Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες. Εχει κάποιος εικόνα στις δουλειές greek speaking σε call centre HB/Ρουμανία/Σλοβακία/Τσεχία τι παίζει? Aξίζει τον κόπο γενικά? Αγγλικά έχω fluency άμα χρειαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σας! μπαινω τωρα 3ο έτος στην σχολη μου και θα με ενδιέφερε μετα μιας και ειναι και η κοπελα μου το λονδινο να μετακομίσω και εγω εκει! Το μονο που με φοβίζει ειναι η γλώσσα γιατι ενω διαβαζω μεχρι και επιστημονικά άρθρα λόγω της αποχής μου απο την αγγλική γλωσσα σε έναν επίσημο διάλογο οπως πχ μια συνέντευξη δεν με βλεπω καλα! Τι έχετε να μου προτείνετε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας! μπαινω τωρα 3ο έτος στην σχολη μου και θα με ενδιέφερε μετα μιας και ειναι και η κοπελα μου το λονδινο να μετακομίσω και εγω εκει! Το μονο που με φοβίζει ειναι η γλώσσα γιατι ενω διαβαζω μεχρι και επιστημονικά άρθρα λόγω της αποχής μου απο την αγγλική γλωσσα σε έναν επίσημο διάλογο οπως πχ μια συνέντευξη δεν με βλεπω καλα! Τι έχετε να μου προτείνετε ;

 

Τίποτα. Απλά πήγαινε. Μια το super market, μια τα starbucks, σε 2 εβδομάδες θα ονειρεύεσαι στα αγγλικά.

Η καθημερινή τριβή είναι θα αρκετή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα. Απλά πήγαινε. Μια το super market, μια τα starbucks, σε 2 εβδομάδες θα ονειρεύεσαι στα αγγλικά.

Η καθημερινή τριβή είναι θα αρκετή.

Αυτο το σκέφτηκα απλα το θεμα ειναι οτι δεν νομιζω να εχω το περιθώριο απο οικονομικής πλευράς να μείνω στο λονδινο άνεργος για πολυ καιρο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μπορείς να παρακολουθήσεις τα μαθήματα του δήμου που είναι για αλλοδαπούς (English for Speakers of Other Languages) και είναι και αρκετά οικονομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας! μπαινω τωρα 3ο έτος στην σχολη μου και θα με ενδιέφερε μετα μιας και ειναι και η κοπελα μου το λονδινο να μετακομίσω και εγω εκει! Το μονο που με φοβίζει ειναι η γλώσσα γιατι ενω διαβαζω μεχρι και επιστημονικά άρθρα λόγω της αποχής μου απο την αγγλική γλωσσα σε έναν επίσημο διάλογο οπως πχ μια συνέντευξη δεν με βλεπω καλα! Τι έχετε να μου προτείνετε ;

Αν η σχολή σου έχει κάποιο πρόγραμμα ανταλλαγής φοιτητών (Erasmus, IFMSA, AIESEC κτλ), πήγαινε εθελοντικά να βοηθάς τους ξένους που έρχονται και τάραξέ τους στην κουβέντα. Και καλά θα περάσεις και θα λυθεί η γλώσσα σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η σχολή σου έχει κάποιο πρόγραμμα ανταλλαγής φοιτητών (Erasmus, IFMSA, AIESEC κτλ), πήγαινε εθελοντικά να βοηθάς τους ξένους που έρχονται και τάραξέ τους στην κουβέντα. Και καλά θα περάσεις και θα λυθεί η γλώσσα σου.

βρίσκομαι στον τομέα της αθλητικής επιστήμης! Γνωρίζει κάποιος εαν υπάρχει κατάλληλη θέση στο AIESEC?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάω Κοπεγχάγη τέλη Αυγούστου. Υπάρχει κανένα group δικτύωσης Ελλήνων FB/real life?

@FB

Dtu greek fellows

Greek students denmark

Greek union denmark

 

@real life

Δεν ξερω κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους

Χτύπησε και εμένα η καπάνα για μετανάστευση. Η εταιρία που δουλεύω τα μαζεύει από Ελλάδα και μου κάνανε πρόταση για Γερμανία που αποδέχτηκα. 

