Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για Ιρλανδία ακούω ότι τα νοίκια είναι εξωφρενικα υψηλά και ότι είναι πολύ προβληματικό το δημόσιο σύστημα υγείας. Για το 2ο τι γνώμη έχεις;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Ιρλανδία ακούω ότι τα νοίκια είναι εξωφρενικα υψηλά και ότι είναι πολύ προβληματικό το δημόσιο σύστημα υγείας. Για το 2ο τι γνώμη έχεις;;

Εξωφρενικό δε θα το έλεγα, έχει σημαντικά θέματα όμως. Για τους Έλληνες, που έχουμε συνηθίσει να πηγαίνουμε σε κάθε ειδικότητα (παιδίατρο, ορθοπεδικό, οφθαλμίατρο, κλπ), ξενίζει αρκετά. Τα προβλήματα όμως είναι, πως μετά τις περικοπές λόγω κρίσης, οι λίστες αναμονής φτάνουν σε άκυρα νούμερα, οπότε μόνο ιδιωτικά τη βγάζεις. Μια καλή ασφάλεια ζωής, είναι επένδυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα πηγαίνουμε σε ειδικότητες κατευθείαν γιατί υπάρχει πολύ η νοοτροπία του πάω σε ιδιώτη. Στο δημόσιο σύστημα για να δεις γιατρ΄μπορεί και στην Ελλάδα να πάρει μήνες.  Γενικά η αναλογία μισθοί-ζωή πώς είναι; Τη βγάζεις τσίμα τσίμα;; ή είναι πιο άνετα; Τώρα θα μου πεις ανάλογα και σε τι κλάδο ψάχνεις δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ... Ξανά... Η μοναδική μου προσωπική επαφή με το δημόσιο, ήταν μία φορά για να πάρω "ΑΜΚΑ".

Όλα τα άλλα, ηλεκτρονικά η τηλεφωνικά. Ούτε γνήσια υπογραφής, ούτε χαρτούρα, ούτε πήγαινε 10 φορές για να λύσεις το θέμα σου. Κι έχω δική μου επιχείρηση εδώ, δεν είμαι απλά υπάλληλος, οπότε καταλαβαίνεις ότι έχω συχνά πάρε-δώσε με το κράτος.

 

Στον ιδιωτικό τομέα, το επίπεδο είναι σαφώς ανώτερο, ακολουθούνε διαδικασίες, patterns, ειδικά στο ΙΤ, είδα πράγματα που στην Ελλάδα δεν τα γνώριζαν οι περισσότεροι.

 

Για συμπεριφορά;;;;;;!!!! Που δεν υπάρχει ίχνος ρατσισμού; Που δεν υπάρχει κανένας διαχωρισμός ανάλογα με φύλλο, ηλικία, καταγωγή, οικονομική κατάσταση; Που σε σέβονται κι ας σε γνώρισαν 1 ώρα πριν; Που δε φωνάζει κανείς; Που δεν κορνάρει κανείς; Που δεν ενδιαφέρει κανένα τι φοράς, τι πιστεύεις, τι κάνεις (αρκεί να μην ενοχλείς) ;

 

Ειλικρινά, πιστεύω ότι πήγες σε άλλη χώρα, ή σου έκατσε πολύ στραβή και μετά ήσουν προκατειλημένος.

 

Προσεξε. Οργάνωση εργασίας, όχι οργάνωση γενικά. Ως κράτος ειναι σαφως πιο οργανωμένοι απο εμάς. Δε το συζητάω :)

Στην εργασία τους απλά ειναι 10 φορές παραπάνω στα @@ τους απο εμάς. Βέβαια την ιδια άποψη και χειρότερη έχω και για τους Ολλανδους τους οποίους τους θεωρω τους πιο τεμπέληδες στην Ευρώπη. Αλλά αυτό ειναι καθαρά προσωπική κρίση και φυσικά εκεινοι έχουν άλλα δεκάδες θετικά που τους κάνουν ελκυστικους ως χωρα.

