Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατά την άποψη μου αν είχαν βγει όλα τα chips μαζί κάτι θα γινόταν αλλά επειδή η σειρά R7 είναι ψιλοακριβή για τον μέσο χρήστη, δε θα γίνει κάποια αισθητή μείωση. Απ' την άλλη πάλι σε κανα δίμηνο που θα σκάσει ο 4cores/6cores μπορεί να τους κατεβάσει λίγο.

 

 

Υπαρχουν πολλα ενδεχομενα ομως, οπως και το οτι ηθελαν πρωτα να δημιουργησουν  μια αναμπουμπουλα, να γινει ο κοσμος ολος "δοκιμαστες", (οπως κανει και η microsoft ) ωστε να βγουν ολα τα bugs πολυ πιο γρηγορα στην επιφανεια και σε 2-3 μηνες που θα βγαλει αυτα που στην ουσια  θα εχουν τις περισσοτερες πωλησεις(mainstream R3,R5) να βγουν κατευθειαν κομπλε(οσο αυτο γινεται) και με φθυνοτερες μητρικες τοτε...  

 

Βεβαια το αντιστοιχο αντιστροφο σεναριο ειναι οτι επρεπε να τα καθυστερησουν ωστε να βγουν ολα μαζι στην καλυτερη δυνατη κατασταση...(διαλεγουμε και παιρνουμε λοιπον...) :-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά, λίγο η κούραση του καθενός, λίγο ο φανμποισμός, λίγο η έλλειψη γνώσεων ή αγγλικών...

όλοι κάνουμε λάθη, αλλά θα κάνουμε πολύ λιγότερα αν μειώσουμε τα σχόλια και δίνουμε περισσότερες πηγές και αναλυτικές πληροφορίες

σε 400 και βάλε σελίδες έχουμε διαβάσει δεν ξέρω κι εγώ πόσα σχόλια που περιέχουν τον όρο ipc και δεν βγάζουν κανένα νόημα γιατί δεν ξέρουν τι είναι και που χρησιμεύει η πληροφορία του ipc... έχουμε διαβάσει δεν ξέρω κι εγώ πόθεν προερχόμενο ανοητο-spam για m.2 bottleneck... διαβάσαμε μέχρι και για αύξηση επιδόσεων από μνήμες σε περιπτώσεις που αυτό δεν γίνεται... ενώ ο άλλος σε λίγο θα κολλάει πασιέντζες με συγκρίσεις o/c cpu με stock... κερδίζουμε κάτι από όλο αυτό;

 

Πάντως από ότι διαβασα αν κάνεις OC τα cpu της Intel το AVX2 απο 256-bit γινεται 2x128 όσο έχουν οι Zen. Άρα καλύτερη περίπτωση για video encoding είναι κάποιος intel non-k. 

Edit:Βέβαια δέν έχουν όλες οι εντολές avx2 οπότε τα benches είναι λίγο ότι να 'ναι

 

http://hwbot.org/newsflash/3307_non_k_skylake_overclocking_hurts_avx2_performance_problem_related_to_256_bit_vector_warm_up_(hardware.fr 

Από ότι λέει κάτω ο τυπάς στα comments πρέπει να ισχύει και στα kaby αφού κάνουν το ίδιο πράμα. Άρα για χ265 xeon η λύση λόγο  avx2 και ecc και μέτα ryzen μιας και εχουν ecc

 

ευχαριστώ για το link, κατάλαβες λάθος

πρώτον αν το 256 γινόταν 2x128 τότε δεν θα χαμε πρόβλημα γιατί 256 = 2x128 ok?   :-)

αλλά ας εξηγήσω τι λέει μιας και δεν είναι αρκετά προφανές από τον τίτλο και τις εικόνες:

Non-K Skylake Overclocking Hurts AVX2 Performance

 

επαναλαμβάνω: non-k overclocking

υπάρχουν δύο 128άρες τάξεις e.unit αλλά η μία από αυτές είναι κανονικά απενεργοποιημένη λόγω power saving και ενεργοποιείται όταν προκύπτει επεξεργασία avx2

 

για να ενεργοποιηθεί η δεύτερη 128 όμως, πρέπει να λειτουργεί το power management

το άρθρο λέει πως αυτή τη στιγμή με τους διαθέσιμους τρόπους που υπάρχουν για να κάνεις o/c σε επεξεργαστή που δεν είναι σχεδιασμένος για o/c (δηλαδή non-k), χάνεις το power management

άρα χάνεις και τα μισά e.unit για την avx2 επεξεργασία αφού δεν μπορούν να ενεργοποιηθούν

 

συμπέρασμα:

σε non-k stock έχεις τις σωστές επιδόσεις σε avx2

σε k stock έχεις τις σωστές επιδόσεις σε avx2

σε k o/c έχεις τις σωστές επιδόσεις σε avx2

 

αν πας να κάνεις o/c σε non-k όμως, αντί για 2x128 θα έχεις 1x128 e.units και έχεις πολύ κακές επιδόσεις σε avx2

ok?

