Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ιδιο που εχει για intel κανει και για amd για αυτο εχει τοσες πολλες τρυπες.

Αν δεις τις 3 και 3 6 μικρες που εχει ειναι για AM3 και εκει που εχει βαλει τις βιδες ειναι για 1150-1155

 

thermalright-macho-reva-cpu-cooler_brack

Δεν θυμόμουν αν η macho βιδωνε με δικό της backplate στο am3+ ή αν χρησιμοποιούσε την μαμά.

 

Από την στιγμή που έβαζε δικό της , δεν υπάρχει θέμα. Θα μπαίνει και το AM4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν θυμόμουν αν η macho βιδωνε με δικό της backplate στο am3+ ή αν χρησιμοποιούσε την μαμά.

 

Από την στιγμή που έβαζε δικό της , δεν υπάρχει θέμα. Θα μπαίνει και το AM4

 

 

Οχι λαθος δες που ειναι οι μαυρες τρυπες που εχει το λαμακι που εχω και που ειχαν αυτες οι ψυκτρες και δες που ειναι οι πρασινες τρυπες που ειναι για AM4.

 

am4-ready_news.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι λαθος δες που ειναι οι μαυρες τρυπες που εχει το λαμακι που εχω και που ειχαν αυτες οι ψυκτρες και δες που ειναι οι πρασινες τρυπες που ειναι για AM4.

 

am4-ready_news.jpg

 

 

Ναι αλλά η CROSSHAIR έχει τρύπες και σαν AM3 . :-D

 

Οπότε αν κάποιος πάρει CROSSHAIR για RYZEN και έχει AM3 ψύκτρα με δική της βάση (backplate) τότε λογικά την φοράει κατευθύαν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ALI ηδη πουλανε βαση με τρυπες για AM4

 

https://www.aliexpress.com/item/Thermaltake-for-AMD-Ryzen-AM4-mount-mounting-upgrade-Installation-package/32798364704.html


Ναι αλλά η CROSSHAIR έχει τρύπες και σαν AM3 . :-D

 

Οπότε αν κάποιος πάρει CROSSHAIR για RYZEN και έχει AM3 ψύκτρα με δική της βάση (backplate) τότε λογικά την φοράει κατευθύαν

 

Για αυτο ειναι τοσο ακριβη τις τρυπες πληρωνουμε;

 

Καλα ελεγε ενας φιλος "ρε γυναικα να ημουν και να το ειχα στο κουτελο"

 

:lol: :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η macho επειδή δεν θυμάμαι, δεν χρησιμοποιεί δικό της backplate στο AM3+?

Αν η ψυκτρα εχει δικο της ΑΜ3 backplate μπαινει στην Hero. Εγω ας πουμε που πηρα την Η115i δεν εμπαινε σε ΑΜ4 και πηρα backplate απο ΑΜ3 για να τη βαλω.

 

btw τι να κανω για να μου στειλει η Corsair ενα bracket για ΑΜ4; Στο ηλ καταστημα τους δεν στελνουν Ελλαδα. Να τους στειλω μειλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιζει ομως η hero και ειναι τοσο ακριβη η την αγοραζετε μονο και μονο επειδη σας βολευει η ψυκτρα που σας εχει μεινει;

 

Εγω ετσι και αλλιως θελω βαση γιατι και την hero να παρω το εχω χαλασει το λαμακι με τροχο γιατι ειχε βιδα εκει η μητρικη και προτιμησα να χαλασω το λαμακι παρα την Z97 που ειιχε 270 ευρω.

 

Αν δεν το ειχα χαλασει θα το πηγαινα στον μπαρμπα στην Αρχαια Κορινθο που ειναι αλουμινας να μου κανει τις τρυπες.

 

20170503_092643_1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όχι, καλέ μου.

 

Έγινε αναφορά σε καταστήματα στυλ "Π" τα οποία μαζί με sites στυλ "ΤουΘωμάΤοΜαγαζί" ή το "TPU" κλπ ξεδιάντροπα αποθάρρυναν (στην καλύτερη) καταναλωτές από το να επιλέξουν επεξεργαστές AMD, με μεθόδους που ξεκινούσαν από "απλό" ψέμα και έφταναν σε στημένα test και πειραγμένα αποτελέσματα.