 

Για τα θέματα συμπεριφοράς δεν μιλάω για ρατσισμό, ειδικά για το Μπελφαστ αλλά για κοινωνικές σχέσεις και συμπεριφορά γενικότερα. Τους θεωρω κουτοπόνηρους. Περισσότερο στο Δουβλίνο, λιγότερο στο Μπέλφαστ. Αυτό δηλαδη με τις αποδείξεις και το γέλιο που κάνουν οταν τους ζητάς, ειναι χαρακτηριστικό ακόμα και τωρα στο Δουβλίνο.

 

Για το Δουβλίνο έχω ακόμα τα ιδια ριπορτ. Για το Μπέλφαστ όπως έγραψα, δεν ξέρω πλέον για αυτο και ανέφερα οτι ειναι 5 χρόνια πριν. Ισως έχεις δίκιο οτι μπορει σε εμένα να έτυχε, αλλά επειδη γράφουμε προσωπικές εμπειρίες, θεώρησα σωστό να τα γράψω. Πχ για την μόλις 3μηνων εμπειρία μου απ το Μόναχο θα έγραφα πολύ θετικά εώς άριστα πράγματα (εκει και αν πηγα προκατελημένος και εξεπλάγην θετικά), ενώ για τους Ολλανδους αν εξαιρέσω τη γραφειοκρατία τους και τη κακομουτσουνιά τους όταν δεν έχει ήλιο (τις περισσότερες μέρες του χρόνου δηλαδή), έχουν άλλη ποιότητα ζωής, χωρις να σημαίνει οτι ειναι όλα ρόδινα.

 

Αυτά. Ελπίζω όποιος πάει στις 2 αυτές πόλεις ή στις γυρω περιοχές να έχει εξαιρετική εμπειρία και να ζήσει μια καλή ζωή όπως η Mary :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εργασία τους απλά ειναι 10 φορές παραπάνω στα @@ τους απο εμάς.

Επειδή αυτή τη στιγμή, εργάζομαι ως manager ομάδων, σε έναν από τους μεγαλύτερους χρηματοπιστωτικούς ομίλους στον κόσμο και πριν ήμουν σε μια από τις πιό γνωστές εταιρίες πληροφορικής, δε μπορώ να πω ότι ισχύει.

Αν μη τι άλλο, έχω δείκτες που παρακολουθώ τα projects, το χρόνο που δούλεψε ο καθένας, την παραγωγή του, κλπ.

Αυτό που ίσως σε μπερδεύει, είναι τα υποχρεωτικά διαλείμματα, κάτι που εγώ έκανα και στην Ελλάδα όσο ήμουν και με κοιτούσαν περίεργα.

Σταματάνε το μεσημέρι για lunch, ο κόσμος να χαλάει (εκτός από εξαιρέσεις). Το ίδιο και το απόγευμα για τσάι ή καφέ.

Τέλος, μήπως μπερδεύεις το work ethic με την απόδοση; Γιατί άλλο το ένα, άλλο το άλλο... Αν δουλεύεις 12 ώρες τη μέρα, αλλά δεν παράγεις, δεν είσαι 10 φορές καλύτερος από αυτόν που δουλεύει 8 χαλαρά, αλλά παραδίδει άμεσα.

 

Τους θεωρω κουτοπόνηρους. Περισσότερο στο Δουβλίνο, λιγότερο στο Μπέλφαστ. Αυτό δηλαδη με τις αποδείξεις και το γέλιο που κάνουν οταν τους ζητάς, ειναι χαρακτηριστικό ακόμα και τωρα στο Δουβλίνο.

Αυτό με τις αποδείξεις δεν το έχω συναντήσει ποτέ και είμαι κάποια χρόνια εδώ. Κόβουν σχεδόν πάντα, εκτός του ότι η πλειοψηφία πληρώνει με κάρτα, οπότε δε μπορείς να κλέψεις.

Εκτός αν εννοείς κάποιους που ρωτάνε, αν θέλεις το χαρτάκι της απόδειξης; Μήπως αυτό; Γιατί αυτή η πρακτική, είναι καθαρά οικολογική, επειδή το 99% πετάει το χαρτάκι μόλις φύγει από το ταμείο και δεν περνάνε στα έξοδα (εφορία), εκτός αν έχεις δική σου επιχείρηση.

