Προς το περιεχόμενο
AMD Επεξεργαστές & AM4 socket

Προτεινόμενες αναρτήσεις

AMD Zen 2 Based CPU Family is Called Pinnacle Ridge – Successor To Summit Ridge Arrives on AM4 in Early 2018

http://wccftech.com/amd-pinnacle-ridge-cpu-zen-2-core/

Ακόμα δε βγήκε ο Ryzen πάλιωσε! Ειλικρινά δεν παίζω με τα νεύρα κανενός!

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι τα NPU Vega θα είναι κάτι μεταξύ Ryzen και Ryzen+...Άντε τώρα να δουμε τη τιμολόγησή τους και τις αποδόσεις των γραφικών!

Τοτε λοιπον η ιντελ θα εχει πραγματικο προβλημα γιατι λογικα η amd θα τα εχει λυσει ολα(λογικα...επαναλαμβανω..)

Να εμφανισει καινουργια αρχιτεκτονικη πολλα υποσχομενη και με περιθωριο αρκετων βελτιωσεων σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα, δεν νομιζω...Μονο αν την εχει ξεκινησει ηδη και το κραταει 7σφραγιστο μυστικο για πληρη αιφνιαδιασμο.. Το πιο πιθανο ειναι να εχει βγαλει 6πυρηνους mainstream μεχρι  εκεινη την περιοδο και τοτε στανταρ θα ξεκινησει πολεμος τιμων..

ΥΓ   Και μην ξεκινησετε καποιοι να λετε οτι ποιος περιμενει παλι  μεχρι τοτε,  και παλι με την ελπιδα θα μεινουμε κ.α τετοια γιατι το βασικο προβλημα της amd μεχρι πριν να καταφερει να βγαλει τους ryzen ηταν οτι δεν προσπαθουσε να βαλει το τρενο στις ραγες που λεμε, αφου δεν ειχε καν...τρενο!

Τωρα ομως, που απεκτησε, θα το βαλει και θα ταξιδεψει  πολυ κοσμο... :-)

Το έχουν δηλώσει ότι θα βγάζουν κάθε χρόνο βελτιώσεις της αρχιτεκτονικής και ότι έχουν τη δυνατότητα να ανταποκριθούν πιο γρήγορα στις ανάγκες της αγοράς! Αντε βρε παιδια του χρονου θα αγοραζουμε και μεταχειρισμενους Ryzen!!!!

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • Απαντήσεις 14,5k
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

Βρε βρε βρε!!!

Be right back   

Αναφορά για την παρελκυστική τακτική που ασκείς στην πορεία και στο νόημα του thread. Γιατί θες να μας το χαλάσεις ρε φίλε? Έλεος δηλαδή. Στην τελική γιατί δεν έχεις το θάρρος να ποστάρεις με τον ma

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα από τα προβλήματα που έχει η αρχιτεκτονική zen, είναι η επικοινωνία μεταξύ των 2 L3 cache, μέσω Data Fabric interconnect πού έχει bandwidth 22 gb/s (όσο μια ddr3 1600). Το Data Fabric interconnect μεταφέρει και άλλα δεδομένα, άρα το διαθέσιμο bandwidth είναι ακόμη μικρότερο.

Όταν ένα πρόγραμμα χρησιμοποιεί 2 core από το ίδιο ccx, το bandwidth core με L3 cache είναι 170gb/s. Όταν χρησιμοποιεί 1 core από κάθε ccx, το bandwidth του κάθε core με την δική του L3 cache είναι πάλι 170 gb/s, αλλά όταν επικοινωνεί (read) με την L3 του άλλου core, το bandwidth είναι <22 gb/s. Δηλαδή έχουμε bottleneck.

Όταν ένα πρόγραμμα χρησιμοποιεί και τα 4 cores του ίδιου ccx, έχει συνολική διαθέσιμη L3 cache < 8 mb (χωρίς bottleneck), αν χρησιμοποιεί 2 cores από κάθε ccx, θα έχει συνολική διαθέσιμη L3 cache <16 mb (με bottleneck).