Τα γραφεία είναι στο Ratingen έξω από Dusseldorf. 

Καμιά πρόταση για που είναι καλά και φθηνά για να μείνω εκεί τριγύρω? 

Dusseldorf είναι ακριβά και το αποκλείω. Επίσης θα ήθελα να έχει πράσινο η πόλη. 

Άκουσα για Essen είναι καλά και φθηνά (αναλόγως που θα μείνεις βέβαια)

Επίσης η διαδικασία για να ανοίξω λογαριασμό σε τράπεζα ποιά είναι ? Θέλουν διεύθυνση Γερμανίας? 

Ποια είναι η σειρά για να κάνεις τα πράγματα? 

 

1. Βεβαίωση εργοδότη

2. Τράπεζα

3. Σπίτι

4. Registration στο δήμο για να πάρεις social secrity number kai tax number? 

 

Οποιαδήποτε συμβουλή είναι δεκτή. 

 

Επίσης πρέπει να αλλάξω το δίπλωμα οδήγησης σε νέου τύπου ? (έχω το κλασσικό ροζ τριπλό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

σκέφτομαι την μετανάστευση  στην Ουαλία και συγκεκριμένα στο Cardiff. Αναρωτιέμαι τι παίζει από εταιρίες πληροφορικής ειδικότερα στο αντικείμενο του Embeeded Software/Systems (με έδρα το Cardiff, Newport και στην πολύ ανάγκη Bristol). Αυτή την στιγμή εργάζομαι και έχω προϋπηρεσία ~3 χρόνων.

 

Έχω δει κάποιες αγγελίες περισσότερο στο Bristol αλλά δεν μπορώ να αξιολογήσω γιατί οι περισσότερες είναι μέσω agent.

 

Είναι κανείς εκεί έξω στο αντικείμενο αυτό που να μπορεί να μου πει δυο λόγια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

σκέφτομαι την μετανάστευση  στην Ουαλία και συγκεκριμένα στο Cardiff. Αναρωτιέμαι τι παίζει από εταιρίες πληροφορικής ειδικότερα στο αντικείμενο του Embeeded Software/Systems (με έδρα το Cardiff, Newport και στην πολύ ανάγκη Bristol). Αυτή την στιγμή εργάζομαι και έχω προϋπηρεσία ~3 χρόνων.

 

Έχω δει κάποιες αγγελίες περισσότερο στο Bristol αλλά δεν μπορώ να αξιολογήσω γιατί οι περισσότερες είναι μέσω agent.

 

Είναι κανείς εκεί έξω στο αντικείμενο αυτό που να μπορεί να μου πει δυο λόγια;

Δεν ξέρω να σου πω για τον τομέα που ενδιαφέρεσαι αλλά μένω και δουλεύω στο Cardiff και μπορώ να σου δώσω πληροφορίες για την πολή αν θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω να σου πω για τον τομέα που ενδιαφέρεσαι αλλά μένω και δουλεύω στο Cardiff και μπορώ να σου δώσω πληροφορίες για την πολή αν θες.

Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου, έχω μια μικρή άποψη για την πόλη μιας και την έχω επισκεφθεί. Προσπαθώ να εστιάσω στο  επαγγελματικό κομμάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης πρέπει να αλλάξω το δίπλωμα οδήγησης σε νέου τύπου ? (έχω το κλασσικό ροζ τριπλό)

Θα το αλλάξεις μόλις πας εκεί. Παίρνει 1-2 εβδομάδες για το καινούριο, αλλά η ασφάλεια με γερμανικό δίπλωμα (έναντι άλλης χώρας), θα σου στοιχίσει σημαντικά λιγότερο. Φρόντισε επίσης να πάρεις "no claims certificate" από όλες τις ασφάλειες που τυχόν είχες στο όνομά σου, έως 10 χρόνια πίσω και πάρε σύντομα έστω κι ένα σαράβαλο, γιατί λήγει σε 2 χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...