Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεις να μου εξηγησεις ενα πραγμα

Κακο θα ηταν για την AMD να κυκλοφορησει ολη την σειρα πληρη (r3-r5-r7) αρχες καλοκαιριου με ακομα καλυτερες τιμες  , αφου τεσταριστουν πρωτα για να  δουλεψουν χωρις προβληματα με τις νεες μητρικες 

Τωρα εβγαλε τα ακριβα μοντελα με ενα καρο προβληματα δειχνωντας ουσιαστικα τα χαρτια της

Η intel το καλοκαιρι με τους νεους lake (+25%) θα κανει παρτυ , μετα αναρωτιουνται ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΕΡΜΑ ΚΑΙ ΨΟΦΑΝΕ

 

 

(Οι kaby lake κυκλοφορησαν μεσα Γεναρη αλλα δεν ειδα να ειχαν προβληματα τοτε , ουτε εψαχνε ο κοσμος μητρικες η παραπονιωνταν για χαμηλες επιδοσεις

Ας αφησει λοιπον η ΑMD τις δικαιολογιες γιατι οι gaming users δεν τρωνε κουτοχορτο οπως νομιζει) 

αγαπητε φιλε, εντελως φιλικα, μαλλον εισαι εκτος πραγματικοτητας...!!!   

 

εκτος των intel bugs που ηδη αναφερθηκαν, εγω προσωπικα, θεωρω πως ο,τιδηποτε καινουριο δικαιουται να εχει bugs, αλλα οχι bugs που να μην διορθωνονται....!!!  

 

και οταν λεω εισαι "εκτος πραγματικοτητας", εννοω οτι μαλλον ξεχνας οτι η AMD ειναι η μοναδικη εταιρεια που παιζει ΚΑΙ σε CPU, ΚΑΙ σε VGA.  

και βασει προγραμματος, εχει να παρουσιασει ΠΟΛΥ ΝΕΟ ΠΡΑΜΑ (CPU-APU - VEGA) το 2017. γιατι να το παρουσιασει ολο μαζι? αφου ετσι θα μονοπωλει για 1+ χρονο το αγοραστικο ενδιαφερον?

 

 και φυσικα, το ενδιαφερον θα ειναι στραμμενο στην AMD, ειδικα τωρα που μπορεσε και εβγαλε ανταγωνιστικο προιον...??? 

 

ΑΡΑ, θα θεωρουσα χαζο, να κατσει να αραδιασει ολα τα νεα προιοντα της, ταυτοχρονα.....!!!!!! 

 

και η ιντελ δεν προκειται να δει +25% αποδοση, ουτε στην επομενη πλατφορμα.....!! δεν βγαινει ετσι ευκολα ενα +25%...!!!  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14.5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα μου αρεσε να μη θεωρουμε ως δεδομενο ότι τα updates, τα καλύτερα bios, τα optimizations, τα patches θα έχουν θαυματουργές επιπτώσεις. Προφανως θα υπαρξουν καποιες βελτιωσεις μικρες ή μεγάλες, αλλα καλο ειναι να ξεχωριζουμε τις ευχες μας απο τα γεγονοτα και απλα να περιμενουμε. 
 

και η ιντελ δεν προκειται να δει +25% αποδοση, ουτε στην επομενη πλατφορμα.....!! δεν βγαινει ετσι ευκολα ενα +25%...!!!

 
Πάντως μετα τους ryzen θα έχει πλάκα να δουμε και πάλι +5%. Θα τους παρουν με τις τοματες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να μου εξηγησεις ενα πραγμα

Κακο θα ηταν για την AMD να κυκλοφορησει ολη την σειρα πληρη (r3-r5-r7) αρχες καλοκαιριου με ακομα καλυτερες τιμες  , αφου τεσταριστουν πρωτα για να  δουλεψουν χωρις προβληματα με τις νεες μητρικες 

Τωρα εβγαλε τα ακριβα μοντελα με ενα καρο προβληματα δειχνωντας ουσιαστικα τα χαρτια της

Η intel το καλοκαιρι με τους νεους lake (+25%) θα κανει παρτυ , μετα αναρωτιουνται ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΕΡΜΑ ΚΑΙ ΨΟΦΑΝΕ

 

 

(Οι kaby lake κυκλοφορησαν μεσα Γεναρη αλλα δεν ειδα να ειχαν προβληματα τοτε , ουτε εψαχνε ο κοσμος μητρικες η παραπονιωνταν για χαμηλες επιδοσεις

Ας αφησει λοιπον η ΑMD τις δικαιολογιες γιατι οι gaming users δεν τρωνε κουτοχορτο οπως νομιζει) 

Οτι οι Kaby ειναι ιδιοι οι skylake που ειναι ιδιοι εδω και 2 χρονια δε σου λεει κατι. Το οτι το SMT δεν υπηρχε στα χερια των Devs και της MS μεχρι πριν απο κανα μηνα αντιθετα με το HT που ειναι απαραλακτο εδω και 13 χρονια? Οχι ε? Το τι προβληματα ειχαν οι Χ99 δεν το πηρες ουτε αυτο χαμπαρι?

