Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εντάξει. Κρατάμε μια πισινή για τις λεγόμενες "παιδικές ασθένειες". Προσωπικά λέω αυτό που βλέπω τώρα.

 

Δηλαδή σε 1,2...5 μήνες μπορεί να λες τα ακριβώς αντίθετα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Battlefield 1 1080P, Ultra(DX11), Ryzen R7 1700 @4GHZ, SMT OFF*

 

*έτσι δείχνει

 

 

 

 

Σχόλιο αγοραστή R7 1700:

 

 

Βλέπω χειρότερα stutters και lag στο dx11 σε σχέση με το dx12(που θεωρείται απ'ολους προβληματικό). Φαντάζομαι, λέει ότι οφείλονται στο ότι η 480 είναι καλύτερη σε dx 12 και στο χαμηλό ipc του Ryzen.

 

Παραδόξως, στο computerbase.de βρήκαν τους ryzen buttery smooth στα frametimes test.

 

 

Μου αρεσει που εκανες και την μεταφραση,ipc λεει ο χρηστης?Δεν τα εχω βαλεις μαζι σου,δεν υπαρχει τετοιο θεμα.Απλα ολο κατι τετοια περιεργα γραφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άψογος ο Σκωτσέζος, λογικός και κατανοητός!

Δε το κάνουμε sticky αυτό το video;

θα μας χρειαστεί τον επόμενο καιρό..

 

Έκανα υπομονή τόσο καιρό, το να περιμένω μέχρι το καλοκαιράκι για τον 1600Χ (και τις όποιες βελτιώσεις) δεν με πειράζει καθόλου..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή σε 1,2...5 μήνες μπορεί να λες τα ακριβώς αντίθετα;

 

Δεν μιλάω εγώ. Μιλάνε από μόνα τους, αυτά που δείχνω.

Επίσης, μιλάει η τιμολόγηση της ίντελ αυτή τη στιγμή. Λαμόγια μπορεί να είναι. Χαζοί σίγουρα δεν είναι, να προσφέρουν χειρότερο value σε υψηλότερη τιμή γιατί έτσι θα πάνε φούντο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα μου φαινονται τα νουμερακια...

Off topic καμια μητρικη με νορμαλ χρονισμους στις μνημες θα τεσταρει κανενας ? Ελεος με αυτο 2133...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βοηθησω λιγο τους αναγνωστες συμφωνα με αυτον που εγραψε το αρθρο τα αποτελεσματα με πορτοκαλι χρωμα χαρακτηριζονται ως inaccurate...

 

"To answer another question, yes, L3 readings are innacurate in Aida (that's why we show them in orange in the table)."

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πράσινες μπάρες δείχνουν κάποιες μετρήσεις σχετικά με επιδείνωση των επιδόσεων όταν φτάνουμε στη L3 cache. Η απάντηση της εταιρείας του AIDA64 αφορά και αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός είπε πως δεν υπάρχει θέμα?

 

Ότι ειπώθηκε και για το CB.

 

Το ότι έχουν τη δύναμη και το τερματίζουν σε multi, δεν πάει να πει πως δεν παραμένει ευνοϊκό για Intel.

 

Αντίστοιχα, όλα τα παραπάνω που αναφέρονται για μη επαρκή υποστήριξη απο soft, πιστεύεις πως υπάρχει περίπτωση να του αυξάνουν τις επιδόσεις?

 

Μήπως αν διορθωθούν, θα δούμε ακόμα καλύτερες (όπως ήδη γίνεται με μνήμες) ακόμα και εκεί που είναι ήδη καλές?

 

Btw, στο θέμα του ΒF1, η AMD φταίει, αλλά για άλλο λόγο.

 

Αν ο χρήστης μπορεί, ας θέσει flipqueusize=1 μέσω RadenMod, να πάθει σοκ από τη διαφορά σε smoothness.

 

Είναι πρόβλημα των οδηγών των AMD gpu.

 

Η αντίστοιχη επιλογή στις "πράσινες" είναι το maxprerenderedframes, αν δεν κάνω λάθος.

 

edit:

 

Άρχισαν να "γεμίζουν" και τα μαγαζά μας με μητρικές.

 

Όχι κάτι εξαιρετικό από ποικιλία και διαθεσιμότητα, αλλά τουλάχιστον αρχίζει και κινείται κάτι.

 

Εχεις κάποια λινκ με motherboards από Ελλάδα, εκτός πλαισίου?

