Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ανέβαζαν ποτέ θερμοκρασίες οι FX. Είναι πολύ πιο κρύα τσιπάκια από τα Intel. Σταματήστε πια με αυτήν την καραμέλα επιτέλους. Έλεος! Έχω βαρεθεί να ακούω ότι οι FX είναι ζεστοί. Είναι 20C κάτω από i5.

 

Υ.Γ.: Αληθώς ο Κύριος και Χρόνια Πολλά.

Aδελεφε, FX εχω και ξερω... Με μεγιστο οριο τους 62, ειναι ζεστοι σε σχεση με κατι αντιστοιχους Intel.

Μαζί σου, απλά οι AM4 μητρικές είναι κατασκευασμένες, βάση αυτών που έχω διαβάσει έως τώρα, για έως 140watt TDP επεξεργαστές !! 

Η σειρά που βγήκε τώρα στην αγορά έχει μόλις 95watt TDP .

 

Και η 990FX UD7 r1.2 που έχω για το ίδιο TDP (140watt) ήταν σχεδιασμένη και δουλεύω κλοκαρισμένο 8350 τόσα χρόνια.

H καταναλωση σε OC φτανει τα 140 και τα ξεπερναει, αναλογα σε τι ταση τρεχει ο Ryzen και ποσου πυρηνες εχει. 

http://cxzoid.blogspot.gr/2017/04/some-ryzen-power-draw-data.html

 

Επισης, η μητρικη εχει προδιαγραφες να  υποστηριξει και την σειρα 9ΧΧΧ, αρα 220W CPU, απλως ποτε δεν ελαβε BIOS Update. Λανσαραν "καινουργιες" μητρικες (αρμεγμα, απλως λιγες αλλαγες σε μερικα θεματα και BIOS Support για 9XXX) με την σειρα 9ΧΧΧ..... τις r3.0 και μετα. 

 

Ειχα δει ενα σχετικο αρθρο για αυτο, αμα θες σου δινω link.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καi ποιοι κραζουν τον 6800κ π ειναι 140 W.....

 

http://cxzoid.blogspot.gr/2017/04/some-ryzen-power-draw-data.html
 


Μολις ριξεις την καταναλωση σου ξανα ελα γιατι με 140 watt δεν περναει με τιποτα κτεο! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

καi ποιοι κραζουν τον 6800κ π ειναι 140 W.....

 

http://cxzoid.blogspot.gr/2017/04/some-ryzen-power-draw-data.html

 

 

Nαι, μονο που με αντιστοιχο OC o 6800k θα επιανε απο 220 και πανω....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.tomshardware.com/reviews/intel-core-i7-broadwell-e-6950x-6900k-6850k-6800k,4587-7.html

 

σε λιγο θα μας πεις οτι βαραει και 600 W κ το κανεις κ ματι να ζεσταινεις τον ελληνικο..

 

κ θα ηταν 4.4+ οχι 3.9......

 

 

εδω κατι για 98.2 λεει,stock

post-360690-0-13898500-1492380398_thumb.png

post-360690-0-91063400-1492380616_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και στοιχίζει 75% περισσότερο από έναν 6 πύρηνο που πάει στα 3,9 (R7 1600)...δεν τον βλέπω να είναι 75% πιο αποδοτικός όμως...άρα σαν να μην είναι αντιπροσωπευτική η τιμή του ε; Για να τα λέμε όλα...

 

Άσε που αν τον αφήσεις στα 3,4 για να είσαι στα 95Watt όπως λες (τώρα γιατί η intel λέει για 140watt δεν ξέρω...λες να θάβουν οι ίδιοι το προϊόν τους; ) θα τρως φάπα από τον 1600Χ σε όλα σχεδόν...άντε και με 51% περισσότερα χρήματα από τον 1600Χ...και θα τρώει σκόνη από αυτόν...πάλι σαν τιμή δεν την λες αντιπροσωπευτική ε; Α και πόσα χρήματα θες για σύστημα με αυτόν; Α με X99 πλατφόρμα ε; Με μητρική 350 ευρώ σαν αυτή που έχεις...εκεί κοντά;;;; Άρα το κόστος σχετικά με τον άλλο τον 6 πύρηνο ανεβαίνει και άλλο ε; αααα...λες τελικά να μην είναι καθόλου σωστή η τιμή της Intel;;; Έτσι για να τα λέμε όλα όλα όμως...

