Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατα κορον γραφανε εδω μεσα ...

 

Για 1700 - 1700x  πακετο με  480 η 1060 καρτα γραφικων 

Δηλαδη CPU 380 - 440 και VGA 230-240

1)Ποιοι γραψανε και για τι χρηση?

η σειρα R7 που την εκθειαζετε ολοι εδω μεσα ΩΣ VFM ειναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΣΥΜΦΟΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ

2)Εγω προσωπικα ειδες να εκθειασα ολη την R7 σειρα?Τον R7 1700 εκθειασα σαν συνολικα(το τονιζω το συνολικα)καλυτερο επεξεργαστη σε σχεση με τον i7 7700k που αναφερθηκε και συγκρινα σαν ανταγωνιστικη gaming προταση.

 

Στο gaming μπορει να ειναι καλυτερος, αλλα εν ετη 2017 οταν μιλαμε για αναβαθμιση μιλαμε για 6πυρηνες και πανω,για οποιον ειχε 4πυρηνο προηγουμενως(οπως εγω και πανω κατω οι περισσοτεροι που σχολιασαν).

 

Οταν ερθει και η φθηνοτερη σειρα των R5 και πιο κατω και δουμε τιμες στην Ελλαδα και καποια νουμερα απο benchmarks(πιο πολυ για να υπαρχει μια γενικη εικονα παρα για να τα παρουνε τις μετρητοις)να γινει κουβεντα σε αυτους.

 

Προς το παρον τους R7 εχουμε στην Ελληνικη αγορα, και παρολο που δεν ενδιαφερουν τους περισσοτερους ειναι οι μονοι που υπαρχουν αυτη την στιγμη

https://www.skroutz.gr/c/32/cpu-epeksergastes.html?from=most-popular&keyphrase=amd+ryzen

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off Topic: Η παρεξήγηση με τον Spartan117 λύθηκε, κανένα πρόβλημα. :-)

 

 

Πιστεύετε για κάποιον που δεν τον ενδιαφέρει το OC ο 1600X δεν αξίζει; Γιατί βλέπω οτι έχει turbo στα 4 Ghz... :huh:

 

Είναι τούμπανο και με τα ρολόγια του κοντά στα 4.0 χτυπάει στα ίσια τον R7 1700, από την άλλη μαζί με το εξτρά κόστος μιας ψήκτρας πλησιάζει επικίνδυνα την τιμή του R7 1700 που κατ'εμε είναι το καλύτερο chip σε price performance και efficiency, πιάνει 3.7ghz με 2 κλικ στην στοκ Wraith Spire ψήκτρα του.

 

Δες εδώ power efficiency και θερμοκρασίες για 8πύρηνο επεξεργαστή, απλά δεν υπάρχει το cpu.

 

EzjAOD2.png

 

WIyaOkn.png

 

rJI2Ztd.png

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τούμπανο και με τα ρολόγια του κοντά στα 4.0 χτυπάει στα ίσια τον R7 1700, από την άλλη μαζί με το εξτρά κόστος μιας ψήκτρας πλησιάζει επικίνδυνα την τιμή του R7 1700 που κατ'εμε είναι το καλύτερο chip σε price performance και efficiency, πιάνει 3.7ghz με 2 κλικ στην στοκ Wraith Spire ψήκτρα του.

Αυτο ακριβως. Το παν ειναι θεμα κοστους. Ο r5 1600 εχει μεγαλυτερο value for money απο τον 1600x επειδη εχει μεγαλυτερη χρηματικη διαφορα απο τον 1700. Ναι ειναι πιο γρηγορος ο 1600x απο τον 1700.

 

Εν μερη θυμιζει(καπως)την περιπτωση με τους fx αρκετα οσον αφορα τους ryzen.

 

Και τοτε υπηρχε ο fx 6300(αντιστοιχος r5 1600 φετος),και ο 6350(αντιστοιχος του r5 1600x)και ο 8320(αντιστοιχος του r7 1700). Και πιο παλια οι καλυτερες επιλογες απο πλευρας κοστους ηταν οι fx 6300 και 8320 ολως τυχαιως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψηλε δεν πας από εδώ μία βόλτα;

http://www.insomnia.gr/topic/522368-προτάσεις-σύνθεσης-και-αναβάθμισης-ηυ-για-gaming/page-165?