 

Τώρα, για κουτοπονηριά, έδωσα 1000€ στο χέρι σε ιδιοκτήτη σπιτιού κι έφυγε, χωρίς να πάρω καμία απόδειξη... κι όταν ρωτούσα τους συναδέλφους, τι γίνεται, με κοιτούσαν με απορία... "Τι να γίνει; Του έδωσες προκαταβολή για το σπίτι. Δε συμφωνήσατε;"

Δεν πήγαινε το μυαλό τους στο να τα πάρει και να φύγει. Το ίδιο όταν αγόρασα το αμάξι. Του έδωσα καπάρο, το πήρε, έφυγε και μου το έφερε την άλλη μέρα που είχα τα υπόλοιπα.

 

Για το Δουβλίνο έχω ακόμα τα ιδια ριπορτ. Για το Μπέλφαστ όπως έγραψα, δεν ξέρω πλέον για αυτο και ανέφερα οτι ειναι 5 χρόνια πριν. Ισως έχεις δίκιο οτι μπορει σε εμένα να έτυχε, αλλά επειδη γράφουμε προσωπικές εμπειρίες, θεώρησα σωστό να τα γράψω.

Και πολύ καλά έκανες και οι υπόλοιποι το ίδιο κάνουμε. Απλά όπως είπα, επειδή ζω εδώ κάποια χρόνια κι όχι μόνο Δουβλίνο, μου έκαναν εντύπωση γιατί δεν τα έχω ζήσει πουθενά.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

 

Τον άλλο μήνα μετακομίζω και εγώ Λονδίνο.

Σε γενικές γραμμές ξέρω τι να περιμένω καθώς η κοπέλα μένει πλέον μόνιμα εκεί.

Μεσοπρόθεσμα ο στόχος μου είναι να κάνω μεταπτυχιακό, για το οποίο δεν διαθέτω προς το παρόν τα εξοφρενικά ποσά που ζητάνε, οπότε αυτό που έχω σκεφτεί είναι να βρω μια δουλειά να με συντηρεί έως ότου εξασφαλίσω κάποιο φοιτητικό δάνειο,

Ευτυχώς έχω μια μικρή καβάτζα που μου παρέχει μια περίοδο χάριτος μέχρι να βρω δουλειά προκειμένου να μπορέσω να μπατζετάρω το μεταπτυχιακό.

 

οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

  1. Έχω τελειώσει δημοσιογραφία, η προοπτική να δουλέψω στα media φαντάζει απίθανη αλλά έχω μικρή εμπειρία ~1 χρόνο σε sales και marketing σε αναγνωρίσιμες πολυεθνικές. Έχω πιθανότητες να βρω κάποια junior θέση σε εταιρεία ή έστω κάποια δουλειά γραφείου ή θα καταφύγω σε σερβιτοριλίκι;
  2. Έχει κάποιος εμπειρία από recruitment agencies? Αξίζει να ασχοληθώ ή να κοιτάξω να ψάξω μόνος μέσω αγγελιών, linkedin κτλ;
  3. Γενικά βγάζει νόημα αυτό που λέω; Μπορεί κάποιος που δεν διαθέτει ούτε τα λεγόμενα skills ( που έχει λχ. ένας ΙΤ ή ένα γιατρός) ούτε τα χρήματα να υπολογίζει πως πηγαίνοντας στο Λονδίνο θα μπορέσει να βρει δουλειά, να πάρει δάνειο και να κάνει μεταπτυχιακό;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και είπες δημοσιογραφια και αν σε ενδιαφέρει θα σου έλεγα να κοιτάς στο bbc, βγάζουν υποτροφίες που σε πληρώνουν κιόλας (λίγο πιο πάνω από βασικό) και μαθαίνεις.

 

Το είχα μάθει τυχαία και το σκεφτόμουν. Οι προθεσμίες βέβαια έχουν λήξει αλλά δες μήπως λένε πότε ανοίγουν νέες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και είπες δημοσιογραφια και αν σε ενδιαφέρει θα σου έλεγα να κοιτάς στο bbc, βγάζουν υποτροφίες που σε πληρώνουν κιόλας (λίγο πιο πάνω από βασικό) και μαθαίνεις.