 

Τα υπόλοιπα που γράφεις, είναι επιεικώς αστεία.

 

Μου συγκρίνεις το Πλαίσιο με το Amazon?

 

Το Πλαίσιο με το Amazon?

 

Ούτε καν στην ίδια σελίδα δεν μπορούν να σταθούν...όχι στην ίδια πρόταση.

 

Τα steam surveys, δείχνουν κάτι πολύ συγκεκριμένο...οι 4πύρηνοι καλά κρατούν...μόνο που 4πύρηνοι είναι και οι i5, ξέρεις.

 

4πύρηνα είναι τα "μεγάλα" APUs της AMD πολύ καιρό τώρα.

 

Επειδή δε είμαι λιγάκι πονηρίδης, θα έλεγα να δει όποιος θέλει τις συχνότητες...μάλλον δεν αφορούν σε 6700-7700(Κ).

Επίσης, το 2ο μεγαλύτερο ποσοστό, και πάρα πολύ κοντά ακόμα, είναι τα 2πύρηνα.

Ξαναγυρίζοντας στο αρχικό θέμα (όποιο κι αν ήταν αυτό):

Αν η AMD με τους R κατάφερνε να εκτοπίσει την Intel του 90% σε 2 μήνες κυκλοφορίας...καμπάνες θα ακούγαμε.

 

Έχεις ένα point για τις συχνότητες. Όμως πρέπει να ξέρουμε αν οι συχνότητες που αναφέρονται στο steam είναι οι στοκ, ακόμα και αν το εκάστοτε cpu έχει γίνει oc. Δεν το γνωρίζω. Μου φαίνεται όμως λίγο απίθανο κάποιος με λεφτά για games να ξέμεινε με c2 quad, αντί να τσιμπήσει έστω και έναν 2500Κ μεταχείρο. Γιατί βάσει άλλου poll από το wccftech τα 1080p/60fps είναι ο στόχος για τους περισσότερους(και ο quad απλά δεν...).

 

Όμως, αν δεχθούμε ότι τα cpu κοντά στα 200€ ενδιαφέρουν τους περισσότερους gamers, τότε θα βλέπαμε τους 1600 και 1500Χ να κάνουν θραύση. Πράγμα που δεν φαίνεται από τα στοιχεία των τριών μαγαζιών που προανέφερα. Πέφτουν αρκετά πίσω και από τον ακριβό 1700. Μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση, γιατί τα κλειδωμένα i5 είναι στην πλειοψηφία τους για τα μπάζα. [Έχουν βέβαια ένα μικρό αβαντάζ αν είσαι άσχετός από oc, δεδομένου ότι οι στοκ χρονισμοί κάποιων ryzen είναι πολύ χαμηλοί.]

 

υ.γ. Σχετικά με παλιότερη κουβέντα που είχαμε, δες πόσο κερδίζει το watch dogs 2 από 8c/16t:

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/68z9yi/testing_how_many_cpu_cores_can_games_take/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση την εικόνα που παραθέτεις παραπάνω, οι συμβατές-πράσινες τρύπες είναι λίγο πιο εσωτερικά σε σχέση με τις κανονικές.

 

Θεωρητικά θα μπορούσες να έχεις 3 κανονικές και μία μισή (δεν λείπει και τόσο πολύ "αυτί", νομίζω), σαν κοίλωμα, όπου η βίδα θα περνούσε και θα κρατούσε μια χαρά στη θέση το σύνολο, μόνο και μόνο μέσω πίεσης από το "παξιμάδι".

 

Ψιλοάκυρο, βέβαια, αφού με 5€ κάνεις με ασφάλεια τη δουλειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επεσε η τιμη του 1700  πλεον η διαφορα απο τον 1700Χ ειναι σχεδον 50 ευρω.

 

Ετσι οπως πανε οι τιμες στο τελος 1800Χ θα παρω.

 

340ε απο ελλαδα ο 1700,315 απο amazon.fr αλλα οχι ετοιμοπαραδοτο χμμμ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...