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DDR4 Memory Scaling on AMD AM4 Platform – The Best Memory Kit For AMD Ryzen CPUs

 

http://www.legitreviews.com/ddr4-memory-scaling-amd-am4-platform-best-memory-kit-amd-ryzen-cpus_192259

 

 

After using the AMD Ryzen 7 processors for almost two weeks no on the MSI X370 XPower Gaming Titanium motherboard we’ve found that this processor loves all the memory bandwidth that it can get. The good news is that DDR4 memory pricing is actually pretty reasonable right now and there isn’t much of a price difference between a 2133 MHz memory kit and a 3200 MHz memory kit as all the high-cost DDR4 memory kits are now over 4000 MHz. By going to 3200 MHz over 2133 MHz we were seeing near 50% performance improvement in simple memory bandwidth tests and a 16% performance jump in our 1080P gaming test. Hopefully AMD board markers will update their UEFI builds to allow for higher than 3200MHz memory kit use without needing to mess with the adjusting the bus speed of the processor (RefClck).
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Meaniwhile, θυμάμαι που είχαμε πάει στο e-shop με τον πατέρα μου να παραλάβουμε μια μητρική προ δεκαετιεας και ήταν ο παππούλης εκεί στην εξυπηρέτηση και του κάνει ο τάχα τεχνικός ότι άμα βάλει 2 DDR1 μνήμες γίνονται DDR2... Πιο συγκεκριμένα άμα βάλει 2 τον 400mz τρέχουν στα 800mhz και είναι σαν DDR2...

Προσωπικά εγώ θα πάω σε 1700-1700x μόλις στρώσουν οι τιμές
γιατί κάνω αρκετό encoding εκτός του gaming και δεν με ενδιαφέρει να πιάνω 1700 fps.

 

 

 

Αυτο αλλιως λεγεται dual channel στο Αλφα του Κενταυρου και συμβολιζεταi ετσι  Α[d(ddr400)]Κ... Που να ξερες κι εσυ ομως πριν 10 χρονια... :-)Σορυ παιδια αλλα δεν κρατηθηκα... :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω την εντονη εντυπωση οτι καποια παιδια που βαζουν ξανα και ξανα βιντεο με benchmarks  ι7 7700Κ vs Ryzen 7 ειτε δεν ειδαν καθολου το βιντεο του Ουαλλου που ειναι τελειωτικα και καθοριστικα και στον πιο αδαη με τεχνολογια, τεκμηριωμενο,η απλα το αγνοησαν,η δεν ξερουν καλα Αγγλικα.Ξαναδειτε το,δεν ειναι μεγαλο και δωστε προσοχη ειδικα απο την μεση μεχρι το τελος.

 

https://www.youtube.com/watch?v=ylvdSnEbL50

Επεξ/σία από benign
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άψογος ο Σκωτσέζος, λογικός και κατανοητός!

Δε το κάνουμε sticky αυτό το video;

θα μας χρειαστεί τον επόμενο καιρό..

 

Έκανα υπομονή τόσο καιρό, το να περιμένω μέχρι το καλοκαιράκι για τον 1600Χ (και τις όποιες βελτιώσεις) δεν με πειράζει καθόλου..

Ερώτηση που αλλάζει πολυ με αυτά που σκεφτομαι το μέλλον, Για να μπορέσω να εκμεταλευτώ τον επεξεργαστή 1600X θα πρεπει να πάρω X370 γιατι μιλάμε για μεγάλο ποσό  ? (Τόσο πολυ που θα σκεφτόμουν 1700 με B350)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα πραγματα ειναι απλα

Για workstation jobs παιρνεις RYZEN

Για gaming και single desktop jobs (zip-transfer files) Κλπ INTEL

Τα πιο αξιοπιστα benchmarks θα τα βρειτε εδω

 

 http://cpu.userbenchmark.com/


 

 

