Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρήκα ότι από 3.8 στα 3.7 χρειάζομαι πολύ λιγότερη τάση, και το έριξα στα 1.2 vcore με 3466CL14 μνήμες:

 

meml0upb.png

ryzencbchu8v.png

 

Απλά θέλουν 1.2 vsoc για να είναι 100% σταθερές σε memory test, 1.425 vdimm. Το πρώτο test ήταν στα 1.25v τώρα τεστάρω 1.2v.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καρουφαιος intel για το ευρύ κοινό είναι ο pentium g4560 και ο μικρότερος I5...

Μιλάω για σύνολο αγοράς, έτοιμων και μη συστημάτων, ενώ δεν έχω βάλει και τα mobile καθόλου, που και εκεί ryzen δεν παίζει προς το παρόν.

 

Κοίταξε, άλλοι αγοράζουν το ισχυρότερο και άλλοι αυτό που θα παίξει καλύτερα σε μια συγκεκριμένη ΕΚΔΟΣΗ μιας συγκεκριμένης εφαρμογής που τους ενδιαφέρει.

 

Προσωπικά επειδή το software έρχεται και παρέρχεται , βελτιστοποιείται κ.λ.π. αγοράζω πάντα οτι είναι ισχυρότερο στα χρήματα που δίνω.

 

Ο 1700χ δεν διαφέρει από τον 1800χ, για να μην σου πω πως δεν διαφέρει ούτε ο απλός 1700. Το τι marketing κάνει η AMD δεν με ενδιαφέρει.... Ίδια chip είναι.

 

Μαλλον το εθεσα λαθος. Κορυφαιος δυνατος σε ισχυ ηθελα να γραψω που εχει τις περισσοτερες πωλησεις.

Οπως ηταν πριν ο 4790k που ηταν ο top i7 για το ευρυ αγοραστικο κοινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πω και παραπανω απο τιμες Intel οταν ο 1700Χ ειναι σχεδον ισοδυναμος με εναν 7700k και ο δευτερος εχει 350 ευρω και ο πρωτος ξεκιναει με 450 καπου δεν μας τα λεει καλα.

 

Μην ξεχναμε οτι εκτος απο τους ιντελακηδες υπαρχει και κοινο που φοβαται τους amd αυτους πως θα τους κερδισει βγαζοντας εναν επεξεργαστη που ειναι σχεδον ισοδυναμος με εναν intel αλλα στον πουλαει 100 παραπανω;

 

Μιλαω για οταν βγηκαν οι ryzen και ειχαν τις τιμες που ειχαν οχι τωρα που επεσαν και θα πεσουν ακομα περισσοτερο.

 

Μπορει αργοτερα να βγουν εφαρμογες και παιχνιδια που να αξιοποιουν στο μεγιστο τους 8 πυρινες αλλα τωρα στα περισσοτερα τεστ που εχω δει 1700Χ vs 7700k η ζυγαρια ειναι καπου στην μεση.

 

Οποτε το ποιο σωστο που εχω διαβασει ειναι οσοι εχετε i7 να κατσετε στα αυγα σας οσοι στηνετε απο την αρχη να πατε σε Ryzen

Το σωστο που λεω εγω ειναι οτι ποτε δεν τρεχεις να αγορασεις κατι με το που βγηκε.

 

Εγω αυτη την στιγμη εχω το ποσο να παρω 1800Χ και την hero και μνημουλες γιατι δεν τρεχω να τα παρω και λεω να περιμενω ισως και μεχρι τον Σεπτεμβρη;

 

Γιατι πιστευω οτι η φουσκα θα ξεφουσκωσει ακομα περισσοτερο οχι γιατι οι επεξεργαστες δεν ειναι καλοι αλλα γιατι η AMD πιστεψε πως επειδη εβγαλε νεους επεξεργαστες ολοι θα πεταξουν τα pc τους στα σκουπιδια και θα τρεξουν να παρουν Ryzen

 

 

Δουλεύομαστε?

Όση σχέση έχει η επεξεργαστική ισχύς ενός I7 6900k με έναν i7 7700k , άλλο τόσο έχει σχέση η επεξεργαστική ισχύς ενός 1700x με έναν 7700k.

 

Αν η intel σου έδινε 6900k στα 400€ θα έλεγες τα ίδια? Θα διάλεγες 7700κ ?

 

Άσε τα games εκτός. Δεν είναι παιχνιδομηχανές τα pc. Πολύ εργαλεία είναι.

 

Αν εσύ κρίνεις την ισχύ ενός cpu από την Προσαρμοστικότητα του εκάστοτε κ@λοπαιχνιδου δεν σημαίνει πως η ισχύς είναι η ίδια.

Επίσης δεν νομίζω για το συγκεκριμένο κ@λοπαιχνιδο να παίρνουν όλοι 1080ti για να δεις διαφορές. Το πολύ 1060/480/580 παίρνει ο απαιτητικος χρήστης σήμερα.

