Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σίγουρα είναι καλή περίπτωση ένα σετάκι 83κάτι,κ μάλιστα μπορείς να βρεις κ νε εγγύηση,αλλά δεν νομίζω να μου προσφέρει κάτι παραπάνω από τον 2500κ στα 4.5

 

 

Αν εισαι παιχνιδιαρης οχι...Καλυτερα ο 2500κ..  Σε ολα τα αλλα ομως και με ενα καλο κλοκαρισμα του 8350  μαλλον ναι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σίγουρα είναι καλή περίπτωση ένα σετάκι 83κάτι,κ μάλιστα μπορείς να βρεις κ νε εγγύηση,αλλά δεν νομίζω να μου προσφέρει κάτι παραπάνω από τον 2500κ στα 4.5

 

Σε multitasking είναι μέρα με την νύχτα υπέρ του fx πάντα.....σε όλα τα υπολοιπά οκ είναι ο 2500Κ ακόμα και για σήμερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε οταν λετε multitasking,τι δηλαδη κανει παραπανω ο fx απο τον 2500?

Οτι δηλαδη θα εχεις τον browser ανοιχτο και μαζι θα παιζεις και ο ι5 δε θα τραβαει?

Η μιλαμε για κανα προγραμμα ειδικης χρησης?

Γιατι γυρναμε και μιλαμε παλι για τα ιδια πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως το antivirus μένει κλειστό όταν παίζω...ε αυτό το ρημάδι με τους πολυπύρηνους δεν θα με νοιάζει...ούτε το να κλείνω browser, μουσική, word κλπ...τώρα με τον δεινοσαυράκο q6600 αυτά όταν παίζω κλειστά.  :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Folding at home,chess engine analysis θεσεων και παρτιδων,streaming,μετατροπη MP4 σε αλλο video format η σε mp3,(προκειται για καποιες πανεπιστημιακες διαλεξεις σε διαφορα θεματα που με ενδιαφερουν και θελω να τις ακουω με mp3 player)και gaming ειναι μερικες απο τις διαφορες εφαρμογες που με ενδιαφερει να εκτελουνται ταυτοχρονα καποιες στιγμες της ημερας. Υπαρχουν και αλλες,καινουργιες που με ενδιαφερουν αλλα σαν παραδειγμα που ζητησες,σου ειπα μερικες.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καινούργιο gaming συστημα mobo- CPU- ram - gpu θες 500 ευρώ minimum για Ryzen.

Επίσης κάποιος που θα φτιάξει gaming tower ,θα χρειαστεί αλλά 300 για περιφερειακά όπως κουτί, τροφοδοτικό ,ψυκτρες,ανεμιστηράκια,υδροψυξη, σκληρούς κτλ.

Δηλαδή για ένα σοβαρό gaming pc με Ryzen ξεκινάς από 800, χονδρικά πάντα...

Μεχρι αυτά τα λεφτά φτιάχνεις παρά πολύ ωραία gaming pc από Intel που δεν ξεπερνάνε τα 800 ευρώ. Όπως είπα ωραία μόνο. Δυνατά σαν του Ryzen όχι. Θα έχουν δύναμη για τα επόμενα 1-2 χρόνια ίδια με αυτή του Ryzen αλλά στην πορεία θα κρεμάσουν. Ο Ryzen,αυτή την στιγμή είναι must για κάποιον που διαθέτει το παραπάνω ποσό ( μέσες - άκρες) ,αλλά για κάποιον που είναι στα όρια του, δεν είναι ακόμα επιλογή.

Οι υπόλοιπες επιλογές κάτω από 800 ευρώ έχουν αξιόλογα amd συστήματά αλλά πρέπει κάποιος να ψαχτεί αρκετά ωστε να βρει κάτι που θα δουλέψει σωστά. Εκεί δυστυχώς οι λύσεις που δίνει η Intel σε λιγότερα χρήματα είναι περισσότερες και ίσως πιο δοκιμασμένες.

Όποτε μέχρι η πλατφόρμα του am4 επεκταθεί προς τα κάτω και δούμε φτηνότερες λύσεις από πλευράς amd , η Intel θα είναι λίγο πολύ μονόδρομος για περισσότερους, με χαμηλό budget.

Αν δεν δούμε μητρικές am4 στο 50ρικο μην περιμένετε να πάει η πλειοψηφία,σε amd.

Ήδη με τα λεφτά που χρειάζεται για μια καλή am4 μητρική ,ο άλλος παίρνει δοκιμασμένη μητρική και επεξεργαστή από Intel έστω και μεταχειρισμένα. Κακά τα ψέματα τα μεταχειρισμένα amd συστήματά είναι ταλαιπωρημένα από το overclocking και δεν το ρισκάρει κάποιος να δώσει λεφτά για μεταχειρισμένο amd επεξεργαστή ή μητρική.

Θα πάρει κάποιος καινούργιο μη Ryzen, amd σύστημα, εφόσον είναι φτηνότερο από το αντίστοιχο καινούργιο Intel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα μιλαμε για ειδικη χρηση που δεν ενδιαφερει το μεσο χρηστη.

