Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Kαλα αυτο ειναι σοβαρο νεο παντως,σημαινει οτι το τικ τοκ πηγε απατο αρα εμμεσα αυξανεται περισσοτερο η αγοραστικη αξια των Ryzen και το future proof τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί αποκτούν τα Ryzen αυτά τα οφέλη. Θα ήθελες να το εξηγήσεις;

 

 Είναι "εταιρικό" πρόβλημα οχι πρόβλημα του socket.

οι Asus deluxe μέχρι φωτια πήραν στην αρχή..

η επιβεβαίωση έρχεται απο τις άλλες εταιρίες,

και από το γεγονός οτι η Asus αναγκάστηκε και εβγαλε καινούρια σειρά με κοινή ονομασία αλλά το  ΙΙ δίπλα,δηλαδή revision.

https://www.asus.com/gr/Motherboards/X99-A-II/

https://www.asus.com/Motherboards/X99-DELUXE-II/

 

στο λέω γιατί λόγω Hackint0sh εχω συναναστραφει σχεδόν με όλες τις X99 μητρικές.

Θα συμφωνούσα, αλλά:
Η MSI μόνο, έχει 20 μοντέλα με Χ99.
Δεν βλέπω και πολλές Χ99 με λιγότερα από 10 BIOS updates, άρα τί εταιρικό; Intel εταιρικό, ίσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλα αυτο ειναι σοβαρο νεο παντως,σημαινει οτι το τικ τοκ πηγε απατο αρα εμμεσα αυξανεται περισσοτερο η αγοραστικη αξια των Ryzen και το future proof τους.

 

Δεν είπα ότι δεν είναι σημαντικό, αλλά το θέμα έχει γίνει κουτσοί στραβοί στον Άγιο Παντελεήμονα, γράφεται οτιδήποτε άσχετο με το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί αποκτούν τα Ryzen αυτά τα οφέλη. Θα ήθελες να το εξηγήσεις;

 

 

Θα συμφωνούσα, αλλά:

Η MSI μόνο, έχει 20 μοντέλα με Χ99.

Δεν βλέπω και πολλές Χ99 με λιγότερα από 10 BIOS updates, άρα τί εταιρικό; Intel εταιρικό, ίσως.

Σου έβαλα ηδη 2 που εγω εχω στήσει και θεωρώ αξιόπιστες,αν δεις λοιπόν επειδή θέλεις να το πας κάπου θα δεις οτι οι πιο αξιόπιστες ειναι αυτες που αποτελούνται απο μόνο Intel συσκευές,SATA <> USB 3.1 <> Thunderbolt κλπ..

 

Είναι μάταιο όμως να προσπαθείς να κάνεις συμψηφισμό , και θα σου εξηγησω αμεσα το γιατί

α) οπως εχω πει πολλες φορές το DDR 4 Γεννήθηκε με το 2011-3 socket και δεν είχε 3 χρόνια προ-κυκλοφορησει.

β) παρ'ολα αυτα δεν τσεκουρώθηκε σε channels κλπ..

γ) Αν είμαστε και οι δυο άχρηστοι,επειδή κάποιος είναι λίγο πιο άχρηστος δεν καθιστά τον άλλον χρήσιμο. Ο συμψηφισμός ειναι ορος της πολιτικής και δεν πρέπει να είναι όρος της τεχνολογίας.

δ) Οσο πιο πολλες δικαιολογίες δώσεις στην AMD τόσο αυτό της δίνει το δικαίωμα να καθυστερήσει την λύση των προβλημάτων,και εμείς καιγόμαστε γιατι ηδη αγοράσαμε για να κανουμε τις δοκιμές μας και να έχουμε τα δικά μας feedback όχι μόνο για παρτυ μας αλλα για όλους μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι "cpu architects" της καρεκλάς και του καναπέ έγραφαν για το CCX και το Latency που έχει το οποίο δημιουργεί "πρόβλημα" στους Ryzen, η μπουρδολογία από άσχετους πάει σύννεφο στο internet.

 

https://www.youtube.com/watch?v=xama-Np0yKo

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πειράζει, ας το ξαναδούν.

 

Α οκ τοτε! Χιλια συγνωμη! :-) Απλα ο νορμαλ κοσμος θα ελεγε ναι οκ δεν το προσεξα καλα...

 

Αυτο το ειδατε?

 

https://www.youtube.com/watch?v=xama-Np0yKo

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί αποκτούν τα Ryzen αυτά τα οφέλη. Θα ήθελες να το εξηγήσεις;

Ειναι απλο,αυτη η κινηση της intel ειναι σαν να παραδεχεται οτι δεν εχει να δειξει κατι στο αμεσο μελλον που να ξεπερασει τους Ryzen αρα ανεβαινει η αξια τους σαν πλατφορμα αναβαθμισης γιατι θα κρατησει ακομη περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου έβαλα ηδη 2 που εγω εχω στήσει και θεωρώ αξιόπιστες,αν δεις λοιπόν επειδή θέλεις να το πας κάπου θα δεις οτι οι πιο αξιόπιστες ειναι αυτες που αποτελούνται απο μόνο Intel συσκευές,SATA <> USB 3.1 <> Thunderbolt κλπ..

