Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Μετά από πρόταση του μέλους salazar1991 και καθώς το τελευταίο διάστημα τα σχετικά νήματα πληθαίνουν, δημιουργήθηκε αυτό το νήμα για όσους έχουν απορίες ή κάποια συμβουλή για μετανάστευση στο εξωτερικό.

 

Παρακαλούνται τα μέλη που ενδιαφέρονται για το ζήτημα της μετανάστευσης να αξιοποιήσουν αυτό το νήμα, το οποίο θα παραμείνει επισημασμένο (pinned) ώστε να εντοπίζεται άμεσα.

 

Καλό θα ήταν, για διευκόλυνση όσων θα αναζητούν πληροφορίες εδώ, να ξεκινούν το μήνυμα τοποθετώντας σε παρένθεση (ιδανικά και με bold) τη χώρα ή χώρες για την οποία ζητούν ή δίνουν πληροφορίες.

 

 

  • Like 19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πολύ καλό μπράβο! Προτείνω να ανοίξει κι ένα θέμα για βιογραφικά και συνεντεύξεις εργασίας. Έχουν γραφτεί πολύ χρήσιμα πράγματα αλλά είναι σκόρπια σε διάφορα θέματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[Νορβηγία]
επειδή είναι ο αδερφός μου, αν θέλει κάποιος πληροφορίες ας με ρωτήσει και θα τον βοηθήσω σε ό,τι μπορώ.

Υ.Γ. στο Oslo είναι. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

(USA - NH, MA)

 

οποιος ενδιαφερεται για πληροφοριες μπορει να μου στειλει. το εκανα προσφατα (πριν απο 1,5 χρονο), αν και με πρασινη καρτα (οχι με εργασιακη βιζα).

Επεξ/σία από Rabican
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[Ολλανδία]

 

Καλημέρα και ευχαριστώ τον Snoob για την άμεση ανταπόκριση. Ελπίζω να δημιουργήσουμε ένα χρήσιμο νήμα για όσους είναι εξωτερικό ή ενδιαφέρονται να φύγουν. Βρίσκομαι στην Ολλανδία έξι μήνες για μεταπτυχιακό στην Erasmus School of Economics στο Ρότερνταμ. Μέχρι τώρα οι απόψεις μου είναι ανάμικτες τόσο για το πανεπιστήμιο όσο και για την ζωή εδώ. Πρόκειται για μια αρκετά μεγάλη πόλη με πολλούς φοιτητές και νέο κόσμο γενικότερα. Αρκετά οργανωμένη πόλη αν και αντιμετώπισα το τέρας της γραφειοκρατίας όταν ήρθα (Ναι , υπάρχει και εδώ) Τα υπόλοιπα στην πορεία γιατί πάω για διάλεξη :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γερμανία 

 

Στο μόναχο όποιος έχει κάποια απορία για τη πόλη αυτή.

Σύντομα θα αλλάξω χώρα οπότε ίσως με τη σειρά μου ρωτήσω και γώ Βρυξέλλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[Ολλανδία]

[...] Βρίσκομαι στην Ολλανδία έξι μήνες για μεταπτυχιακό στην Erasmus School of Economics στο Ρότερνταμ. Μέχρι τώρα οι απόψεις μου είναι ανάμικτες τόσο για το πανεπιστήμιο όσο και για την ζωή εδώ. [...] :P

 

Το Rotterdam δεν είναι από τις ωραιότερες πόλεις της Ολλανδίας,

όπως και να το κοιτάξεις, δεν έχει τα καλά του Amsterdam ή μερικών άλλων ολλανδικών πόλεων.

 

Έχει όμως μια από τις πιο πλούσιες λαϊκές αγορές που παλαιοτέρα μπορούσες να βρεις, εκτός από τα φρούτα και τα τρόφιμα, ρούχα ή πράγματα από 2ο χέρι σε πολύ φτηνές τιμές και άριστη κατάσταση.

Επίσης είχα ανακαλύψει τυχαία ένα κατάστημα με καινούργια ή μεταχειρισμένα home Hi-Fi,  των καλύτερων κατασκευαστών και στις χαμηλότερες τιμές της Ευρώπης!

 

Έχει ελληνικό προξενείο, εκκλησία και οργανωμένη ελληνική κοινότητα,

στο κτήριο της οποίας μαζεύονται αρκετοί μετά τον εκκλησιασμό της Κυριακής, εδώ θέλει προσοχή:

- Συνήθως δεν πηγαίνουν  στο κτήριο της κοινότητας, οι πετυχημένοι της παροικίας ή όσοι βρίσκονται «ψηλά». (λίγοι μόνο στις μεγάλες γιορτές).