Το λειτουργικό αναλαμβάνει το μοίρασμα των νημάτων στους πυρήνες, και το μόνο που μπορεί να κάνει ένα μαγικό patch, είναι να δίνει τα νήματα του ίδιου προγράμματος σε ένα ccx, έτσι δεν θα υπάρχει bottleneck αλλά η L3 cache θα είναι < 8 mb. Αλλά έχουμε και τα νήματα του λειτουργικού που έχουν σχεδόν πάντα έχουν προτεραιότητα για να μην κρασάρει, παρκάρισμα πυρήνων για εξοικονόμηση ενέργειας, το SMT που κάνει τους λογικούς πυρήνες 16, multitasking, και η κατάσταση γίνεται χαοτική. Άρα το μόνο που μπορεί να κάνει ένα μαγικό patch, είναι να βελτιώσει λίγο την κατάσταση.

Μάλλον κάνεις λάθος,

Το Infinity Fabric θα έχει bandwidth από 30GBytes/sec μέχρι 512GBytes/Sec

Η AMD έχει πει ότι τα 30GBytes/Sec θα είναι για Laptop APUs ενώ για Desktop αν δεν κάνω λάθος θα είναι κάπου στα 80 με 100GBytes/Sec.

Για να έχουμε ένα μετρό σύγκρισης, 16x PCIe Gen 3.0 έχει 128Gbps Bandwidth.

30GBytes/sec είναι 240Gbps ( Ένα GByte/sec = 8Gbps) άρα σχεδόν όσο 32x PCIe Gen 3.0 το οποίο είναι  υπέρ αρκετό.

* GB/s = GBytes/sec ενω Gbps = Gbits/sec

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 5
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

ειχα στειλει και ενα αλλο μηνυμα πριν11 μερες αλλα δεν μου απαντησανε με κατι gskill μνημες αλλα μαλλον στις corsair θα παρω

Και λετε παιδια με αυτε τισ μνημες που εχω βρει δνε θα εχω προβλημα αν θελω να προσθεσω αλλα δυο ιδιες θα εχω κανα προβλημα?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Νομίζω μια καθυστέρηση τάξης ms δε μπορείς να τη χαρακτηρίσεις μικρή όταν τρέχεις στα 4GHz (ένας κύκλος κάθε 0,25ns).

Βάσει ότι ένα timeslice των Windows είναι περίπου 20ms, πώς εκτιμάς ότι δεν είναι μικρή;

Η cache δεν είναι ssd / hdd

Άλλο το mb, άλλο το mbit

Άλλο το ms, άλλο το ns

Διάβασε περισσότερα για την cache, να δεις πως δουλεύει

Δείξε μου τα λάθη μου, αν ξέρεις καλύτερα.

Εγώ έδειξα τα δικά σου.

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Απο τα μέχρι τώρα review πάντως πιο πολύ <χασούρα> έχει απο windows10 scheduler παρά L3 latency / Interconnect / inf. fabric κτλ. Όπως έχει χιλιοειπωθεί τι να λέει και dual socket opteron 128-πύρηνος ryzen άμα έσυ παίζεις πασιέντζα / arma 3 και άλλα προιστορικά 1-core games, το software είναι που σε κόβει πάντα. Βλέπουμε κάθε φορά νέες μηχανές γραφικών και κάποιες είναι μπανάνες. Το wash dogs 2 από λίγο που είδα μοιάζει χειρότερο απο το 1ο σε γραφικά (παίζει να ναι και ιδέα μου) τουλάχιστον φορτώνει αρκετά τα cores (MT heavy). Στην τελική ας κάνουν licence frostbite / id tech 6 / cryengine3 κτλ :-D

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

ειχα στειλει και ενα αλλο μηνυμα πριν11 μερες αλλα δεν μου απαντησανε με κατι gskill μνημες αλλα μαλλον στις corsair θα παρω

Και λετε παιδια με αυτε τισ μνημες που εχω βρει δνε θα εχω προβλημα αν θελω να προσθεσω αλλα δυο ιδιες θα εχω κανα προβλημα?

DDR4 είναι DDR4 μην ανησυχείς τόσο πολύ... άμα βάλεις 4 θα είσαι οκ με 2400mhz στην χειρότερη 2133.

https://forums.overclockers.co.uk/threads/ryzen-ddr4-memory-what-you-need-to-know.18770248/

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι αλλα στισ μνημες στην corsair lei 8 giga size ενω αυτες που θελω εγω να παρω ειναι δυο των 16γιγα δηλαδη 32 giga συνολικα εκει στο size δνε επρπε να εινια 16

στην αρχη θα βαλω ενα σετ των 2 ντιμς των 16 γιγα  δηλαδη 32giga συνολικα και μετα μπoρει απο ενα χρονο αλλο ενα τετοιο σετ δηλαδη αποτελεσμα 64giga οσα λει και η μητρικη οτι υποστηριζει    να αυτες ειναι οι μνημες     http://www.e-shop.gr/ram-corsair-cmk32gx4m2a2400c14-vengeance-lpx-black-32gb-2x16gb-ddr4-2400mhz-dual-kit-p-PER.549928

Επεξ/σία από johnychliaras
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Τι σχέση έχει το timeslice των windows?

