ κι ένα με μπανιέρα, μαντέψτε πιο χρησιμοποιώ...

post-83747-0-87556700-1487409333_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για ντουζιέρα.  Στο σπίτι μου επίσης έχει και τα δύο. Τη μπανιέρα δε τη χρησιμοποιήσαμε ποτέ  (εδω και 8 χρόνια) Και καθως η ντουζίερα είναι μεγαλουτσικη χωράει άνετα και μια καρεκλα μπάνιου ώστε να πλένεις άνετα τα πόδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

95X73 ακομα πιο,στενα απο σενα και οχι μονο δεν πνιγομαι, πιο ανετα ειμαι σε σχεση με την μπανιερα. Τι ακριβως εκανες μεσα στην μπανιερα πεταγες;

 

Και τι ειχες καμια κουρτινα ε; Γεμιζες τον τοπο νερα το ξεχασες;

 

Ανοιξε ο χωρος οταν την πεταξα στα σκουπιδια, θα το ξανακανα 100 φορες.

Και ναι δεν εχω χωρο να πλυνω τις κουβερτες ουτε να κατσω αν χρειαστει αλλα θα ζησω χωρις αυτα.

απόψεις είναι αυτές, δε χρειάζεται να συμφωνούμε σε όλα.

Είμαι και δύο μέτρα, και δε γουστάρω να μου μπαίνει η μπαταρία στον κ..... όταν σκύβω να πιάσω κάτι. Όπως τη βρίσκει καθένας. :P

τώρα αναγκάζομαι να βγαίνω έξω.

Εκτός αυτού, στη μπανιέρα σκουπίζεσαι χωρίς να χρειάζεται να βγεις. στη ντουζιέρα δεν παίζει, γίνεται μούσκεμα η πετσέτα ακουμπώντας στα τζάμια.

 

και ναι , είχα κουρτίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους το λένε... ΠΩΣ ακριβώς καταφέρνετε να γεμίζετε τον τόπο νερά έχοντας κουρτίνα σε μπανιέρα; μήπως αγνοείτε το γεγονός πως την κουρτίνα την βάζουμε μέσα την ώρα του μπάνιου, ώστε ό,τι πέφτει πάνω της να καταλήγει μέσα, και την ξαναβγάζουμε αφού έχει στραγγίσει-στεγνώσει πλέον;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους το λένε... ΠΩΣ ακριβώς καταφέρνετε να γεμίζετε τον τόπο νερά έχοντας κουρτίνα σε μπανιέρα; μήπως αγνοείτε το γεγονός πως την κουρτίνα την βάζουμε μέσα την ώρα του μπάνιου, ώστε ό,τι πέφτει πάνω της να καταλήγει μέσα, και την ξαναβγάζουμε αφού έχει στραγγίσει-στεγνώσει πλέον;

E μεχρι να στεγνωσει ,την μετακινεις μην την πατησεις κιολας , γλυστρισεις και σπασεις καμμια κεφαλα..Πρακτικα ,εκτος αν κανεις ντους πολυ πολυ...προσεγμενα ,η κατασταση γινεται ψιλοχαλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια νειναι πως φοβαμαι κ εγω οτι θα πεφτουν εξω νερα με την κουρτινα και θα γινεται πατιναζ... εβαλα στο μπανιο πλακακι εξωτερικου χωρου για να ναι λιγοτερο ολισθηρα αλλα και παλι θελει προσοχη. Παντως μαλλον κατεληξα στην ντουσιερα. Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους το λένε... ΠΩΣ ακριβώς καταφέρνετε να γεμίζετε τον τόπο νερά έχοντας κουρτίνα σε μπανιέρα; μήπως αγνοείτε το γεγονός πως την κουρτίνα την βάζουμε μέσα την ώρα του μπάνιου, ώστε ό,τι πέφτει πάνω της να καταλήγει μέσα, και την ξαναβγάζουμε αφού έχει στραγγίσει-στεγνώσει πλέον;

 

