Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο τα μέχρι τώρα review πάντως πιο πολύ <χασούρα> έχει απο windows10 scheduler παρά L3 latency / Interconnect / inf. fabric κτλ. Όπως έχει χιλιοειπωθεί τι να λέει και dual socket opteron 128-πύρηνος ryzen άμα έσυ παίζεις πασιέντζα / arma 3 και άλλα προιστορικά 1-core games, το software είναι που σε κόβει πάντα. Βλέπουμε κάθε φορά νέες μηχανές γραφικών και κάποιες είναι μπανάνες. Το wash dogs 2 από λίγο που είδα μοιάζει χειρότερο απο το 1ο σε γραφικά (παίζει να ναι και ιδέα μου) τουλάχιστον φορτώνει αρκετά τα cores (MT heavy). Στην τελική ας κάνουν licence frostbite / id tech 6 / cryengine3 κτλ :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα στειλει και ενα αλλο μηνυμα πριν11 μερες αλλα δεν μου απαντησανε με κατι gskill μνημες αλλα μαλλον στις corsair θα παρω

Και λετε παιδια με αυτε τισ μνημες που εχω βρει δνε θα εχω προβλημα αν θελω να προσθεσω αλλα δυο ιδιες θα εχω κανα προβλημα?

DDR4 είναι DDR4 μην ανησυχείς τόσο πολύ... άμα βάλεις 4 θα είσαι οκ με 2400mhz στην χειρότερη 2133.

 

https://forums.overclockers.co.uk/threads/ryzen-ddr4-memory-what-you-need-to-know.18770248/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι αλλα στισ μνημες στην corsair lei 8 giga size ενω αυτες που θελω εγω να παρω ειναι δυο των 16γιγα δηλαδη 32 giga συνολικα εκει στο size δνε επρπε να εινια 16

στην αρχη θα βαλω ενα σετ των 2 ντιμς των 16 γιγα  δηλαδη 32giga συνολικα και μετα μπoρει απο ενα χρονο αλλο ενα τετοιο σετ δηλαδη αποτελεσμα 64giga οσα λει και η μητρικη οτι υποστηριζει    να αυτες ειναι οι μνημες     http://www.e-shop.gr/ram-corsair-cmk32gx4m2a2400c14-vengeance-lpx-black-32gb-2x16gb-ddr4-2400mhz-dual-kit-p-PER.549928

Επεξ/σία από johnychliaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση έχει το timeslice των windows?

Η εφαρμογή έχει 20ms χρόνου στον επεξεργαστή κάθε φορά που είναι η σειρά της. Αν ένα νήμα της χρειαστεί δεδομένα απ' το άλλο CCX, θα σπαταλήσει από τον χρόνο της όσο χρόνο απαιτεί η μεταφορά.

 

Οπότε για την χείριστη περίπτωση (μεταφορά ολόκληρης της L3, 16ΜΒ):

Χρόνος εκτέλεσης: 20 - 0,71 = 19,29ms

Άρα απώλεια ταχύτητας κατά 3,55%

 

Σε πιο ρεαλιστική, αλλά πολύ βαριάς χρήσης, περίπτωση μεταφοράς 4ΜΒ:

Χρόνος εκτέλεσης: 20 - 0,1775 = 19,882ms

Άρα απώλεια ταχύτητας κατά 0,887%

 

Έτσι, αποδεικνύεται ότι δεν υπάρχει θέμα bottleneck.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εφαρμογή έχει 20ms χρόνου στον επεξεργαστή κάθε φορά που είναι η σειρά της. Αν ένα νήμα της χρειαστεί δεδομένα απ' το άλλο CCX, θα σπαταλήσει από τον χρόνο της όσο χρόνο απαιτεί η μεταφορά.

 

Οπότε για την χείριστη περίπτωση (μεταφορά ολόκληρης της L3, 16ΜΒ):

Χρόνος εκτέλεσης: 20 - 0,71 = 19,29ms

Άρα απώλεια ταχύτητας κατά 3,55%

 

Σε πιο ρεαλιστική, αλλά πολύ βαριάς χρήσης, περίπτωση μεταφοράς 4ΜΒ:

Χρόνος εκτέλεσης: 20 - 0,1775 = 19,882ms

Άρα απώλεια ταχύτητας κατά 0,887%

 

Έτσι, αποδεικνύεται ότι δεν υπάρχει θέμα bottleneck.

