Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3-4 κάρτες τον χρόνο;  :blink:  Τίποτα δεν σου φαίνεται καλό;

Τύφλα να χουμε εμείς που κάνουμε αναβάθμιση μια φορά στα 9 χρόνια :P 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος που δεν αλλάζουμε οι περισσότεροι CPU συχνά είναι γιατί οι περισσότεροι έχουμε/είχαμε Intel και αυτοί αλλάζουν τα socket κάθε 3 μήνες. Άρα όταν αλλάζεις CPU, δεν αλλάζεις μονο CPU αλλα και motherboard, και στην περίπτωση που έχεις πιο παλιό socket, και μνήμες.

Καλε μου φιλε,η προσθέτεις Pci κάρτες η μένεις πισω από πλευρά διασυνδέσεων,η αλλάζεις chipset η socket.

σίγουρα είναι πιο δαπανηρό,γι'αυτο υπάρχουν επιλογές και δεν αγοράζουμε όλοι τα ίδια..

Αν σου έβαζε τον Ryzen στο AM3 δηλαδή θα σου άρεσε και να μην έχεις USB 3.1 nVme θύρες κλπ ?

Η αλλαγη socket πάντα κάπου αποσκοπούσε να σε κρατάει στην αιχμή,ε ναι η αιχμή είναι δαπανηρή.

Δες αυτους που πήραν 1080 σχεδόν 900 ευρω και σήμερα με λιγότερα θα έπαιρναν την Ti

δεν τους κακολογώ ήταν όμως απόφαση τους να ακολουθήσουν την αιχμή ήξεραν τι θα συμβεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλε μου φιλε,η προσθέτεις Pci κάρτες η μένεις πισω από πλευρά διασυνδέσεων,η αλλάζεις chipset η socket.

σίγουρα είναι πιο δαπανηρό,γι'αυτο υπάρχουν επιλογές και δεν αγοράζουμε όλοι τα ίδια..

Αν σου έβαζε τον Ryzen στο AM3 δηλαδή θα σου άρεσε και να μην έχεις USB 3.1 nVme θύρες κλπ ?

 

Δεν διαφωνώ με την λογική του γιατί αλλάζουν socket (αν και νομίζω η Intel το κάνει πολύ συχνά), απλά θεωρώ λογικό το ότι να αλλάξεις GPU έχει χαμηλότερο price of entry από το να αλλάξεις CPU και γι' αυτό ο περισσότερος κόσμος δεν αλλάζει CPU συχνά και θέλει να του κρατήσει κάποιον καιρό. Για άλλους είναι 2 χρονια, για άλλους 1, για άλλους 5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος που δεν αλλάζουμε οι περισσότεροι CPU συχνά είναι γιατί οι περισσότεροι έχουμε/είχαμε Intel και αυτοί αλλάζουν τα socket κάθε 3 μήνες. Άρα όταν αλλάζεις CPU, δεν αλλάζεις μονο CPU αλλα και motherboard, και στην περίπτωση που έχεις πιο παλιό socket, και μνήμες.

Ναι μεν ισχυει αυτο κυριως απο πλευρας κοστους,αλλα ο σημαντικοτερος λογος που καποιος δεν αλλαζει επεξεργαστη(γενικα μιλώντας)ειναι κυριως οτι τον καλυπτει αυτος που εχει τωρα.

 

Το ειχα ξαναγραψει και πιο παλια παρολο που δεν γνωριζω την χρηση του καθενος,αλλα για τον μεσο χρηστη

ενας Amd FX 8320(εν μερη ακομα και ο 6300)

8gb ram

ενας ssd 120-240ρης

ενας σκληρος δισκος 1tb(παλιος ή καινουργιος)

και μια καρτα των 100-120ευρω

τροφοδοτικο και κουτι φυσικα budget λυσεις

 

ειναι ενα συστημα που τον καλυπτει και με το παραπανω σε οτι κανει για πολυ καιρο.

 

Ουτε επειδη βγηκαν οι οικονομικοτεροι ryzen τωρα, ξαφνικα ανεβηκαν οι απαιτησεις του μεσου χρηστη απο το πουθενα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα συγκριτικα που εχουν να κανουν με τους ryzen σε σχεση με ποιους επεξεργαστες γινονται κυριως ολως τυχαιως?Σε σχεση με τους προηγουμενους fx? Τα παραπανω γραφηματα με τα συγκριτικα εχουν μεσα μονο ryzen επεξεργαστες?

Η ιδια η Amd στην παρουσιαση της ανεφερε ποσες φορες τον αντιστοιχο Intel 6900?

 

Κυριολεκτικα μονο στο insomnia θεωρουνται αυτα off topic.

 

Τελος για τα περι''καντε νεο thread με ταδε τιτλο'' να παραπεμψω οσους το λενε να κοιταξουν ολα τα υπολοιπα θεματα στις τελευταιες 2-3σελιδες και θα καταλαβουν γιατι δεν εχει ανοιχτει αλλο θεμα(οπως και γιατι δεν ανοιγεται θεμα αντιστοιχο πχ για τους intel)

Νομίζω παρεξηγήθηκα σε αυτό το σημείο. Τα συγκριτικά φυσικά και θα έχουν αντίστοιχους cpu της intel. Αυτό που εννοούσα ήταν να εκλείψουν οι φλειαρίες και να βλέπουμε περισσότερα ουσιώδη ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτήν την ώρα r5 1600 + b350 + 16gb (gaming+multitasking) στα 500 ευρώ

Ο συμφορουμιτης εδω σου αναφερει ολικη αλλαγη επεξεργαστη,μητρικης και ddr4 ram(για οσους απο μας ειμαστε ακομα με ddr3)με χρηματα οσο κοστιζε/ει μια 1070.

