Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

pirmen56 μας τα εχεις ζαλισει με τα βιντεο.Ενταξει το πιασαμε ο Ryzen δεν κανει για gaming,ετσι οπως το πατε και ενας I5 750 στα 5Ghz ειναι πιο δυνατος.Τα κουβαδακια σου και πατα.Μπαινω να διαβασω κανενα νεο και βλεπω ολο μλκιες,δεν βαλατε μυαλο απο το προηγουμενο που κλειδωθηκε.Εβαλες ενα βιντεο που τρεχει ο Ryzen το bench του Primal και δειχνει ~70 fps και παει σπαστα.Εγω το ετρεξα με τον 8320 και την 290 και ετρεχε ultra με 60 frames περιπου,ο επεξεργαστης στο 30% και η εικονα πηγαινε νερο.Σου λενε τα παιδια οτι υπαρχουν ενα σωρο θεματα,απο μηχανες γραφικων μεχρι windows.Tι δεν καταλαβαινεις και συνεχιζεις?

 

Οσοι εχετε σκοπο να παρετε Gigabyte μητρικη,παρτε τωρα που ειναι Rev 1.0,αμα βγαλει (ή μαλλον οταν θα βγαλει γιατι θα βγαλει σιγουρα) νεο revision η Gigabyte,θα πεσει πετσοκομα στην ποιοτητα.

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά αυτό δεν είναι σύγκριση είναι το άκυρο του άκυρου ω άκυρο.

 

Παιχνίδι του πότε; με SLI (φέξε μάη μου δηλαδή ένα διαφορετικό driver να έχεις αλλάζουν όλα) και βάζεις έναν 1700 στοκ με ένα 2500Κ @ 4.8....

 

Και εγώ έχω 2600κ@ 4.6 ton 1700 δεν θα τον αφήσω στοκ, και ούτε θα τον πάρω για να παίζω metro, το metro το παίζω και με thuban και με buldozer και με core2quad

 

Ο 2500Κ έχει ταπεινό sandy bridge ipc. Δεν είναι broadwell ο φουκαράς. Αυτό ξέρεις αμέσως τι σημαίνει.

 

Η τρίτη δοκιμή, ΠΑΛΙ με SLI σε ΠΑΛΙΟΤΕΡΟ video είναι με τον κατάπτυστο i5 6500.

 

Ο τυπάς που κατέχει τον Ryzen ποσταρε τη δοκιμή του λίγες ώρες πριν.

 

Μη με παρεξηγείς δοκιμάζω τα χρώματα. Και συγνώμη αν ενοχλώ με αυτά που δείχνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αλλάζουν οι καιροί πάντως! Η αλλαγή δεν έρχεται απότομα αλλά σιγά σιγά!

Εγώ πάντως , που πάω σε 1700, για μητρική θα πάρω b350 .

 

Οι x370 είναι περιτή πολυτέλεια ειδικά για micro-atx που έχω.

 

Δυστυχώς έχω μερικούς μήνες αναμονή ακόμα, για καλοκαίρι με βλέπω.

 

Και εγώ για 1700 θα πήγαινα και ας μην έκανα ποτέ oc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τεράστιο το perfomance/price των ryzen έναντι των intel....όποιος δεν το αναγνωρίζει δεν ξέρω τι να πώ......Τα τσιπάκια απλά είναι άριστα και απλά μελλοντικά θα βελτιωθούν όπου "μειονεκτούν" στα σημεία....Για όποιον κοιτάει για καινούργιο rig για μένα είναι μονόδρομος οι ryzen.....για όποιον έχει ένα rig που στέκεται καλά για αυτά που θέλει και χειρίζεται απλά περιμένει 2ο revision των ryzen και καθώς και την απάντηση της intel!Για όποιον αναζητάει απεγνωσμένα αναβάθμιση ζυγίζει τις υπάρχουσες λύσεις (amd ή intel) και προχωράει χωρίς πολλά λόγια!Απλά μην χαλάσουμε και αυτό το thread και πάμε σε part3 μετά!

 

Πεστα γιατι θα στραβωθο εδω μεσα με αυτα που διαβαζω, οτι αν θες παιχνιδια μονο Intel.....