 

Και γιατί να γίνει μόνο μια φορά ανά 20ns αυτό? Τέσπα ξεφεύγουμε χωρίς λόγο.

 

Λέω κάτι πολύ απλό και θα μου κάνει εντύπωση αν είναι λάθος: αν ο πυρήνας θέλει κάποια δεδομένα (ιδανικά) μέσα σε λίγα ns αλλά χρειαστεί κάπου στο 1000000 φορές περισσότερο χρόνο για να τα έχει, δε μιλάμε για μικρή καθυστέρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα μέχρι τώρα review πάντως πιο πολύ <χασούρα> έχει απο windows10 scheduler παρά L3 latency / Interconnect / inf. fabric κτλ. Όπως έχει χιλιοειπωθεί τι να λέει και dual socket opteron 128-πύρηνος ryzen άμα έσυ παίζεις πασιέντζα / arma 3 και άλλα προιστορικά 1-core games, το software είναι που σε κόβει πάντα. Βλέπουμε κάθε φορά νέες μηχανές γραφικών και κάποιες είναι μπανάνες. Το wash dogs 2 από λίγο που είδα μοιάζει χειρότερο απο το 1ο σε γραφικά (παίζει να ναι και ιδέα μου) τουλάχιστον φορτώνει αρκετά τα cores (MT heavy). Στην τελική ας κάνουν licence frostbite / id tech 6 / cryengine3 κτλ :-D

Γιατί τα βλέπω κινέζικα όλα αυτά που έγραψες ? Είμαι τόσο πίσω ? Καμιά εξήγηση σε απλά ελληνικά παίζει ?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AMD collaborating with Microsoft for Naples support in Project Olympus

 

AMD is bringing hardware innovation back into the server market and will be collaborating with Microsoft on Project Olympus support for their next generation “Naples” processor, enabling application demands of high performance datacenter workloads.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πληροφοριες οτι εχει ταχα προβλημα η αρχιτεκτονικη Ryzen βασιζονται σε λαθος μετρησεις.Αν καποιος θελει να δωσει σωστη πληροφορηση πρεπει να διασταυρωνει τα στοιχεια του.Αλλιως παραπληροφορει και οδηγει τον καταναλωτη σε λαθος αποφασεις.Ειμαστε φορουμ σωστης πληροφορησης. Το report πηγε για τους χαρακτηρισμους οχι για την ''λαθος'' πληροφορια.

Αυτο. Το infinity Fabric στα 20GB/s που αναφέρει το αρθρο ειναι οτι να ναι (Βασιζετε στα λαθος readings του AIDA που το ιδιο βγηκε και ειπε οτι ειναι λαθος). Ακομα και να δεχτουμε την ταχυτητα, ειναι το αντιστοιχο του QPI της intel. Ειναι ο διαυλος για να επικοινωνει το chipset με το CPU και τα υπολοιπα υποσυστηματα. Εαν φανταζετε καποιος οτι ενα προτοκολο που βγαζει 20GB/s μεσω board traces να μπορει να βγαλει μονο 20GB/s σε ondie connection μαλλον δε γνωριζει πως λειτουργουν τα πραγματα.

*On die connection εχουν και οι HBM που πιανει 256GB/s

 

 

post-251875-0-73394700-1489046171_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μένα τα εξωτερικά blck Chip ειναι φύκια για μεταξωτές κορδέλες,οι ryzen έχουν φρένο στα 4-4.1(water/air) ούτως ή αλλιώς θα σκάσεις 300 ευρω για overkill mosfets και κατι λαμπάκια.

 

edit :γμτ με πρόλαβε ο millenium! παρακάτω..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειπαμε.............. θα χρειαστει χρονος για debugging και ενημερωσεις...!!!!  

 

 

αλλα ρε παιδια..... χαλαρωστε λιγο με το θεμα των RYZEN.  καθε φορα που μπαινω στο θεμα, εχει αλλαξει σελιδα.....!!!!!!!!!!  

 

 εχουμε καιρο μπροστα μας ..... μην αγχωνεστε. !!    δεν εχουν κλεισει ουτε 10ημερο.........!!!!!!!!!!!

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...