Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχουν λόγοι.. που κόσμος δεν θέλει.. και δεν μπορεί ίσως να πάει στα 10... (πέρα από μένα που απλώς δεν τα γουστάρω..)

και θα'θελα να ξέρω.. αν δουλεύουν σωστά σε w8.1 οι Ryzen! Με ρωτάνε και φίλοι.. και δεν ξέρω τι να τους πω.. στην αναμονή

τους έχω - φαντάζομαι παίζουν... αλλά αγνοώ τι προβλήματα ίσως υπάρχουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

E Κοιτα, ειναι καιρος σιγα σιγα να πας στα win10. Παιζουν και κατι enterprise versions χωρις tracking ;)

Εγω δε θα το ρισκαρα αυτη τη στιγμη να εχω variable και το OS.

Έχεις κανα link για enterprise version χωρίς tracking; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν λόγοι.. που κόσμος δεν θέλει.. και δεν μπορεί ίσως να πάει στα 10... (πέρα από μένα που απλώς δεν τα γουστάρω..)

και θα'θελα να ξέρω.. αν δουλεύουν σωστά σε w8.1 οι Ryzen! Με ρωτάνε και φίλοι.. και δεν ξέρω τι να τους πω.. στην αναμονή

τους έχω - φαντάζομαι παίζουν... αλλά αγνοώ τι προβλήματα ίσως υπάρχουν....

 

Η 1607 Anniversary Update είναι εξαιρετικά σταθερή εκδοσή των Windows 10 και η καλύτερη μεχρι στιγμής. Δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα από τα Windows 10.

 

https://software-download.microsoft.com/pr/Win10_1607_Greek_x64.iso?t=42263e55-fdd7-4e31-8a2d-29ad8b0a37ee&e=1491649028&h=d80020a0532423cb51d507affe3e1e79

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κανα link για enterprise version χωρίς tracking; 

 

 

οι enterprise εκδοσεις εχουν volume licensing ,δλδ μαζικες αγορες αδειων για εταιρικη χρηση ,νομιζω απο 50 αδειες κ πανω

 

δεν παιζει να βαλεις enterprise εκδοση με κλειδακι home η pro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι enterprise εκδοσεις εχουν volume licensing ,δλδ μαζικες αγορες αδειων για εταιρικη χρηση ,νομιζω απο 50 αδειες κ πανω

 

δεν παιζει να βαλεις enterprise εκδοση με κλειδακι home η pro

Δεν είναι πρόβλημα αυτό :) 

Δείτε τι ήρθε σήμερα

 

https://s28.postimg.org/8lor5oq7x/20170407_123123.jpg

 

ΣΕ ΜΙΣΩ ! 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν λόγοι.. που κόσμος δεν θέλει.. και δεν μπορεί ίσως να πάει στα 10... (πέρα από μένα που απλώς δεν τα γουστάρω..)

και θα'θελα να ξέρω.. αν δουλεύουν σωστά σε w8.1 οι Ryzen! Με ρωτάνε και φίλοι.. και δεν ξέρω τι να τους πω.. στην αναμονή

τους έχω - φαντάζομαι παίζουν... αλλά αγνοώ τι προβλήματα ίσως υπάρχουν....

Επισημα δουλευουν κανονικα. Για εμενα ομως, στησε το μηχανημα σε Win10 και κανε τα tests σου και λιγο δουλεια. Και μετα περνα σε Win8 ετσι ωστε να εχεις μια βαση για να μπορεις να εντοπησεις ποιο γρηγορα τυχων προβληματα που θα παρουσιαστουν.

οι enterprise εκδοσεις εχουν volume licensing ,δλδ μαζικες αγορες αδειων για εταιρικη χρηση ,νομιζω απο 50 αδειες κ πανω

 

δεν παιζει να βαλεις enterprise εκδοση με κλειδακι home η pro

Yep. Μιλαμε απο το θειο, εγω εχω αυθεντικα τα 10pro οποτε εχω ξυλωσει τις βλακιες manualy

http://www.overclock.net/t/1624603/rog-crosshair-vi-overclocking-thread/7470

 

3200 με τις 5,39 CMK corsair!!!!!

Magnify τις photos!!! :)

 

We will have official 1102 soon which is identical to 0081. Next iteration of BIOSes will fix P-state 0 + VID getting stuck at P1.

To change SIO CPU temperature sensor to match Tctl, use this software. Let me know if it helps.

 

Οποτε οχι P-state OC ακομα.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισημα δουλευουν κανονικα. Για εμενα ομως, στησε το μηχανημα σε Win10 και κανε τα tests σου και λιγο δουλεια. Και μετα περνα σε Win8 ετσι ωστε να εχεις μια βαση για να μπορεις να εντοπησεις ποιο γρηγορα τυχων προβληματα που θα παρουσιαστουν.