Μην κοιτάς εμάς, ούτε το 1% δεν είμαστε ....

 

Τεσπα η κατάσταση είναι κάπου στην μέση.

Ζημιά για την AMD έχουν κάνει οι ακριβές μνήμες που είναι σε ιστορικό υψηλό.

Επίσης ζημιά κάνουν και οι κατασκευαστές μητρικών που πουλάνε σε τρελές τιμες, χωρίς όμως να έχουν δώσει ακόμα την απρόσκοπτη λειτουργία στα μοντέλα τους ή τα σούπερ χαρακτηριστικά.

Αυτογκόλ έχει βάλει και η AMD, που δεν έχει καταφέρει να φέρει APU και R3 μέχρι τωρα, για τον πολύ κόσμο.

Δεν θα πάει ο άλλος να πάρει FM2+ πλατφόρμα, ούτε AM3+ τελειωμένη, οπότε ότι κερδίζει σε πωλήσεις στα RYZEN τα χάνει πολλαπλά στα value .

Αν είχε φέρει τουλάχιστον τα Excavator του AM4 που δίνει στους OEMs και σε bulk για εμάς, ίσως να το ειχε σώσει κάπως το πράγμα.

Όταν ο άλλος πάει για νέο σύστημα, δεν θα επενδύσει στις τελειωμένος DDR3, ούτε θα βάλει FM2+ APU/CPU, για να ξαναπληρωσει εξολοκλήρου για αναβάθμιση.

 

Καταλάβετε πως η AMD με την AM4 πλατφόρμα έφερε πολύ VFM cpu στην υψηλή κατηγορία τιμών, αλλά έχει ΧΑΣΕΙ όλους τους πελάτες που κοιτούν CPU από 200€ και κάτω ....

Αυτοί πρέπει να είναι ΠΑΝΩ από το 80% της αγοράς σήμερα.

Πολύ σωστά! Να δω τιμές ελκυστικές και να προχωρήσω. 

 

Πάρα πολύ σωστή αντιμετώπιση. Έτσι σκεφτόμαστε οι περισσότεροι.

Ακόμη και μ΄ ένα 8300,6300 οι περισσότεροι κάνουνε τη δουλίτσα τους, δεν θα τρέξουμε να πάμε σε Ryzen από την πρώτη μέρα.

Προσωπικά περιμένω να πέσουν οι μικροί κάτω από το ψυχολογικό όριο των 100 ευρώ.

Ε βέβαια. Επειδή η AMD έκανε το μπραφ τώρα και βομβαρδίζει με το Marketing της, θα πάμε να τσιμπήσουμε; Αυτοί πάντως που έχουν τσιμπήσει για τα καλά είναι οι Intelάδες. Αυτό καταλαβαίνω, φαίνονται πιο ευκολόπιστοι.

Εγώ με τόσο παλιό CPU σε 1080 όλα 60FPS τα παίζω χωρίς να έχω θέμα με τα Minimum Framerates.

Αν έκανα δουλειά με το PC και με κυνηγούσαν deadlines να το σκεφτώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τις μνήμες δεν το καταλαβαίνω και ταυτόχρονα το φοβάμαι. Δεν είναι plug and play οι μνήμες ρε παιδιά; Τόσος κόπος;

Plug and play μέχρι ένα σημείο, αν θες πάνω από 3200 πρέπει να έχεις μητρική που υποστηρίζει refclk overclocking και πρέπει να το ψάξεις με straps (2400/2666/2933/3200) και να το πας εκεί που θες. Δηλαδή εγώ έχω τώρα 2933 strap x 1.194 = 3502. Ο επεξεργαστής είναι 31 x 1.194 = 3.701. Χωρίς refclk oc το multiplier είναι 1 πάντα (ή 100 όπως φαίνεται στο bios).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην τρελενεστε καθε φορα που βγαινει μια νεα αρχιτεκτονικη..!  

 

 αν εχετε ενα καλο δυνατο συστημα, και με δεδομενο πλεον οτι η τεχνολογια και οι ρυθμοι εξελιξης εχουν "πεσει" σε σχεση με πριν μια 10ετια, δεν καταλαβαινω το λογο να τρεξει κανεις να παρει RYZEN, ειτε τους αναμενομενους το καλοκαιρι  mainstream 6core Intel cpu's..! 

 

δλδ..,  θελει κανεις να πιστεψουμε οτι με εναν I7-4790K σημερα, δεν κανει καποιος ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ και αξιοπρεπεστατα τις δουλειες του?  ακομα και ο FX αντεχει και κανεις ανετα τα παντα..!!  

 

οποιος θελει για επαγγελματικη χρηση, ναι, καλως θα κοιταξει και την τελευταια ρανιδα επιδοσεων, γιατι ο χρονος ειναι Χρημα..!

αλλα ολοι οι υπολοιποι γιατι?  