Και για gaming, σε λιγο πιο απαιτητικο πλαισιο απο τον μεσο χρηστη,οι i5 και οι παλιοι i7 μπουκωνουν με τους νεους τιτλους,εχουν πλεον πολυ κοντινη ημερομηνια ληξης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήδη με τα λεφτά που χρειάζεται για μια καλή am4 μητρική ,ο άλλος παίρνει δοκιμασμένη μητρική και επεξεργαστή από Intel έστω και μεταχειρισμένα. Κακά τα ψέματα τα μεταχειρισμένα amd συστήματά είναι ταλαιπωρημένα από το overclocking και δεν το ρισκάρει κάποιος να δώσει λεφτά για μεταχειρισμένο amd επεξεργαστή ή μητρική.

Θα πάρει κάποιος καινούργιο μη Ryzen, amd σύστημα, εφόσον είναι φτηνότερο από το αντίστοιχο καινούργιο Intel.

Στα προηγουμενα που γραφεις εισαι off topic παντελως. Περιφερειακα και pc cases θα παρει καποιος ουτως η αλλως ειτε παρει intel ειτε amd.

 

Στο αλλο που εχω βαλει σε quote,μονο ενας παντελως ηλιθιος θα επαιρνε πλεον i5 κλειδωμενο καινουργιο και ακομη χειροτερα μεταχειρισμενο χωρις εγγγυηση και ξεπερασμενο οταν απο αυριο βγαινουν χαμηλοι σε τιμη,κοντα στα 120-140 ευρω Ryzen με εξαιρετικες επιδοσεις εφαμιλλες η καλυτερες απο i5 κλειδωμενο και 4c/8t. Μητρικες ηδη υπαρχουν κατω απο 100 ευρω αν θελει κανεις φτηνα η μπορει και να περιμενει λιγους μηνες ακομη να αυξηθει η διαθεσιμοτητα και να πεσουν ακομη περισσοτερο οι τιμες.

 

Οποιος εχει i5 κλειδωμενο την πατησε, απλα τον παντρευεται και παει για αναβαθμιση στο μελλον αναλογα το budget του καθενος.

Και οτι οι fx θα τραβανε καλυτερα με το μισο ipc?

Εμενα μονο οι Ryzen με ενδιαφερουν, που βιαζουν τους intel,οχι επεξεργαστες επταετιας.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα προηγουμενα που γραφεις εισαι off topic παντελως. Περιφερειακα και pc cases θα παρει καποιος ουτως η αλλως ειτε παρει intel ειτε amd.

 

Στο αλλο που εχω βαλει σε quote,μονο ενας παντελως ηλιθιος θα επαιρνε πλεον i5 κλειδωμενο καινουργιο και ακομη χειροτερα μεταχειρισμενο χωρις εγγγυηση και ξεπερασμενο οταν απο αυριο βγαινουν χαμηλοι σε τιμη,κοντα στα 120-140 ευρω Ryzen με εξαιρετικες επιδοσεις εφαμιλλες η καλυτερες απο i5 κλειδωμενο και 4c/8t. Μητρικες ηδη υπαρχουν κατω απο 100 ευρω αν θελει κανεις φτηνα η μπορει και να περιμενει λιγους μηνες ακομη να αυξηθει η διαθεσιμοτητα και να πεσουν ακομη περισσοτερο οι τιμες.

 

Οποιος εχει i5 κλειδωμενο την πατησε, απλα τον παντρευεται και παει για αναβαθμιση στο μελλον αναλογα το budget του καθενος.

 

Εμενα μονο οι Ryzen με ενδιαφερουν, που βιαζουν τους intel,οχι επεξεργαστες επταετιας.

Έγραψα εγώ πουθενά για κλειδωμένο i5? Ή είσαι κολλημένος ή άσχετος με Intel για να τα γράφεις έτσι.

Δεν διαφώνω στο όταν και ποτέ πέσουν οι τιμές . Μάλλον δεν κατάλαβες ότι αφορά την σημερινή πραγματικότητα αυτό που έγραψα και όχι όνειρα θερινής νυχτός ...

ΥΓ. Έχω αυτή την στιγμή μπροστά μου am4 μητρική και αυτά που γράφω δεν είναι αμπελοφιλοσοφίες για κάτι που θα γίνει στο μέλλον. Περιγράφω λίγο πολύ την τωρινή πραγματικότητα που αντιμετωπίζει κάποιος που θέλει να πάρει am4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα οι αμπελοφιλοσοφιες συνεχιζουν αβερτα.

Ναι θαψτε ι5,ι7, ι17 μπας και αγορασετε φθηνα κανεναν απο αγγελια.

Πιο πολυ σας νοιαζει αυτο παρα να βγαλει τιποτα που αξιζει η amd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι αυτά τα λεφτά φτιάχνεις παρά πολύ ωραία gaming pc από Intel που δεν ξεπερνάνε τα 800 ευρώ.

 

Όποτε μέχρι η πλατφόρμα του am4 επεκταθεί προς τα κάτω και δούμε φτηνότερες λύσεις από πλευράς amd , η Intel θα είναι λίγο πολύ μονόδρομος για περισσότερους, με χαμηλό budget.

Αν δεν δούμε μητρικές am4 στο 50ρικο μην περιμένετε να πάει η πλειοψηφία,σε amd.

 

Χαχαχα εγω ειμαι ασχετος  ενω εσυ που εγραψες αυτα εισαι σχετικος? Να σαι  καλα ρε φιλε που με εκανες και γελασα και ας χυθηκε λιγο ο φραπες. :devil:

 

Κατα τα αλλα με βαση τους κανονες του site οι προσωπικες επιθεσεις και οι χαρακτηρισμοι απαγορευονται, για αυτο αρπα ενα report και σινιστω και στους αλλους να κανουν report γιατι μας εχουν χαλασει το θεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...