Yep. Μιλαμε απο το θειο, εγω εχω αυθεντικα τα 10pro οποτε εχω ξυλωσει τις βλακιες manualy

http://www.overclock.net/t/1624603/rog-crosshair-vi-overclocking-thread/7470

 

3200 με τις 5,39 CMK corsair!!!!!

Magnify τις photos!!! :)

 

We will have official 1102 soon which is identical to 0081. Next iteration of BIOSes will fix P-state 0 + VID getting stuck at P1.

To change SIO CPU temperature sensor to match Tctl, use this software. Let me know if it helps.

 

Οποτε οχι P-state OC ακομα.

 

 

 

Αυτές εδώ λες;

Corsair CMK16GX4M2B3200C16 Vengeance LPX

 

Τέτοια πες μου τις περιμένω next week!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές εδώ λες;

Corsair CMK16GX4M2B3200C16 Vengeance LPX

 

Τέτοια πες μου τις περιμένω next week!

Αυτες εχω και εγω, αυτες εχει και αυτος, βεβαια δεν ειναι ξεκαθαρο εαν στο τελευταιο τεστ ειχε 105bclk ή 100stock.

 

 

post-251875-0-08733100-1491568098_thumb.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε ωραία μέχρι να μου έρθουν τα πράματα θα έχουν βγάλει 30 bios :-D

 

Άμα καταφέρω να τρέξω τις μνήμες 3700-4000 καλά θα είναι. Με το καινούργιο AGESA μειώνεται σημαντικά το latency πάντως, όπως είπαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Intel also fully disables core parking in the Balanced power plan

από: http://www.gamersnexus.net/news-pc/2870-ryzen-power-plan-update-min-frequency-90-pct

 

Αναρωτιέμαι αν η απενεργοποίησή του κάνει διαφορά και στους FX. Αν μπορεί να το δοκιμάσει κάποιος, ας μας πει αν δεν του είναι κόπος.

Θα είναι εκπληξάρα να τους δούμε να παίρνουν ένα 5-10% σε κάποιες εφαρμογές τώρα στα γεράματα.

Λινκ για απενεργοποίηση: http://www.overclock.net/t/1544554/core-parking-in-windows-disable-for-more-performance

 

 

 

Ωραία...

 

Θα "έχεις" το 85-90% των επιδόσεων του 5930Κ (ανάλογα και το σενάριο, το SMT των R φαίνεται πιο αποδοτικό από το ΗΤ) με το 1/3 των χρημάτων.

 

Είμαστε κομπλέ?

 

Με 1/3 των χρηματων και με 65W TDP απεναντι σε 140W (αν και δεν συγκρινονται ευθεως).

 

140 βατ σε κανονική λειτουργία, αφού με τον υπερχρονισμό που προτείνεται, αυτά θα φτάσουν σε επίπεδα θερμοσίφωνα. Βέβαια, δεν είναι απαγορευτικά πολλά όταν μιλάμε για Intel, μόνο όταν γίνεται κουβέντα για AMD.

 

1/3; Σίγουρα; Επειδή για τον 5390Κ θα χρειαστεί να αγοραστεί και μια ακριβή ψήκτρα και σίγουρα όχι τσιγκουνιές σε τροφοδοτικό και μητρική, ιδίως αν γίνει υπερχρονισμός όπως προτάθηκε. Νομίζω 1/2 και ίσως είναι πολύ και πάλι.

 

 

Το BIOS να το βλέπεις σαν software δεν μπορεί να στρώσει αδυναμία του hardware.

Μπορεί να διορθώσει κάποια πράγματα αλλά θαύματα μην περιμένεις.

 

Sorry, αλλά θα διαφωνήσω. Κάποια πράγματα φαίνονται ως αδυναμίες του hardware, αλλά είναι στο λογισμικό, αν θεωρήσουμε ότι αυτό πρέπει να αξιοποιεί το hardware.

Το Vortex 2 της Aureal ήθελε ως και 24% cpu σε A3D 2.0. Φυσικά κανείς δεν φανταζόταν ότι θα πέσει σε λογικά νούμερα. Αλλά, 4% με τους τελευταίους drivers.

Επίσης, γίνονται και θαύματα :)

Όσοι είχαν κάρτα ήχου με τσιπ Cirrus Logic SoundFusion (Crystal 4630), ακόμα δεν ξέρουν ότι το τσιπ δεν υποστήριζε εγγενώς 5.1. Είχε σχεδιαστεί για 4 κανάλια και το έσωσαν οι software-άδες.

Παραδείγματα από κάρτες ήχου περασμένης... χιλιετίας :D Αλλά δείχνει ότι μπορεί να γίνει, αρκεί να υπάρχει ανταγωνισμός (να το ακούνε οι fanboys κάθε μονοπωλίου).