 

'Η ανεβασε το γνωστικο σου επιπεδο ή απεφευγε να σχολιαζεις και να εισαι τοσο απολυτος.

 

PS: Οι "gaming users" ειναι ο πατος των users, που περνουν corsair και "gaming" headphones με Led.  Οποτε ξανακοιτα την παραπάνω πρόταση.

 

 

Για τους υπολοιπους, αν και το AdoredTV ειναι τουλαχιστον γραφικο, ειναι ενα ωραιο βιντεακι που δειχνει πως ξεκινησε ο σαπιος 8350 σε σχεση με τον 2700Κ και πως εχει καταληξει, χρησιμοποιοντας bench απο 3ους.

https://www.youtube.com/watch?v=ylvdSnEbL50&t=1s

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλη ομάδα!

Επειδή λόγο και δουλειάς δεν μπορώ να παρακολουθώ όλη την συζήτηση όσο και να ήθελα τελικά με τις MoBo τι γίνεται;; Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξουμε;;

Μία Mobo όπως η Asus Prime X370 - Pro κάνουμε "δουλειά" ή υπάρχει κάποιο θέμα που δεν το έχω εντοπίσει...;

Ευχαριστώ πολύ και πολλές καλημέρες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγαπητε φιλε, εντελως φιλικα, μαλλον εισαι εκτος πραγματικοτητας...!!!   

 

εκτος των intel bugs που ηδη αναφερθηκαν, εγω προσωπικα, θεωρω πως ο,τιδηποτε καινουριο δικαιουται να εχει bugs, αλλα οχι bugs που να μην διορθωνονται....!!!  

 

και οταν λεω εισαι "εκτος πραγματικοτητας", εννοω οτι μαλλον ξεχνας οτι η AMD ειναι η μοναδικη εταιρεια που παιζει ΚΑΙ σε CPU, ΚΑΙ σε VGA.  

και βασει προγραμματος, εχει να παρουσιασει ΠΟΛΥ ΝΕΟ ΠΡΑΜΑ (CPU-APU - VEGA) το 2017. γιατι να το παρουσιασει ολο μαζι? αφου ετσι θα μονοπωλει για 1+ χρονο το αγοραστικο ενδιαφερον?

 

 και φυσικα, το ενδιαφερον θα ειναι στραμμενο στην AMD, ειδικα τωρα που μπορεσε και εβγαλε ανταγωνιστικο προιον...??? 

 

ΑΡΑ, θα θεωρουσα χαζο, να κατσει να αραδιασει ολα τα νεα προιοντα της, ταυτοχρονα.....!!!!!! 

 

 

 

Με δεδομένη την κατάσταση των BIOS/chipset στις καινούριες μητρικές, το τρενάρισμα των R5/R3, όπως και την κατάσταση του scheduler στα win, είναι νομίζω λογική και επόμενη η θεώρηση πως το launch ήταν αρκετά πρόχειρο και εσπευσμένο.

 

Καθώς οι επεξεργαστές είχαν ήδη αργήσει στην αγορά και η AMD έπρεπε να δείξει κάτι στους επενδυτές για το Q1, καταλαβαίνω το γιατί το έκανε. Αυτό δεν σημαίνει όμως πως αλλάζει το αποτέλεσμα.

 

Αναφορικά τώρα με το άπλωμα της πλατφόρμας..νομίζω πως η AMD έχασε την ευκαιρία (ως CPU+GPU supplier όπως αναφέρεις) να παρουσιάσει ολοκληρωμένο οικοσύστημα συνδυάζοντας την έλευση των summit ridge με την πρεμιέρα των Vega. Καθώς αναμένουμε raven ridge και Opteron φέτος, δεν θα έχανε τα φώτα της δημοσιότητας από αυτό, και ταυτόχρονα θα είχε τον χρόνο να απλώσει τους summit στο σύνολο της αγοράς, προσφέροντας ταυτόχρονα gaming combos με τους vega.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα μου αρεσε να μη θεωρουμε ως δεδομενο ότι τα updates, τα καλύτερα bios, τα optimizations, τα patches θα έχουν θαυματουργές επιπτώσεις. Προφανως θα υπαρξουν καποιες βελτιωσεις μικρες ή μεγάλες, αλλα καλο ειναι να ξεχωριζουμε τις ευχες μας απο τα γεγονοτα και απλα να περιμενουμε.