 

Άντε παλικάρι μου να χαρείς....

 

 

 

Όσο για τον μικρό επαναστάτη από πάνω που νομίζει ότι μπορεί να βρίζει τον καθένα (προφανώς πιστεύει ότι κάνει κάτι σπουδαίο) έφυγε ένα πολύ ωραίο report.

Μα είναι δικό του το thread,το έγραψε...Δεν αξίζει καν να ασχολείσαι φίλε μου.

 

Μπαίνω κ χαζεύω γιατί αν κ κάτοχος Intel δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να (ξανά)αλλάξω αν με συμφέρει,αλλά με λυπεί ιδιαίτερα ότι κάθε φορά π μπαίνω πέφτω πάνω σε ανούσιες κατά τη γνώμη μου αντιπαραθέσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το καταλαβα το παραπανω γιατι ειναι οι περισσοτεροι κοροιδα?

Ειναι υποχρεωμενος ο αλλος που ειναι ή φοιτητης ή δουλευει να καθεται να γνωριζει ολοκληρη την συνδεσμολογια του pc του?

 

Απλα στην Ελλαδα που ειμαστε στην κατασταση που ειμαστε(γιατι ως γνωστον ολα γυρω απο το χρημα γυριζουν)ειναι λογικο να μας δειχνουν τοσο τραγικα τα πραγματα.

 

Με 500 ευρω βασικο μισθο προφανως οταν βλεπουμε στα παραπανω video το μεσο pc να βγαινει(οντως ομως οχι σαν τις μουφες στις αναβαθμισεις σε μας)1800δολλαρια/ευρω να μας κακοφαινεται. Αλλα πιστεψε με οτι και σε αντιστοιχα με το Insomnia site του εξωτερικου,κυριως αυτου του ειδους της πλατφορμα για gaming pc προτεινουν.

 

Δηλαδη

 

 

 

i7 4c/8t(εδω μπορει να μπει αντιστοιχος ryzen φυσικα)

φθηνη ψυκτρα αν δεν ασχοληθει καποιος με oc ή αν ασχοληθει αργοτερα αγοραζει αλλη

μια απο τα ιδια με μητρικη

16gb ram μιας και μιλαμε για νεο συστημα

250gb ssd evo

1tb σκληρο δισκο,κατα προτιμηση wd blue/black(ή και seagate για οσους δεν θελουν wd)

και τροφοδοτικο 650watt gold αν θελουν λιγο καλυτερο ή ενα μικρο bronze σαν πιο οικονομικο

το κουτι ειναι θεμα προτιμησης/αισθητικης/μουρης/γουστου

καρτα γραφικων αναλογα την οθονη αν και η πρασινη εχει το πανω χερι δυστηχως.

 

 

 

Δεν ειπα οτι αυτοματως ολοι ειναι  κοροιδα ρε συ! Απλα ανεφερα την πραγματικοτητα! Κι εγω αμα χαλασει το καρμπυρατερ του αυτοκινητου και παω στον μαστορα, το ο,τι δεν ξερω απο αυτα, δεν με κανει αυτοματως κοροιδο!Αλλα το να δειξω τυφλη εμπιστοσυνη στον μαστορα και τελικα να πληρωσω παρα πανω για κατι που δεν αξιζει τοσο,δεν ειναι και ο.τι καλυτερο!Αυτο που κανει η ιντελ δηλαδη! Πληρωνεις κατι πολυ περισσοτερο απ΄ ο,τι θα επρεπε! Ειναι καλο το προιον, αλλα οχι σε αυτα τα λεφτα!

 

Βεβαια υπαρχει και η αλλη πλευρα που λεει οτι εαν δεν το ψαξεις κι εσυ λιγο βρε αδελφε, δεν φταιει μονο η ιντελ! Αρα εισαι κι εσυ λιγο κοροιδο... Ελα ομως που οι περισσοτεροι δεν θα το ψαξουν ειτε γιατι δεν θελουν να σχοληθουν καν, ειτε γι αυτο που ειπες κι εσυ, οτι μπορει να μην εχουν χρονο! Αρα το αποτελεσμα ποιο ειναι? Οτι στην ουσια παιζουμε κι εμεις τον ρολο μας στο αν θα ειμαστε κοροιδα σαν καταναλωτες η΄οχι και στο αν θα ειμαστε πολυ η' λιγο...Κοροιδακια δηλαδη... :-)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τούμπανο και με τα ρολόγια του κοντά στα 4.0 χτυπάει στα ίσια τον R7 1700, από την άλλη μαζί με το εξτρά κόστος μιας ψήκτρας πλησιάζει επικίνδυνα την τιμή του R7 1700 που κατ'εμε είναι το καλύτερο chip σε price performance και efficiency, πιάνει 3.7ghz με 2 κλικ στην στοκ Wraith Spire ψήκτρα του.