Το θεμα ειναι οτι επεσε Hype στην AMD και της εκανε πολυ κακο

Ειμαι της γνωμης να αργεις να βγαλεις το προιον αφου το τεσταρεις πρωτα καλα και μετα να τους πασσαρεις πληρες , ειδαλλως δειχνει προχειροδουλεια και καθολου σεβασμο στους users 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρχισαν τα όργανα πάλι, επιδρομή με αλεξίπτωτα λες να έχουμε; Να πάρω τα pop corn...Η AMD δεν δείχνει σεβασμό στους users...με sockets που πάνε το λιγότερο 2-3 γενιές, με drivers στις gpus που βελτιώνουν αποδόσεις και πολύ παλαιότερων μοντέλων...με ξεκάθαρη δήλωση ότι το ipc τους θα είναι χαμηλότερο από skylake...οκ...σέβεται η intel...πάλι θα μας το κλείσουν στο τέλος και καλά θα μας κάνουν...ο Σκωτσέζος πρέπει να γίνει sticky...τα είπε όπως είναι...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω προτεινω να κανουμε εναν ερανο η να βαλουμε απο 5-10 ευρο να παρουμε 2 μαμμημενα cpu να κ μια μητρικη να δουμε απο πρωτο χερι τι γενετε...μετα μαζευομαστε σε ενος το σπιτι με μεγαλο κηπο κ barbeque να κανουμε live benchs,  oc, delid cpu κ ολα τα σχετικα..στο τελος τρωμε κ τα κοψιδια...

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά βρείτε μου μια mini-itx μητρική ριμάδα, στήνω και αύριο και έχω και κήπο και βάζω και το barbeque!!! Άσε που λόγω AMD θα ψήσουμε και γρήγορα...  :-D  :-)  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως το βλέπω διασκεδαστικό.

Κάνουν εγγραφή για να γράψουν στο θέμα. Αυτό μόνο σαν επιτυχία το βλέπω.

Άρχισαν τα όργανα πάλι, επιδρομή με αλεξίπτωτα λες να έχουμε; Να πάρω τα pop corn...Η AMD δεν δείχνει σεβασμό στους users...με sockets που πάνε το λιγότερο 2-3 γενιές, με drivers στις gpus που βελτιώνουν αποδόσεις και πολύ παλαιότερων μοντέλων...με ξεκάθαρη δήλωση ότι το ipc τους θα είναι χαμηλότερο από skylake...οκ...σέβεται η intel...πάλι θα μας το κλείσουν στο τέλος και καλά θα μας κάνουν...ο Σκωτσέζος πρέπει να γίνει sticky...τα είπε όπως είναι...

Άψογη περιγραφή του παραλόγου, μεγάλο μπράβο.

 

Περιμένω μόνο τα "δικά μας" τέστ, αυτή την στιγμή το ιδανικό θα ήταν να μην δίνετε τροφή στα τρολλ.

Στην τελική το να αγνοείς κάποιον αρκεί.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρχισαν τα όργανα πάλι, επιδρομή με αλεξίπτωτα λες να έχουμε; Να πάρω τα pop corn...Η AMD δεν δείχνει σεβασμό στους users...με sockets που πάνε το λιγότερο 2-3 γενιές, με drivers στις gpus που βελτιώνουν αποδόσεις και πολύ παλαιότερων μοντέλων...με ξεκάθαρη δήλωση ότι το ipc τους θα είναι χαμηλότερο από skylake...οκ...σέβεται η intel...πάλι θα μας το κλείσουν στο τέλος και καλά θα μας κάνουν...ο Σκωτσέζος πρέπει να γίνει sticky...τα είπε όπως είναι...

 

Μπορεις να μου εξηγησεις ενα πραγμα

Κακο θα ηταν για την AMD να κυκλοφορησει ολη την σειρα πληρη (r3-r5-r7) αρχες καλοκαιριου με ακομα καλυτερες τιμες  , αφου τεσταριστουν πρωτα για να  δουλεψουν χωρις προβληματα με τις νεες μητρικες 

Τωρα εβγαλε τα ακριβα μοντελα με ενα καρο προβληματα δειχνωντας ουσιαστικα τα χαρτια της

Η intel το καλοκαιρι με τους νεους lake (+25%) θα κανει παρτυ , μετα αναρωτιουνται ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΕΡΜΑ ΚΑΙ ΨΟΦΑΝΕ

 

 

(Οι kaby lake κυκλοφορησαν μεσα Γεναρη αλλα δεν ειδα να ειχαν προβληματα τοτε , ουτε εψαχνε ο κοσμος μητρικες η παραπονιωνταν για χαμηλες επιδοσεις

Ας αφησει λοιπον η ΑMD τις δικαιολογιες γιατι οι gaming users δεν τρωνε κουτοχορτο οπως νομιζει) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...