 

Τωρα αν για αναβαθμιση επεξεργαστη και λοιπα μιλαμε για ακριβες καταστασεις των 350 και 400 ευρω μονο για τον επεξεργαστη ε συγνωμη αλλα προφανως και η αλλαγη εκει θα φανει πιο ακριβη,

Νομίζω παρεξηγήθηκα σε αυτό το σημείο. Τα συγκριτικά φυσικά και θα έχουν αντίστοιχους cpu της intel. Αυτό που εννοούσα ήταν να εκλείψουν οι φλειαρίες και να βλέπουμε περισσότερα ουσιώδη ποστ.

Μια χαρα ουσιωδη post εχουν γραφτει. Για επεξεργαστες μιλαμε και για χρηση συγκεκριμενη απο τους περισσοτερους(γενικη,gaming,overclocking)τι δηλαδη πιο ουσιωδες να γραφτει απο αυτα που εχουν αναφερθει(γενικα)απο τους περισσοτερους?

 

Ουτως ή αλλως και οι περισσοτεροι περιμενουν απο 4-5ατομα που ειναι πιο ενεργα να κανουν ''σκουπα''(ερευνα)στο internet για κανενα νεο video ή ειδηση για τους ryzen για να γραψουν,κοινως ετοιμη τροφη περιμενουν για τι ουσιωδη post καθομαστε και μιλαμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3-4 κάρτες τον χρόνο;  :blink:  Τίποτα δεν σου φαίνεται καλό;

 

Όχι απλά μου αρέσει να κυνηγάω ευκαιρίες σε τιμή & να παίζω silicon lottery. Μόλις έχω βρει τα όρια μιας κάρτας ψάχνω άλλη.  :-D

 

Στo βασικό μηχάνημα έχω πάει τελευταία 290Χ-290-290Χ-Fury-480-470. Στο δεύτερο 7870-7950-R9 270-R9 380 4 GB

 

Γενικά αν τις πουλάς γρήγορα δεν χάνεις αξία, οπότε το σπορ έχει πολύ μικρό κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Well , το να κάνεις side/downgrades όλη την ώρα δεν έχει κανένα νόημα . Εκτός αν ασχολείσαι με competitive overclocking σε διαγωνισμούς κλπ. που δεν πιστεύω.

 

όχι δεν ασχολούμαι με competitive o/c.

 

Δεν έχει κανένα νόημα,είναι απλά hobby

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επεξεργαστή αγοράζει κανείς για 4-5 χρόνια.

 

 

Αντίθετα κάρτες γραφικών πολλοί αλλάζουν κάθε χρόνο.

 

Εγώ προσωπικά έχω τον 2600κ από λίγο πριν βγει ο 3770 και αλλάζω 2-4 κάρτες γραφικών το χρόνο... ακόμα και χωρίς λόγο. Π.χ. βρήκα μια καλή ευκαιρία σε 470 και έδωσα την 480. 

 

Ο 1600/1700 θα δουλέψει και με την 470 και με το vega και με τους επόμενους πυρήνες. Πρέπει να βλέπεις μπροστά.

 

Θα δεις που η σειρα 5 θα αντεξει για πανω απο 5 χρονια στο gaming (αυτο που ενδιαφερει τους περισσοτερους)

Στο workstation κομματι βαλε πολυ παραπανω , δεν υπαρχει κανενα προγραμμα να γονατιζει τετοιους επεξεργαστες

Εδω η παλια γενεια των FX και των Phenom x6 κρατιεται αξιοπρεπως ακομα m

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο "workstation κομμάτι", ήδη γονατίζει ο οποιοσδήποτε επεξεργαστής.

 

Κάθε βελτίωση που θα ακολουθήσει (Zen2, αντίστοιχοι Intel) δεν το κάνει πιο "χαλαρό"...πιο γρήγορο το κάνει, χρόνο εξοικονομείς.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ τα παιδιά που απαντήσανε στην ερώτησή μου, αλλά τελικά είχατε δίκιο, εδώ μέσα οι απαντήσεις χάθηκαν. Θα περιμένω να κυκλοφορήσουν αύριο οι Ryzen 5, να δούμε μερικά reviews και μετά να ανοίξω νέο θέμα στο "Νέα συστήματα" :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δεις που η σειρα 5 θα αντεξει για πανω απο 5 χρονια στο gaming (αυτο που ενδιαφερει τους περισσοτερους)

Στο workstation κομματι βαλε πολυ παραπανω , δεν υπαρχει κανενα προγραμμα να γονατιζει τετοιους επεξεργαστες

Εδω η παλια γενεια των FX και των Phenom x6 κρατιεται αξιοπρεπως ακομα m

 

 

Όταν ρεντάρεις , είτε CELERON έχεις, είτε PHENOM , είτε I7 6950 , όλοι 100% θα δουλεύουν....

 

Απλά κάποιοι θα τελειώνουν πολύ πιο γρήγορα από τους άλλους.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ελλαδα μια μερα μπροστα στις κυκλοφοριες, Καλες αγορες ;)

 

Aν και λιγο πιο πανω απο οτι θα ηθελα οι τιμες.

 

https://www.skroutz.gr/s/11139197/AMD-Ryzen-5-1600.html

 

https://www.skroutz.gr/s/11139196/AMD-Ryzen-5-1400.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ τα παιδιά που απαντήσανε στην ερώτησή μου, αλλά τελικά είχατε δίκιο, εδώ μέσα οι απαντήσεις χάθηκαν. Θα περιμένω να κυκλοφορήσουν αύριο οι Ryzen 5, να δούμε μερικά reviews και μετά να ανοίξω νέο θέμα στο "Νέα συστήματα" :)

Ρωτα για να μας πεις τι προγραμματα θα χρησιμοποιει ακριβως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...