- Ο ιερέας θα σε βοηθήσει αν βρεθείς σε έκτακτη ανάγκη, θα σε ενημερώσει στο μέτρο του δυνατού  και θα σε φέρει σε επαφή με κόσμο, όμως ο κόσμος που πηγαίνει εκεί είναι συνήθως Αιγυπτιώτες Έλληνες, που ζουν στο δικό τους ανατολίτικο κόσμο. Ουσιαστική «βοήθεια» από αυτούς δεν θα βρεις, μόνο προξενιά με ότι έχει ξεμείνει…

-Τα ελληνικά εστιατόρια και τον κόσμο που μαζεύεται εκεί, είναι καλύτερα να μην τα γνωρίσεις ποτέ…

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για όσους ζουν ολλανδία, είναι εύκολο να βρεις μια part-time δουλειά κατά τη διάρκεια του μεταπτυχιακού σου, γνωρίζοντας μόνο αγγλικά; 

Οι ρυθμοί στο μεταπτυχιακό είναι τρομερά εντατικοί και δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να το συνδυάσεις. Για ποιο πανεπιστήμιο/πόλη ενδιαφέρεσαι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος δεν έχει ξεκαθαρίσει τι θέλει στη ζωή του, τι τον κάνει ευτυχισμένο, ποιοι άνθρωποι ειναι σημαντικοί για τον ίδιο, αν δεν αποδέχεται πως η ζωή ειναι μία συνεχής μετάλλαξη, με πολλές κερδισμένες αλλά και χαμένες μάχες, θα ειναι δυστυχισμένος όπου κι αν ειναι, με ότι και να κάνει, με όσα κι αν βγάζει.

 

Προσωπική μου απαίτηση ήταν και παραμένει η ευτυχία. Να ξυπνάω και να μπορώ να χαμογελάω για κάτι, κάποιον για το οτιδήποτε.

 

«Το τι έχω να χάσω, γιατί να μεταναστεύσω;!;» ειναι πολύ κακή αρχή για να ληφθεί η οποιαδήποτε απόφαση για τον οποιοδήποτε. Το πρώτο βήμα ειναι η ενδοσκόπηση, το δεύτερο η ιεράρχηση των απαιτήσεων του απο τη ζωή, το τρίτο η λήψη των οποίων αποφάσεων και 4ο η υλοποίηση τους.

 

Έχοντας ξεκαθαρίσει αυτό, δεν ειναι για όλους η μετανάστευση, δεν ειναι για όλους και η χώρα γέννησης μας και το γρασίδι θα ναι πάντα πρασινότερο κάπου αλλού (νομίζουμε).

 

Απο εκεί και πέρα, έχω αλλάξει αρκετές και πόλεις και χώρες, αν υπάρξει κάποιο σχετικό ερώτημα, και ξέρω θα απαντήσω.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος δεν έχει ξεκαθαρίσει τι θέλει στη ζωή του, τι τον κάνει ευτυχισμένο, ποιοι άνθρωποι ειναι σημαντικοί για τον ίδιο, αν δεν αποδέχεται πως η ζωή ειναι μία συνεχής μετάλλαξη, με πολλές κερδισμένες αλλά και χαμένες μάχες, θα ειναι δυστυχισμένος όπου κι αν ειναι, με ότι και να κάνει, με όσα κι αν βγάζει.

 

Προσωπική μου απαίτηση ήταν και παραμένει η ευτυχία. Να ξυπνάω και να μπορώ να χαμογελάω για κάτι, κάποιον για το οτιδήποτε.

 

«Το τι έχω να χάσω, γιατί να μεταναστεύσω;!;» ειναι πολύ κακή αρχή για να ληφθεί η οποιαδήποτε απόφαση για τον οποιοδήποτε. Το πρώτο βήμα ειναι η ενδοσκόπηση, το δεύτερο η ιεράρχηση των απαιτήσεων του απο τη ζωή, το τρίτο η λήψη των οποίων αποφάσεων και 4ο η υλοποίηση τους.

 

Έχοντας ξεκαθαρίσει αυτό, δεν ειναι για όλους η μετανάστευση, δεν ειναι για όλους και η χώρα γέννησης μας και το γρασίδι θα ναι πάντα πρασινότερο κάπου αλλού (νομίζουμε).

 

Απο εκεί και πέρα, έχω αλλάξει αρκετές και πόλεις και χώρες, αν υπάρξει κάποιο σχετικό ερώτημα, και ξέρω θα απαντήσω.

Το αν θα ειναι εφικτη η υλοποιηση των οποιων αποφασεων εξαρταται απο παραγοντες που δεν μπορεις να προσδιορισεις αν δεν φτασεις στον προορισμο,εξαιρουνται περιπτωσεις ανθρωπων με εξαιρετικα δυνατα προσοντα που μπορουν να εξασφαλισουν προκαταβολικα ενα μεγαλο μερος του πλαισιου στο οποιο προκειται να ζησουν αν και αυτο δεν αποτελει εγγυηση για καμια ευτυχια,γενικα οσοι το προσεγγιζουν"παμε και εχει ο θεος"πραγματικα οφειλω να ενημερωσω οτι του θεου του τελειωσε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ρυθμοί στο μεταπτυχιακό είναι τρομερά εντατικοί και δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να το συνδυάσεις. Για ποιο πανεπιστήμιο/πόλη ενδιαφέρεσαι??

για ντελφτ και αιντχοβεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσες να δοκιμάσεις σε ελληνικά μαγαζιά σαν σερβιτόρος!!! Αλλά τα προγράμματα και στα 2 πανεπιστήμια είναι αρκετά εντατικά και δεν ξέρω αν θα μπορέσεις να τα διαχειριστείς όλα μαζι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...