Προς το περιεχόμενο

Ανακαίνιση σπιτιού,μπάνιου: μπανιέρα η ντουζιέρα;


kathytherion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, όσονουπω ξεκινάω ανακαίνιση βαρβάτη διαμερίσματος αλλά είμαι άχρηστη σε κάποια ζητήματα όποτε θέλω λίγη βοήθεια!

 

Το μπάνιο θα γκρεμιστεί και θα ανακαινιστεί έξ ολοκλήρου, υπάρχει μπανιέρα ολόσωμη τώρα αλλά θα φύγει κι αυτή και βρίσκομαι στο εξής διλημμα : να ξανάβαλε μπανιέρα η να προτιμήσω μια ευρύχωρη ντουζιέρα ώστε να έχω περισσότερο χώρο στο μπάνιο που ναι και μικρό;

Ποτέ μου δεν κάνω βουτιά στη μπανιέρα για μπάνιο, πάντα κάνω ντουζ , απλά πολλοί μου είπαν ότι ίσως χρειαστώ μπανιέρα για να πλένω κάνα ρούχο η χαλάκι στο χέρι. Απ τη μια σκέφτομαι ότι θα χω πλυντήριο και υπάρχει κ ο νεροχύτης κουζίνας που ναι μεγάλος όπου μπορώ να βάλω λεκανακι κ να πλύνω (κάνα ρούχο) Άμα μια στις εκατό χρειαστεί . Τώρα το ζήτημα με τα χαλάκια σκέφτομαι . Θα μπορούσα ίσως να τα πλένω κ να τα στεγνώνω ταράτσα. Μου λένε δηλαδή ότι μπορεί να βάλω ντουζιέρα και αργότερα να το μετανιώσω κάτι που προφανώς θέλω να αποφύγω.

 

Εσείς τι κάνατε και τι θα προτείνατε βάσει της δίκης σας εμπειρίας;

Όσοι έχετε μόνο ντουζιέρα σας έχει λείψει η μπανιέρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μεθαυριο εαν εχεις μωρο παιδι και θες να το κανεις μπανιο θα το κανεις στη ντουζιερα;

 

νομιζω απαντηθηκε το ερωτημα σου...

 

Για εμενα το ιδανικό ειναι και τα δύο αλλα δυστυχως ελαχιστοι εχουν τετοια ανεση χώρου στο μπανιο στην ελλαδα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παραμεθαύριο, όταν γεράσει, πως θα μπαίνει στην μπανιέρα;

Δεν το λέω για να κάνω αντιπολίτευση αλλά ανάλογα με την επιθυμητή απόφαση ο καθένας μπορεί να παραθέσει και τα αντίστοιχα real life επιχειρήματα.

Προσωπικά έχω ζήσει όλα τα χρόνια μου με μπανιέρα (άλλοτε μεγάλη άλλοτε "καθιστή"). Την θεωρώ μεγάλη σπατάλη χώρου, ειδικά όταν (όπως εγώ) δεν την χρησιμοποιώ σαν μπανιέρα.

Ναι σίγουρα μπορείς να βρεις χρήση γι' αυτήν όταν υπάρχει απλά το θέμα είναι αν η χρήση αυτή είναι τέτοια (συνεχής, τακτικά επαναλαμβανόμενη ή για μεγάλο χρονικό διάστημα) που να δικαιολογεί την ύπαρξή της

Σίγουρα ts πρόκειται πάλι κι εδώ να γίνει ένας χαμός από τους υπέρμαχους ή τους πολέμιους της μπανιέρας, ο καθένας ανάλογα με τις ανάγκες του και το σκεπτικό του.

Εσύ απλά μάζεψε σκέψεις και πάρε απόφαση ανάλογα με το δικό σου σημερινό ή και μελλοντικά προβλεπόμενο τρόπο ζωής

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ντουζιέρα-καμπίνα! Μεγάλο θέμα η εξοικονόμηση χώρου.

Ε και αν έχεις μετά μωρό, μπορείς να πάρεις μια από εκείνες τις πλαστικές μπανιέρες για μωρά και να την τοποθετείς μέσα στην καμπίνα της ντουζιέρας σου.

Επεξ/σία από *nenya*
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντουζιέρα καμπίνα....ασυζητητί!!! Δεν έχω μετανιώσει στιγμή τη μετάβαση. 

 

Για τα μωρά υπάρχουν λύσεις και δεν θα πρέπει να προβληματίζεσαι.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντουζιέρα καμπίνα είναι ότι πιο πρακτικό υπάρχει.

 

Η μπανιέρα όντως βολεύει σε κάποιες περιπτώσεις (παιδιά!) αλλά αν πρέπει να επιλέξεις ένα από τα δύο θα έλεγα μη το σκέφτεσαι, ντουζιέρα.

 

ΥΓ μεγάλωσα με μπανιέρα μόνο στο πατρικό, ντουζιέρα μόνο μένοντας μόνος, τώρα έχω και τα δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες.

 

Την αντικατέστησα κι εγώ με ντουζιέρα και δεν μου λείπει καθόλου. Μάλιστα για να έχω εναλλακτική του πλυντηρίου για περίπτωση που χαλάσει, απλά ζήτησα απο τον πλακά και την οριοθέτησε με δυο σειρές τούβλο τη μια πάνω στην άλλη οπότε και έγινε πιο βαθιά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και ημουν στο ιδιο διλημμα προτιμησα μπανιερα και φροντισα να εχει χαμηλο υψος 400μμ απο το δαπεδο του μπανιου.

ο λογος καθαρα για τα παιδια.