 

Εχεις δικιο και συμφωνω.Το βασικοτερο θεμα τωρα ειναι η επιλυση προβληματων και η διαθεσιμοτητα.

Πάντως μετα τους ryzen θα έχει πλάκα να δουμε και πάλι +5%. Θα τους παρουν με τις τοματες

 

+25% στο ιδιο node που λεει ο φιλος ειναι τραβηγμενο...   :)

Επεξ/σία από Millennium
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με δεδομένη την κατάσταση των BIOS/chipset στις καινούριες μητρικές, το τρενάρισμα των R5/R3, όπως και την κατάσταση του scheduler στα win, είναι νομίζω λογική και επόμενη η θεώρηση πως το launch ήταν αρκετά πρόχειρο και εσπευσμένο.

 

 

το launch των ryzen είχε ήδη καθυστερήσει,ήταν για Νοέμβριο 2016/Ιανουάριο 17 και τέλος μαρτη 17...

 

το είπε και ο zelomoth πριν δηλαδή σε τέτοιες περιπτώσεις νέας πλατφορμας δεν γίνεται να μην υπάρχουν προβλήματα... η microsoft και ο κάθε developer δεν θα σπαταλήσει πώρους για patches άμα δεν υπάρχει στην αγορά το cpu σε ένα % χρηστών,η μόνη λύση ειναι να σπρώξεις την αγορά με το hype έτσι ώστε να αναγκαστούν  οι delevelopers σε  optimizations.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε παει να ειναι και 50% μπροστα ο fx το 2022.

Εαν ειναι να αγορασω τωρα οτιδηποτε για να εχω σε 5 χρονια τις επιδοσεις που θα επρεπε να ειχα τωρα ειναι απλα fail.

 

Ο ryzen ειναι θαυμασιος γιαυτο που ειναι,

Επιδοσεις παιχνιδων αντιστοιχες 1151 i7 και συναμα επιδοσεις workstation X99.

Ασχετα εαν θα βελτιωθουν στα υπαρχων τσιπ οι επιδοσεις με bios και software fixes, για καποιον που ξερει τι θελει ειναι λουκουμι και δε χρειαζονται ηλιθια βιντεακια που δε ξερουν τι λενε για να το επιβεβεωσουν.

 

Για καποιον που παιζει ηδη με i7 6700/7700 φυσικα δεν ειναι αναθμιση εαν δε χρειαζεται το workstation τμημα, αλλα σε 1-2 χρονια οταν θα κτυπησει το μικροβιο θελω να πιστευω οτι και συχνοτητες θα εχουμε και θα ειναι viable αντιπαλος απεναντι στον οποιο τοτε Intel.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλη ομάδα!

Επειδή λόγο και δουλειάς δεν μπορώ να παρακολουθώ όλη την συζήτηση όσο και να ήθελα τελικά με τις MoBo τι γίνεται;; Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξουμε;;

Μία Mobo όπως η Asus Prime X370 - Pro κάνουμε "δουλειά" ή υπάρχει κάποιο θέμα που δεν το έχω εντοπίσει...;

Ευχαριστώ πολύ και πολλές καλημέρες!

Καλή είναι κι εγώ εκεί πήγαινα,αλλά μάλλον για να ανέβουν οι μνήμες πάνω από 2666,μόνο με ένα dim.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκανε και κάτι χρήσιμο για την amd η nvidia έβγαλε αυτό το τέρας την 1080τι που πιστεύω είναι η καλύτερη της VFM κάρτα ever και σε λίγο θα ξεχαστούν τα τρολλς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε παει να ειναι και 50% μπροστα ο fx το 2022.

Εαν ειναι να αγορασω τωρα οτιδηποτε για να εχω σε 5 χρονια τις επιδοσεις που θα επρεπε να ειχα τωρα ειναι απλα fail.

 

Ο ryzen ειναι θαυμασιος γιαυτο που ειναι,

Επιδοσεις παιχνιδων αντιστοιχες 1151 i7 και συναμα επιδοσεις workstation X99.

