Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα skills για Digital marketing είναι στάνταρτ, δλδ ή θα ξες Google analytics ή όχι. Τα εργαλεία δλδ που πρέπει να ξέρεις είναι ψιλό στάνταρτ.

 

Δεν μου το είπε κανείς ξεκάθαρα, δικό μου συμπέρασμα / δικιά μου υπόθεση είναι. Ωστόσο σε career advice office που πήγα και τους είπα την κατάσταση, μια εναλλακτική πρόταση ήταν να ψάξω για low level jobs και στη πορεία που θα έχω αποκτήσει contacts, showed team effort+ commitment Και λοιπές π#π€Σ να κοιτάξω για αυτό που με ενδιαφέρει πιο πολύ.

 

 

Μια σημειωση εδω: Οταν λεμε για low level jobs εννοουμε κατι σαν office manager (μη σε τρομαζει η λεξη "μανατζερ"). To να γεμιζεις κουτες με απορυπαντικα τα ραφια το βραδυ στo σουπερ μαρκετ ειναι κατι εντελως διαφορετικο που περα απο το νοικι σου δε θα σου προσφερει τι-πο-τα απολυτως.

 

Αν θες βαλε στο βιογραφικο σου οτι δουλευες inhouse για λιγο καιρο σε μια μικρη εταιρια στο Λονδινο ξερω γω ,οτι εστελνες εμαιλ σε πελατες και γενικα εκανες απλα πραγματα. Bαλε το κινητο του φιλου σου να το σηκωσει και να πει "γες γες, σι γουαζ βερι γκουντ". Νομιζεις η μονη εισαι που το κανει..?

 

Αμα παρολη την "προυπηρεσια" δε σε καλουνε ακομα σε συνεντευξεις τοτε ισως να ειναι αλλου το θεμα.

 

Αν παλι σε καλουνε σε συνεντευξεις αλλα δε παιρνεις δουλειες τοτε κατι θα κανεις λαθος στη συνεντευξη.

 

Ενας παλιος μου συγκατοικος με τρομερο CV πληροφορικαριου ,τομεας με τρελη ζητηση , καταφερνε να κλεινει 2-3 συνεντευξεις τη βδομαδα ανετα αλλα τις εχανε ολες. Μετα απο πολυ κουβεντα που του καναμε ολο το "συμβουλιο" του σπιτιου ξερεις ποιο ηταν το προβλημα του? Ηταν χάχας , τους χαμογελουσε συνεχεια λες και ηταν φιλοι του , τους εκανε χαβαλε κτλ. Οποτε παντα μας ελεγε οτι η συνεντευξη πηγε τελεια επειδη περασε και αυτος και -λογικα- οι αλλοι καλα, αλλα δεν επαιρνε τη δουλεια ποτε.

 

Τελικα ντυθηκε πιο επαγγελματικα, απεκτησε πιο σοβαρο υφακι , χαλαρωσε και τα καταφερε.

 

 

Ενας αλλος φιλος παλι δε καταφερε να σπασει ποτε το φραγμα των συνεντευξεων επειδη ηταν χαμηλων τονων και δεν εβγαζε "αυτοπεποιθηση" σε αυτα που ελεγε. Ειμαι βεβαιος για αυτο τουλαχιστον επειδη εχω παρει και εγω συνεντευξεις σε ατομα που ειναι μαζεμενα, σφιγμενα και παθαινουν κρισεις πανικου κατα τη διαρκεια μερικων πολυ απλων ερωτησεων... δε μπορεις να τα εμπιστευτεις για σοβαρες δουλειες στο μελλον! Ειναι η πικρη αληθεια αλλα συμβαινει.