περα απο το οταν ειναι μωρο που θελεις χωρο να βάλεις την πλαστικη αλλα και μεχρι την ηλικία που μπορει να πλένεται μονο του το παιδι στην ντουζιερα θα πρεπει να μπαίνεις και συ μεσα για να το πλύνεις. ενω στην μπανιερα το βαζεις και δεν κανεις και εσυ ταυτοχρονα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μπανιερα,αλλα και παλι,οταν ηταν μικρο το μωρο,το εβαζα στην λεκανη του μεσα στην μπανιερα,και το επλενα γονατιζοντας.και τωρα που μεγαλωσε λιγακι,βαζω μια πισινουλα στην μπανιερα και το πλενω παλι γονατιστος.το μονο πλεονεκτημα  για την μπανιερα,ειναι αν την γεμιζεις και αραζεις,ή αν θελεις να πλενεις καμια υπερδιπλη κουβερτα-παπλωμα,αλλα εις τοιαυτην την περιπτωση,η μπανιερα ειναι το μονο πλεονεκτημα.η κουραση και το ντεμεκ πλυσιμο,ειναι πολλαπλασια.....τα χαλιά,δεν πλενονται στην μπανιερα,τα χαλάκια ναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπανιερα με καμπινα

 

Ο λογος απλος .Παιδια, σκυλια, ρουχα , γυναικεια ξυρισματα  κλπ

 

Φυσικα οταν λεμε μπανιερα , εννοουμε να εχεις στις δυο ακρες περιθωριο να καθεσαι και να βαζεις προχειρα διαφορα τζερτζελεδια (σαμπουαν κλπ) , οχι καποια designατη/vintage με κερακια διπλα , ετοιμη για φωτογραφηση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 100 μπάνια που ανακαινίζω στα 90 μου ζητάνε χτιστη ντουζιέρα και βάζουν καμπίνα.

 

Ότι βολεύει εσένα βέβαια.

 

Θεωρούν πλέον οι περισσότεροι μάλλον ξεπερασμένες τις μπανιέρες και ότι πιάνουν χώρο.

 

 

Απλά αν κάνεις ντουζιέρα προσοχή μην παίρνεις ετοιμες, καλυτερα προτίμησε την χτιστη.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπανιέρα, ενα κερί στις για να μην είμαστε κάφροι, και ενα κρασάκι στο πλάι.

Φυσικά μέχρι να το πάρει χαμπάρι η γυναίκα και να πετάξει μέσα κανένα πιστολάκι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντουζιερα με καμπινα.

*Αν βολευει ο τοιχος, αν σου κανει ενα "π" , μπορεις να βαλεις μονο ντουζιερα και αντι για καμπινα, πορτα συρομενη, σπαστη ή ανοιγομενη. Να χρησιμοποιησεις δλδ τον τοιχο για καμπινα.

 

Απαισια και μη λειτουργικη η μπανιερα. Μην κανεις το λαθος. Υπαρχουν και πλαστικες μπανιερες αν θες μωρα, την μετατρεπεις. Το αναποδο ομως δεν γινεται.

 

Βαλε μπανιερα μονο αν σου/σας αρεσει να παραμενετε μεσα στο νερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες.

Την αντικατέστησα κι εγώ με ντουζιέρα και δεν μου λείπει καθόλου. Μάλιστα για να έχω εναλλακτική του πλυντηρίου για περίπτωση που χαλάσει, απλά ζήτησα απο τον πλακά και την οριοθέτησε με δυο σειρές τούβλο τη μια πάνω στην άλλη οπότε και έγινε πιο βαθιά.

Κάπως έτσι λέμε να τη φτιάξουμε κι εμείς, να ειναι χτίστη και να έχει πάτημα ας πούμε να μην ειναι ένα με το πάτωμα του υπόλοιπου μπάνιου.

 

Δυστυχώς δεν ξέρω αν με παίρνει οικονομικά να βάλω καμπίνα, μάλλον θα περιοριστώ στην κουρτίνα για την ώρα. Έχουμε καμπίνα στο πατρικό μου και ξέρω ότι ειναι πολύ βολικές.

 

Mπανιερα με καμπινα

 

Ο λογος απλος .Παιδια, σκυλια, ρουχα , γυναικεια ξυρισματα  κλπ

 

Φυσικα οταν λεμε μπανιερα , εννοουμε να εχεις στις δυο ακρες περιθωριο να καθεσαι και να βαζεις προχειρα διαφορα τζερτζελεδια (σαμπουαν κλπ) , οχι καποια designατη/vintage με κερακια διπλα , ετοιμη για φωτογραφηση

Πράγματι , αλλά τα παιδιά και τα σκυλιά δεν διακρίνονται στο πλάνο μου, τα ρούχα φαντάζομαι πλυντήριο και το ξύρισμα στο όρθιο όπως; Το κάνω και τώρα. . . Όσο για το πλύσιμο ρούχων και μικρών χαλιών δεν μπορώ πχ να βάλω μέσα λεκάνη και να τα πλύνω στο χέρι;

Επίσης ξέχασα ν αναφέρω πως είμαι λίγο επιρρεπής σε ατυχήματα με γλιστρήματα και Κόκκαλα κλπ όποτε θα θέμα ν αποφύγω περιττά εμπόδια στο μπάνιο όπως σκαλοπατάκια κλπ.

 

Όποτε Έρχομαι! Στην δεύτερη μου ερώτηση που ειναι τι να προτιμήσω για δάπεδο μπάνιου ώστε να ειναι αντιολισθητικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...