περαν του "μικροβιου αναβαθμισεων" και του "με τρωει η τσεπη μου", δεν υπαρχει σοβαρος λογος να τρεξει κανεις να αναβαθμισει. 

 

οσο για το οτι ο 1700 ειναι ισοδυναμος με εναν i7 7700κ, εεε ενταξει τι να πει κανεις...?    οσο ισοδυναμος ειναι και ο i3 με τον i7, αλλο τοσο ισοδυναμος ειναι και ο 7700Κ με τον 1700Χ..!  

το οτι σε καποιες διεργασιες που δεν χρησιμοποιουνται πολλα threads, ειναι ισοδυναμοι, ειναι λογικο.     εξαλλου...., για τον ιδιο ακριβως λογο ειναι ισοδυναμοι και οι i3 με τον ι7.  οταν πας να συγκρινεις εφαρμογες ενος thread, λογικοτατα θα ειναι ολοι ισοδυναμοι.

 

οταν θες ομως να "φορτωσεις" πολλα threads? ποιος θα ειναι πιο ισχυρος?    ο 2c/4t, o 4/c/8t, ή ο 8c/16t....?     

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες όμως μέχρι 3200, διαβάζεις το Manual ή παίρνεις AMD συμβατές και είσαι ok;

 

Ναι. Flare X άμα πάρεις ότι συχνότητα τις έχεις πάρει τρέχουν.

 

Το προηγούμενο bench του CPU-Z απλά ευνοούσε άθελα του αρχιτεκτονική Ryzen και γι' αυτό το άλλαξαν. Τώρα την έφερε στα κανονικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες όμως μέχρι 3200, διαβάζεις το Manual ή παίρνεις AMD συμβατές και είσαι ok;

Μπορείς να πας στο Σχέδιο Β) Αγοράζεις φτηνές 16GB (~100€) ή 8GB με (60€) τις κρατάς όσο χρειαστεί και μόλις πέσουν οι τιμές αγοράζεις το ΚΙΤ των ονείρων σου (μπορείς να πουλήσεις τις αρχικές). Με 90-110€ βρίσκεις κάποιο 16GB KIT 2400-2667 πάντως και στην τελική 210€ για 3200 trident-z κτλ είναι γδάρσιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πας στο Σχέδιο Β) Αγοράζεις φτηνές 16GB (~100€) ή 8GB με (60€) τις κρατάς όσο χρειαστεί και μόλις πέσουν οι τιμές αγοράζεις το ΚΙΤ των ονείρων σου (μπορείς να πουλήσεις τις αρχικές). Με 90-110€ βρίσκεις κάποιο 16GB KIT 2400-2667 πάντως και στην τελική 210€ για 3200 trident-z κτλ είναι γδάρσιμο.

 

Γιατι τοσο ακριβες αυτες που ειναι ποιο φτηνες δεν κανουν;

Ετσι και αλλιως δεν με ενδιαφερουν τα λαμπιονια δεν θα το κανω Χριστουγεννιατικο δεντρο.

 

http://www.skroutz.gr/c/56/mnhmes-pc-ram/f/46403_46405_499830_581113_583121/Desktop-2-modules-DDR4-%CE%A4%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AC%CF%87%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-3200-MHz-16GB.html?keyphrase=ddr4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αυτές τις 3200 στο λίνκ οι πρώτες(gskill/corsair) κατά 99% είναι Hynix, μέσα στο Μάιο θα βγεί Agesa για αυτές που θα βελτιώνει κι άλλο τα κλόκια τους συν extra multi για πάνω απο 3200. Ήδη σε πάρα πολλές μητρικές τα Hynix πάνε εύκολα 3200.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι τοσο ακριβες αυτες που ειναι ποιο φτηνες δεν κανουν;

Ετσι και αλλιως δεν με ενδιαφερουν τα λαμπιονια δεν θα το κανω Χριστουγεννιατικο δεντρο.

 

http://www.skroutz.gr/c/56/mnhmes-pc-ram/f/46403_46405_499830_581113_583121/Desktop-2-modules-DDR4-%CE%A4%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AC%CF%87%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-3200-MHz-16GB.html?keyphrase=ddr4

Άμα θέλεις να ασχοληθείς μπορείς να πάρεις τις φτηνές και να ασχοληθείς με oc ram 

https://www.youtube.com/watch?v=gFPxNAQeI8Y&t=2s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αυτές τις 3200 στο λίνκ οι πρώτες(gskill/corsair) κατά 99% είναι Hynix, μέσα στο Μάιο θα βγεί Agesa για αυτές που θα βελτιώνει κι άλλο τα κλόκια τους συν extra multi για πάνω απο 3200. Ήδη σε πάρα πολλές μητρικές τα Hynix πάνε εύκολα 3200.

 

Εγω δεν θελω συν κλοκια θελω οι 3200 να δουλευουν 3200 αν ηθελα τις 3200 να τις παω 3500 ναι θα αγοραζα με 200+ ευρω μνημες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...