Η εφαρμογή έχει 20ms χρόνου στον επεξεργαστή κάθε φορά που είναι η σειρά της. Αν ένα νήμα της χρειαστεί δεδομένα απ' το άλλο CCX, θα σπαταλήσει από τον χρόνο της όσο χρόνο απαιτεί η μεταφορά.

Οπότε για την χείριστη περίπτωση (μεταφορά ολόκληρης της L3, 16ΜΒ):

Χρόνος εκτέλεσης: 20 - 0,71 = 19,29ms

Άρα απώλεια ταχύτητας κατά 3,55%

Σε πιο ρεαλιστική, αλλά πολύ βαριάς χρήσης, περίπτωση μεταφοράς 4ΜΒ:

Χρόνος εκτέλεσης: 20 - 0,1775 = 19,882ms

Άρα απώλεια ταχύτητας κατά 0,887%

Έτσι, αποδεικνύεται ότι δεν υπάρχει θέμα bottleneck.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Η εφαρμογή έχει 20ms χρόνου στον επεξεργαστή κάθε φορά που είναι η σειρά της. Αν ένα νήμα της χρειαστεί δεδομένα απ' το άλλο CCX, θα σπαταλήσει από τον χρόνο της όσο χρόνο απαιτεί η μεταφορά.

Οπότε για την χείριστη περίπτωση (μεταφορά ολόκληρης της L3, 16ΜΒ):

Χρόνος εκτέλεσης: 20 - 0,71 = 19,29ms

Άρα απώλεια ταχύτητας κατά 3,55%

Σε πιο ρεαλιστική, αλλά πολύ βαριάς χρήσης, περίπτωση μεταφοράς 4ΜΒ:

Χρόνος εκτέλεσης: 20 - 0,1775 = 19,882ms

Άρα απώλεια ταχύτητας κατά 0,887%

Έτσι, αποδεικνύεται ότι δεν υπάρχει θέμα bottleneck.

Και γιατί να γίνει μόνο μια φορά ανά 20ns αυτό? Τέσπα ξεφεύγουμε χωρίς λόγο.

Λέω κάτι πολύ απλό και θα μου κάνει εντύπωση αν είναι λάθος: αν ο πυρήνας θέλει κάποια δεδομένα (ιδανικά) μέσα σε λίγα ns αλλά χρειαστεί κάπου στο 1000000 φορές περισσότερο χρόνο για να τα έχει, δε μιλάμε για μικρή καθυστέρηση.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Απο τα μέχρι τώρα review πάντως πιο πολύ <χασούρα> έχει απο windows10 scheduler παρά L3 latency / Interconnect / inf. fabric κτλ. Όπως έχει χιλιοειπωθεί τι να λέει και dual socket opteron 128-πύρηνος ryzen άμα έσυ παίζεις πασιέντζα / arma 3 και άλλα προιστορικά 1-core games, το software είναι που σε κόβει πάντα. Βλέπουμε κάθε φορά νέες μηχανές γραφικών και κάποιες είναι μπανάνες. Το wash dogs 2 από λίγο που είδα μοιάζει χειρότερο απο το 1ο σε γραφικά (παίζει να ναι και ιδέα μου) τουλάχιστον φορτώνει αρκετά τα cores (MT heavy). Στην τελική ας κάνουν licence frostbite / id tech 6 / cryengine3 κτλ :-D

Γιατί τα βλέπω κινέζικα όλα αυτά που έγραψες ? Είμαι τόσο πίσω ? Καμιά εξήγηση σε απλά ελληνικά παίζει ?
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

AMD collaborating with Microsoft for Naples support in Project Olympus

AMD is bringing hardware innovation back into the server market and will be collaborating with Microsoft on Project Olympus support for their next generation “Naples” processor, enabling application demands of high performance datacenter workloads.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.