 

Το είχα μάθει τυχαία και το σκεφτόμουν. Οι προθεσμίες βέβαια έχουν λήξει αλλά δες μήπως λένε πότε ανοίγουν νέες.

 

Ενδιαφέρον!

Δεν χάνω κάτι να ρίξω μια ματιά.

Γενικά έχω σκεφτεί την πιθανότητα Intership κτλ αλλά νομίζω είναι τέτοιο το καθεστώς που συνήθως απευθύνονται στους εκεί φοιτητές/ αποφοίτους.

 

Απλά να ξέρεις ότι το Λονδίνο έχει διπλάσιο κόστος ζωής απ΄τη βρετανική επαρχία.

 

Δυστυχώς το γνωρίζω ότι θα ματώσω αλλά εντάξει νέος είμαι ακόμα (26 γαρ) δεν με νοιάζει το βιωτικό επίπεδο που θα έχω στο Λονδίνο, ας μένω και σε μια τρύπα.

Την προοπτική κυνηγάω προκειμένου να μην παίρνω όλη μου τη ζωή 700 ευρώ.

Ξεκινάω από εκεί και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον!

Δεν χάνω κάτι να ρίξω μια ματιά.

Γενικά έχω σκεφτεί την πιθανότητα Intership κτλ αλλά νομίζω είναι τέτοιο το καθεστώς που συνήθως απευθύνονται στους εκεί φοιτητές/ αποφοίτους.

 

 

 

Όχι οι πρακτικές δεν είναι μόνο για τους εκεί απόφοιτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και είμαι κοντά στο να επιλέξω οδό. Είμαι φυσικοθεραπευτης ήρθα σε επαφή με 2 γραφεία για εύρεση εργασίας στο UK έχω επιτυχημένα interview και περιμένω να βγει η άδεια μου ώστε να μου στείλουν τα offers. Το ερώτημα είναι το εξής τι χάνω αν πάω μέσω γραφείου? Τι ρωτάω γιατί πραγματικά μου είναι περίεργο το ποσό εύκολα βρήκα κάποιες δουλειές. Γενικά είμαι άπειρος στο θέμα και θα ήθελα μια καθοδήγηση. Φίλος και συνάδελφος που δουλεύει επάνω είχε 5 offer και έκανε την κίνηση να επισκεφθει όλες τις κλινικές ώστε να δει και αυτός σε ποιο μέρος ταιριάζει ίσως καλύτερα. Μου άρεσε σαν κίνηση και σκέφτομαι να κάνω το ίδιο. Γενικά ότι συμβουλή υπάρχει είναι παραπάνω από καλόδεχόυμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσω γραφείου ίσως η δουλειά θα είναι σε χειρότερο μέρος. Δεν ξέρω τι συμβαίνει με την πληρωμή του γραφείου-recruiter, λογικά είναι από τον εργοδότη.

Εγώ το βλέπω θετικά, απλά σκέψου το σαν πρώτο βήμα, όταν είσαι ήδη εκεί θα μπορείς να διαπραγματευτείς καλύτερα την επόμενη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γραφείο θα πάρει λεφτά από τον Nhs αυτο μου το έχουν πει εξαρχής. Δουλειά είχα πει ότι ψάχνω αποκλειστικά σε αστική ακτίνα του shouthampton και είναι 10-15 λεπτά απόσταση με μέσω μεταφοράς από το κέντρο το ένα νοσοκομείο. Γενικά δεν μου βρωμάει κάτι απλά ρωτάω. Η διαδικασία για NI, τράπεζες κλπ πρέπει να γίνει αφού βρω σπίτι; επίσης θα έχω πρόβλημα αν το σπίτι είναι με roommate; γενικά κατά προσέγγιση βρίσκοντας σπίτι μέσω Internet πόσο νωρίτερα πριν την δουλειά πρέπει να είμαι για να κάνω τα απαραίτητα χαρτιά και τι πρέπει να φέρω από Ελλάδα; ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...