Μην το λες, σπίτι μου έχω μπανιέρα και δεν τρέχει ούτε στάλα έξω όσο κάνω μπάνιο (παιδί για σπίτι :P). Σε άλλο σπίτι που έχει κάτι τέτοιο με κουρτίνα όλα τα νερά πάνε στις άκρες του και από εκεί τρέχουν έξω. Δεν υπάρχει σωτηρία απλά βάζεις μια πετσέτα που τα τραβάει όλα για να μην γίνει μούσκεμα το χαλάκι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Η μπανιέρα αρχισε να ραγιζει γυρω απο κει που φευγουν τα νερα, φαινεται ρωγμη σκουριασμενη. Υπάρχει καποια κολλα που να μπορω να το διορθωσω προσωρινά; πχ στοκος; νερα στο μπανιο δεν ξερναει, δεν ξερω τι μπορει να συμβαίνει στο απο κατω σπιτι, αλλα εμενα μου φαινεται σαν επιφανιακο λες και εφυγε το βερνικι της.

 

Λιγο που εψαξα μερικοξ λενε οτι επισκευαζετε αλλα δεν κραταει πολυ καιρο, αλλοι οτι πας κατευθείαν για αλλη.

 

Το σπιτι το νοικιαζω δεν ειναι δικο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το σπιτι το νοικιαζω δεν ειναι δικο μου.

Το πρόβλημα σου ειναι πολυ απλο, λες στον ιδιοκτήτη το πρόβλημα και στο φτιάχνει, αν δεν στο φτιάξει αφήνεις τα νερά και πάνε και στο κάτω σπίτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λεπον , έχω ήδη φτιάξει μπάνιο , έβαλα ντουζιέρα τελικά, δεν το μετανιώνω γιατι μου μένει και χώρος να βάλω ντουλαπάκι δίπλα ευρύχωρο για πράγματα μπάνιου . Δεν την έχω χρησιμοποιήσει ακόμη, αρχικά το πλάνο ήταν να μπει κουρτίνα στο οποίο ήμουν κάπως αντίθετη για τα νερά, προτιμούσα καμπίνα. Πάω στο Λέροι για καμπίνες και τρώω χυλόπιτα καθώς οι έτοιμες καμπίνες ειναι τετράγωνες και εμένα μου κάνα την ντουζιέρα κάπως πιο μακρόστενη με αποτέλεσμα να μη χωράει στο πλατό η στο Μήκος η καμπίνα.....

Εντωμεταξύ το μπάτσες ειναι χαμηλό όποτε δεν θα θέμα να δώσω πάνω απο εκατό ευρώ που κάνουν οι καμπίνες... Υπάρχει λύση; Υπάρχει μαγαζί που κάνει καμπίνες σε διαστάσεις που θες με χαμηλό κόστος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεπον , έχω ήδη φτιάξει μπάνιο , έβαλα ντουζιέρα τελικά, δεν το μετανιώνω γιατι μου μένει και χώρος να βάλω ντουλαπάκι δίπλα ευρύχωρο για πράγματα μπάνιου . Δεν την έχω χρησιμοποιήσει ακόμη, αρχικά το πλάνο ήταν να μπει κουρτίνα στο οποίο ήμουν κάπως αντίθετη για τα νερά, προτιμούσα καμπίνα. Πάω στο Λέροι για καμπίνες και τρώω χυλόπιτα καθώς οι έτοιμες καμπίνες ειναι τετράγωνες και εμένα μου κάνα την ντουζιέρα κάπως πιο μακρόστενη με αποτέλεσμα να μη χωράει στο πλατό η στο Μήκος η καμπίνα.....

Εντωμεταξύ το μπάτσες ειναι χαμηλό όποτε δεν θα θέμα να δώσω πάνω απο εκατό ευρώ που κάνουν οι καμπίνες... Υπάρχει λύση; Υπάρχει μαγαζί που κάνει καμπίνες σε διαστάσεις που θες με χαμηλό κόστος;

 

αν πας σε ενα μαγαζί που φτιαχνει αλουμινοπορτες κλπ πιθανως να σου φτιάξει κατι οπως το θες σχετικά οικονομικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...