 

 

Βρες λοιπον τι ειναι αυτο που σε εμποδιζει και μη τα εγκαταλειπεις. Καποτε θα λες ιστοριες για αυτο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδια, υπαρχει κανεις απο εδω που να μένει στο Norwich; Υπάρχει περίπτωση να ξεκινησω σπουδες εκει απο Σεπτέμβρη και θα ηθελα να ξερω τι παιζει με part-time δουλειες και τι πληρωνουν περιπου. Αν δεν υπάρχει καποιος απο Norwich, ας με βοηθησει καποιος που μενει στην Αγγλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, υπαρχει κανεις απο εδω που να μένει στο Norwich; Υπάρχει περίπτωση να ξεκινησω σπουδες εκει απο Σεπτέμβρη και θα ηθελα να ξερω τι παιζει με part-time δουλειες και τι πληρωνουν περιπου. Αν δεν υπάρχει καποιος απο Norwich, ας με βοηθησει καποιος που μενει στην Αγγλια.

Τον living wage  θα παίρνεις. Σαν φοιτητής βέβαια υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί γιατί σαν φοιτητής δεν πληρώνεις δημοτικά τέλη κ φόρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπουδες και part-time δουλειες ειναι ολιγον περιεργος συνδιασμος! Οχι οτι ειναι κακος, αλλα ελπιζω να καταλαβαινεις που μπλεκεις!

Φίλε τι εννοείς;; Ότι δεν θα έχει χρόνο για δουλειά λόγω των σπουδών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστώ πολυ για τη βοηθεια! Ξερω οτι παιρνω μεγαλο ρισκο, επειδη εχω ακουσει πολλες φορες οτι part-time δουλεια και σχολη ειναι κομματακι δυσκολο, αλλα ελπιζω στο τελος να αξιζει! Υπολογιζω να δουλευω κοντα στις 20 ωρες την εβδομαδα, ισως και λιγοτερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, απο οτι εχω διαβασει σε καποια φορουμς ειναι ελαστικοι οι εργοδότες επειδη υπάρχουν πολλοι φοιτητες που δουλευουν. Για παράδειγμα κανονιζουν διαφορετικο timetable ανα εβδομάδα εαν το ζητησει ο εργαζομενος νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν κι αρκετές δουλειές από το σπίτι, ή ακόμα καλύτερα, task oriented (αναλαμβάνεις να κάνεις κάτι, πχ μια μετάφραση, σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα). Είναι όμως περιζήτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω διαβασει για το deliveroo, νομιζω και αυτο ως task-oriented δεν ορίζεται; θα ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο, στην Αγγλία παιζει σερβιτοριλικι;

για πιο λόγο να μην παιζει??? Εδω δεν βγαίνει εξω ο κόσμος???deliveroo πρέπει να χει καλα λεφτά ειδικα αν είσαι με ποδήλατο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για πιο λόγο να μην παιζει??? Εδω δεν βγαίνει εξω ο κόσμος???deliveroo πρέπει να χει καλα λεφτά ειδικα αν είσαι με ποδήλατο.

Έχω ακούσει για 12-14 λίρες την ώρα, αλλά νομίζω 5-6 λίρες από αυτά είναι φιλοδωρήματα. Οπότε αν τα πάρεις. Εξαρτάται απο την πόλη πάντα. Τα περισσότερα delivery εδώ γίνονται με αυτοκίνητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για πιο λόγο να μην παιζει??? Εδω δεν βγαίνει εξω ο κόσμος???deliveroo πρέπει να χει καλα λεφτά ειδικα αν είσαι με ποδήλατο.

Απλα δεν ηξερα αν ειναι η τυπική φοιτητοδουλεια οπως εδω. Ναι, μαλλον αξιζει. Σιγουρα θα το κοιταξω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα σε πιάνει η βροχή στο ποδήλατο θα ξενερωσεις πολύ γρήγορα. Καλύτερα κάτι indoors

Χαχα εντάξει δεν το εκλεισα απο τωρα, κατσε να παω εκει πρώτα :P Γενικα, τι αλλες επιλογες υπαρχουν για part-time δουλειες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...