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

b20170329_2.jpg

 

Ελα στον παππού , έλα στον παππού .... 

 

Η καλύτερη μητρική έως τώρα !  με έναν 1800Χ επάνω, θα κάνει τα πάντα  με ένα SSF τροφοδοτικό των 350watt.

Άντε μάνα μου να βγει τίποτα mini-itx, άντε και ξεροσταλιάζω περιμένοντας λέμε...ωραίο το μωρό φαίνεται...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από: http://www.gamersnexus.net/news-pc/2870-ryzen-power-plan-update-min-frequency-90-pct

 

Αναρωτιέμαι αν η απενεργοποίησή του κάνει διαφορά και στους FX. Αν μπορεί να το δοκιμάσει κάποιος, ας μας πει αν δεν του είναι κόπος.

Θα είναι εκπληξάρα να τους δούμε να παίρνουν ένα 5-10% σε κάποιες εφαρμογές τώρα στα γεράματα.

Λινκ για απενεργοποίηση: http://www.overclock.net/t/1544554/core-parking-in-windows-disable-for-more-performance

 

 

 

 

 

140 βατ σε κανονική λειτουργία, αφού με τον υπερχρονισμό που προτείνεται, αυτά θα φτάσουν σε επίπεδα θερμοσίφωνα. Βέβαια, δεν είναι απαγορευτικά πολλά όταν μιλάμε για Intel, μόνο όταν γίνεται κουβέντα για AMD.

 

1/3; Σίγουρα; Επειδή για τον 5390Κ θα χρειαστεί να αγοραστεί και μια ακριβή ψήκτρα και σίγουρα όχι τσιγκουνιές σε τροφοδοτικό και μητρική, ιδίως αν γίνει υπερχρονισμός όπως προτάθηκε. Νομίζω 1/2 και ίσως είναι πολύ και πάλι.

 

 

 

Sorry, αλλά θα διαφωνήσω. Κάποια πράγματα φαίνονται ως αδυναμίες του hardware, αλλά είναι στο λογισμικό, αν θεωρήσουμε ότι αυτό πρέπει να αξιοποιεί το hardware.

Το Vortex 2 της Aureal ήθελε ως και 24% cpu σε A3D 2.0. Φυσικά κανείς δεν φανταζόταν ότι θα πέσει σε λογικά νούμερα. Αλλά, 4% με τους τελευταίους drivers.

Επίσης, γίνονται και θαύματα :)

Όσοι είχαν κάρτα ήχου με τσιπ Cirrus Logic SoundFusion (Crystal 4630), ακόμα δεν ξέρουν ότι το τσιπ δεν υποστήριζε εγγενώς 5.1. Είχε σχεδιαστεί για 4 κανάλια και το έσωσαν οι software-άδες.

Παραδείγματα από κάρτες ήχου περασμένης... χιλιετίας :D Αλλά δείχνει ότι μπορεί να γίνει, αρκεί να υπάρχει ανταγωνισμός (να το ακούνε οι fanboys κάθε μονοπωλίου).

 

Καλά φίλε μου. Αυτό το ποστ είναι ποστ απλά για να γράφουμε.

Εγώ έχω δηλώσει ότι πλέον θα συμφωνώ με όλα, άκρη δεν βγαίνει.

Εδώ έγραψα 5 ποστ και λέω όλα τα Samsung based kit από το 2016 είναι b-die και ακόμη ψάχνουν για b-die, λες και είναι κάτι το δυσεύρετο!!!

Πραγματικά κουράζει αυτή η νοοτροπία, οπότε πετάει ο γάιδαρος ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τσιμπάω ; Δεν θέλω να δώσω παραπάνω γιατί θα μου βγουν ίσα ίσα. 

 

http://www.mrcheap.gr/asus-motherboard-prime-b350-plus-am4-ddr4-atx-90mb0tg0-m0eay0.html

Βασικά, έχει onboard κάρτα γραφικών αυτή; Στο σκρουτζ λέει πως έχει, στο site αυτό λέει πως ΔΕΝ. 

 

 

Και από βδομάδα θα πάρω και έναν R5 1600 (η τον X) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τσιμπάω ; Δεν θέλω να δώσω παραπάνω γιατί θα μου βγουν ίσα ίσα. 

 

http://www.mrcheap.gr/asus-motherboard-prime-b350-plus-am4-ddr4-atx-90mb0tg0-m0eay0.html

 

Και από βδομάδα θα πάρω και έναν R5 1600 (η τον X) 

Εφοσον εχεις στενεματα (σε καταλαβαινω και εγω εχω :) )αν δεν βρεις κατι φτηνοτερο,τσιμπα την.Διαβασε και κανα review πρωτα παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...