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.tomshardware.com/reviews/intel-core-i7-broadwell-e-6950x-6900k-6850k-6800k,4587-7.html

 

σε λιγο θα μας πεις οτι βαραει και 600 W κ το κανεις κ ματι να ζεσταινεις τον ελληνικο..

 

κ θα ηταν 4.4+ οχι 3.9......

 

 

εδω κατι για 98.2 λεει,stock

Eαν παρατηρησεις, στο Torture λεει ενα FPU διπλα. Ναι, 170 watt με μονο τα FPU........ Φαντασου να στρεσαριστουν και αλλα κομματια του επεξεργαστη!

Άσε που αν τον αφήσεις στα 3,4 για να είσαι στα 95Watt όπως λες (τώρα γιατί η intel λέει για 140watt δεν ξέρω...λες να θάβουν οι ίδιοι το προϊόν τους; )

Οχι, απλως στρεσσαρουν μονο το FPU.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

καi ποιοι κραζουν τον 6800κ π ειναι 140 W.....

 

http://cxzoid.blogspot.gr/2017/04/some-ryzen-power-draw-data.html

 

 

 

Πρωτον εκανα πλακα οπως ειπα απο την αρχη και φανηκε και με την  φατσουλα ο σκοπος μου και δευτερον ξερω απο την αρχη τα μεγιστα watt και των 2... Με oc αλλαζουν πολυ  κτλ κτλ κτλ...

 

Εσυ ομως απ το μεσημερι τοσες ωρες ψαξιμο τωρα το βρηκες? :P :D

 

Κι αν δεις και τα προηγουμενα μου ποστ σημερα , τα περισσοτερα ψυχαγωγικα ειναι κι αυτα! :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε καν σιγα μην εψαχνα..λολ..αλλη ορεξη δν ειχα..απλα εβαλε το λινκ πιο πανω ο κοστας_ανες κ οταν το ειδα 8υμηθηκα εσενα :P δν ηταν κ ωραιο το μεσημερι μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τουλαχιστον δν κανω bios update καθε μερα κ δν φοβαμαι μην σου σκασουν τα vrm..ουτε εχω καποιο θεμα τις ram η τον ssd.. :shock: βαραει κ ενα ταπεινο 4.5 αμα λαχει..

Σε ποιόν σκάνε τα vrm και ποιος έχει πρόβλημα με ssd; Ότι θέλουμε λέμε; Άσε που αν θυμηθούμε τα θεματάκια που είχε το X99 στις αρχές του δεν ήταν λιγότερα από αυτά του AM4...πόσο είπαμε κάνει ένα σύστημα cpu-mobo-ram σε X99; Έλα Αλέκο πόσο;;;; Σχεδόν όσο κάνει ένα με 1600-B350-ram-και gtx1070 μαζί;;; Ναι ε;;;; Ε ας ψαχτώ λίγο και με τις ram δεν πειράζει μωρέ...όσο για τα vrm μόνο η msi είχε θέμα πάντα με AMD... :-)  :-D

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως μιας και πιασαμε την κουβεντουλα, με 800 ευρω που κανει η μητρικη σου+ 6800Κ, παιρνεις εναν 1700,τον κλοκαρεις και γινεται 1800Χ,παιρνεις και μια καλη μητρικη, Χ370,παιρνεις και 16 gb ram και με το 100ρικο που περισσευει παιρνεις ενα καλο κουτακι η΄ τροφοδοτικαρα η΄ ssdαρα κτλ...

 

Εχεις επιλογες ρε αδελφε για τα λεφτα σου! Και χαλαλι τα 4-5 bios update!!! Ολο αυτο ειναι η πιο απλη εξηγηση του VFM γι αυτους που δεν μπορουν με τιποτα να το καταλαβουν.... :-)

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καθενας κρινει κ πρατει αναλογα κ με το πορτοφολι του..δλδ επρεπε να παρω αμδ ντε κ καλα π ειναι μισες τιμες σχεδον??κ δν ξερω καν αμα ηξερα κατι για ryzen οταν πηρα αυτα..εγω απο τοτε π τα πηρα εχω κανει 2 bios update κ δν ειχα ποτε θεμα με κατι ειτε hardware ειτε software..