Ψάχνω κάτι σε b350

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις κάποια λινκ με motherboards από Ελλάδα, εκτός πλαισίου?

Ψάχνω κάτι σε b350

 

http://www.e-shop.gr/ypologistes-mitrikes-motherboards-b350-list?table=PER&category=%CC%C7%D4%D1%C9%CA%C7+%CA%C1%D1%D4%C1&filter-14692=1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάω εγώ. Μιλάνε από μόνα τους, αυτά που δείχνω.

Επίσης, μιλάει η τιμολόγηση της ίντελ αυτή τη στιγμή. Λαμόγια μπορεί να είναι. Χαζοί σίγουρα δεν είναι, να προσφέρουν χειρότερο value σε υψηλότερη τιμή γιατί έτσι θα πάνε φούντο.

Δεν είπε κανένας ότι ο 6900K δεν είναι καλός επεξεργαστής, απλά είναι πανάκριβος. Δε θα συγκρίνεις ξεχωριστά την απόδοση απ' την τιμή αλλά το πηλίκο απόδοση/τιμή. Και να σου πω την αλήθεια έχω βαρεθεί αυτό το thread όπως και κανά δυο άλλα του είδους του πχ Nvidia/Amd gpu γι' αυτό και αποχώρησα. Μπαίνει ένας χριστιανός να μάθει και να ενημερωθεί για 5 πράγματα και αντί αυτού δέχεται καταιγισμό από benchamarks, είτε αυτό αφορά παιχνίδια είτε προγράμματα, τη στιγμή που όλοι ξέρουμε ότι είναι ένα νέο unoptimized προϊόν το οποίο θα λάβει πολυάριθμα updates/patches μέχρι να στρώσει. Και αν δε στρώσει, τότε ναι θα βγω στο δρόμο και θα φωνάζω δες τι μ@λ@κες είναι αυτοί στην Amd και στην κάθε Amd που βγάλανε σκάρτο προϊόν. Φαντάζομαι όλοι ξέρουμε ότι τα περισσότερα benchmarks είναι ψιλοάκυρα και ότι δε μας δείχνουν την πραγματική εικόνα του επεξεργαστή και αντί να μάθουμε κάτι καινούργιο περιμένοντας το optimization, ανακυκλώνουμε τα ίδια και τα ίδια posts άπειρες φορές γεμίζοντας σελίδες με αποτέλεσμα οι περισσότεροι να σιχτιρίζουμε και στο τέλος να κλειδώνεται το thread.

 

Ξέρεις τι πραγματικά θα με ενδιέφερε να δω; Πως συμπεριφέρεται ένα πρόγραμμα/παιχνίδι πριν και μετά το patch. Και ναι με ενδιαφέρει να μάθω πως τα πάει στο αγαπημένο μου παιχνίδι αλλά όχι σε σύγκριση με τον τον χ ή ψ επεξεργαστή αλλά σύμφωνα με τις απαιτήσεις μου και το budget μου. Και όταν με το καλό έρθει η ώρα να αγοράσω επεξεργαστή θα ανοίξω ένα δικό μου θέμα και θα ρωτήσω "παιδιά τι γνώμη έχετε πχ για τον 1700 για την δουλειά που τον θέλω; να τον πάρω ή μήπως είναι καλύτερος ο τάδε;" Δεν έχω καμιά όρεξη να κάθομαι να διαβάζω σελίδες και σελίδες με σχόλια του καθενός που προσπαθεί να λύσει την προσωπική του βεντέτα. Έχει καταντήσει κουραστικό

 

 

Υ.γ: Σόρρυ πάλι για το σεντόνι

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα ειναι θεματα συμβατοτητας και προγραματισμου λογικα.που θα λυθούν με τον καιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πράσινες μπάρες δείχνουν κάποιες μετρήσεις σχετικά με επιδείνωση των επιδόσεων όταν φτάνουμε στη L3 cache. Η απάντηση της εταιρείας του AIDA64 αφορά και αυτά;

Μπορεις να διαβασεις το αρθρο και τα σχολια απο κατω. Θα δεις καπου και του αρθρογραφου.

Παντως καλο θα ηταν να μην ανεβαζουμε φωτο χωρις να εξηγουμε καποια πραγματα... Νομιζω η τακτικη μερικων εχει καταντησει κουραστικη...

 

Βεβαια και ο αρθρογραφος θα μπορουσε να το εχει εξηγησει στο αρθρο και οχι να το εξηγει στα σχολια..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...