 

Και δεν το λεω ακυρα, ουτε ειμαι AMDακιας απλα οταν βλεπω μια κινηση καινουργια ειναι δεκτη και καλοδεχουμενη για να υπαρχει ανταγωνισμος αλλα και επιλογη στον αγοραστη, κοινως εχεις 2 επιλογες 

 

και οχι 1 μεχρι προτεινος, και οταν ηθελες να το πουλησεις ξανα το εδεινες ξεφτιλα. (κατι kit 8320+990 Saber), ετσει με το Price drop που απαντησε η Intel θα ακολουθηση και αλλη τακτικη πλεον,

 

σιγουρα θα βγαλει κανα καινουργιο platform που θα ειναι απο το διαστημα, και θα εχουμε παλι ψαλιδα....

γιατι ετσει κανει παντα....μετα απο λιγο.

 

Προσωπικα πανω απο τα 70 frames κανενος το ματι δεν βλεπει, και δεν υπαρχει λογος τα 150+, οπωτε games benchmark ποσο βγαζει ειναι μονο για bench score.

 

Σιγουρα θα ηπαρχουν update στις mobo, και θελω να δω και τι κανει το Χ370 chipshet.

 

Η τεχνολογια παει μπροστα π.χ ο Χ5660 του brother δεν φτανει τον 6700Κ και στον 2ο λειπουν 2 πηρηνες.

 

Οσο για τον 8120 που εχω στο σημερα ειναι αργος με αυτα που εχουν βγει, και ναι η AMD δεν ειχε τιποτα 6+ χρονια να πει, κατι αλαγες του κωλου απο τον 1ο FX μεχρι και τον τελευταιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεστα γιατι θα στραβωθο εδω μεσα με αυτα που διαβαζω, οτι αν θες παιχνιδια μονο Intel.....

 

Και δεν το λεω ακυρα, ουτε ειμαι AMDακιας απλα οταν βλεπω μια κινηση καινουργια ειναι δεκτη και καλοδεχουμενη για να υπαρχει ανταγωνισμος αλλα και επιλογη στον αγοραστη, κοινως εχεις 2 επιλογες 

 

και οχι 1 μεχρι προτεινος, και οταν ηθελες να το πουλησεις ξανα το εδεινες ξεφτιλα. (κατι kit 8320+990 Saber), ετσει με το Price drop που απαντησε η Intel θα ακολουθηση και αλλη τακτικη πλεον,

 

σιγουρα θα βγαλει κανα καινουργιο platform που θα ειναι απο το διαστημα, και θα εχουμε παλι ψαλιδα....

γιατι ετσει κανει παντα....μετα απο λιγο.

 

Προσωπικα πανω απο τα 70 frames κανενος το ματι δεν βλεπει, και δεν υπαρχει λογος τα 150+, οπωτε games benchmark ποσο βγαζει ειναι μονο για bench score.

 

Σιγουρα θα ηπαρχουν update στις mobo, και θελω να δω και τι κανει το Χ370 chipshet.

 

Η τεχνολογια παει μπροστα π.χ ο Χ5660 του brother δεν φτανει τον 6700Κ και στον 2ο λειπουν 2 πηρηνες.

 

Οσο για τον 8120 που εχω στο σημερα ειναι αργος με αυτα που εχουν βγει, και ναι η AMD δεν ειχε τιποτα 6+ χρονια να πει, κατι αλαγες του κωλου απο τον 1ο FX μεχρι και τον τελευταιο.

Τι διαβάζω ρε παιδιά οτι πάνω απο 70 frames δεν βλέπουν τα μάτια...

Τα 144hz monitor για κάποιο λόγο έχουν γίνει must για high end gaming.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Battlefield 1 1080P, Ultra(DX11), Ryzen R7 1700 @4GHZ, SMT OFF*

 

*έτσι δείχνει

 

 

 

 

Σχόλιο αγοραστή R7 1700:

 

This is a video playing BF1 on DX11 same settings as DX12. I feel like I get a lot more stutters/lag with DX11 than with DX12, I would imagine that has to do with the RX480 being good at DX12, and the low single core performance of the R7 1700. 

 

 

Βλέπω χειρότερα stutters και lag στο dx11 σε σχέση με το dx12(που θεωρείται απ'ολους προβληματικό). Φαντάζομαι, λέει ότι οφείλονται στο ότι η 480 είναι καλύτερη σε dx 12 και στο χαμηλό ipc του Ryzen.

 

Παραδόξως, στο computerbase.de βρήκαν τους ryzen buttery smooth στα frametimes test.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου λενε τα παιδια οτι υπαρχουν ενα σωρο θεματα,απο μηχανες γραφικων μεχρι windows.Tι δεν καταλαβαινεις και συνεχιζεις?