Ασχετα εαν θα βελτιωθουν στα υπαρχων τσιπ οι επιδοσεις με bios και software fixes, για καποιον που ξερει τι θελει ειναι λουκουμι και δε χρειαζονται ηλιθια βιντεακια που δε ξερουν τι λενε για να το επιβεβεωσουν.

 

Για καποιον που παιζει ηδη με i7 6700/7700 φυσικα δεν ειναι αναθμιση εαν δε χρειαζεται το workstation τμημα, αλλα σε 1-2 χρονια οταν θα κτυπησει το μικροβιο θελω να πιστευω οτι και συχνοτητες θα εχουμε και θα ειναι viable αντιπαλος απεναντι στον οποιο τοτε Intel.

Δε διαφωνω σε καμια περιπτωση, αλλα ο τοιχος για τους 4c ειναι πολυ κοντα, τοσο κοντα που δε νομιζω να κοιταμε 5 χρονια πλεον, αλλα 1 με 2.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με δεδομένη την κατάσταση των BIOS/chipset στις καινούριες μητρικές, το τρενάρισμα των R5/R3, όπως και την κατάσταση του scheduler στα win, είναι νομίζω λογική και επόμενη η θεώρηση πως το launch ήταν αρκετά πρόχειρο και εσπευσμένο.

 

Καθώς οι επεξεργαστές είχαν ήδη αργήσει στην αγορά και η AMD έπρεπε να δείξει κάτι στους επενδυτές για το Q1, καταλαβαίνω το γιατί το έκανε. Αυτό δεν σημαίνει όμως πως αλλάζει το αποτέλεσμα.

 

Αναφορικά τώρα με το άπλωμα της πλατφόρμας..νομίζω πως η AMD έχασε την ευκαιρία (ως CPU+GPU supplier όπως αναφέρεις) να παρουσιάσει ολοκληρωμένο οικοσύστημα συνδυάζοντας την έλευση των summit ridge με την πρεμιέρα των Vega. Καθώς αναμένουμε raven ridge και Opteron φέτος, δεν θα έχανε τα φώτα της δημοσιότητας από αυτό, και ταυτόχρονα θα είχε τον χρόνο να απλώσει τους summit στο σύνολο της αγοράς, προσφέροντας ταυτόχρονα gaming combos με τους vega

 

θα συμφωνησω με τον Psaris, οτι μονο εσπευσμενο δεν ηταν...!  Προχειρο..... , ισως ναι. θα περιμενε κανεις μια πιο "επισημη"¨ ανκοινωση..! 

 

αλλα προφανως, καθυστερησαν με τα προβληματα "νεοτητας" της νεας πλατφορμας, τα οποια απο οτι φαινεται, ακομα δεν εχουν λυθει εντελως.

 

αλλα αν καθυστερουσε κι αλλο, μαλλον ζημια θα παθαινε. μην ξεχνας οτι ειναι και οι μετοχοι απο πανω, που πιεζουν για κερδη...!!

 

απλως, επρεπε να ερθει η πλατφορμα σε μια κατασταση, ωστε να μπορει να βγει στην αγορα, ωστε να προχωρησουν και ολα τα υπολοιπα θεματα, πιο γρηγορα.

 

το debugging για παραδειγμα, θα ειναι πολυ πιο γρηγορο με τοσο info γυρω γυρω, απο οτι να το εκανε μονη της η AMD.

οι εφαρμογες θα "αναγκαστουν" να προσαρμοστουν και να υποστηριξουν σωστα και την AM4, μεσω updates, αφου πλεον δεν ειναι θεωρια, αλλα μπηκε στην αγορα.

 

αυτο παραλληλα, θα βοηθησει να επιταχυνθει και η εξελιξη των Summit Ridge, αφου βασιζονται στην ιδια αρχιτεκτονικη, αλλα και στην ιδια πλατφορμα. αρα οταν βγουν οι APU, μαλλον θα ειναι σχεδον ετοιμοι...!!! 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαφωνω σε καμια περιπτωση, αλλα ο τοιχος για τους 4c ειναι πολυ κοντα, τοσο κοντα που δε νομιζω να κοιταμε 5 χρονια πλεον, αλλα 1 με 2.

 

Απο το στομα σου και στου Θεου το αυτι, γιατι απο το 1/2c στα 4c μας πηρε μια δεκαετια και ακομα το παλευουμε...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...