 

Δες εδώ power efficiency και θερμοκρασίες για 8πύρηνο επεξεργαστή, απλά δεν υπάρχει το cpu.

 

EzjAOD2.png

 

WIyaOkn.png

 

rJI2Ztd.png

 

 

Για αυτό τον λόγο ο ΡΥΖΕΝ έχει τα σκήπτρα αυτή την στιγμή. 

 

Εχει καλύτερο performance/watt από όλη την σειρά της intel .

 

Θέλω να δω 8C και 6C σε φορητό !!!! Θα έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά Ε-ΛΕ-ΟΣ! Για όσους δεν το έχουν καταλάβει ακόμα, υπάρχει ήδη thread για το amd ryzen vs intel. Το συγκεκριμένο thread είναι μόνο για νέα περί των εξελίξεων για τους ryzen. Δεν είναι δυνατόν να γράφονται 10 σελίδες για τον 7700k, την απάντηση της intel με τους δικούς της mainstream εξαπύρηνους και το τι θέλει να αγοράσει ο κάθε ένας εδώ μέσα. Κάντε ένα νέο thread με τίτλο ας πούμε "Τα ryzen συστήματά μας" αν θέλετε να μιλάμε για τέτοια πράματα. Όμως παρακαλώ αφήστε αυτό το thread μόνο για ειδήσεις και συγκριτικά που έχουν να κάνουν με τους ryzen, να μπορούμε να μπαίνουμε και να διαβάζουμε κάτι τις κατευθείαν, και όχι να το ψάχνουμε ανάμεσα στα δεκάδες άσχετα ποστς.

Τέλος, ένα μπράβο στα παιδιά που συνεχίζουν να διαμοιράζονται πράματα σχετικά με το thread!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρεμησε λιγο..... 19% ειναι το ΦΠΑ οχι 50%  :-)

345€ στην καλυτερη να τον παρεις

Νομίζω ότι ο φίλος από πάνω, αναφέρθηκε σε ενδοικονοτικές αγορές vies , που μπορείς να πάρεις πράγματα από Ε.Ε.

ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγκριτικά που έχουν να κάνουν με τους ryzen

Τα συγκριτικα που εχουν να κανουν με τους ryzen σε σχεση με ποιους επεξεργαστες γινονται κυριως ολως τυχαιως?Σε σχεση με τους προηγουμενους fx? Τα παραπανω γραφηματα με τα συγκριτικα εχουν μεσα μονο ryzen επεξεργαστες?

Η ιδια η Amd στην παρουσιαση της ανεφερε ποσες φορες τον αντιστοιχο Intel 6900?

 

Κυριολεκτικα μονο στο insomnia θεωρουνται αυτα off topic.

 

Τελος για τα περι''καντε νεο thread με ταδε τιτλο'' να παραπεμψω οσους το λενε να κοιταξουν ολα τα υπολοιπα θεματα στις τελευταιες 2-3σελιδες και θα καταλαβουν γιατι δεν εχει ανοιχτει αλλο θεμα(οπως και γιατι δεν ανοιγεται θεμα αντιστοιχο πχ για τους intel)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατα κορον γραφανε εδω μεσα ...