 

Εκεί που συμφέρουν τα αποτελέσματα δεν υπάρχει κανένα θέμα με τις μηχανές γραφικών και όλο το υπόλοιπο software.

Τότε ignore list και συνεχίζεις. Δεν ποστάρω για τους φανατισμένους. Αλλά για αυτούς που θέλουν να μάθουν που θα πάνε τα λεφτά τους. Αν ήταν φανμποΐστικου χαρακτήρα το θρεντ δεν θα με ενδιέφερε καθόλου, αλλά δεν είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τι διαβάζω ρε παιδιά οτι πάνω απο 70 frames δεν βλέπουν τα μάτια...

Τα 144hz monitor για κάποιο λόγο έχουν γίνει must για high end gaming.

 

τα Hz ειναι ανανεωση ανα δευτερολεπτο εικονας, fps ειναι σχεδιασμος εικονας/δευτερολεπτο.

 

Ναι αν εχει 100 fps σε 60 Hz θα δεις μονο τα 60fps αληθινα στο ματι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί που συμφέρουν τα αποτελέσματα δεν υπάρχει κανένα θέμα με τις μηχανές γραφικών και όλο το υπόλοιπο software.

Τότε ignore list και συνεχίζεις. Δεν ποστάρω για τους φανατισμένους. Αλλά για αυτούς που θέλουν να μάθουν που θα πάνε τα λεφτά τους. Αν ήταν φανμποΐστικου χαρακτήρα το θρεντ δεν θα με ενδιέφερε καθόλου, αλλά δεν είναι.

 

Ποιός είπε πως δεν υπάρχει θέμα?

 

Ότι ειπώθηκε και για το CB.

 

Το ότι έχουν τη δύναμη και το τερματίζουν σε multi, δεν πάει να πει πως δεν παραμένει ευνοϊκό για Intel.

 

Αντίστοιχα, όλα τα παραπάνω που αναφέρονται για μη επαρκή υποστήριξη απο soft, πιστεύεις πως υπάρχει περίπτωση να του αυξάνουν τις επιδόσεις?

 

Μήπως αν διορθωθούν, θα δούμε ακόμα καλύτερες (όπως ήδη γίνεται με μνήμες) ακόμα και εκεί που είναι ήδη καλές?

 

Btw, στο θέμα του ΒF1, η AMD φταίει, αλλά για άλλο λόγο.

 

Αν ο χρήστης μπορεί, ας θέσει flipqueusize=1 μέσω RadenMod, να πάθει σοκ από τη διαφορά σε smoothness.

 

Είναι πρόβλημα των οδηγών των AMD gpu.

 

Η αντίστοιχη επιλογή στις "πράσινες" είναι  το maxprerenderedframes, αν δεν κάνω λάθος.

 

edit:

 

Άρχισαν να "γεμίζουν" και τα μαγαζά μας με μητρικές.

 

Όχι κάτι εξαιρετικό από ποικιλία και διαθεσιμότητα, αλλά τουλάχιστον αρχίζει και κινείται κάτι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός είπε πως δεν υπάρχει θέμα?

 

Ότι ειπώθηκε και για το CB.

 

Το ότι έχουν τη δύναμη και το τερματίζουν σε multi, δεν πάει να πει πως δεν παραμένει ευνοϊκό για Intel.

 

Αντίστοιχα, όλα τα παραπάνω που αναφέρονται για μη επαρκή υποστήριξη απο soft, πιστεύεις πως υπάρχει περίπτωση να του αυξάνουν τις επιδόσεις?

 

Μήπως αν διορθωθούν, θα δούμε ακόμα καλύτερες (όπως ήδη γίνεται με μνήμες) ακόμα και εκεί που είναι ήδη καλές?

 

Btw, στο θέμα του ΒF1, η AMD φταίει, αλλά για άλλο λόγο.

 

Αν ο χρήστης μπορεί, ας θέσει flipqueusize=1 μέσω RadenMod, να πάθει σοκ από τη διαφορά σε smoothness.

 

Είναι πρόβλημα των οδηγών των AMD gpu.

 

Η αντίστοιχη επιλογή στις "πράσινες" είναι  το maxprerenderedframes, αν δεν κάνω λάθος.

 

Εντάξει. Κρατάμε μια πισινή για τις λεγόμενες "παιδικές ασθένειες". Προσωπικά λέω αυτό που βλέπω τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...