  Παιζει να μην υπαρχουν κ καν mobo στα λεφτα αυτα :P

Αν επερνα κατι 1800χ μονο θα επερνα δαγκωτο..Που ξερεις μπορει σε λιγο καιρο να τα στειλω κ να παω σε 1800χ...αν βρεθει κ κανεις να τα παρει..αχα..

 Koυβεντα να γινεται..

Απο μικρο ηθελα sabertooth mobo.. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τουλαχιστον δν κανω bios update καθε μερα κ δν φοβαμαι μην σου σκασουν τα vrm..ουτε εχω καποιο θεμα τις ram η τον ssd.. :shock: βαραει κ ενα ταπεινο 4.5 αμα λαχει..

Σε κανα μηνα που θα στρωσει η πλατφορμα, δεν θα κανουν ουτε οι χρηστες Ryzen. Αυτο με το BIOS μερα παρα μερα ειναι απολυτως φυσιολογικο, μιας και η πλατφορμα ειναι καινουργια και ειχαμε μια μεγαλη απουσια της AMD απο τον χωρο των επεξεργαστων. Επισης δεν ξερουμε για το αν σκανε.

 

Υποθεσεις κανουμε, κανενας δεν το εχει παθει ακομα και ειναι πολυ νωρις για να κρινουμε. Το κραταω αυτο σαν εγκυρο επιχειρημα, αν και μονο η MSI ειναι γνωστη για "σαπια" VRM σε AM4 αυτην την στιγμη.

 

Με τις RAM εχει ηδη αρχισει να στρωνει το θεμα, οποτε ακυρο αυτο που λες και τελος θα ηθελα να σε ρωτησω τι εννοεις "θεμα" με τον SSD.

 

"Ταπεινο" 4.5, το οποιο λιγοι 6800K το εχουν φτασει και με πολυ υψηλες τασεις δεν το λες. Οι Ryzen συγκριτικα κλοκαρουν αρκετα πιο ευκολα, εστω και μεχρι τα 3.9-4.0. 

 

Κανοντας την σουμα εχουμε αυτο που ειπε ο dimoskoutr. Η διαφορα τιμης της πλατφορμας Χ99 και του επεξεργαστη σε σχεση με εναν 1600 και μια αξιολογη μητρικη ειναι να γελας, αν αναλογιστουμε  τις επιδοσεις που προσφερει ο καθενας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο σου λεω κι εγω φιλε μου! Αν απο την αρχη ηξερες για ryzen κτλ ειναι πολυ πιθανο να το σκεφτοσουν για τον λογο που σου ειπα πιο πανω..Οχι οτι αυτα που εχεις δεν ειναι καλα! Μην τρελαθουμε κιολας(κι αλλο)  απλα ειναι αλλιως να ξερεις οτι με τα ιδια λεφτα παιρνεις περισσοτερα αλλα και πιο δυνατα πραγματακια! :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καθενας κρινει κ πρατει αναλογα κ με το πορτοφολι του..δλδ επρεπε να παρω αμδ ντε κ καλα π ειναι μισες τιμες σχεδον??κ δν ξερω καν αμα ηξερα κατι για ryzen οταν πηρα αυτα..εγω απο τοτε π τα πηρα εχω κανει 2 bios update κ δν ειχα ποτε θεμα με κατι ειτε hardware ειτε software..

  Παιζει να μην υπαρχουν κ καν mobo στα λεφτα αυτα :P

Αν επερνα κατι 1800χ μονο θα επερνα δαγκωτο..Που ξερεις μπορει σε λιγο καιρο να τα στειλω κ να παω σε 1800χ...αν βρεθει κ κανεις να τα παρει..αχα..

 Koυβεντα να γινεται..

Απο μικρο ηθελα sabertooth mobo.. :)

Κανενας δεν σου ειπε τι πρεπει να παρεις. Δικα σου ειναι τα λεφτα, τα κανεις οτι θες. Εκει για εμενα σταματαει το θεμα. 

 

Αυτο που συζηταμε ομως, ειναι οτι αυτη την στιγμη στην αγορα υπαρχει κατι, το οποιο σου δινει ισες και καλυτερες επιδοσεις στα μισα λεφτα, πραγμα το οποιο συμφερει τον απλο κοσμο, που δρα συμφωνα με το μεγεθος της τσεπης του!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...