 

Είναι μάταιο όμως να προσπαθείς να κάνεις συμψηφισμό , και θα σου εξηγησω αμεσα το γιατί

α) οπως εχω πει πολλες φορές το DDR 4 Γεννήθηκε με το 2011-3 socket και δεν είχε 3 χρόνια προ-κυκλοφορησει.

β) παρ'ολα αυτα δεν τσεκουρώθηκε σε channels κλπ..

γ) Αν είμαστε και οι δυο άχρηστοι,επειδή κάποιος είναι λίγο πιο άχρηστος δεν καθιστά τον άλλον χρήσιμο. Ο συμψηφισμός ειναι ορος της πολιτικής και δεν πρέπει να είναι όρος της τεχνολογίας.

δ) Οσο πιο πολλες δικαιολογίες δώσεις στην AMD τόσο αυτό της δίνει το δικαίωμα να καθυστερήσει την λύση των προβλημάτων,και εμείς καιγόμαστε γιατι ηδη αγοράσαμε για να κανουμε τις δοκιμές μας και να έχουμε τα δικά μας feedback όχι μόνο για παρτυ μας αλλα για όλους μας.

 

Ρε εσείς μην κάνετε έτσι. Δεν υπήρξε ποτέ πλατφόρμα που να μην έχει ιδιοτροπίες .  

Τι να πρωτοθυμηθώ ....

 

MoviemakerGr

 

Πως και η apple δεν κοιτάζει προς ZEN ? 

Εντύπωση μου κάνει.  

Τουλάχιστον για κάποια από τα mac της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε εσείς μην κάνετε έτσι. Δεν υπήρξε ποτέ πλατφόρμα που να μην έχει ιδιοτροπίες .  

Τι να πρωτοθυμηθώ ....

 

MoviemakerGr

 

Πως και η apple δεν κοιτάζει προς ZEN ? 

Εντύπωση μου κάνει.  

Τουλάχιστον για κάποια από τα mac της.

Εγώ πιστευω ότι θα κοιτάξει αν όμως αποδείξουν οι APU's ότι μπορούν να σταθούν,

είναι κάτι που έχει ανάγκη η Apple στα φορητά της,αλλά και γενικότερα.

Κοίτα και εμένα θα μου άρεσε η ιδέα του hackint0sh σε μεγαλύτερο εύρος επεξεργαστών.

Σε κάθε περίπτωση είναι Τεράστια αλλαγή και δύσκολη απόφαση,

εγώ αν ήμουν Apple θα την εξαγόραζα με κάποιον τρόπο και θα το πήγαινα ακόμα πιο μακρυά,.. αλλά ευτυχώς δεν είμαι .. :-) :lol:

Δεν το περιμένω σύντομα λοιπόν,αλλά έχει πολλές πιθανότητες.

Ξέρεις ολοι κανουμε φίλους που μπορούν να συμπληρώσουν τα δικά μας κενά κατά κάποιον τρόπο το δύσκολο σημείο σε αυτή την "σχέση" είναι ότι δείχνουν να έχουν τα ίδια κενά μετά τον θάνατο του Job's  :lol:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα καλα θα πανε απο τι φαινεται με τους ryzen και ελπιζω να συνεχισει ετσι και στα επομενα μοντελα cpu προς το καλυτερο.

να εχουμε και λιγα ανταγονισμο και ελπιζω και χαμηλοτερες τιμες απο την ιντελ να εχουμε εμεις περισοτερες επιλογες σε λεφτα και να κανουμε οσο καλυτερα μπορουμε την δουλεια μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστευω ότι θα κοιτάξει αν όμως αποδείξουν οι APU's ότι μπορούν να σταθούν,

είναι κάτι που έχει ανάγκη η Apple στα φορητά της,αλλά και γενικότερα.

Κοίτα και εμένα θα μου άρεσε η ιδέα του hackint0sh σε μεγαλύτερο εύρος επεξεργαστών.

Σε κάθε περίπτωση είναι Τεράστια αλλαγή και δύσκολη απόφαση,

εγώ αν ήμουν Apple θα την εξαγόραζα με κάποιον τρόπο και θα το πήγαινα ακόμα πιο μακρυά,.. αλλά ευτυχώς δεν είμαι .. :-) :lol:

Δεν το περιμένω σύντομα λοιπόν,αλλά έχει πολλές πιθανότητες.

Ξέρεις ολοι κανουμε φίλους που μπορούν να συμπληρώσουν τα δικά μας κενά κατά κάποιον τρόπο το δύσκολο σημείο σε αυτή την "σχέση" είναι ότι δείχνουν να έχουν τα ίδια κενά μετά τον θάνατο του Job's  :lol:

 

Ναι τα APUS είναι σίγουρα αυτά που ανοίγουν πόρτες .  

Θα ήθελα πάντως και εγώ να δω AMD συστήματα σε mac περιβάλλον.

Ελπίζω μελλοντικά να γίνει. Εξάλλου καθώς φαίνεται η AMD το δουλεύει καλά σε επίπεδα τιμών που προσφέρει στους oems τα προιόντα της, οπότε και για την APPLE και ίσως και για εμάς να ήταν καλό κάτι τέτοιο (μεγαλύτερο κέρδος από την μια αλλά και χαμηλότερες τιμές στον καταναλωτή από την άλλη , για ένα mac.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...