 

Για 1700 - 1700x  πακετο με  480 η 1060 καρτα γραφικων 

Δηλαδη CPU 380 - 440 και VGA 230-240 

 

Οταν τονιζα οτι αυτη η αναλογια πρεπει να ειναι απο την ΑΝΑΠΟΔΗ μου την λεγατε και απο πανω

 

1500 -> 220 

1070 -> 410 

 

630

 

1800X -> 550 

480 -> 240 

 

790

 

1700X -> 440

480 -> 240

 

680

 

1700 -> 380

480 -> 240

 

620

 

1 πρωτη επιλογη ειναι ΦΤΗΝΟΤΕΡΗ και σαφως εχει μακραν τις καλυτερες επιδοσεις στο gaming

 

Καταλαβες τωρα γιατι η σειρα R7 που την εκθειαζετε ολοι εδω μεσα ΩΣ VFM ειναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΣΥΜΦΟΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ 

Καταλαβες εσυ και οι υπολοιποι το ποσο αχρηστο ειναι λοιπον να αναλωνεστε σε ΑΝΟΥΣΙΑ flame wars στο να υποστηριζετε ΑΚΡΙΒΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΩΝ ειτε INTEL ειτε AMD 

 

Επεξεργαστή αγοράζει κανείς για 4-5 χρόνια.

 

 

Αντίθετα κάρτες γραφικών πολλοί αλλάζουν κάθε χρόνο.

 

Εγώ προσωπικά έχω τον 2600κ από λίγο πριν βγει ο 3770 και αλλάζω 2-4 κάρτες γραφικών το χρόνο... ακόμα και χωρίς λόγο. Π.χ. βρήκα μια καλή ευκαιρία σε 470 και έδωσα την 480. 

 

Ο 1600/1700 θα δουλέψει και με την 470 και με το vega και με τους επόμενους πυρήνες. Πρέπει να βλέπεις μπροστά.

Επεξ/σία από The__Blade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επεξεργαστή αγοράζει κανείς για 4-5 χρόνια.

Δεν διαφωνω προσωπικα με το παραπανω,αλλα υπαρχει μεριδα κοσμου ή οποια αλλαζει επεξεργαστες πολυ πιο συχνα και αυτο ειναι για χρηση overclocking. Βεβαια επειδη ειναι πολυ πιο μικρη αυτη η κατηγορια που το κανει απο τους gamers,γιαυτο και δεν πολυ αναφερεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι ο φίλος από πάνω, αναφέρθηκε σε ενδοικονοτικές αγορές vies , που μπορείς να πάρεις πράγματα από Ε.Ε.

ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ.

 

 

Εντάξει αυτό το ποστ είχε και μια χιουμοριστική διάθεση,σωστά τα υπολόγισε,απλά σε αυτά τα χρήματα παίρνεις 6800k σφραγισμένο.

Εγω εννοούσα στα 2 σετακια,αλλά επειδή όπως είπα ήταν λίγο πλακιτσα δεν χρειαζόντουσαν διευκρινήσεις κ δεν είναι και σωστό να δοθούν πανω σε αγγελία κάποιου. ;)

 

 

 

@Fulgore δεν λένε για εσένα για τον Tom's λένε οτι είναι εκτός τοπικ και πληρωμένος.. ανάλογα φυσικά τι γράφει.. :P

o άλλος 40 χρόνια εδώ μέσα δεν έμαθε το spoiler

 

Έλα ησυχάστε αύριο βγαίνει ο 1600αρης και θα υπάρχουν καινούρια νέα και μετρήσεις.τώρα έχει κάνει καμπή το θέμα,

θα πάρω και εγώ το σετακι να ησυχάσετε.. ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επεξεργαστή αγοράζει κανείς για 4-5 χρόνια.

 

 

Αντίθετα κάρτες γραφικών πολλοί αλλάζουν κάθε χρόνο.

 

Εγώ προσωπικά έχω τον 2600κ από λίγο πριν βγει ο 3770 και αλλάζω 3-4 κάρτες γραφικών το χρόνο...

 

Ο 1600/1700 θα δουλέψει και με την 470 και με το vega και με τους επόμενους πυρήνες. Πρέπει να βλέπεις μπροστά.

 

3-4 κάρτες τον χρόνο;  :blink:  Τίποτα δεν σου φαίνεται καλό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος που δεν αλλάζουμε οι περισσότεροι CPU συχνά είναι γιατί οι περισσότεροι έχουμε/είχαμε Intel και αυτοί αλλάζουν τα socket κάθε 3 μήνες. Άρα όταν αλλάζεις CPU, δεν αλλάζεις μονο CPU αλλα και motherboard, και στην περίπτωση που έχεις πιο παλιό socket, και μνήμες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...